Pro starší a pokročilé: Proč nikdy není pozdě na to, začít tancovat?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, soutěže, kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 11 září, 2021 .

Nikdy není pozdě na to začít tancovat. Přesvědčte se, že tanec je skvělý i pro starší a pokročilé. Proč tancovat v každém věku?

Kdy není pozdě na to, abyste začali tancovat?

V kolika letech tancovat? Kdy začít, kdy skončit? Otázky spojené s věkem tanečníků asi nikdy nevyjdou z módy. Přitom odpověď je tak prostá. Na věku totiž vůbec nezáleží. Ano, v určitém věku tělo nezvládne některé věci, ale to je logické a nikdo s tím ani nepočítá. Rozhodně to není důvod, abyste si tanec nemohli užít. Opravdu nikdy není pozdě na to, abyste začali tancovat.

Proto jsme velmi rádi, že se v posledních letech rozšiřuje trend, kdy taneční školy organizují speciální taneční kurzy pro „starší a pokročilé“. Organizátoři začali do programu svých tanečních soutěží zařazovat kategorii nazvanou Dospělí 2 nebo Senioři. A už není tak nezvyklé, aby tanečníci patřící do této věkové kategorie měli vystoupení na plese nebo jiné akci.

I my jsme do nabídky našich lekcí už před několika lety zařadili taneční kurz Fun Dance. Ten mohou navštěvovat všichni tanečníci ve věku 31 a více let. Ve skutečnosti ale není výjimkou, když se do kurzu přihlásí tanečník nebo tanečnice starší 50 let.

Nečekáme o nich žádné zvláštní taneční výkony, to ani oni od sebe. Chtějí se bavit, hýbat do rytmu populárních písniček a být v prostředí podobně smýšlejících lidí.

Jeden známý taneční citát říká:

Nevím, jestli se víc bojím toho, že až zestárnu, přestanu tancovat, nebo toho, že když přestanu tancovat, tak zestárnu. Pro jistotu ale budu tancovat pořád.

Je v něm překvapivě mnoho pravdy. Tanec totiž udržuje mladého ducha. Zdaleka to ale není jediný benefit tance ve vyšším věku.

Proč tancovat i ve vyšším věku

Nikdy není pozdě na tanec. Tancovat můžete i ve vyšším věku, i když to bylo dříve ve společnosti spíše tabu. Časy se ale naštěstí postupně mění a dnes už i v Česku najdete mnoho starších tanečníků, kteří se věnují i tanečním stylům, které dříve bývaly pouze doménou mladých lidí. Opravdu, zkuste někdy navštívit nějakou taneční soutěž a uvidíte, jak to čtyřicátníci a padesátníci válí ve Street Dance.

Zapomeňte na to, že Hip Hop nebo House Dance je jen pro děti. Tady jsou důvody, proč je dobré se těmto moderním tancům věnovat i ve vyšším věku.

1) Přínosy pro fyzické zdraví

Důvod první: budete se hýbat, budete ve formě. Jak lidé stárnou, jejich tělo ztrácí svalovou hmotu, koordinaci a rovnováhu, což zvyšuje pravděpodobnost, že během dne spadnou a zraní se. Výzkum zveřejněný na webových stránkách NCBI (National Center for Biotechnology Information) ukazuje, že tanec má řadu přínosů pro fyzické zdraví pro starší lidi a že taneční kurzy pomohou zlepšit vaše zdraví.

2) Kognitivní přínosy tance

Mnoho vědeckých výzkumů se zabývalo vlivem tance na aktivitu mozku, zejména u starších lidí. Jejich výsledkem bylo zjištění, že tanec zvyšuje aktivitu v mozku, což lidem pomáhá myslet rychleji a hbitěji. Tanci bylo také přičítáno zlepšení koncentrace. V neposlední řadě pak bylo prokázáno, že tanec pomáhá zlepšit kvalitu života lidí trpících Parkinsonovou nemocí.

Kromě toho se ukázalo, že tanec může pomoci snížit izolaci, zlepšit sebeúctu a poskytnout účastníkům tanečních kurzů příležitosti kreativně se vyjadřovat, budovat nové vztahy a posilovat spojení s komunitou. Nic z toho není pro nás tanečníky vůbec překvapivé, ale je dobře, že takový závěr vyvodily i renomované vědecké studie.

3) Socializace a emoční přínosy tance

Tanec neprospívá starším lidem pouze fyzicky a psychicky, může také zlepšit jejich sociální a emocionální zdraví. O tom, že nikdy není pozdě začít tancovat svědčí i fakt, že tanec pomáhá starším lidem více se zapojit do svých komunit a jako skupinová aktivita umožňuje lidem poznávat nové lidi a získávat nové přátele. Pohyb, hudba a kreativita mohou jednoduše zlepšit naši náladu i duševní pohodu. Vědomí, že jsme součástí jakékoliv akce nebo taneční skupiny může také zajistit lepší společenský život.

4) Sebevědomí

O tom, že tancování zvyšuje sebevědomí, jsme toho napsali hodně. Pro starší lidi to ale platí dvojnásob. Právě oni totiž dokáží nejlépe ocenit věci, které možná mladým tanečníkům přijdou přirozené a automatické. Starší lidé umí oslavit každý malý posun, nově naučený taneční krok, zapamatování si choreografie, dobře odtancovanou taneční vazbu, byť jen na tréninku. To je něco, čím by měli jít dětským tanečníkům příkladem. Každá taková malá radost totiž posiluje naše sebevědomí, takže bychom si je určitě neměli odepírat.

Tancujte ve 40, 50, 60, klidně i 70 letech

Pokud jsme vás dnešním článkem trochu nahlodali, jsme rádi. Opravdu nikdy není pozdě na to, abyste začali tancovat. Pokud se vám tanec líbí a láká vás, není co řešit. Zapomeňte na předsudky, vykašlete se na to, co si o vás budou myslet ostatní (určitě to ale nebude nic špatného, právě naopak) a pojďte si prostě užívat života.

Pokud jste z Olomouce nebo okolí, rádi vás přivítáme v našem tanečním kurzu nazvaném Fun Dance. Jak už jeho název napovídá, půjde hlavně o pohyb a zábavu. Nebudeme v něm řešit žádnou složitou taneční techniku, nebude nám vadit, když vám něco hned nepůjde. Nebudeme na vás mít žádné vysoké nároky, tedy kromě jednoho. Budeme chtít, abyste si tancování co nejvíce užili.

Taneční kurz Fun Dance | 331 Dance Studio Olomouc
Přidat se k nám můžete ve třiceti stejně jako v sedmdesáti. Důkazem, že to jde i v takovém věku, je třeba americká Silver Classix Crew. Nejmladší člen této taneční skupiny má 50 let, nejstarší pak o 25 let více. A věk jim rozhodně nezabránil v tom, aby si zatancovali ve finále nejprestižnější světové taneční soutěže choreografií Hip Hop International v Las Vegas.

Mrkněte na ně …

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články