Dance 100: Taneční reality show na Netflixu

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, soutěže, kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 18 dubna, 2023 .

Netflix uvedl novou taneční reality show zaměřenou na Street Dance s názvem Dance 100. O čem je a stojí za to ji vidět?

Netflix byl vždy tanečníkům poměrně nakloněný a dokazuje to i v roce 2023 se svou reality show nazvanou Dance 100. Hned na úvod vám prozradíme to nejdůležitější: ano, stojí za to ji vidět. Pojďme si ale prozradit víc …

Dance 100 – základní informace

Reality show Dance 100 měla premiéru v pátek 17. března 2023 a dalo by se říct, že v ní rozhoduje každý sebemenší odlišný pohyb. Jedná se o nejnovější taneční seriál od Netflixu zaměřený na pouliční tanec (především tedy komerčnější formy Street Dance). V této soutěži se snaží osm choreografů vymyslet co nejpropracovanější choreografie s postupně se zvyšujícím počtem tanečníků. Vítězem se může stát pouze jeden a ten si odnese výhru 100 000 dolarů (asi 2 150 000 Kč) a skvělý pocit toho, že je považován za nejlepšího choreografa.

V této šestidílné sérii proti sobě soutěží 8 choreografů. Aby to bylo vyrovnané, jsou to čtyři ženy a čtyři muži. Těmto choreografům jsou postupně určovány písničky, na které mají vymýšlet choreografie (ne vždy jim tedy výběr sedne), ale i tanečníci, jejichž počet se neustále zvyšuje. Je vidět, že choreografové jsou vynervovaní a svůj vztek někdy přenášejí i na tanečníky. Některé z nich to zaskočí, takže poměrně častým jevem v Dance 100 je i určitá nevraživost mezi choreografem a někým z tanečníků.  

A kdo tedy vlastně o 100 000 dolarů soutěží?

Choreografové Dance 100

Přestože nikdo z těchto osmi choreografů není v Česku příliš známý, všichni už mají za sebou poměrně bohatou taneční kariéru. Mají desítky tisíc sledujících na Instagramu, spolupracovali s nejznámějšími světovými hudebníky, objevili se v oblíbených tanečních filmech, vyučují v prestižních tanečních studiích.

  • Brandi
  • Rex
  • Akira
  • Max
  • Celine
  • Janick
  • Keenan
  • Rudy
Dance 100
Dance 100

Brandi

Brandi Chun je taneční lektorka v Millennium Dance Complex. Tancuje od svých tří let, v taneční komunitě si ale udělala jméno především díky představení Michael Jackson ONE od Cirque Du Soleil, absolvovala také turné Move Beyond s Julianne a Derekem Houghovými nebo Disney Jr. Tour.

Rex

Celým jménem Rex Kline. Je mu 23 let a pochází z Los Angeles. Na jeho taneční lekce můžete zajít do Playground LA a Millennium Dance Complexu. Rex rád zpochybňuje předsudky a svým tancem chce lidem ukázat, že se nemusí přizpůsobovat, aby zapadli.

Akira

Akira Armstrong tančí od svých osmi let. Často jako tanečnice čelila předsudkům kvůli jejímu baculatému typu těla, takže musela tvrdě pracovat, aby se prosadila. Debutovala jako hlavní tanečnice v hudebních videích od Beyoncé: Get me Bodied a Greenlight.

Max

Celým jménem Max Pham. Narodil se v Texasu, ale za tancem se přestěhoval do Los Angeles. Tančil s Arianou Grande nebo Justinem Timberlakem, vystupoval na Grammy, Superbowlu nebo na Billboard Music Awards.

Celine

Celine Edmondson je v Kalifornii poměrně známá tanečnice. Narodila se v roce 1994 v Los Angeles a vyrostla v rodině tanečníků. Její matka byla profesionální tanečnice, díky čemuž Celine začala chodit na hodiny tance už v mladém věku. Dnes má za sebou spolupráci např. s Blackpink, Lil´Kim nebo Meghan Trainor. Jejím snem je vystupovat s Chrisem Brownem.

