O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Míříte na taneční soutěž Street Dance nebo Contemporary Dance? Máme pro vás pár tipů, jak ji zvládnout bez stresu a naopak si ji co nejvíce užít.

Pokud se podíváte do kalendáře některého z aktivních tanečníků, příliš volných víkendů v něm v nejbližší době nenajdete. Je to proto, že právě v jarních měsících vrcholí taneční sezóna a probíhají taneční soutěže.

Na taneční soutěž se v nejbližších dnech a týdnech díky 331 Dance Studiu Olomouc podívá spoustu tanečníků poprvé v životě. Poprvé se postaví na stage, poprvé na ně budou koukat desítky očí nedočkavých diváků, ale nekompromisních porotců, poprvé zatancují pro někoho jiného než pro trenéra na tanečním sále.

Jak se s touto situací vyrovnat? Máme pro vás pár tipů, jak zvládnout taneční soutěž co nejlépe.

Tipy, jak zvládnout období před taneční soutěží

Existují dva druhy tanečníků. Ti, pro které je taneční soutěž jeden z nejlepších dnů v roce, protože se těší, až konečně světu ukážou, na čem vlastně v posledních týdnech a měsících pracovali. A ti, kteří do této fáze teprve dospějí, ale zatím pro ně veřejné vystoupení představuje stres. Jak tedy tento stres překonat a soutěžní den si užít?

1) Nezapomínejte jíst a spát

Je opravdu důležité před soutěží (ale vlastně to platí kdykoliv) pravidelně jíst a spát. Nevynechávejte jídlo, protože právě to vám dodá energii na tento náročný den. Podobné je to se spánkem. Pokud budete na soutěži unaveni, stoprocentní výkon nikdy nepodáte. A na soutěži je třeba podat stoprocentní výkon. Takže žádných mizerných 5 hodin spánku, dospělý člověk by měl spát 6 – 8 hodin denně (je to individuální), děti samozřejmě více.

2) Trénujte doma

Jedna z hlavních tanečních zásad zní: „Trénuj doma a zkoušej ve studiu“. Co si pod ní představit? Tak třeba to, že v tanečním týmu by měl být každý jednotlivec zodpovědný za svůj výkon a především v předsoutěžním období by neměl na tréninky chodit nepřipravený. Protože jedině tak je možné společně strávený čas věnovat synchronizaci a chemii dané choreografie. Doučování jednotlivců je pro tým v tomto hektickém období bohužel ztráta času. Tak buďte zodpovědní. Budete mít ze sebe lepší pocit a na soutěži nebudete ve stresu z toho, že musíte narychlo něco dotrénovat.

3) Buďte připraveni na diváky

Vystupovat před tribunou plnou diváků je opravdu něco jiného než si tancovat s pár přáteli v tanečním studiu. Pokud vás tato zkušenost čeká poprvé v životě, zkuste si ji při tréninku alespoň představit. Představte si, že na vás míří reflektory a že kromě samotného tancování musíte taky zapracovat na svém výrazu nebo na tom, aby z vás byla cítit energie.

4) Chtějte udělat dojem

Vystoupení není nikdy jen tanec. Myslete také na to, že své umění musíte také „prodat“. Tady je pár rychlých tipů, jak na to:

  • Vyjadřujte pocity. Žádná choreografie nejsou jen bezduché pohyby poskládané za sebe. Chcete přece divákům něco předat. Myšlenku, náladu, příběh, emoci. Ale aby to divák mohl pochopit, musíte to na parketě sami prožít.
  • Nechte na parketu všechno. Máte jen jednu šanci. Pokud se budete šetřit, porotce i divák to pozná. A nemyslete si, že když jste v poslední řadě na kraji, nejste vidět. Naopak. Tak jako každý jednotlivec utváří celek, tak každý jednotlivec může ten celek rozbít. Tak se snažte.
  • Netvařte se, že jste na parketu sami. Kolem vás je spousta tanečníků, tak proč byste na ně nemohli během vystoupení mrknout nebo usmát se? Vzájemná interakce diváky ve skutečnosti velmi baví, nezapomínejte na to.
  • Nespěchejte. Hodně začátečníků má problém s předbíháním hudby, za což může přemíra adrenalinu. Je to stejné jako když jste nervózní a máte mluvit před davem lidí – mluvíte rychle. Tanečníci mají ale tu výhodu, že je vede hudba, tak nezapomeňte poslouchat.
  • Dívejte se. A nemyslíme tím do země. Zvedněte při tanci hlavu vzhůru a otevřete hrudník, aby byly vaše pohyby čitelné. Komunikujte s diváky pohledem. Protože když se budete dívat do země, budou mít pocit, že vám na nich vůbec nezáleží.
  • Bavte se. Tanec je zábava, show. Ale k tomu, abyste mohli někoho bavit, musíte nejdřív bavit sebe. Musí na vás být vidět, že máte rádi to, co děláte. Nikdy totiž nemůžete dát někomu něco, co sami nemáte.

5) Nezapomínejte, že vítězství není všechno

Proč ten, kdo má všechno, není šťastný? A proč ten, který nevyhraje, si soutěž může užít mnohem víc než vítěz? Protože jsou mnohem cennější věci než poháry, medaile, tituly, atd. Pokud na soutěži strávíte skvělý den díky lidem, které máte kolem sebe, možná vám nakonec bude jedno, jakou známku vám porotci dají. Protože netančíte pro porotu, ale pro sebe a pro svůj tým. Chcete sami sobě dokázat, že děláte něco, co vás naplňuje, s lidmi, které máte rádi. Tím ale rozhodně nechceme říct, že nemáte bojovat. Bojujte. A bojujte především sami se sebou. Chtějte sami sobě dokázat, že dnes umíte tancovat lépe než minule. Pokud vždycky budete dělat to nejlepší, co můžete, úspěch se jednou dostaví. A bude zasloužený.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články