5 států, ve kterých se tancuje nejlepší Popping a Locking

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Které země navštívit, když chcete vidět ten nejlepší Popping a Locking? Které národnosti nejlépe reprezentují funkové taneční styly?

Popping a Locking, to jsou dva tzv. funkové taneční styly. Říkáme jim tak, protože se tancují na hudbu označovanou jako funky. Oba dva taneční styly patří také v České republice mezi velmi oblíbené, i když technicky nepatří k nejjednodušším. Popping je oblíbený především mezi tanečníky (muži), protože se u něj využívají kontrakce svalů. Locking je velmi veselý taneční styl a oproti Poppingu jej se mu věnuje i velké množství tanečnic (žen).

Najdete nejlepší Popping a Locking v Americe, Evropě nebo Asii?

Dnes si řekneme, ve kterých státech narazíte na nejlepší reprezentanty tanečních stylů Popping a Locking. Oba dva taneční styly vznikly na západním pobřeží USA (Locking konkrétně v Los Angeles a Popping ve městě Fresno). Naproti tomu dříči z asijských států jako Japonsko, Korea nebo Čína trénují o to víc a mají opravdu propracovanou techniku. A z Evropy se na světovou špičku ve Street Dance dostala především Francie, tamější tanečníci jsou totiž velmi inovativní.

Pojďme se na jednotlivé země podívat trochu podrobněji, abychom si mohli říct, kde se vlastně tancuje nejlepší světový Popping a Locking. Státy jmenujeme v abecedním pořadí.

Více informací o jednotlivých tanečních stylech zjistíte po kliknutí na obrázek.

Taneční styl Popping | 331 Dance Studio Olomouc
Taneční styl Locking | 331 Dance Studio Olomouc

Čína

Čína se na seznamu států, ve kterých se tancuje nejlepší Popping a Locking objevuje pro někoho možná překvapivě. Čínští tanečníci se totiž díky tamnímu režimu nemohou tak často porovnávat na mezinárodních tanečních battlech s tanečníky z ostatních zemí. A když se už tak stane, většinou to nedotáhnou až na vítězství. Jedna z výjimek se odehrála před deseti lety, když Aya & Bing Bing vyhráli světové finále prestižního street dance battlu Juste Debout v Lockingu.

Čínští tanečníci většinou předvádí skvělou show. Vlastně často budete překvapeni, jak skvělé jejich taneční vystoupení bývá. V Číně jsou na skvělé taneční úrovni často už děti. Věřte tomu, že by některé čínské holky z dětské nebo juniorské věkové kategorie dovedli v battlu pořádně zatopit i velmi zkušeným dospělým tanečníkům z USA. Důkazem toho je třeba Lil´Mushroom (viz video níže).

Možná neznáte jména žádných čínských tanečníků, kteří se věnují funkovým tanečním stylům, ale kromě Lil´Mushroom za pozornost stojí minimálně třeba Sharkbomb, Dino, Da Switch, Terry Boogie nebo Crazy Duck.

Francie

Není žádným tajemstvím, že evropskému pouličnímu tanci již dlouho vévodí Francie, a to stále s poměrně velkým náskokem. Francouzi totiž Street Dance do Evropy přivezli a jako první jej zde rozvíjeli. Jsou také jediný evropský národ, který zařazujeme do našeho seznamu top 5 států, ve kterých se tancuje nejlepší Popping a Locking.

Francie patří mezi absolutní světovou špičku funkových tanečních stylů, francouzští tanečníci nemají problém na soutěžích porazit Američany ani Japonce, záleží samozřejmě vždy na souhře mnoha okolností. I když legendární Salah v případě Poppingu a P-Lock v případě Lockingu už nejsou tak aktivní jako dřív, mezi nejlepší francouzské tanečníky bezpochyby stále patří.

Která francouzská jména dnes vévodí světovým street dance battlům? V případě Poppingu nelze nevzpomenout tanečníky jako Nelson, Dey Dey, Iron Mike, Djidawi, Franquey, Walid, Ness, Poppin C, Creesto, Prince, atd, v případě Lockingu pak nesmí ve výčtu chybět Jimmy Soul, Gemini nebo nerozlučná dvojice Manu a Loic.

