Jak lépe tancovat? Tipy na dokonalý tanec v roce 2022

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 5 května, 2022 .

Chcete svůj tanec posunout na vyšší úroveň? Máme pro vás několik rad a tipů, jak lépe tancovat i v roce 2022.

Tanec je radost. Je to nejen krásná aktivita a podívaná, ale pro mnohé také životní cesta, která vyžaduje neustálé zdokonalování a píli. Ti nejlepší tanečníci se svým uměním i uživí. Víte, jaké tajemství se za jejich úspěchem skrývá? Pojďme společně poodhalit, co stojí za jejich úspěchem. Dnes vám totiž dáme několik tipů, jak své tancování dovést ideálně až k dokonalosti. Dnes vám prozradíme, jak lépe tancovat i v roce 2022. Je přitom úplně jedno, jestli se věnujete pouličnímu (Street Dance), současnému tanci (Contemporary Dance) nebo nějakému úplně jinému tanečnímu stylu. Nechte se inspirovat a motivovat!

Jak lépe tancovat v roce 2022?

Žádný učený z nebe nespadl. Tuto větu jste už určitě někdy slyšeli a pokud se nad ní zamyslíte, jistě dojdete k závěru, že se v ní skrývá velká pravda. Je to trénink, co dělá mistra mistrem. Pokud už nějaké taneční základy máte, neusněte na vavřínech a posouvejte své schopnosti a dovednosti na vyšší úroveň.

Poctivý taneční trénink je ta správná cesta. K tomu patří i schopnost přijímat kritiku a vzít si z ní to nejlepší. Není nic špatného na tom, že nejste dokonalí a možná ani nikdy nebudete, což ale neznamená, že se svému tanečnímu ideálu nemůžete alespoň co nejvíce přiblížit. Toho docílíte jedině tím, že na okamžik vystoupíte ze své komfortní zóny a vyslechnete si kritiku například od svého trenéra. Cenné rady může udělit i porotce při soutěžích.

Důležité je to, co můžete pro svůj tanec udělat každý den. Dnes, zítra i pozítří můžete pracovat na něčem, co vám pomůže zodpovědět otázku „Jak lépe tancovat?“. Máme pro vás šest aktuálních rad a tipů pro rok 2022, které vám pomohou svých tanečních cílů dosáhnout.

1) Budujte disciplínu

Abyste se stali taneční špičkou v oboru, musíte se neustále překonávat. Někdy se vám do tréninku nebude chtít, ale je třeba tyto chmury překonat a dát do tréninku maximum. Věřte tomu, že pocit po dobré taneční lekci, při které jste se něco nového naučili, je lepší než prosedět den doma na gauči. Vytvořte si rutinu, ale naopak nespadněte do stereotypu, který by pro vás po určité době mohl být toxický. Najít ten správný balanc může být těžké, ale jakmile ho najdete, budete se cítit o dost lépe.

2) Nepodceňujte fyzičku

Je tanec sport? Otázka, která už roky v taneční komunitě rezonuje a roky ještě rezonovat bude. My s oblibou říkáme, že tanec je kombinací umění a sportu. Z hlediska fyzického výkonu se opravdu tanec jakémukoliv jiného sportu minimálně vyrovná, mnohdy se při něm totiž i parádně zapotíte. Při tancování soutěžní choreografie se dobrá fyzická kondice opravdu hodí, sestavy bývají dlouhé a je třeba v nich zapojit nejrůznější části těla. A zadýchaný tanečník, kterému se už motají nohy, opravdu není něco, co by diváci nebo porotci hodnotili pozitivně. Pracujte tedy v rámci tréninku i na své fyzické kondici, opravdu se vám to vyplatí.

