Úvod » Taneční blog | Články nejen o Street Dance a Contemporary Dance » Taneční hudba » 15 důkazů, že kvalitní funky hudba je tu s námi i v roce 2020
Taneční hudba

15 důkazů, že kvalitní funky hudba je tu s námi i v roce 2020

15 důkazů, že kvalitní funky hudba je tu s námi i v roce 2020

Funky hudba žije i v současnosti. Máme pro vás 15 aktuálních hudebních hitů na trénink tanečních stylů Popping, Locking nebo Waacking.

Funk neboli funky music, funky hudba, jak chcete. Hudební žánr, který mají tanečníci jednoznačně spojený s tanečními styly Popping, Locking nebo Waacking. Je to hudební styl vytvořený afroameričany v 60. letech minulého století, jehož nejznámějšími představiteli jsou James Brown, Zapp, Prince, George Clinton, Earth, Wind & Fire nebo třeba Kool & The Gang. Na vrcholu slávy byl zhruba o deset let později, z této doby také pochází naprostá většina písniček, kterou uslyšíte na funkových tanečních battlech.

Funky music – hudba stvořená pro tanec

Nejcharakterističtějším rysem tohoto hudebního žánru, jehož předchůdci jsou soul, jazzu a rhythm & blues, je basová kytara, výrazné bicí, klávesy a vokálový zpěv. Funky hudba také často využívá dechové nástroje, jako je saxofon, trubka nebo i trombón. A co vlastně znamená označení funk? Toto slovo vzniklo za soulové éry, tedy dříve než vznikl tento shodně pojmenovaný hudební žánr. Bylo však považováno za velmi hrubé a nevhodné pro slušnou společnost. Není divu, protože funk bylo označení odvozené od výrazu pro pronikavý a nepříjemný zápach.

Důležité je říct, že funky music je již od svého počátku pevně svázaná s tancem. Cílem tohoto hudebního směru bylo vytvořit extrémně intenzivní rytmus, na který by se dobře tancovalo. Však to také netrvalo dlouho a svět pobláznily dva taneční styly, které dnes patří mezi nejstarší pouliční taneční styly (tedy ty, které dnes zařazujeme do kolonky Street Dance). Ano, byly to taneční styly Popping a Locking.

P Popping se řadí mezi tzv. “funk styles” a začal se vyvíjet v průběhu 70. let minulého století v Kalifornii (města Fresno, Compton). Základem tohoto tanečního stylu je tzv. “pop” (dříve označovaný jako “hit”), což je okamžitá svalová kontrakce, která způsobí trhnutí v různých částech těla.

L Locking je historicky nejstarší tanec, který dnes řadíme mezi pouliční tance. Vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a jeho zakladatelem je Don Campbell. Toho inspiroval svými pohyby především James Brown, ale také třeba Harold a Fayard Nicholasovi, významní představitelé stepu.

Je funky hudba pouze odkazem minulosti?

Funky je podle mnoha lidí hudba, která již má vše za sebou. A není divu. Vzpomenete si na nějakého hudebního interpreta, který v současné době tvoří funky? Naprostá většina oslovených by jen těžko pátrala v paměti, možná by si vzpomněli na nějaký pop-funkový hit Bruno Marse nebo stále působící královnu funku Chaka Khan. Kdo se orientuje v české hudbě, určitě by nezapomněl na na Jednotku akademického rapu aka J.A.R. nebo Monkey Business. Ale to bude asi tak všechno.

Kdo je největší funkovou hvězdou dneška? Rozhodně Macy, Pee Wee a taky George Clinton, který je stále naživu stejně jako Larry Graham. Hodně starších lidí z téhle scény je ještě naživu a zároveň se objevují noví do popředí jako je třeba Bruno Mars. Jeho hudba není úplně čistý funk, ale je v ní hodně odkazů na něj a taky je tam mnoho z toho, co už bylo předtím. Takže tohle jsou pro mě největší funkové hvězdy dneška.Fred Wesley, legendární funkový hudebník

A to je škoda. Přitom kvalitní funky music se pořád tvoří. Jen už to prostě není mainstream a do médií se tato hudba moc nedostává. To proto, že ji naprosto válcují jiné hudební žánry. My vás ale chceme přesvědčit, že poslouchat funk se vyplatí i dnes. A to i přesto, že se možná při jeho vyhledávání nadřete o trochu více než v minulosti.

Funky hudba z roku 2020, která stojí za poslech

Máme tu pro vás 15 aktuálních funkových hitů, které vyšly v roce 2020. Skvěle se hodí na trénink funkových tanečních stylů Locking, Popping nebo Waacking. Mimochodem víte, že Locking je třetí nejoblíbenější taneční styl v Česku? Takže pokud ho ještě netancujete, vyberte si třeba některý z tanečních kurzů 331 Dance Studia Olomouc a začněte. Na tanečních lekcích uslyšíte přesně takovou hudbu, jakou vám dnes nabízíme k poslechu. Prostě pořádnou funky music, která vás nenechá v klidu sedět. Tak příjemný poslech :-)

Turkuaz – Heat Drop

X-Ray Ted – On The Floor

Lettuce – Good Morning Mr Shmink

The Soul Motivators – Do The Damn Thing

Donnell Pitman ft. Lynnette Pitman – Chocolate Lover

Bassel & The Supernaturals – Smoke

Orgone – The Vice Yard

Olivier St.Louis – Runnin‘ Wild

Brooklyn Funk Essentials – Watcha Want From Me

The Fearless Flyers – Nate Smith is the Ace of Aces

Smoove & Turrell – It Ain’t Working

Brian Culbertson, Bootsy Collins – Dance Like This

The Allergies, Andy Cooper, Marietta Smith – Rile Em Up

Birdee – Can’t Get Enough

Bonus: Doja Cat X Chic – Say So X Good Times (Mashup By The APX)

Nejoblíbenější články

Zápis nových tanečníků

Zápis nových tanečníků do 331 Dance Studia Olomouc

Vyberte si z tanečních kroužků pro děti nebo tanečních kurzů pro dospělé a začněte tancovat v 331 Dance Studiu Olomouc.