O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Jaké jsou nejoblíbenější taneční styly českých tanečníků v roce 2019? Máme pro vás žebříček top 10 tanečních stylů.

Možná jste zaznamenali anketu, která se v minulých dnech prohnala internetem. Jejím cílem bylo zjistit, jaké taneční styly spadající pod Street Dance jsou momentálně mezi českými a slovenskými tanečníky ty nejpopulárnější. I když se ankety zúčastnilo přes 1500 tanečníků a tanečnic, jde pouze o relativně malý reprezentativní vzorek. Na druhou stranu i z něj lze velmi dobře usoudit, jaké taneční styly nás prostě nejvíce baví, jakým tanečním stylům se nejvíce věnujeme. Nutno říct, že výsledky nejsou nijak překvapivé, oblíbenost jednotlivých tanečních stylů se dlouhodobě příliš nemění. Jediné, co jsme asi nečekali, je tak drtivé vítězství Hip Hopu.

Hip Hop je dlouhodobě nejoblíbenější taneční styl

K Hip Hopu se přihlásilo bezmála 40% oslovených tanečníků. Jde o dlouhodobě nejoblíbenější taneční styl, věnuje se mu nejvíce tanečníků, pořádá se v něm nejvíce battlů i workshopů. Zároveň jde samozřejmě také o prostředí s největší konkurencí, ve kterém je objektivně nejnáročnější se prosadit.

Na druhém místě skončil dle očekávání House Dance. Za svůj nejoblíbenější taneční styl jej však označilo pouhých 16% tanečníků. Podle statistik 4/5 tanečníků House Dance tvoří ženy, pouhou 1/5 pak muži.

Na dalších příčkách se v minulosti pravidelně objevovaly funkové taneční styly Popping a Locking, v posledních letech je pomalu začal dohánět Dancehall.

Popping a Locking začíná v oblíbenosti dohánět Dancehall

Hip Hop, House Dance, Popping, Locking. Tyto čtyři taneční styly se odjakživa braly (a stále berou) jako základ Street Dance. Juste Debout jako nejprestižnější streetdancová akce na světě byla postavena pravě na těchto čtyřech stylech. Pokud se battlovalo tzv. v „allstylu“, vždy se předpokládalo, že se bude tancovat právě v těchto čtyřech tanečních stylech. V posledních letech se k nim ale často začal přidávat pátý taneční styl pocházející z Jamajky – Dancehall. V současné době začíná popularita Dancehallu v některých zemích pomalu dohánět oba zmíněné funkové styly, jak to tedy podle ankety vypadá v ČR?

Na třetím místě skončil Locking s 11%, na čtvrtém Dancehall s 10% a na pátém Popping s 9%. Rozdíly jsou ale tak malé, že v rámci statistické odchylky bychom všechny tři taneční styly mohli označit jako za stejně oblíbené.

Následuje další velký propad. Následující taneční styly se totiž drží na hranici pouhých 3-5%. Jsou to B-Boying (Break Dance), Waacking a Vogue. Předposlední místo ve statistice obsadil taneční styl Krump. Tanečníci však jmenovali i další taneční styly jako Litefeet, Afro House, New Style Hustle, Chicago Footwork nebo Experimental. Ty jsme pak souhrnně umístili na poslední bodovanou příčku.

Nejoblíbenější taneční styly mezi českými a slovenskými tanečníky

1. Hip Hop
2. House Dance
3. Locking
4. Dancehall
5. Popping
6. B-Boying (Break Dance)
7. Vogue
8. Waacking
9. Krump
10. Litefeet, Afro House, New Style Hustle, Chicago Footwork, Experimental

Anketu zorgranizoval taneční magazín Tanečná scéna na svém instagramovém účtu.

TANEČNÍ STYLY

V 331 Dance Studiu Olomouc vyučujeme několik tanečních stylů, které zařazujeme pod Street Dance. Patří k nim Hip Hop, House Dance, Popping, Locking i Dancehall, ale třeba také MTV Dance, Waacking, Vogue, Litefeet, atd.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články