Janick

Janick Arseneau dříve soutěžila v So You Think You Can Dance Canada v sezóně 3 v roce 2010. Skončila na čtvrtém místě a odnesla si 5000 dolarů. Kromě toho se objevila v 7. sezóně America’s Best Dance Crew a byla také jednou z tanečnic ve filmech Step Up: All In nebo Make Your Move 3D. Můžete ji ale znát i z videohry Michael Jackson: The Experience, tancovala i na turné Michael Jackson The Immortal Tour s Cirque du Soleil. Jejím snem bylo tančit s Jennifer Lopez, což se jí už podařilo splnit.

Keenan

Celým jménem Keenan Cooks. Pochází z Bostonu, ale jako tanečník a lektor působí v New Yorku (vyučuje v Broadway Dance Center). Práce pod tlakem v rámci Dance 100 pro něj nebyla nic nového, má za sebou totiž spolupráci s řadou hudebních celebrit včetně Cardi B, JLo, Kelly Rowland, Kendrick Lamar, Nicki Minaj, Lizzo, Halsey, Dua Lipa, David Guetta, J Balvin nebo BTS.

Rudy

Rudy Garcia žije v Miami a vyučuje v Naughty Girl Fitness. Jako osmiletého jej jeho otec přinutil chodit na karate, ve čtrnácti už měl černý pásek. Mimo jeviště je plachý, ale tvrdě na sobě dře. Jako tanečník spolupracoval s latinskoamerickými umělci jako Maluma, J Balvin, Daddy Yankee, Ricky Martin nebo Marc Anthony.

Jak Dance 100 probíhá

Koncept Dance 100 je unikátní v tom, že zde nesoutěží přímo tanečníci, ale choreografové, které následně tanečníci hodnotí. Mnoho diváků, i filmových odborníků, tento neobvyklý způsob hodnocení velmi oceňuje.

První série (předpokládáme, že nebude jediná) má šest cca hodinových dílů, což se může zdát málo a celou soutěž tak můžete relativně rychle shlédnout. To je škoda, na druhou stranu žádný z dílů není zbytečně natahován, takže vás bude celá série bavit.

A o čem jednotlivé díly jsou?

1. díl

V prvním díle má osm choreografů za úkol postavit choreografii vždy pro sedm tanečníků. 

2. díl

V druhém díle tvoří choreografie pro čtrnáct tanečníků, ale musí do sestavy zařadit i rekvizity, což některým tanečníků způsobí problémy. 

3. díl

Třetí díl série Dance 100 je věnován tanečním choreografiím pro dvacet tanečníků.

4. díl

Ve čtvrtém díle mají choreografové za úkol vytvořit taneční choreografii pro 25 tanečníků. Musí v ní ale připomenout 60., 70., 80. léta minulého i začátek tohoto tisíciletí. 

5. díl

V semifinálovém kole mají choreografové za úkol popsat svůj vlastní příběh tancem. Na konci tohoto dílu se rozhodne, která dvojice bude proti sobě soupeřit ve finále. 

6. díl

Ve finále se setkáme pouze se dvojicí choreografů. V první části musí postavit choreografii pro 50 tanečníků, ale poté je potká úkol nejtěžší. Budou muset do choreografie zapojit všech 100 tanečníků. 

Je to všechno skutečné?

Určitě vás během sledování napadne, co je vlastně Dance 100 za formát. Je to reality show, soutěž nebo prostě obyčejný seriál? Je to všechno doopravdy nebo připravené dopředu a odehrané podle scénáře? V dnešní době je populární všechny tyto formáty míchat dohromady, takže ani to, co se považuje za reality show, ve skutečnosti úplnou reality show není. Stejně tak je tomu v tomto případě. To, že taneční vystoupení probíhají před skutečnými diváky, ještě neznamená, že rozhovory nejsou předem připravené a konflikty mezi tanečníky a choreografy uměle vytvořené.

