Pohyb a zdravý životní styl: Trendy pro rok 2022

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 18 července, 2022 .

Jak v tomto roce dodržovat zdravý životný styl? Zařaďte pravidelný pohyb a vyzkoušejte naše tipy na současné trendy.

Každý nový rok s sebou přináší nové příležitosti a také nová předsevzetí, především pak v oblasti zdraví a životního stylu. Do nového roku většina z nás vstupuje s vidinou zdokonalení postavy, zhubnutí pár přebytečných kil, či jednoduše celkového zlepšení zdraví a kondice. Důležité je ale uvědomit si, že nemusíte nutně čekat na první den nového roku, první den nového měsíce ani první den nového týdne. Se změnou životního stylu lze začít kdykoliv, klidně hned dnes.

Co je zdravý životní styl

Pojem Zdravý životní styl v posledních pár letech zažívá velký převrat. Vnímání toho, co znamená být zdráv, se postupně mění a nebude tomu jinak ani v následujícím roce. Být zdravý už dávno neznamená jen držet diety a běhat 7x týdně až do úmoru. Nejenže to nemá se zdravým životním stylem zdaleka nic společného, ale z dlouhodobého hlediska to není efektivní, ani udržitelné řešení.

Tento rok přeje intuici v oblasti stravování a především pravidelné pohybové aktivitě, která má nejen příznivý účinek na tělo, ale hlavně na duši. Při cestě za svým lepším já můžete následovat mnoho trendů, které budou v letošním roce vládnout. Pojďme si je představit.

Trendy pro rok 2022

První krok: Neporovnávejte se!

Prvním a nejdůležitějším krokem při cestě za zdravým životním stylem je neporovnávat se s ostatními. K ničemu dobrému to nevede a jediné, čeho tím docílíte, je špatný pocit ze sebe sama. Každý člověk je totiž naprosto jiný, má jiný metabolizmus a jiné geny. Proto zkrátka není možné, abyste vypadaly jako sousedka, která může sníst tři dorty za den a nepřibere ani deko, nebo jako každá druhá modelka vystavující své skvostné tělo na Instagramu. Důležité je, abyste se zaměřili na to, co baví vás a čeho chcete dosáhnout. Cílem je být nejlepší verzí sebe sama, ne být někým jiným.

Stejnou radu v podstatě dáváme i všem účastníkům našich tanečních kurzů. Srovnávejte se sami se sebou v minulosti. Tancujete lépe než včera, před měsícem, před rokem? Stejný přístup zvolte i v případě snahy o změnu životního stylu. A pozor, číslo na váze rozhodně není jediným měřitelným údajem.

Pravidelná pohybová aktivita

Pohyb je velmi důležitý, o tom dnes už nikdo nepochybuje. Úmorným aktivitám, po kterých nesejdete ani schody, ale už odzvonilo. Bylo dokázáno, že k dosažení výsledků není potřeba trávit 7 dní v týdnu v posilovně. Navíc to není zdravé pro tělo, ani pro naši duševní pohodu. Přílišná pohybová aktivita totiž může v tělu způsobovat stres, který má z dlouhodobého hlediska nepříznivý vliv na rozvoj chronických nemocí a duševní zdraví.

K dosažení výsledků stačí pravidelný pohyb 3x až 4x týdně po dobu cca 60 minut. A nemusí se nutně jednat o vyčerpávající kruhový trénink. Do módy se teď dostává střídání pohybových aktivit. To, že se mezi nejvhodnější aktivity pro udržování zdravého životního stylu řadí tanec, není žádná novinka. V minulosti to potvrdilo několik studií.

Tancování má totiž obrovskou výhodu, že jde o zábavnou aktivitu, při které si často vůbec neuvědomíte, že děláte pro své tělo něco prospěšného. Taneční lekce navíc můžete navštěvovat bez ohledu na věk, třeba u nás v 331 Dance Studiu Olomouc organizujeme taneční kurzy pro všechny věkové kategorie, od nejmenších dětí až po rodiče.

