O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Sezóna plná nachlazení startuje za 3, 2, 1 … Chcete si ji letos nechat ujít? Máme pro vás pár tipů, jak zůstat fit a nezmeškat žádný trénink.

A je to zase tady. Počasí se skoro ze dne na den razantně zhoršilo, teploty spadly dolů a omluvenek, které posíláte lektorům před tanečními lekcemi, přibývá. Tohle se děje v podstatě každý rok, proto jsme pro vás připravili pár rad, jak zůstat i v sezóně plné nachlazení fit a nezmeškat tak žádný trénink. Není to zase tak těžké a věřte nebo ne, spoustu lidí to dokáže a opravdu neonemocní. Jen je potřeba myslet i trochu dopředu a nezanedbávat prevenci. Jak?

1) Když je hezky, buďte venku

Tělo potřebuje čerpat energii i vitamín D ze sluníčka, takže vždy, když svítí, snažte se toho využít. A to zvlášť teď, tedy ve dnech, kdy už toho slunce tolik není. A tip pro dny, kdy ve městě slunce příliš nesvítí a vy nemáte možnost za ním vyrazit na hory? Vitamín D se vyskytuje také v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce.

2) Dbejte na dostatek spánku

Čím víc jste unavení, tím snazší to různé viry a infekce budou u vás mít. Doporučuje se 7-8 hodin spánku denně, ale také tzv. klidový režim před usnutím. To znamená posledních 60-90 minut bez televize, počítače nebo mobilu.

3) Jezte barevně

Červená je třeba paprika, oranžová je mrkev, žlutý je banán, zelené je kiwi, atd. Určitě tušíte, kam tím míříme. Co se týče podpory imunity, méně je někdy více. Není tedy třeba sníst na posezení tři citróny, ale naopak zachovávat rozmanitost stravy a přijímat prospěšné látky z co nejvíce druhů ovoce a zeleniny. A určitě nevynechávejte česnek. Je prokázáno, že je nejen protizánětlivý, ale že také redukuje příznaky nachlazení.

4) Dopřejte si dostatek vitamínu C

Doporučená denní dávka vitamínu C je 60-100 mg, v období chřipek a nachlazení to může být i více. Nejvíce „céčka“ najdete v šípku a černém rybízu (5x více než v citrónu), k zahození není ale ani růžičková kapusta. A špatně rozhodně neuděláte ani když si dáte kiwi nebo brokolici.

5) Dobře se oblékejte

Drastické změny teploty mohou zničit veškerou snahu o to neonemocnět. Je proto důležité se v chladném počasí dobře oblékat, obzvlášť to platí po tréninku, na kterém jste se zpotili. Určitě se vyplatí trochu vychladnout, než vyrazíte ven do zimy. Nezapomeňte, že chránit je potřeba především oba konce těla, tedy hlavu a nohy. Pokud máte v zimě nevhodné boty nebo ponožky, před chladem vás neochrání ani ta nejlepší bunda. Stejně tak je určitě dobré nezapomínat na čepici, příp. šálu.

6) Nestresujte se

Říká se, že když je klidná hlava, je klidné i tělo. A platí to i naopak. Pokud budete ve stresu a hlavou se vám budou honit jen negativní myšlenky, na fyzickém zdraví se to velmi brzo projeví. Proto dělejte to, co máte rádi, buďte s přáteli nebo naopak vyrazte do přírody úplně sami, dejte si koupel, poslouchejte oblíbenou hudbu, čtěte s a samozřejmě tancujte :-)

Přejeme vám, ať letošní sychravé počasí přečkáte bez větší újmy. A pokud přece jenom někde něco chytíte, snažte se rozpoznat první příznaky (bolest v krku, ucpaný nos) a s virózou co nejrychleji zatočit. Dodržujte pitný režim, zvyšte příděl vitamínů a hodně odpočívejte.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články