Úvod » Taneční blog 331 Dance Studia Olomouc » Novinky z tanečního světa » Novinky z tanečního světa 03-2018
Novinky z tanečního světa

Novinky z tanečního světa 03-2018

Co je nového na české i světové taneční scéně? Který slavný tanečník míří do Prahy? Která taneční skupina vyhrála slavnou televizní taneční soutěž? Na který taneční film můžete pravě zajít do kina? To vše prozradí Novinky z tanečního světa.

Po delší době jsme si našli čas, abychom pro vás sepsali pár novinek z tanečního světa. Podíváme se na to, kdo se stal vítězem druhé série NBC World Of Dance; řekneme si termíny nadcházejícího Juste Debout tour, prozradíme, který slavný světový tanečník se chystá do ČR; představíme si „taneční“ film, na který momentálně můžete zajít do kina; a nezapomeneme ani na jeden hudební tip. Tady jsou Novinky z tanečního světa 03-2018

Kdo ovládl druhý ročník NBC World Of Dance?

Je to sice už více než měsíc od finále druhého ročníku televizní taneční soutěže World Of Dance, ale pojďme si i tak připomenout, jak to vlastně celé dopadlo. Koho porota ve složení Ne-Yo, Jennifer Lopez, Jenna Dewan a Derek Hough vyhlásila jako vítěze? Kdo si stejně jako Les Twins v loňském roce z této televizní show odnesl hlavní výhru 1 milión dolarů?

Je to juniorská hiphopová taneční skupina The Lab z Kalifornie, konkrétně z města West Covina. 15 tanečníků ve věku 8-16 let představilo během letošní World Of Dance série celkem 6 choreografií. Tou nejznámější a na internetu nejsdílenější choreografií je pravděpodobně ta z divizního finále na začátku září, kdy se představili ve školních lavicích. Koukněte se ale na všechna vystoupení The Lab na NBC World Of Dance 2018 v následujícím videu …

Zajímavostí je, že kromě USA a televizní stanice NBC běží ještě tři další mutace World Of Dance. Jedna z nich je i v Evropě a nejde o Anglii, Francii ani Německo. World Of Dance Polska totiž můžete právě teď sledovat u našich severních sousedů. A když je hlavní výhra pouhá desetina toho, co v USA, jde určitě o velmi zajímavý počin.

Juste Debout tour 2019 je tady

Další (tentokrát už sedmnáctý) ročník nejprestižnějšího světového street dance battlu Juste Debout startuje už začátkem prosince. Tentokrát sice neproběhne kvalifikace na Slovensku, ale daleko to ani tak mít nebudeme. Chystá se totiž preselekce ve Vídni. Tady je přehled všech termínů Juste Debout Tour 2019:

2.12.2018 – Washington (USA)
8.12.2018 – Abidžan (Pobřeží slonoviny)
4.1.2019 – Tokio (Japonsko)
9.1.2019 – Soul (Jižní Korea)
13.1.2019 – Šanghaj (Čína)
19.1.2019 – Bangkok (Thajsko)
26.1.2019 – Vídeň (Rakousko)
3.2.2019 – Stockholm (Švédsko)
9.2.2019 – Ženeva (Švýcarsko)
10.2.2019 – Milán (Itálie)
16.2.2019 – Düsseldorf (Německo)
17.2.2019 – Barcelona (Španělsko)
24.2.2019 – Antverpy (Belgie)
2.3.2019 – Paříž (Francie)
3.3.2019 – Paříž (Francie) – finále

Za připomenutí stojí i absolutní vítězové loňského pařížského finále:

HIP HOP: Niako & Icee Forzesound (FRA)
HOUSE: Serge & Kwame (FRA)
POPPING: Nelson & Greenteck (FRA/CAN)
LOCKING: Ba’na Congo (Candy Man & Manu) (FRA)
EXPERIMENTAL: Misha (UKR)
JUNIOR DANCE TOUR: Miyu (JPN)

Sergej Polunin vystoupí v ČR

V dubnu 2019 vystoupí v pražském Foru Karlín ukrajinský tanečník Sergej Polunin. Jde o hvězdu světového baletu, proslavilo jej především video k písni Take Me To Church irského zpěváka Hoziera. Tuto choreografii Poluninovi natočil fotograf a režisér David LaChapelle. Na YouTube ji vidělo už přes 24 milionů lidí, na živo budete mít možnost 18. a 19. dubna 2019. Choreografie je totiž součástí celovečerního představení Satori, které Polunin do Prahy přiveze. Vstupenky je možné zakoupit např. na Ticketportalu v cenách od 4590 Kč.

