Scénický a výrazový tanec: Když tanečníci zamíří na divadelní jeviště

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Scénický tanec, výrazový tanec. Dva populární názvy, které mnoho lidí používá ve špatném významu. Vysvětlíme vám, co označují doopravdy.

Co je to scénický a co výrazový tanec?

Scénický tanec. Výrazový tanec. Dva pojmy, které někdy slyšel každý. Dva pojmy, pod kterými si většina z nás i nějaký nepříliš určitý tanec představí. Jenže co vlastně oba tyto pojmy přesně znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl?

Pravdou je, že rozdíl mezi těmito označeními neexistuje. Oba pojmy znamenají to samé. Pojďme si ale scénický a výrazový tanec trochu podrobněji rozebrat …

Zmatek v názvech

Poměrně často se setkáváme s dotazy tanečníků typu:

Vždyť přece chodím do scénického tance, tak proč tam tancujeme podobně jako ve výrazovce, do které jsem chodila na ZUŠ / LŠU ještě jako malá holka? Nebo že bych si to nějak popletla?

Upřímně? Nedivíme se jim. Je to prostě daň za to, že tyto tance originálně nevznikly u nás, ale dostávají se k nám zprostředkovaně. Žádný tanečník, který do ČR přiveze něco nového, nikdy nepřiveze kompletní informace. Vždy se k nám dostane jen jeden úhel pohledu a celou tu skládačku dáváme dohromady podobně jako puzzle.

Proto si jeden člověk myslí, že tancuje Contemporary Dance, ale Modern Dance ne, zatímco druhý vám řekne, že je to to samé. Ani na Wikipedii to není zrovna nejšťastněji vysvětleno. Podobný nesoulad je ale často k vidění i u pouličních tanečníků. Rozdíl mezi pojmy jako Hip Hop, Street Dance, Urban Dance, atd. také dělá mnoha lidem problémy.

Jde v podstatě o nekonečné téma. Pokud však můžeme poradit, rádi to uděláme. A dnes vám chceme osvětlit, jaký je náš pohled na to, co je to tedy scénický a co výrazový tanec?

Scénický i výrazový tanec souvisí s Contemporary Dance

Vyznat se v názvech moderních tanců není pro laika opravdu vůbec jednoduché. Může za to hned několik věcí. Populárních tanečních stylů je v současné době opravdu mnoho. Některé názvy se z angličtiny překládají do češtiny, jiné ne. A některé mají český i anglický název, který značí to samé. No a pak jsou tu pojmenování, které se tváří jako název tanec, ale ve skutečnosti žádným tanečním stylem nejsou. To je případ i scénického tance, resp. výrazového tance.

Scénický i výrazový tanec souvisí se současným tancem (Contemporary Dance). Jenže na rozdíl od moderního tance (Modern Dance) nebo jazzového tance (Jazz Dance) nejde o označení žádného tanečního stylu. Takže kdy vlastně budete tancovat scénický nebo výrazový tanec neboli tzv. scéniku, případně výrazovku?

Scénický tanec: Když tanečníci zamíří na jeviště

Jak už název napovídá, scénický tanec (můžete se setkat i s neformálnějším označením scénika) se tancuje na scéně, myšleno na divadelní scéně. Může tedy jít v podstatě o jakýkoliv taneční styl (i když se toto označení např. v souvislosti se Street Dance běžně nepoužívá), který tanečníci prezentují na divadelním jevišti.

Scénický tanec stojí na dvou pilířích, kterými jsou hudba a choreografie. Tanečníci v případě scénického tance reflektují konkrétní písníčku nebo písničky, a to prostřednictvím mimiky vyjadřující příběh, tedy choreografii.

Výrazový tanec: Název, který používají ZUŠ

Výrazový tanec (můžete se setkat i s neformálnějším označením výrazovka) je v podstatě synonymum k označení scénický tanec. V Česku toto pojmenování rozšířily především základní umělecké školy, které tímto způsobem přeložil originální anglický název do češtiny. Ze stejného důvodu se u nás začal používat např. i výraz pohybová průprava.

Díky ZUŠ název výrazový tanec začaly používat i běžné taneční skupiny a taneční školy.

Nejde o konkrétní taneční styl

Jak už jsme prozradili, scénický tanec ani výrazový tanec nevyjadřuje žádný konkrétní tanec. Slovní spojení „Chci se věnovat výrazovce“ označuje pouze to, že chcete vystupovat na jevišti. Neříká ale nic o tom, co nebo jak tam budete tancovat.

Přesto existuje nepsané pravidlo, že scénický i výrazový tanec souvisí s Contemporary Dance. V českém překladu současný tanec využívá baletních, moderních (1920) a postmoderních (1960) tanečních technik. Důležitým aspektem současného tance je možnost využívat umělecké a tvůrčí schopnosti tanečníků, což jej přímo předurčuje k prezentaci na divadelní scéně.

Kde se o jednotlivých tancích dozvědět více?

Pokud vás toto téma zajímá, na našem webu si můžete přečíst více o jednotlivých tanečních stylech, které se často se scénickým a výrazovým tancem spojují. Jsou to:

Kde tancovat scénický a výrazový tanec?

Tance, které souvisí se scénickým a výrazovým tancem, vás naučíme tancovat v tanečních kurzech 331 Dance Studia Olomouc zaměřených na současný tanec. Ty rozlišujeme podle věku tanečníků. Děti ve věku do 12 let tancují v kurzu Contemporary Kids, teenageři od 13 let v kurzu Contemporary Juniors a dospělí od 17 let v kurzu Contemporary Adults.

Abychom dostáli názvům scénický, resp. výrazový tanec, organizujeme každý rok taneční představení pod názvem 331 Dance Show. To probíhá v Divadle na Šantovce, naši tanečníci si tedy zatancují přímo na divadelní scéně. Kromě toho se všichni, kteří o to mají zájem, mohou účastnit tanečních soutěží se speciálně vytvořenou choreografií.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články