Předsevzetí pro tanečníky: 5 způsobů, jak se v novém roce zlepšit v tanci

Jaká předsevzetí by si mohl dát tanečník na nový rok? Máme pro vás 5 tipů na to, jak se zlepšit v tancování nejen v novém roce.

Nový rok má mnoho lidí už tradičně spojený s nějakým předsevzetím. Chtějí hubnout, naučit se cizí jazyk, více číst, méně se dívat na televizi, více cestovat, atd. My se dnes podíváme na to, jaká předsevzetí do nového roku by si mohl dát každý tanečník, resp. každá tanečnice.

Ptali jsme se vás na to i na našem Instagramu a nejčastější odpověď byla, že se prostě chcete v tancování zlepšit. To je určitě dobrá zpráva, pojďme se ale na to podívat trochu konkrétněji.

Sepsali jsme pro vás 5 tanečních předsevzetí, které si můžete na začátku nového roku dát. Třeba si alespoň jedno z nich vyberete a budete se snažit jej dodržet :-)

Předsevzetí č. 1: Tancováním se chci bavit

Nejdůležitější předsevzetí hned na úvod. Tanec berte víc než cokoliv jiného jako zábavu. Protože jedině tak u něj vydržíte opravdu dlouho. Každý jiný důvod k tancování totiž časem pomine. Kamarádi, kvůli kterým chodíte na tréninky, si můžou najít jiný koníček. Úspěchy, kterých chcete dosáhnout, možná zdoláte už příští rok. Utíkat od problémů, které máte doma nebo ve škole, nebudete za chvíli potřebovat. Fyzičku, kterou chcete nabrat, získáte během pár měsíců.

Ano, tohle všechno jsou důvody, proč lidi tancují. A není na nich nic špatného. Těšit se na kamarády, které na tréninku potkáte, je přece super. Ale trénink vás může bavit, i když tam náhodou nebudou. Tancování si užívejte bez ohledu na to, kde jste, s kým jste, kdo se na vás dívá, jak vám to jde nebo jaký jste dnes zrovna měli den. Když to budete dělat, tanec vás nikdy neomrzí.

Předsevzetí č. 2: Naučím se poslouchat hudbu

Bez hudby není tanec. Proto první věc, kterou by se měl tanečník naučit, je poslouchat hudbu. Jenže většina tanečníků bohužel končí u toho, že slyší beaty, zpěv a nejvýraznější motiv. Co takhle se naučit hudbu opravdu poslouchat?

Naučit se předvídat, co bude v songu následovat, i když jste jej nikdy předtím neslyšeli. Pustit si jeden song třikrát za sebou a pokaždé si v něm najít jiný motiv, na který se dá tancovat. Naučit se pohybem vykreslit náladu, kterou ve vás song vyvolává. Zkuste toto trénovat a uvidíte, že vás to posune zase na další taneční level.

Předsevzetí č. 3: Budu trénovat. Opravdu trénovat

Je trénink a trénink, to tuší asi všichni. Pokud se v tancování chcete skutečně posunout, je potřeba přemýšlet nad tím, co trénujete a proč to trénujete. Můžete slepě opakovat nějakou vazbu, co vás lektor nebo lektorka naučí, ale je potřeba si uvědomit, že se v tom případě naučíte jenom tuto vazbu. Nic víc.

Naopak pokud si vazbu rozkouskujete na jednotlivé taneční kroky, naučíte se každý krok samostatně a uděláte si ke každému kroku několik dalších variant, pak se tyto kroky naučíte využívat i v jiné souvislosti než s danou vazbou.

Kromě toho určitě není špatné si stanovovat nějaké cíle, na kterých můžete pracovat i mimo tréninky. Může to být např. cíl, že se do měsíce naučit nějaký konkrétní nový krok, který vám líbí, ale na tréninku jej nevyužíváte. Můžete k tomu využít třeba naši sérii Tanec Online.

Nebo že si něco zjistíte o historii tanečního stylu, kterému se věnujete. A nebo že se začnete věnovat úplně novému tanci, vždyť třeba jenom v rámci Street Dance máte tolik možností …

Předsevzetí č. 4: Nebudu soutěžit s tebou, ale se sebou

Chcete být lepší než jiný tanečník z vaší taneční skupiny? Chcete být lepší než jiná taneční škola ve městě?

Ano, konkurenční boj je pro mnohé hnacím motorem, ve skutečnosti vás ale ani případné vítězství neudělá šťastným. Tedy ne dlouhodobě. Vzájemné porovnávání může mít význam, ale je potřeba si uvědomit, že tanec není sport a nejde nijak změřit. Nevyhrává ten, kdo je rychlejší nebo kdo vstřelí víc gólů.

Hodnocení tance je velmi subjektivní – to, co se líbí jednomu, se nemusí líbit druhému. Proto i výsledky na soutěžích musíme brát s rezervou, je to jenom názor porotců, kteří zrovna hodnotí. Pokud by na jejich místě v tu samou chvíli seděl někdo jiný, výsledky by se určitě alespoň částečně změnily.

Proto je mnohem lepší nesrovnávat se s nikým dalším, ale srovnávat se sám se sebou. Tancujete lépe než před rokem? Umíte víc kroků? Nemusíte nad tancováním tolik přemýšlet? Vykreslujete lépe konkrétní hudbu? Rozšířili jste si taneční obzor o nějaký nový taneční styl? Natočte se a na video se podívejte za půl roku nebo za rok. A pak si řekněte, jestli jste lepší …

Předsevzetí č. 5: Nebudu se vymlouvat

Ruku na srdce, každý z nás se občas tak trochu vymlouvá. A nemusíte se zrovna vymlouvat svému lektorovi, že dnes nedorazíte, protože máte hodně učení, nejste úplně fit, atd. Úplně stačí, když sami pro sebe hledáte důvod, proč dnes netrénovat.

Jedna ze základních pouček zní: „Když nemůžeš, přidej“. Jinými slovy, pokud se vám dnes něco nechce dělat, je to ten nejlepší důvod, abyste právě tu věc udělali. Máte volný víkend a nejraději byste jej celý proleželi u televize? O důvod víc, proč si zrovna dnes dát Dance Workout.

Zkuste to a uvidíte, že se odměníte skvělým pocitem, že jste něco zvládli přesto, že se vám na začátku úplně nechtělo.

Jak se zlepšit v tanci?

Dnes jsme vám dali 5 tipů na to, jak se zlepšit v tanci. Nejsou to žádné konkrétní rady, těch najdete spoustu na našem tanečním blogu. Jsou to spíš věci, na které byste měli myslet neustále.

Nový rok a související předsevzetí jsou možná dobrý způsob, jak tyto myšlenky začít převádět do praxe. Ve skutečnosti s tím ale můžete začít kdykoliv. Nejlépe hned zítra.

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k článku

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobné články

Zajímá vás tanec? 331 Dance Studio Olomouc vám pomůže!

Chci se naučit tancovat

Přidejte se k nám buď přímo v Olomouci nebo prostřednictvím tanečních kurzů online kdekoliv v České republice.

Chci se v tancování vzdělávat

Posuňte svou taneční osobnost na vyšší úroveň. Studujte historii tance, taneční styly, seznamte se s tanečními osobnostmi. 

Chci tanec vyučovat

Sdílejte své nadšení pro tanec s ostatními

a staňte se tanečním lektorem nebo taneční lektorkou. 

Chci taneční vystoupení

Objednejte si na svou akci taneční vystoupení nebo si nechte připravit choreografii podle vašich představ.

>