Taneční horor Climax je v českých kinech

Taneční film, který má na ČSFD hodnocení skoro 80%? Taneční film, který byl oceněn na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes? Taneční film, který je přístupný až od 18 let? Všechno zmíněné splňuje novinka v českých kinech s názvem Climax. Pojďme si francouzský film, který měl světovou premiéru už před půl rokem, ale nyní se dostal i do českých kin, trochu představit.

Tak za prvé, označení taneční film je možná trochu zavádějící. Jedná se spíše o horor, drama. Pravdou ale je, že v něm hrají tanečníci. A to ne úplně neznámí. Třeba Sofia Boutella v hlavní roli. Tuto tanečnici zná snad každý. Byla hlavní tváří kampaně Nike, tancovala s Michaelem Jacksonem, Madonnou nebo Rihannou, ale především hrála v tanečních filmech Horečka pařížských ulic nebo Streetdance 2.

Za druhé, film natočil Gaspar Noé, jeden z nejprovokativnějších režisérů současnosti. Jeho filmy můžeme označit za surrealistické a bizarní. Za vrchol jeho režisérské kariéry je považován snímek Zvrácený z roku 2002, který je známý tím, že se na něj poměrně hodně lidí nevydrželo dívat a odcházelo z kinosálu.

Za třetí, impuls k natočení snímku Climax dala Noému návštěva Vogue bálu ve Francii, ze kterého byl dle svých slov doslova uchvácen. Netají se ale ani inspirací krumpovým dokumentem Rize.

Za čtvrté, pouze úvod filmu obsahuje předem vymyšlenou choreografii (choreografka Nina McNeely), zbytek filmu je improvizace jednotlivých tanečníků. Celý snímek Noé natáčel bez pevné dějové linie, bez předem vymyšlených dialogů. Tanečníkům věřil a dal jim velký prostor.

A o čem tedy Climax vlastně je? O jedné party pro třicítku tanečníků, o jedné velké nádobě sangrie, do které někdo přidal koňskou dávku psychedelické drogy. O tom, že drogy působí na každého trochu jinak, ale všichni se jim proti své vůli poddávají a nezadržitelně se propadají do pekla.

Black Eyed Peas se vrací k hip hopu

Na závěr tu pro vás máme i jeden hudební tip. Black Eyed Peas je totiž skupina, která si určitě zaslouží pozornost. Existuje už od roku 1988, ale větší popularitu zaznamenala až po roce 2001. V té době se totiž čistě hiphopové skupině přidala zpěvačka Fergie a Black Eyed Peas se přeorientovali na pop, dance music a elektro. To řada fanoušků nesla velmi těžce. Jenže na přelomu let 2017/2018 se BEP začali objevovat bez Fergie a tvrdili, že se vrací ke kořenům, tedy k hip hopu.

A letošní rok je pro Black Eyed Peas opravdu významný. Vydali už 6 singlů: Street Livin, Ring The Alarm, Get It, Constant, Big Love a Dopeness. Navíc to nejsou jen tak ledajaké singly, zabývají se v nich totiž poměrně vážnými tématy. Song Get It poukazuje na vypjaté vztahy mezi policí a civilisty ve Spojených státech. Momentálně největší hit Big Love zase reflektuje střelbu na amerických středních školách a věnuje se problematice odebírání dětí imigrantským rodinám. Výnosy z tohoto singlu putují organizaci Families Belong Together, která bojuje proti současné politice násilné separace rodin. Tu prosazuje americký prezident Donald Trump.

Oficiálně je už venku i jejich sedmé album Masters of The Sun vol. 1, které otevírá song s názvem Back 2 Hip Hop. Symbolicky tak uzavírají kapitolu s Fergie a vrací se tam, kde začali. K hip hopu.

Nejčtennější články

Připravujeme

Contemporary Summer Intensive

Letní lekce moderního tance pro děti i dospělé už 31. srpna 2019 v Olomouci! [VÍCE INFORMACÍ]