Japonsko

Pokud se bavíme o funk styles, na nejvyšší příčky v „hitparádě“ nejúspěšnějších zemí musí jednoznačně patřit Japonsko. Japonští tanečníci jsou dříči, kteří předvádí skvělou taneční show a mají opravdu dokonalou techniku. Právě japonští tanečníci patří společně s těmi francouzskými mezi nejinovativnější a tím pádem nejvíce konkurence schopné. Crew battly Francie vs Japonsko bývají opravdovou lahůdkou pro fanoušky pouličního tance.

Světově nejznámější tanečníci věnující se funkovým stylům z Japonska bezpochyby jsou Gucchon, Kite, Kei, Madoka, Acky, (Popping), Gogo Brothers, Hilty & Bosch, Shuffle, Yoshie (Locking).

Jižní Korea

Korejci jsou, co se týče tance, většinou tak trochu zastíněni Japonci. Pravdou ale je, že nejsou o nic horší, pouze nejsou ve světě tolik známí. Někteří z jihokorejských popperů patří k těm úplně nejlepším na světě. Stačí vzpomenou jména jako Hoan, Hozin, Boogaloo Kin nebo Poppin J a každý fanoušek Poppingu hned bude vědět.

Na druhou stranu v Lockingu Jižní Korea zaostává za Japonskem trochu více. Pokud Street Dance trochu sledujete, určitě si vzpomenete na jména jako Khan, Moon, příp. Woong, ale to bude s největší pravděpodobností všechno. O to známější je korejská lockingová crew Lock´n´Lol, která několikrát uspěla na mezinárodní taneční soutěži choreografií Hip Hop International.

USA

Seznam končíme zemí, kde taneční styly Popping i Locking vznikly. Noví tanečníci tu tak mají informace tzv. z první ruky a stále tak drží USA na vrcholu. Jednoznačnou výhodou Američanů je, že z jednotlivých stylů pouličního tance se v Americe stávají subkultury a stále se tak vyvíjejí. Street Dance tu navíc velmi příznivě přijímá i široká veřejnost, má proto velkou podporu.

Seznam předních světových funkstylových tanečníků z USA by byl opravdu dlouhý, ale pojďme si připomenout alespoň některá jména. Na jedné straně jsou tu tzv. OG´s jako Poppin´Pete, Suga Pop, Mr. Wiggles, Jr Boogaloo, Pop´n´Taco, na straně druhé pak USA reprezentuje nová generace funk stylerů, do které lze zařadit tanečníky jako Hurricane, Firelock, Boogie Frantick, Jay Smooth, Future, Kid Boogie, atd. Možná si v tuto chvíli mnoho z vás vzpomnělo i na Greentecka, ten ale ve skutečnosti pochází z Kanady.

Označení OG (Original Gangster) v hiphopovém slangu označuje zakladatele, dlouhododobého a úspěšného reprezentanta určité hiphopové komunity. Dříve šlo o pouliční gang, dnes se jako OGs označují zakladatelé a pionýři tanečních stylů, hudebních labelů, atd. OGs jsou uznávaní a přijímaní i mimo svou komunitu.

Nejlepší Popping a Locking zemí na světě se stává …

Představili jsme si 5 států, ve kterých se tancuje nejlepší Popping a Locking. Ale koho vybrat jako vítěze? To není vůbec jednoduché a pro každého bude vítěz pravděpodobně někdo jiný. Ti, kteří se ve funkových tanečních stylech vyznají, budou s největší pravděpodobností vybírat mezi USA a Japonskem. Ovšem prvotřídní funk se tancuje i ve Francii, navíc je tam především Popping nesmírně populární. A nesmíme zapomenout ani na Jižní Koreu, tak trochu černého koně dnešního seznamu.

Líbí se vám funkové taneční styly Popping a Locking? Chtěli byste se je naučit tancovat? Můžete se přihlásit na některý z tanečních kurzů, které organizujeme v 331 Dance Studiu Olomouc. Oba dva taneční styly jsou součástí tanečních lekcí pro juniorské (13-16 let) i dospělé (17+ let) tanečníky. Můžete navštěvovat také nesoutěžní taneční kurz Streetdance Styles, v rámci kterých poznáte všechny taneční styly spadající pod Street Dance (ano, i Popping a Locking).

[fruitful_btn color=“primary“ size=“extra-large“ link=“https://www.331.cz/streetdance-seniors“ ]PŘIHLÁSIT SE NA TANEČNÍ KURZ STREETDANCE SENIORS[/fruitful_btn]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články