Klasický taneční trénink je ale vhodné zkombinovat s další pohybovou aktivitou. Našim tanečníkům nabízíme např. kurz Dance Workout kombinující kardio tanec (Fitness Dance), posilování a strečink. Řada z nich ale také pravidelně vyráží jednou týdně běhat nebo plavat. Třetí oblíbenou doplňující aktivitou je také jóga.

Důležité je nakombinovat pohyb tak, abyste v týdnu absolvovali tři až pět aktivit.

Jak kombinovat pohybové aktivity?

  • pondělí: taneční trénink
  • úterý: jóga
  • středa: taneční trénink
  • čtvrtek: dance workout
  • pátek: volno
  • sobota: plavání
  • neděle: volno

Pestrá strava

Čekáte, jakou dietu zařadíme mezi trendy pro zdravý životní styl? Budete asi čekat dlouho. Diety jsou totiž dávno ze hry, protože šlo o dlouhodobě neudržitelná řešení, která se díky následnému jojo efektu vlastně vůbec nevyplatila. Mnohem lepší je změnit stravovací návyky jen mírně, za to dlouhodobě. A jaké stravovací návyky to mohou být? Např. zvýšení podílu zeleniny a ovoce, snížení podílu tzv. rychlých sacharidů, omezení sladkostí, vynechání sladkých nápojů, apod.

Čím dál více studií se zaměřuje na to, jak důležitá je vlastně strava na celkové zdraví člověka. Možná vás to překvapí, ale strava má zásadní vliv na všechny životní a tělesné funkce a celkové fungování organismu. Změny ve stravování dokáží odvrátit některé nemoci, včetně těch chronických, a mají příznivý vliv na psychické zdraví.

Letos se dostává do popředí trend pestré stravy, nejlépe organické a v bio kvalitě, ale také částečné omezování masa, kterého konzumuje lidstvo celkově nadmíru. Začalo se hodně mluvit také o tzv. intuitivním stravování, v rámci kterého jde o to, že sami nejlépe poznáte, jaké jídlo vám vyhovuje, chutná a má na vaše tělo dobrý vliv. Nikdy se nesnažte něco konzumovat jen, protože to dělá někdo jiný a funguje to u něj.

Zdravá střeva

S předchozím bodem souvisí i náš předposlední tip. Není žádnou novinkou, že zdraví začíná ve střevech. Zdravá střeva mají vliv nejen na psychickou pohodu, ale také na hubnutí. Zdravá střevní mikroflóra znamená pravidelné vyprazdňování, správné vstřebávání živin a více energie ze zkonzumovaných potravin. Proto dbejte na to, abyste měli dostatečný přísun vlákniny, probiotik a probiotik.

Vlákninu snadno doplníte konzumací celozrnného pečiva, ovesných vloček, luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny. Probiotika zase najdeme v jogurtech, kefírech, kysaném zelí, nebo dalších fermentovaných potravinách.

Dostatečný spánek a balanc mezi tělem a duší

Navzdory tomu, jak těžké je v dnešní hektické době dopřát tělu trochu klidu, je třeba brát odpočinek jako prioritu. Dostatečný spánek je důležitý nejen pro zdravý životní styl a případné hubnutí, ale hlavně pro udržení správného chodu všech tělesných i duševních funkcí. Dopřejte tělu 7 až 8 hodin nerušeného spánku denně a brzy uvidíte změnu v celkovém denním fungování a nával nové energie na všechny vaše aktivity.

Dejte si tedy spánkový cíl, tedy čas, v kolik budete denně chodit spát. Před spaním ztlumte světla, zatáhněte závěsy, odložte telefon, vypněte televizi a místo toho si dopřejte kvalitní spánek, který si vaše tělo zaslouží.

Nechte se motivovat ke zdravému životnímu stylu

Pokud stojíte o pravidelnou dávku motivace nejen k tancování, ale i k pohybu a zdravému životnímu stylu všeobecně, začněte @331dancestudio sledovat na Instagramu. Kromě fotek a videí z našich tanečních kurzů tam totiž pravidelně přidáváme právě různé tipy, rady a návody, jak se v tanci zlepšovat a jak dodržovat zdravý životní styl.

Nebo s námi samozřejmě můžete začít rovnou tancovat. Za to vám vaše tělo poděkuje nejvíc :-)

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články