3) Inspirujte se

Většina tanečníku má nějaký taneční vzor. Je jedno, kdo to je. Lidé, kteří nás v životě inspirují, jsou velmi důležití, neboť právě oni nás posouvají blíž a blíž k našemu cíli. Inspirovat vás může i dobrá hudba – hudba, která vás baví. Dejte průchod vaší fantazii a vytvářejte si vlastní taneční kroky a sestavy. Inspirace je všude kolem nás, stačí se jen dívat. Už jste jako tanečníci někdy pozorovali, jakým způsobem se pohybují různá zvířata nebo co dělá vítr s korunami stromů? Zdánlivě nesouvisející věci totiž mohou být pro tanečníky skvělou inspirací. Fantazii se opravdu meze nekladou a tanec je toho zářným příkladem.

4) Najděte se

Možná se při tanci cítíte poněkud nesví. Tanec vás obecně baví, ale ta choreografie, kterou se právě teď učíte, vám zkrátka nesedí. Každý jsme jiný a každému tak sedí jiné taneční styly, to je úplně normální. Někoho více baví Hip Hop a House Dance, jiní tanečníci si zase více užívají Dancehall nebo MTV Dance.

Nikdo netvrdí, že se musíte věnovat všem tancům, které existují. Najděte se, zaměřte svou pozornost na jeden nebo dva taneční styly a v těch se co nejvíce zdokonalujte. Nezapomínejte přitom také na váš osobitý taneční projev. Každý dělá taneční kroky malinko jinak, čímž každý vyjadřuje svou osobitost a originalitu. Zapracujte i na tomto, neboť i to je jedna z cest, jak lépe tancovat.

5) Poslouchejte své tělo

Pokud se svým tělem neumíte správně pracovat, může být pro něj tanec poměrně náročný. Tělo je dobré sledovat a poslouchat signály, které vám vysílá. Odpočinek je pro správnou regeneraci velmi důležitý. Unavené tělo je náchylné ke zraněním, ke kterým může být opravdu snadná cesta. Tomu se snažte předejít, odpočívejte, věnujte čas zahřátí svalů, strečinku a snažte se být v psychické pohodě.

Tělo je totiž pro tanečníky nástroj. Pokud malíř zlomí štětec nebo tenista rozbije raketu, mohou to vyřešit poměrně snadno. Tanečník si ale žádné nové tělo obstarat nemůže.

6) Převezměte odpovědnost

Občas si tanečníci myslí, že za to, jak oni sami tancují, mohou jejich trenéři. Není nic vzdálenějšího pravdě. Lektoři vám na tanečních kurzech předají to nejlepší, co ví a umí. Jestli vám to ale k něčemu bude, už neovlivní. Je na každém, jestli si zapamatuje věci, které na tanečních lekcích uslyší, jestli si doma trénuje kroky, které na lekcích trenéři vyučují.

Je na čase si přiznat, že ta odpovědnost, jak dobří tanečníci budete, leží jen a pouze na vás. Lektoři a mentoři jsou pouze zprostředkovatelé informací. Chcete-li pomyslného vrcholu dosáhnout, je potřeba se do toho obout. Začít můžete hned teď. A pamatujte, je lepší hledat způsoby, jak to jde, než hledat důvody, proč to nejde.

Tanec v 331 Dance Studiu Olomouc

Tancovat vás naučíme i v 331 Dance Studiu Olomouc. Organizujeme taneční kurzy pro děti, teenagery i dospělé, které se zaměřují na Street Dance nebo Contemporary Dance. Lekce těchto tanečních kurzů probíhají celý školní rok. Pokud ale z jakýchkoliv důvodů nemáte čas taneční tréninky navštěvovat pravidelně, můžete vyzkoušet tzv. open classy, tedy taneční lekce pro veřejnost. Jak takové lekce fungují? Jednoduše. Prostě dorazíte, když zrovna máte čas. Tréninky na sebe nenavazují, jde o samostatné taneční lekce, takže o nic nepřijdete, pokud některý týden vynecháte.

A pokud to do Olomouce máte daleko, můžete nás sledovat alespoň na Instagramu. Právě tam totiž pravidelně zveřejňujeme nejrůznější taneční tipy a tanečníkům radíme, jak lépe tancovat.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články