Michael Jackson

Michael Jackson bude navždy patřit nejen mezi hudební ikony, ale i mezi vzory a nekonečnou inspiraci pro tanečníky. 


Je právem považovaný za krále popu, kromě toho se o něm dá mluvit i o jako králi tanečního parketu.


Jeho hudební úspěchy jsou legendární: je prvním hudebníkem, který prodal víc než milion digitálních skladeb za týden a který vyhrál osm cen Grammy za jednu noc.

Michael Jackson: Král popu

Svůj výjimečný talent uplatňoval už odmalička

Michael Joseph Jackson se narodil jako sedmý z devíti dětí 29. srpna 1958 ve městě Gary v Indianě. K hudbě ho vedli oba rodiče, ale jeho ambiciózní a velmi přísný otec zařadil jedenáctiletého Michaela i s jeho bratry do rodinné skupiny Jacksons 5, kde se brzy stal hlavní hvězdou. Odtud vedly jeho kroky k sólové kariéře, v níž byl nadmíru úspěšným.

Vydal celkem 10 studiových alb, 3 soundtracky, záznam z koncertu a nespočet kompilací. Jeho album Thriller se stalo nejprodávanějším albem všech dob a je zapsané v Guinessově knize rekordů. Za album si odnesl osm cen Grammy (celkem jich má 13) a dalších ocenění amerických a britských asociací. Následovalo album Bad, které je považované za nejhitovější (vyšlo 9 singlů a 5 z nich bylo na prvních příčkách hitparád).

K nejúspěšnějším singlům patří Billie Jean, Earth Song, Beat It, Don´t Stop Till You Get Enough, Black or White, Man in the Mirror, Thriller, You Are Not Alone nebo The Way You Make Me Feel.

Je jedním z mála umělců, který dvakrát vstoupil do rokenrolové síně slávy (jednou za Jacksons 5), má také dvě hvězdy na hollywoodském chodníku slávy. Kromě cen od americké a britské hudební asociace posbíral i ceny od Billboard Music Awards a hudební televize MTV.

Byl dvakrát ženatý a má 3 děti: Paris Katherine Jackson, Prince Michael Jackson I a Prince Michael Jackson II (Blanket).

Nešťastný závěr života

S Michaelem Jacksonem se pojí řada kontroverzí, včetně neprokázaných obvinění z obtěžování dětí, kterého koncem života stály hodně sil i peněz.

Je také známý pro svou bílou kůži, ve skutečnosti způsobenou onemocněním vitiligo. Podstoupil i řadu plastických operací.

Zemřel v době příprav velkolepého celosvětového turné na zástavu srdce způsobenou předávkováním léky, 25. června 2009 ve městě Los Angeles v Kalifornii.

Michael Jackson: Diskografie

1972: Got To Be There

1972: Ben

1973: Music & Me

1975: Forever, Michael 

1979: Off The Wall

1982: Thriller

1987: Bad

1991: Dangerous

1995: HIStory

2001: Invicible

Michael Jackson: Skvělý tanečník

Michael Jackson byl průkopníkem skvělého tance u zpěváků

Kromě fenomenálního zpěváka byl Michael Jackson i neuvěřitelným tanečníkem. Upozornil na sebe už v roce 1974, kdy v televizní show předvedl tzv. Robot Dance, jednu z technik tanečního stylu Popping.

Jeho taneční projev je jeden z nejznámějších na světě a vyznačuje se typický rychlým tempem a ostrými pohyby. Jeho unikátní taneční styl vychází hlavně z Hip Hopu, Poppingu a Lockingu. Jackson nejvíc pozornosti směřoval od pasu dolů se spoustou pohybů nohama, výpady boky, chytání se za rozkrok, kopy a charakteristickou měsíční chůzí. Dokonce i rytmické zvedání kalhot a odhalování bílých ponožek bylo součástí promyšlené choreografie.

Povědomí o jeho tanečním umění rozšířil díky videoklipů, které se vysílaly na hudební televizi MTV. Ty pojímal velmi unikátně jako krátké filmy. Změnil tak celkový přístup Američanů k tanci. Později jej začal napodobovat i celý svět a stal se inspirací i pro další generace zpěváků, od Britney Spears po Beyoncé.

V klipu Billie Jean z roku 1982 Michael Jackson zaujal svou plynulou, ladnou chůzí, otočkami a pózami. V klipech k písním Thriller a Beat It se spolu s tanečníky představil v trojúhelníkové formaci, která se od té doby stala oblíbeným prvkem mnoha choreografií tanečníků po celém svět. Michael Jackson je tu samozřejmě vepředu a jeho dokonalé pohyby umocňuje jednotný tanec všech ostatních za ním.


Překonal gravitaci a měl nejslavnější měsíční krok

Taneční svět také uchvátil v klipu Smooth Criminal v roce 1988, kdy se celým tělem nahne dopředu do úhlu 45 stupňů a vypadá, jako by popíral gravitaci. Tento trik by bez pomoci nebyl možný, Michael Jackson měl speciální boty. Ty byly později i patentované a umožňují zapření do upravené podlahy pomocí speciálně upraveného otvoru v patě. I tak je ale tento pohyb velmi náročný a vyžaduje velkou sílu, kterou měl Jackson v Achillových šlachách.

Vůbec nejznámější je jeho provedení měsíčního kroku (Moonwalk). Dodnes se vedou spory o to, kdo jej tento taneční krok, který byl dříve mezi tanečníky známý jako Backslide, naučil. I když Michael pravděpodobně trénoval Moonwalk s různými tanečníky, přesto je tu řada těch, kteří se na jeho slavném jménu chtějí pouze zviditelnit. 

Michael Jackson tento krok živě představil v roce 1983 při skladbě Billy Jean. S jeho schopností extrémního ovládání a rychlosti dodal tomuto prvku uhlazenou dokonalost. Davy přiváděla do šílenství hlavně jeho slavná kombinace tanečních kroků. Měsíční chůzi následuje otočkou a jeho typickým stojem na palcích v zamrzlé pozici. Na tuto kombinaci si nechal zřídit ochrannou známku.

Michael Jackson

Michael Jackson a The Electric Boogaloos

Jméno Michaela Jacksona a komunitu tanečníků Street Dance toho spojuje hodně. Především ale The Electric Boogaloos, legendární taneční skupina, jejíž členové jsou průkopníci a zakladatelé tanečního stylu Popping


The Electric Boogaloos spolupracovali s Michaelem Jacksonem téměř 20 let. Skupina choreografovala mnoho hudebních videí (nejúspěšnější jsou Thriller a Beat It), ale pracovala také na multimediálních filmech a živých vystoupeních. 

Tancujte jako Michael Jackson

Naučte se tancovat jako Michael Jackson! Taneční styly, kterým se věnoval, i taneční kroky, které tancoval, vás naučíme v 331 Dance Studiu Olomouc


Vybrat si můžete z tanečních kurzů pro děti, teenagery i dospělé, které probíhají přímo v Olomouci.


Pokud je pro vás Olomouc daleko, můžete zvolit video taneční lekce online, díky kterým můžete tancovat kdykoliv a kdekoliv. 

Michael Jackson: Další články na blogu