Hodnocení je skutečné, což ale neznamená, že vždy úplně spravedlivé. Nevyhnutelně tu totiž vstupuje do hry davová mentalita. Tanečníci se některým choreografům ve skutečnosti vyhýbají a nechají je vypadnout, i když jejich výkony nebyly vůbec špatné. Jisté ale je, že každý z diváků si mezi tanečníky najde jiného favorita.

Dance 100
Dance 100

Jak sérii Dance 100 hodnotí diváci

Na sociálních sítích se množí názory diváků, že nebyla úplně správně zvolená technika natáčení. Především v prvních dílech, kamera stále měnila úhly a vzdálenosti. Neustálé přibližování, oddalování nebo rychlé střihy, po pár vteřinách. Kameramani často natáčeli diváky během vystoupení nebo během jiných důležitých okamžiků, které bychom měli vidět.

Při vystoupeních si také můžete všimnout spousty efektů. Jak těch světelných, tak i třeba kouřových. Někdy se do sestav skvěle hodily, ale byly i případy, kdy tam byly spíš na obtíž kvůli zhoršení viditelnosti. 

Obecně se názory na Dance 100 velmi různí. Někteří diváci kritizují časté střihy a nekonečné natáčení diváků. Mnoho z nich ovšem zároveň vyzvedává skvělý princip soutěže, který je naprosto originální. Časté jsou i zmínky o uměle tvořených hádkách a problémech, které strhávají pozornost od tancování. 

Jedno konkrétní hodnocení za všechny:

Koncept se mi líbí, ale zpracování je velmi nezdařilé. Vysoké hodnocení dávám jen kvůli některým sestavám, které byly úžasné a tanečníci jsou velmi talentovaní. Doufám, že se dočkám lépe sestříhané, scénáristicky zpracované a hodnocené 2. série. Koncept tanečníků, kteří hodnotí soutěžící, je moc fajn, ale prosím, neukazujte jen 3 z nich. Měly by se změnit úhly kamery a úkoly by mohly být lépe vysvětleny, abychom se také mohli více zapojit do tvůrčího procesu. Do finále se to zlepší, ale v tu chvíli se možná přestanete dívat, protože první díly jsou zmatek.

nanoth (www.imdb.com)

Jak sérii Dance 100 hodnotíme my

Dance 100 je přes všechna zmíněná negativa na televizní tvorbu velmi slušný počin. Tanečníci a taneční fanoušci si přijdou na své, protože některé choreografie opravdu stojí za to. Navíc nejde jen o Street Dance, jak je často prezentováno, přesah choreografií je do mnoha dalších tanečních stylů včetně Contemporary Dance.

Měli byste ale počítat s tím, že naprostá většina choreografů i tanečníků z Dance 100 působí v Kalifornii, což se velmi podepisuje na stylu tance, kterým se prezentují. Objeví se tedy náznaky Hip Hopu, House Dance, v sérii uvidíte tanečníky tancovat i Popping, Locking nebo Breaking, ale naprostá většina tance bude komerčnějšího zaměření.

Největším nedostatkem je ale opravdu kamera. I v dílech, kdy je na pódiu větší množství tanečníků, někteří navíc tancují na schodech nebo na ochozu, jsou prostřihy rychlé a kamery zabírají jen část tanečníků. Televizní diváci tak vlastně nemají šanci si udělat obrázek o choreografii jako celku. Na obranu Netflixu je ale potřeba poznamenat, že takto to vidí pouze ti, kteří se v taneční komunitě nějakým způsobem pohybují. Běžného laického diváka, kterých bude většina, toto vůbec nenapadne. Ten naopak bude rád, že kamera je „akční“ a na pódiu se tak pořád něco děje.

Na závěr musíme znovu zopakovat: Ano, stojí za to Dance 100 vidět. Série má své nedostatky, ale jsou tu velmi dobří tanečníci a ještě lepší choreografové. A pokud tancujete nebo se o tanec zajímáte, mnoho choreografií se vám bude líbit.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články