Úvod » Taneční blog | Články nejen o Street Dance a Contemporary Dance » Tipy pro tanečníky » Předsevzetí pro tanečníky do nového roku
Tipy pro tanečníky

Předsevzetí pro tanečníky do nového roku

Jaká předsevzetí by si mohl dát tanečník do nového roku? Máme pro vás pár tipů :-)

Nový rok má mnoho lidí už tradičně spojený s nějakým předsevzetím. Chtějí hubnout, naučit se cizí jazyk, více číst, méně se dívat na televizi, více cestovat, atd. My se dnes podíváme na to, jaká předsevzetí do nového roku by si mohl dát každý tanečník, resp. každá tanečnice. Ptali jsme se vás na to i na našem Instagramu a nejčastější odpověď byla, že se prostě chcete v tancování zlepšit. To je určitě dobrá zpráva, pojďme se ale na to podívat trochu konkrétněji. Sepsali jsme pro vás 5 tanečních předsevzetí, které si můžete na začátku nového roku dát. Třeba si alespoň jedno z nich vyberete a budete se snažit jej dodržet :-)

Předsevzetí č. 1: Tancováním se chci bavit

Nejdůležitější předsevzetí hned na úvod. Tanec berte víc než cokoliv jiného jako zábavu. Protože jedině tak u něj vydržíte opravdu dlouho. Každý jiný důvod k tancování totiž časem pomine. Kamarádi, kvůli kterým chodíte na tréninky, si můžou najít jiný koníček. Úspěchy, kterých chcete dosáhnout, možná zdoláte už příští rok. Utíkat od problémů, které máte doma nebo ve škole, nebudete za chvíli potřebovat. Fyzičku, kterou chcete nabrat, získáte během pár měsíců.

Ano, tohle všechno jsou důvody, proč lidi tancují. A není na nich nic špatného. Těšit se na kamarády, které na tréninku potkáte, je přece super. Ale trénink vás může bavit, i když tam náhodou nebudou. Tancování si užívejte bez ohledu na to, kde jste, s kým jste, kdo se na vás dívá, jak vám to jde nebo jaký jste dnes zrovna měli den. Když to budete dělat, tanec vás nikdy neomrzí.

Předsevzetí č. 2: Naučím se poslouchat hudbu

Bez hudby není tanec. Proto první věc, kterou by se měl tanečník naučit, je poslouchat hudbu. Jenže většina tanečníků bohužel končí u toho, že slyší beaty, zpěv a nejvýraznější motiv. Co takhle se naučit hudbu opravdu poslouchat? Naučit se předvídat, co bude v songu následovat, i když jste jej nikdy předtím neslyšeli. Pustit si jeden song třikrát za sebou a pokaždé si v něm najít jiný motiv, na který se dá tancovat. Naučit se pohybem vykreslit náladu, kterou ve vás song vyvolává. Zkuste toto trénovat a uvidíte, že vás to posune zase na další taneční level.

Předsevzetí č. 3: Budu trénovat. Opravdu trénovat

Je trénink a trénink, to tuší asi všichni. Pokud se v tancování chcete skutečně posunout, je potřeba přemýšlet nad tím, co trénujete a proč to trénujete. Můžete slepě opakovat nějakou vazbu, co vás lektor nebo lektorka naučí, ale je potřeba si uvědomit, že se v tom případě naučíte jenom tuto vazbu. Nic víc. Naopak pokud si vazbu rozkouskujete na jednotlivé kroky, naučíte se každý krok samostatně a uděláte si ke každému kroku několik dalších variant, pak se tyto kroky naučíte využívat i v jiné souvislosti než s danou vazbou.

Kromě toho určitě není špatné si stanovovat nějaké cíle, na kterých můžete pracovat i mimo tréninky. Může to být např. cíl, že se do měsíce naučit nějaký konkrétní nový krok, který vám líbí, ale na tréninku jej nevyužíváte. Nebo že si něco zjistíte o historii tanečního stylu, kterému se věnujete. A nebo že se začnete věnovat úplně novému tanečnímu stylu. Možností je hodně …

Předsevzetí č. 4: Nebudu soutěžit s tebou, ale se sebou

Chcete být lepší než jiný tanečník z týmu? Chcete být lepší než jiná taneční škola ve městě? Ano, konkurenční boj je pro mnohé hnacím motorem, ve skutečnosti vás ale ani případné vítězství neudělá šťastným. Tedy ne dlouhodobě. Vzájemné porovnávání může mít význam, ale je potřeba si uvědomit, že tanec není sport a nejde nijak změřit. Nevyhrává ten, kdo je rychlejší nebo kdo vstřelí víc gólů. Hodnocení tance je velmi subjektivní – to, co se líbí jednomu, se nemusí líbit druhému. Proto i výsledky na soutěžích musíme brát s rezervou, je to jenom názor porotců, kteří zrovna hodnotí. Pokud by na jejich místě v tu samou chvíli seděl někdo jiný, výsledky by se určitě alespoň částečně změnily.

Proto je mnohem lepší nesrovnávat se s nikým dalším, ale srovnávat se sám se sebou. Tancujete lépe než před rokem? Umíte víc kroků? Nemusíte nad tancováním tolik přemýšlet? Vykreslujete lépe konkrétní hudbu? Rozšířili jste si taneční obzor o nějaký nový taneční styl? Natočte se a na video se podívejte za půl roku nebo za rok. A pak si řekněte, jestli jste lepší …

Předsevzetí č. 5: Nebudu se vymlouvat

Ruku na srdce, každý z nás se občas tak trochu vymlouvá. A nemusíte se zrovna vymlouvat svému lektorovi, že dnes nedorazíte, protože máte hodně učení, nejste úplně fit, atd. Úplně stačí, když sami pro sebe hledáte důvod, proč dnes netrénovat. Jedna ze základních pouček zní: „Když nemůžeš, přidej“. Jinými slovy, pokud se vám dnes něco nechce dělat, je to ten nejlepší důvod, abyste právě tu věc udělali. Zkuste to a uvidíte, že se odměníte skvělým pocitem, že jste něco zvládli přesto, že se vám na začátku úplně nechtělo.

Témata

Nové články e-mailem

Nejoblíbenější články

Zápis nových tanečníků

Zápis nových tanečníků do 331 Dance Studia Olomouc

Vyberte si z tanečních kroužků pro děti nebo tanečních kurzů pro dospělé a začněte tancovat v 331 Dance Studiu Olomouc.