7 důvodů, proč jsou rodiče šťastní, když mají doma tanečníka

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Mít doma malého tanečníka je prostě skvělé. Pro všechny rodiče jsme sepsali 7 důvodů, proč budete šťastní, když bude vaše dítě tancovat.

Tanec je výborná pohybová aktivita pro děti i pro dospělé. Dnes se podíváme na to, proč by rodiče měli své dítě do nějakého tanečního kroužku přihlásit a následně jej v tancování podporovat.

Dětem se totiž tancování doporučuje z několika důvodů. Pokud bychom to měli shrnout velmi zjednodušeně, tak díky tanečním kroužkům se naučí fungovat v kolektivu, mají fyzickou aktivitu, která je baví, trénují i pamět. Pokud vás benefity tance pro děti zajímají více do hloubky, určitě se podívejte sem.

My jsme se dnes ale na tancování podívali z pohledu rodiče. Proč by rodič měl za taneční kroužky platit? Proč by rodič měl své dítě v tanci podporovat? Následujících 7 bodů platí pro mámy i táty malých i větších tanečníků, kteří se věnují Street Dance (Hip Hop, House Dance, MTV Dance, atd.), stejně jako pro ty, které baví Contemporary Dance (současný tanec, moderní tanec, jazz dance, atd.).

1) Mají dítě, které je fit a zdravé

Pravidelné tréninky a neustálé protahování nejrůznějších svalů na těle má prostě něco do sebe. Tanečník je v kondici a doběhnout třeba autobus, který jede náhodou o dvě minuty dříve, mu problém prostě nedělá. Stejně tak jeho imunita pracuje správným způsobem, takže dítě je pak odolnější vůči nachlazením a dalším pravidelně se vyskytujícím nemocem.

2) Mají dítě, které je fyzicky i psychicky odolné

Tanečníci jsou nejen fyzicky, ale také psychicky silní. Vždyť musí zkousnout neustálé úpravy a přeučování taneční choreografie, někdy mohou od trenérů slyšet, že jim něco nejde nebo že se musí zlepšit. Nic z toho si ale neberou osobně a vědí, že pracují pro dobro celé taneční skupiny. To je dělá opravdu psychicky silnými.

3) Mají dítě, které má velký okruh přátel

Kromě kamarádů ve škole mají tanečníci další, a mnohdy velmi široký, okruh přátel – další tanečníky. S těmi se učí spolupracovat, jít za stejným cílem, pomáhat jeden druhému. Zažívají společné radosti, někdy i zklamání, společně se učí z vlastních chyb.

4) Mají dítě se skvělou morálkou

Docílit toho, aby děti měli potřebnou odpovědnost, není někdy jednoduché. Tanečníci ale morálku získají poměrně brzy. Musí chodit pravidelně na tréninky, být na veškerých srazech vždy včas, trénovat doma, aby nevyčnívali ve společné choreografii.

5) Mají dítě, které se netoulá po obchoďácích

Taky každé odpoledne potkáváte v obchodních centrech spoustu teenagerů, kteří se evidentně nudí a nemají co dělat? Tanečníci to asi nebudou, protože ti se většinou nenudí. Když zrovna nemají trénink nebo netrénují doma, schází se svými kamarády a třeba si jen tak tancují v parku.

6) Mají dítě, které je výjimečné

I když bylo tancování vždy velmi populární, nikdy nešlo a nikdy ani pravděpodobně nepůjde o úplně masovou záležitost. Mít doma tanečníka, to je prostě výjimečného, čím se vždy můžete pochlubit. Své díte uvidíte tancovat na různých soutěžích a vystoupeních před spoustou lidí a časem třeba i na televizních obrazovkách.

7) Mají dítě, které je šťastné

Tanec je radost, která dokáže zahnat každý splín po těžkém dnu ve škole. Je to výborná aktivita na tzv. vyčištění hlavy a odreagování se od každodenních povinností. Člověk chodí z tréninků příjemně unavený, ale šťastný. No a šťastné dítě chce mít doma přece každý rodič.

Už víte, proč jsou rodiče šťastní, když jejich děti tancují?

Ano, dalo by se vymyslet mnohem více důvodu, proč je tanec pro děti prospěšný. Ale to není cílem tohoto článku. Tancování pro děti navíc více rozebíráme na této stránce. Někdy se naopak setkáváme s přáním rodičů dát dítě tancovat co nejdřív, klidně už ve dvou letech. To je ale ještě opravdu brzy. V kolikati letech by tedy dítě mělo začít tancovat?

Jsme toho názoru, že dítě je samo schopno zvládnout taneční kroužek zhruba od 3 až 4 let věku. Však také pro tento věk máme náš taneční kroužek pro nejmenší – Streetdance Baby. V tomto věku ale hodně záleží na individuálním vývoji dítěte. Každý rodič, v tomto případě pravděpodobně maminka, musí být schopná odhadnout, jestli je její dítě schopné zvládnout 45minutový trénink bez ní, pouze za přítomnosti lektorek a dalších dětí. A nemyslíme hned tím napoprvé. Pokud půjde o první odloučení od rodičů, tak to dítě pravděpodobně ponese s nelibostí tak či tak. Ve většině případů si ale po dvou nebo třech týdnech zvykne.

Statisticky nejvíce dětí začíná tancovat mezi šestým a desátým rokem. U nás v 331 Dance Studiu Olomouc máme pro tyto děti vyhrazeny taneční kroužky Streetdance Mini (5-8 let), Streetdance Kids (9-12 let) a Contemporary Kids (9-12 let). Samozřejmě stejně jako u jakékoliv jiné činnosti platí, že čím dříve s ní začnete, tím lepší v budoucnosti můžete být. Pochopitelně za předpokladu, že u dané činnosti vydržíte. Tanec má ale tu výhodu, že s ním můžete začít v podstatě kdykoliv. Proto určitě nemějte strach, že máte doma puberťáka nebo puberťačku a zdá se vám na tancování pozdě. Naopak. Do 331 Dance Studia Olomouc přichází mnoho nových tanečníků ve věku 13-16 let. Zařazujeme je do tanečních skupin pod Streetdance Juniors a Contemporary Juniors. V tomto věku se tanečníci často nejvíce zlepšují a pokrok je na nich hodně vidět.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články