Moderní, scénický, současný nebo výrazový tanec?

Co je moderní, scénický, současný, výrazový tanec, pohybová průprava, contemporary, jazz, balet, moderna? Jaký je mezi těmito názvy rozdíl?

Existuje mnoho tanečních stylů. Ty, které vyučujeme v 331 Dance Studiu Olomouc, rozdělujeme na dva základní směry – Street Dance a Contemporary Dance. Dnes se budeme věnovat druhému z nich.

Zmatek v názvech

Vždyť přece chodím do scénického tance, tak proč tam tancujeme podobně jako ve výrazovce, do které jsem chodila na ZUŠ / LŠU ještě jako malá holka? Nebo že bych si to nějak popletla?
Chci se hýbat, mám ráda hudbu a tanec, tak proč netancovat? No jo, ale kam chodit? Co je to Contemporary? Co je to choroška (choreografie) a co variace? Je v tom rozdíl? Podle čeho se rozhodnout?

Jestli právě přemýšlíte nad podobnými rozhodnutími, zavítali jste na správný web. V tomto článku se totiž pokusíme vysvětlit rozdíly a zorientovat se v současném světě tance.

Zdá se, že vyznat se v samotných názvech, natož pak ve stylech tance, je nad lidské síly. My se vám ale přece jenom pokusíme celou problematiku trochu objasnit, ať víte, co v nejen při tancování v Olomouci vlastně čeká. Právě teď totiž probíhá zápis nových tanečníků do 331 Dance Studia Olomouc, a to i pro úplné začátečníky. Do jakých tanečních kurzů se můžete přihlásit?

Taneční kurzy v 331 Dance Studiu Olomouc:

 • CONTEMPORARY KIDS (pro děti 9-12 let)
 • CONTEMPORARY JUNIORS (pro děti 13-16 let)
 • CONTEMPORARY ADULTS (pro dospělé 17+ let)
 • Co je to Balet

  Balet jako forma scénického tance může být jak samostatným dílem, tak i součástí nějakého celku, například opery. Stejně jako ostatní taneční formy může vyprávět příběh, vyjadřovat pocity nebo jednoduše reflektovat hudbu. Od ostatních tanečních stylů se ale balet odlišuje svou náročnou technikou. Klasický balet je tedy tanec na špičkách, což je obuv baletek (jiná než piškoty nebo-li cvičky tanečníků).

  Více informací o baletu najdete tady.

  Co je to Moderní tanec / Modern Dance

  Dvacáté století s sebou přineslo úsilí o reformy baletu ve dvou odlišných směrech. Jeden proud reforem se snažil vytvořit zcela nový samostatný styl moderního tance, zatímco zastánci klasického baletu druhého směru chtěli reformovat v té době již přežitou podobu baletních představení. Ikonami stylu moderního tance, který se nadále vyvíjel ve třech etapách, jsou například Isadora Duncan, Martha Graham, José Limon a Merce Cunningham. Jejich techniky jsou využívány doposud.

  Moderní tanec je tedy název z 20. století a zahrnuje techniky světových tanečníků, kteří se odtrhli od tehdejšího hlavního proudu tance. Zahrnuje další moderní styly, které od té doby vznikly (včetně současného Contemporary Dance nebo třeba Jazz Dance).

  Více informací o moderním tanci najdete tady.

  Co je to Současný tanec / Contemporary Dance

  Contemporary Dance je v překladu současný tanec. Jde o žánr, který se nadále vyvíjel od poloviny dvacátého století a od té doby se rozrostl a stal jedním z dominantních žánrů formálně vyškolených tanečníků po celém světě. Vzhledem ke své technické podobnosti, je často vnímán v úzké souvislosti s moderním tancem a baletem.

  Více informací o současném tanci najdete tady.

  Co je to Scénický / výrazový tanec

  Scénický tanec je ten, který zahrnuje mimiku vyjadřující příběh (choreografii), nebo reflektuje hudbu (variace). Může tím pádem jít o téměř jakýkoliv styl tance na scéně, vzhledem k velké svobodě projevu v dnešní době.

  Výrazový tanec je pouze synonymum scénického tance a spolu s pohybovou průpravou jsou tyto názvy užívány na základních uměleckých školách a vznikly překladem z anglických názvů.

  Už máte v pojmech trochu jasněji? Doufáme, že ano. Nezapomeňte, že v 331 Dance Studiu Olomouc probíhají lekce Contemporary Dance pro děti ve věku 9-12, pro děti ve věku 13-16 let i pro dospělé ve věku 17+ let. Přihlásit se na ně můžete tady.

  O autorovi článku

  331 Dance Studio Olomouc

  Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

  Diskuze k článku

  {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Podobné články

  Zajímá vás tanec? 331 Dance Studio Olomouc vám pomůže!

  Chci se naučit tancovat

  Přidejte se k nám buď přímo v Olomouci nebo prostřednictvím tanečních kurzů online kdekoliv v České republice.

  Chci se v tancování vzdělávat

  Posuňte svou taneční osobnost na vyšší úroveň. Studujte historii tance, taneční styly, seznamte se s tanečními osobnostmi. 

  Chci tanec vyučovat

  Sdílejte své nadšení pro tanec s ostatními

  a staňte se tanečním lektorem nebo taneční lektorkou. 

  Chci taneční vystoupení

  Objednejte si na svou akci taneční vystoupení nebo si nechte připravit choreografii podle vašich představ.

  >