Před 15 lety se z Olomouce stalo centrum pouličního tance

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 30 července, 2021 .

Olomouc jako centrum pouličního tance? Před 15 lety se v Olomouci konala první taneční soutěž zaměřená na Street Dance.

Tento měsíc uplynulo 15 let ode dne, o kterém můžeme říct, že z Olomouce udělalo centrum pouličního tance, tedy Street Dance. Právě před 15 lety totiž Olomouc zažila svůj první streetdancový battle. Šlo o teprve třetí akci tohoto typu v České republice a o vůbec první akci, která byla založena na sólových výkonech tanečníků.

Olomouc jako centrum pouličního tance od roku 2005

Dnes to bude trochu článek pro pamětníky, ale také pro všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o tancování v Olomouci. Právě Olomouc má mezi tanečníky v České republice status města, ve kterém se (kromě Prahy nebo Brna) pouliční tanec nejvíce rozvíjel. I když se v Olomouci taneční styly jako Hip Hop, Popping nebo Locking tancovaly i dříve, rok 2005 byl zásadní. Poslední dubnový den roku 2005 tu totiž konalo premiérové vydání street dance battlu s názvem Druhá šance.

Nebyl to první battle v Česku. Premiérová soutěž battlového charakteru u nás – Street Dance Cup – se konala v létě roku 2004 v Jedovnicích u Brna. V lednu 2005 pak proběhla druhá pod názvem Battle Brno. Obě taneční soutěže ale určené pro taneční skupiny (crews), Druhá šance byl vůbec první battle založený na sólových výkonech tanečníků.

Co je to battle?

Soutěžení v pouličním tanci (Street Dance) můžeme rozdělit na dva způsoby. Tím prvním jsou tanečních choreografie, tj. naučené a předem připravené taneční sestavy spojené do určitého celku. Druhým způsobem je freestyle neboli taneční improvizace, která dokáže nejlépe porovnat tanečníky jako individuality. Způsob, kterým se ve freestylu soutěží, je battle (souboj).

V tomto „boji“ (nejde samozřejmě o boj v pravém slova smyslu) se snaží tanečník (nebo skupina tanečníků) svými dovednostmi překonat výkon druhého tanečníka (nebo skupiny tanečníků), se kterým soupeří. Battle je vlastně jako výměna tanečních názorů do konkrétní hudební předlohy a stylu hudby. Porota, která ze dvojice vždy vybere jednoho vítěze a jednoho poraženého, hodnotí zejména kreativitu a reakci na hudbu, kterou tanečníci právě slyší.

Battle patří k hiphopové kultuře od samého začátku. Už na prvních hiphopových party, které v newyorském Bronxu pořádal Dj Kool Herc, se tanečníci snažili porazit předchozího tanečníka. Právě tato soutěživost ale posunula tanec během krátké doby nesmírně dopředu.

První hiphopová party proběhla 11. srpna 1973 na adrese 1520 Sedgwick Avenue. Právě toto místo a právě toto datum se proto dnes považuje za milník, od kterého se začal vyvíjet hudební i taneční styl Hip Hop.

Nejlepší tanečníci v Olomouci

Akci, která proběhla v olomouckém S-klubu, organizovala Alyaschca Crew. Jedním ze zakladatelů a současně i organizátorů street dance battlu Druhá šance byl Dejv Zapletal, dnes vedoucí a lektor 331 Dance Studia Olomouc. V roce 2005 proběhly první dvě vydání (na jaře a podzim), další na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejdříve akce probíhala dvakrát ročně, později jednou ročně.

Ve své době byla Druhá šance fenomén a Olomouc byla díky ní označována jako centrum pouličního tance. Pravidelně sem přijížděli tancovat ti nejlepší hiphopoví tanečníci z celé republiky, později se akce rozrostla i o účast zahraničních hostů. A to nejen z řad soutěžících. V porotě battlu Druhá šance totiž v průběhu let zasedli i opravdové ikony Street Dance. Těmi největšími byli Don Campbell (USA) – tvůrce tanečního stylu Locking, Caleaf Sellers (USA) – jeden z průkopníků tanečního stylu House Dance, nebo třeba Buddha Stretch (USA) – legendární hiphopový tanečník a choreograf Michaela Jacksona.

Určitě je ale třeba zmínit i další, např. Jr. Boogaloo (USA), Didier Firmin (FRA), Rabah Mahfoufi (FRA), Joseph Go (FRA), Sandra Benoist (FRA), atd.

Ti všichni a mnoho dalších legendárních tanečníků díky této akci poznali nejen Olomouc, většina z nich byla vůbec poprvé v České republice. Ti všichni nejen že porotovali taneční battle v olomouckém S-klubu, vedli také workshopy ve sportovním centru Gymnázia Hejčín. Ano, přesně tam, kde dnes trénuje několik týmů 331 Dance Studia Olomouc.

Tanec, který proslavil Olomouc

Vzhledem k obrovskému úspěchu tanečních battlů na sebe další akce nenechaly dlouho čekat. V Olomouci se pod křídly organizátorů Druhé šance rozjel např. úspěšný koncept soutěží pro začínající tanečníky AMC Battle. Proběhly tu ale i další battly jako Just 4 Fun, Battle 4 Dancers nebo Style 2 Skillz a další. Na to navazovaly speciální taneční workshopy, ale i pravidelné taneční kurzy. Street dance komunita v Olomouci se rozrůstala.

Přestože Olomouc bude pravděpodobně vždycky ve stínu větších měst jako Praha nebo Brno (právě Brno je a vždycky bylo, alespoň co Street Dance týče, považováno za největší taneční centrum u nás), má už navždy své místo na pomyslné mapě tanečně významných míst v České republice. I díky Olomouci je dnes Street Dance v Česku tak oblíbený a na takové úrovni.

Co je to Street Dance?

Street Dance (do češtiny překládáno jako „pouliční tanec“) je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulících nebo v tanečních klubech, na školních hřištích, v parcích, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl. Pro stejnou skupinu tanců se dříve používaly nebo stále používají názvy Hip Hop Dance nebo Urban Dance.
[VÍCE INFORMACÍ]

Street dance je v Olomouci populární dodnes

Pouliční tanec je v Olomouci velmi oblíbený i dnes. I dnes je určitě možné označit Olomouc jako centrum pouličního tance. Svědčí o tom množství tanečníků a tanečnic, kteří se v Olomouci těmto tanečním stylům věnují. Funguje tu několik tanečních skupin a tanečních škol, čas od času nějaká vznikne, nějaká zanikne. Na historii Street Dance v Olomouci navazuje i naše 331 Dance Studio Olomouc. Jeho zakladatelem a stále i aktivním lektorem je Dejv Zapletal, který je podepsaný pod prvními choreografiemi pouličního tance (1998) i streetdance soutěžemi (2005) v Olomouci.

Dnes můžete začít tancovat pod jeho vedením a vedením dalším lektorů a instruktorů v jedné z tanečních skupin, které v 331 Dance Studiu Olomouc působí. Stačí si pouze vybrat podle věku a taneční úrovně ten správný taneční kurz.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články