Úvod » Taneční blog | Články nejen o Street Dance a Contemporary Dance » Jak tancovat » Moderní, scénický, současný nebo výrazový tanec?
Jak tancovat

Moderní, scénický, současný nebo výrazový tanec?

Co je moderní tanec, scénický tanec, současný tanec, výrazový tanec, pohybová průprava, contemporary, jazz, balet, moderna? Jaký je mezi těmito názvy vlastně rozdíl?

Zdá se, že vyznat se v samotných názvech, natož pak ve stylech tance, je nad lidské síly. My se vám ale přece jenom pokusíme celou problematiku trochu objasnit, ať víte, co v 331 Dance Studiu Olomouc vlastně můžete tancovat.

Vždyť přece chodím do scénického tance, tak proč tam tancujeme podobně jako ve výrazovce, do které jsem chodila na ZUŠ / LŠU ještě jako malá holka? Nebo že bych si to nějak popletla?
Chci se hýbat, mám ráda hudbu a tanec, tak proč netancovat? No jo, ale kam chodit? Co je to Contemporary? Co je to choroška (choreografie) a co variace? Je v tom rozdíl? Podle čeho se rozhodnout?

Jestli právě přemýšlíte nad podobnými rozhodnutími, zavítali jste na správný web. V tomto článku se totiž pokusíme vysvětlit rozdíly a zorientovat se v současném světě tance.

Taneční kurzy v 331 Dance Studiu Olomouc:

 • CONTEMPORARY KIDS (pro děti 8-11 let)
 • CONTEMPORARY JUNIORS (pro děti 12-15 let)
 • CONTEMPORARY ADULTS (pro dospělé 16+ let)
 • Balet

  Balet jako forma scénického tance může být jak samostatným dílem, tak i součástí nějakého celku, například opery. Stejně jako ostatní taneční formy může vyprávět příběh, vyjadřovat pocity nebo jednoduše reflektovat hudbu. Od ostatních tanečních stylů se ale balet odlišuje svou náročnou technikou.

  Klasický balet je tedy tanec na špičkách, což je obuv baletek (jiná než piškoty nebo-li cvičky tanečníků).

  Moderní tanec

  Dvacáté století s sebou přineslo úsilí o reformy baletu ve dvou odlišných směrech. Jeden proud reforem se snažil vytvořit zcela nový samostatný styl moderního tance, zatímco zastánci klasického baletu druhého směru chtěli reformovat v té době již přežitou podobu baletních představení. Ikonami stylu moderního tance, který se nadále vyvíjel ve třech etapách, jsou například Isadora Duncan, Martha Graham, José Limon a Merce Cunningham. Jejich techniky jsou využívány doposud.

  Moderní tanec je tedy název z 20. století a zahrnuje techniky světových tanečníků, kteří se odtrhli od tehdejšího hlavního proudu tance. Zahrnuje další moderní styly, které od té doby vznikly (včetně současného Contemporary Dance nebo třeba Jazzu).

  Contemporary / současný tanec

  Contemporary Dance je v překladu současný tanec. Jde o žánr, který se nadále vyvíjel od poloviny dvacátého století a od té doby se rozrostl a stal jedním z dominantních žánrů formálně vyškolených tanečníků po celém světě. Vzhledem ke své technické podobnosti, je často vnímán v úzké souvislosti s moderním tancem a baletem.

  Scénický / výrazový tanec

  Scénický tanec je ten, který zahrnuje mimiku vyjadřující příběh (choreografii), nebo reflektuje hudbu (variace). Může tím pádem jít o témeř jakýkoliv styl tance na scéně, vzhledem k velké svobodě projevu v dnešní době.

  Výrazový tanec je pouze synonymum scénického tance a spolu s pohybovou průpravou jsou tyto názvy užívány na základních uměleckých školách a vznikly překladem z anglických názvů.

  Už máte v pojmech trochu jasněji? Doufáme, že ano. Nezapomeňte, že v 331 Dance Studiu Olomouc probíhají lekce Contemporary Dance pro děti ve věku 8-11, pro děti ve věku 12-15 let i pro dospělé ve věku 16+ let. Přihlásit se na ně můžete tady.

  Nejčtenější články

  Aktuálně

  Covid-19 - aktuální informace | 331 Dance Studio Olomouc