5 důvodů, proč nám StarDance bude v roce 2020 chybět

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 2 března, 2021 .

StarDance aneb Když hvězdy tančí. Oblíbený televizní taneční pořad, jehož jedenácté řady se v roce 2020 nedočkáme. Proč nám bude chybět?

Dnešním článkem trochu porušíme zaběhnuté zaměření našeho tanečního blogu, většinou se na něm totiž zabýváme tanečními styly, které v 331 Dance Studiu Olomouc vyučujeme, tedy pouličním a současným tancem. Řeč totiž bude bude o televizním pořadu StarDance aneb Když hvězdy tančí – tedy formátu zaměřeném především na společenské tance. Ale pozor. Díky tanečníkům z BDS Academy se i v této taneční show objevil Street Dance, konkrétně v osmé sérii. V roce 2020 se ale jedenácté řady na České televizi bohužel nedočkáme.

StarDance se natáčí od roku 2006

První díl oblíbeného televizního pořadu StarDance aneb Když hvězdy tančí byl odvysílán v roce 2006. Tehdy před obrazovkami diváků a čtyřčlennou porotou poprvé stanuly hvězdy českého showbusinessu a další české osobnosti. Co bylo jejich úkolem? Získat po boku svých partnerů a partnerek z řad profesionálních tanečníků diváckou přízeň.

Za uběhlých 14 let jsme mohli vidět 10 ročníků tohoto pořadu, v roce 2020 to tedy zdaleka není poprvé, kdy StarDance neprobíhá. Na televizní obrazovky se tancování nevrátilo ani v letech 2009, 2011, 2014 a 2017. A proč tedy ani letos neuvidíme oblíbené moderátorské duo Terezu Kostkovou a Marka Ebena?

Proč StarDance v roce 2020 nebude

Možná vás jako první napadne, že důvodem je současná pandemie COVID-19. Dost možná by tomu tak i bylo, kdyby rozhodnutí o zrušení ročníku 2020 neproběhlo už mnohem dříve. O tom, že na jedenáctou sérii si budeme muset počkat až do podzimu 2021 jsme se totiž dozvěděli už v polovině prosince minulého roku, tedy ještě před uzavřením jubilejní desáté řady.

Důvodem jsou finance. I když jde v podstatě o nejúspěšnější pořad České televize (na podzim 2019 to byl nejsledovanější pořad), Rada ČT neschválila původní rozpočet na letošní rok a v České televizi se tak prostě musí šetřit. Spolu se StarDance bylo zrušeno nebo odloženo natáčení několika dalších pořadů.

Česká televize nicméně ihned v loňském prosinci potvrdila, že s formátem zakoupeným od britské BBC počítá ve vysílání i do budoucna a již pracuje na jedenáctém ročníku. StarDance se tedy na televizní obrazovky vrátí na podzim příštího roku.

Co nám letos na StarDance bude chybět

Přiznejme si to, StarDance aneb Když hvězdy tančí sleduje mnoho lidí. Tanečníků především. A je úplně jedno, že jejich hlavním zaměřením je Hip Hop, House Dance, Dancehall nebo něco jiného. Pořád jde o tanec, v případě StarDance navíc podávaný velmi kultivovanou a společensky atraktivní formou. Právě ta by se nám v této náročné době, kdy kvůli nařízení Vlády ČR v souvislosti se šířením viru COVID-19 nemůžeme do tanečních sálů a provozujeme pouze tanec doma, určitě hodila.

Byla by to určitě vzpruha v těchto nelehkých časech, kdy žádné taneční kurzy probíhat nemohou. Nicméně je potřeba si přiznat, že i kdyby nebylo finančních opatření České televize, StarDance by v roce 2020 stejně s největší pravděpodobností probíhat nemohl. Koronavirus už totiž přerušil natáčení mnoha pořadů, seriálů a filmů nejen v ČR.

Čím nám tedy letos StarDance náladu bohužel nezlepší?

Osobní příběhy a podpora oblíbenců

Ať už se jedná o příběhy jednotlivých osobností či příběhy tanečních párů, tato vyprávění jsou jedním z aspektů, které nám pomáhají přiblížit život soutěžících. V minulých řadách jsme mohli vidět případy, kdy taneční tréninky pomáhaly soutěžícím v boji s depresí.

Viděli jsme také mnohé happy-endy v podobě vítězných i nevítězných párů, které se daly dohromady i v osobním životě. Kromě toho jsme byli svědky i toho, že síla vůle je silnější než zranění a zdravotní problémy. Naše favority jsme pak mohli podpořit, odměnit naším hlasem a dostat je tak co nejdále.

