Jazz není jen hudba, ale také tanec. Přesvědčí vás o tom i film Uprooted

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 6 listopadu, 2020 .

Jazz jako tanec velmi podrobně poznáte díky novému tanečnímu filmu Uprooted: The Journey of Jazz Dance, který měl nedávno svou premiéru.

V neděli 19. července 2020 měl premiéru nový taneční film zaměřený na Jazz Dance. Jeho název je Uprooted: Cesta jazzového tance (v originále Uprooted: The Journey of Jazz Dance) a klade si za cíl ukázat i netanečníkům, že Jazz není jen hudba, ale i tanec.

Dance On Camera: filmový festival s tradicí

Uprooted: The Journey of Jazz Dance byl jedním z vrcholů filmového festivalu Dance On Camera. Ten poprvé proběhl v roce 1971 a letos se konal už 48 ročník. Jde o nejdéle existující taneční filmový festival, od roku 1996 se koná v newyorském Lincoln Center a zaměřuje se nejrůznější formy moderního tance. Letošní ročník se však díky pandemii COVID-19 uskutečnil pouze online, trval čtyři dny a jeho vrcholem byla právě premiéra jazzového dokumentu, o kterém dnes píšeme.

Historie a vývoj Jazz Dance v 90 minutách

Uprooted: The Journey of Jazz Dance je celovečerní dokument, díky kterému komplexně prozkoumáte historii a vývoj Jazz Dance. Zahrnuje fascinující záběry a může se pochlubit rozhovory s renomovanými odborníky na jazzový tanec, jako jsou Chita Rivera, Debbie Allen a Andy Blankenbuehler. Film natočila režisérka Khadifa Wong a produkovala jej Lisa Donmall-Reeve.

Před samotnou premiérou filmu prozradila režisérka a tanečnice z London Studio Centre Khadifa Wong, která se objevila i v anglickém snímku Baseline, sedm zajímavostí o jazzovém tanci. Tak schválně, kolik z nich jste znali?

7 zajímavostí o jazzovém tanci

1) Jazz je zakořeněný v americké historii

Jazz je pro naprostou většinu laiků hudební styl. Pokud už jazz někdo vnímá i jako tanec, často si jej spojuje se zábavou a ne jako odraz společnosti. Ve skutečnosti však byl Jazz Dance vytvořen a tvarován v reakci na americkou politickou historii.

2) Základem jazzového tance je Pattin‘ Juba

The Pattin‘ Juba byl společenský tanec „dovezený“ do Ameriky z Afriky během transatlantického obchodu s otroky. Tančil se na zvuk tleskání jiných tanečníků a obsahoval taneční kroky, které nyní spojujeme s jazzovým tancem. Součástí filmu Uprooted: The Journey of Jazz Dance je úchvatná choreografie Camille A. Brownové, který nám ukazuje, jak tento tanec mohl vypadat.

3) Cakewalk položil základy tancování na Broadwayi

Cakewalk vznik jako společenský tanec na plantážích, kde si afričtí otroci dělali legraci z majestátnosti evropských tanců. Byla to chvíle radosti pro jinak utlačované lidi. Cakewalk byl později začleněn do nejrůznějších divadelních show, které se konaly v New Yorku.

4) Savojský sál zpřístupnil tanec veřejnosti

V roce 1926 se Savoy Ballroom (596 Lenox Avenue, New York City) v Harlemu stal prvním integrovaným veřejným prostorem ve Spojených státech, což umožnilo africkým Američanům sdílet tanec svých komunit s širší veřejností. Doprovázeni velkými kapelami swingové éry tancovali charleston, jitterbug, lindy hop a všechny tance, kterým jazz vděčí za svůj vývoj.

The Savoy Ballroom, Harlem, New York
The Savoy Ballroom, Harlem, New York

5) Master Juba je průkopník stepu

Většina tanečníků ví, že při vývoji jazzového tance hrál step poměrně velkou roli. Film Uprooted: The Journey of Jazz Dance nám ale prozrazuje, že za průkopníka tohoto tanečního stylu je považován Master Juba (vlastním jménem William Henry Lane). Právě on zpopularizoval tento tanec, jehož některé elementy si následně převzal i Jazz Dance.

6) Jazz jako tanec inspiroval i Hip Hop

Jazzový tanec má poměrně komplikovanou historii a vyvinul se proto do mnoha nejrůznějších tanečních forem. Film Uprooted: The Journey of Jazz Dance nám ukazuje, že i v současné době velmi populární taneční styl Hip Hop je v některých ohledech inspirován právě jazzem.

7) Svět přehlížel černošské choreografy

Film nás žádá, abychom byli zvědaví na lidi (tanečníky, choreografy), které zatím neznáme. Zdůrazňuje důležitost Afroameričanů jako Pepsi Bethel, JoJo Smith a Fred Benjamin, kteří nesmírně přispěli k vývoji jazzového tance, ale často jsou přehlíženi ve prospěch bělošských choreografů.

Jazz je tanec, který je populární už 100 let

Dnes uplynulo už zhruba 100 let od doby, kdy se v Americe objevili první tanečníci Jazz Dance. I když má tento tanec svou největší slávu už za sebou, pořád se najdou tanečníci, kteří tento tanec milují. A není jich zrovna málo. Jazz je totiž velmi zábavný tanec, u kterého se dá navíc tzv. „pořádně vyblbnout“ :-)

V 331 Dance Studiu Olomouc tancujeme Jazz Dance od roku 2016 (níže se podívejte na video z vůbec prvního jazzového workshopu), a to v rámci tanečních kurzů Contemporary Kids (pro děti ve věku 9-12 let), Contemporary Juniors (pro teenagery ve věku 13-16 let) a Contemporary Adults (pro dospělé ve věku 17+ let). Tanec v těchto kurzech je kombinací různých forem moderního a současného tance, Jazz Dance není výjimkou. Přidat se můžete bez ohledu na své předchozí taneční zkušenosti, jazzový tanec si totiž zamilujete i jako úplní začátečníci.

Kam na Jazz Dance v Olomouci?

[fruitful_ibox_row] [fruitful_ibox column=“ffs-two-one“ image=“3376″ icon=““ title=“Contemporary Kids“ align=“left“ icon_position =“center“ styleicon=““ styletitle=““ styletext=““]
[fruitful_btn color=“primary“ link=“https://www.331.cz/contemporary-kids“]Více informací o Contemporary Kids[/fruitful_btn]
[/fruitful_ibox] [fruitful_ibox column=“ffs-two-one“ image=“4057″ icon=““ title=“Contemporary Juniors“ align=“left“ icon_position =“center“ styleicon=““ styletitle=““ styletext=““]
[fruitful_btn color=“primary“ link=“https://www.331.cz/contemporary-juniors“]Více informací o Contemporary Juniors[/fruitful_btn]
[/fruitful_ibox] [/fruitful_ibox_row]
[fruitful_ibox_row] [fruitful_ibox column=“ffs-two-one“ image=“4056″ icon=““ title=“Contemporary Adults“ align=“left“ icon_position =“center“ styleicon=““ styletitle=““ styletext=““]
[fruitful_btn color=“primary“ link=“https://www.331.cz/contemporary-adults“]Více informací o Contemporary Adults[/fruitful_btn]
[/fruitful_ibox] [fruitful_ibox column=“ffs-two-one“ image=““ icon=““ title=““ align=“left“ icon_position =“center“ styleicon=““ styletitle=““ styletext=““] [/fruitful_ibox] [/fruitful_ibox_row]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Témata: 

Tipy na podobné články