Pravidelné tréninky a pokrok v soutěži

Tanečníkům budou hodně chybět i montáže tréninků a zkoušek, které nám ukazují, kolik práce stojí za výsledným tanečním vystoupením. Díky nim můžeme nahlédnout do zákulisí soutěže a být součástí všech zábavných historek, které se udály. Občas máme také možnost stát se součástí nečekaného dramatu či překvapení.

Ať je to tak či tak, můžeme pak ve finálním vystoupení posoudit, zda se nám tanec líbil či nikoliv. Na okamžik se tak staneme součástí poroty a můžeme alespoň v duchu poskytnout naše (ne)odborné hodnocení. Týden po týdnu pak jako diváci sledujeme pokrok našeho oblíbeného páru a to, jak se potýká s výzvami dalších tanečních kreací.

Hudba, rytmus a krásné kostýmy

Možná sice neovládáme kroky a figury konkrétních tanečních stylů, i tak se ovšem díky prostředí tanečního parketu můžeme ocitnout v podstatě kdekoliv. Rytmy dynamické salsy nás v okamžiku přenesou ke karibskému moři. Barevné šaty tanečnic nás zase přesvědčí o tom, že je venku stále krásně a slunečno i přesto, že se finální epizody StarDance odehrávají před Vánoci.

Spojení tance a zábavy

Kolikrát se již za všech deset řad tohoto pořadu stalo, že jsme fandili outsiderům? Jak je možné, že chceme, aby postoupil pár, který je v očích profesionální poroty zjevně příšerný? Tanec totiž není to jediné, co nás zajímá. Samozřejmě, že se jedná o jeden ze základních kamenů celého pořadu. Diváci ovšem chtějí zažít i pořádnou show.

Často tak bývají oceňováni i nemotorní tanečníci, kteří ovšem vědí, jak ze svých nedostatků udělat přednost. Vzpomeňme si například na Lukáše Pavláska či Jaromíra Bosáka, kteří se díky svému umění pobavit dostali na vysoké příčky. Budou nám tedy chybět i věční srandisté a vtipálci této soutěže.

Oblíbené celebrity jinak

Ve StarDance máme možnost vidět naše oblíbené sportovce, herce, zpěváky či jiné osobnosti i v dalším prostředí. Můžeme se tak těšit z toho, že naše oblíbence uvidíme hned ve více pořadech najednou.

V neposlední řadě nám bude chybět možnost vidět celebrity i jinak. StarDance totiž vytrhává české osobnosti z jejich běžných kontextů a dává je do prostředí tance, které je jim více či méně cizí. Máme tak možnost vidět celebrity, jak se potýkají s něčím novým. Můžeme si pak položit otázku – když se plachá zpěvačka či rybář může naučit rumbu nebo jive, proč ne já?

StarDance 2020 v obýváku

A to je vlastně to, kam dnešním článkem míříme. I když se pořad StarDance aneb Když hvězdy tančí v roce 2020 nevysílá, neznamená to, že si jej v určité podobě nemůžeme zažít sami doma. Když tanec na televizní obrazovce umí zlepšit náladu, proč by to neuměl tanec naživo? Zvolte si své oblíbené taneční styly a zkuste se něco málo z nich naučit. A je úplně jedno, jestli půjde o společenské nebo moderní tance.

Pokud se rozhodnete něco málo naučit z tanečních stylů Hip Hop nebo House Dance, může vám být nápomocný i náš projekt Tanec Online. V rámci něj zveřejňujeme výuková videa (tzv. tutoriály) k jednotlivým tanečním krokům. Naučit se tak můžete třeba Pas De Bourrée nebo Barta Simpsona, atd. Taneční kroky budou průběžně přibývat.

Chceme tím říct, že i když jsme opět více či méně zavření doma, neznamená to, že nám tanec nemůže dělat radost. To, že nemůžeme každý týden koukat na StarDance, neznamená, že si nemůžete zatancovat sami doma. Můžeme. Může to udělat úplně každý, komu se tancování líbí a koho baví. A je úplně jedno, jestli v pomyslném StarDance 2020 zvítězí nebo z něj bude nemotorný tanečník typu Lukáše Pavláska. Ten totiž bavil lidi, i když pro něj bylo tancování náročné a objektivně mu příliš nešlo. A víte proč? Protože jej tanec bavil, to je to nejdůležitější.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články