Sportovní aktivity v Olomouci: 6 tipů, jak a kde sportovat

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 30 července, 2021 .

Pohyb a sport jsou pro tělo velmi důležité. Máme pro vás proto tipy na sportovní aktivity, kterým se můžete věnovat v Olomouci.

Olomouc je město pohybu

Všem, kteří v Olomouci nebo blízkém okolí bydlí, to asi přijde samozřejmé. Kdo měl tu čest navštívit okouzlující centrum hanáckého regionu, určitě si všimnul, že Olomouc má titul jednoho z nejkrásnějších studentských měst oprávněně. Historie na vás dýchá z každé uličky a romantická večerní atmosféra by se dala krájet. O něco méně známým faktem je, že Olomouc je rovněž městem pohybu. Hraje tak důležitou roli v oblastech životního stylu, volného času a v neposlední řadě zdraví místních obyvatel. Volba při výběru sportovní aktivity v Olomouci nemusí být nijak složitá. Naše město nabízí mnoho krásných míst, která vysloveně pobízí k užití si pohybu naplno za současného kochání se překrásnými scenériemi.

Pojďte se s námi podívat virtuálně projít touto středomoravskou metropolí, dáme vám zajímavé tipy, jak a kde sportovat v Olomouci.

Před 15 lety se z Olomouce stalo centrum pouličního tance
Před 15 lety se z Olomouce stalo centrum pouličního tance

6 tipů na sportovní aktivity v Olomouci

Protože je léto, zaměřili jsme se pochopitelně na pohybové aktivity venku. Olomouc nabízí spoustu možností, kam vyrazit, když chcete sportovat a přitom si užívat sluníčka. Na závěr pro vás ale máme i jeden tip, který si vám bude hodit za každého počasí.

1) Smetanovy sady

Možná vůbec nejčastějším dějištěm individuálních i skupinových sportovních aktivit přímo ve středu Olomouce je městský park Smetanovy sady. Jeho rozloha dosahuje téměř 20 hektarů a hlavní alej vedoucí napříč celým parkem je 710 metrů dlouhá. Tento park je tím největším a zároveň nejstarším, který v Olomouci můžete najít. Široké asfaltové cesty a kolem nepřeberné množství zeleně a všemi barvami hrající záhony – přesně tak lze tento populární olomoucký park charakterizovat.

Není se čemu divit, že zde při procházce narazíte na nejednoho sportovce, který do Smetanových sadů přišel spojit příjemné s užitečným. Výčet pohybových aktivit, které mohou sportovci v této oáze klidu provozovat, by mohl být velmi široký. Fantazii se přece meze nekladou. Nejčastěji zde však narazíte na běžce, in-line bruslaře, jogíny, hráče frisbee či skupinové fitness tréninky pod širým nebem. Kdo tedy hledá příjemné prostředí, ze kterého se bude vracet nabitý pozitivní energií, pak sportovní aktivitou na tomto místě rozhodně neprohloupí.

2) Holický les

Na jihu Olomouce začal před pár lety vznikat projekt zvaný Holický les, který se přímo zaměřuje na problematiku vztahu občan a sport v Olomouci. Areál skýtající přes sedmdesát tisíc vysazených stromů z roku 2013 začíná být důležitou součástí sportovního vyžití krajského města Olomouckého kraje. Cílem tvůrců projektu bylo (a stále je) vybudovat prostor pro volnočasové a pohybové aktivity či odpočinek uprostřed zeleně. Holický les tak může nabídnout svým návštěvníkům ideální místo pro realizaci prakticky jakékoliv na prostor nenáročného sportu.

V současnosti je k dispozici přes 1,5 km dlouhá cyklostezka, kterou obyvatelé Olomouce hojně využívají pro cyklistiku, bruslení, běh, koloběžky i chůzi. Využít můžete také velké travnaté plochy, které nabízejí skvělé zázemí pro statičtější pohybové aktivity. Co třeba jóga, pilates, či některé druhy bojových umění? Budoucí plány pro rozšíření sportovních i jiných možností by mohly Holický les obohatit o dětské a workoutové hřistě i okruhy přímo pro in-line bruslaře.

3) Čechovy sady

V našich tipech na sportovní aktivity v Olomouci se vrátíme do dalšího parku, jehož prostor začíná být sportovně založené Olomoučany známým pojmem. Jsou to Čechovy sady. Na rozdíl od Smetanových sadů se sice nepyšní tak velkou rozlohou, i přesto však nabízí skutečně velké plochy pro sportovní využití. Lákadlem číslo jedna je bezesporu workoutové hřiště, kde můžete posílit své svalstvo efektivním způsobem bez nutnosti platit si vstup do posilovny. Hřiště je přístupné zcela zdarma a je dostatečně velké na to, aby se i při větším počtu cvičenců dostalo na každého.

Až budete přemýšlet, jak a kde sportovat v Olomouci na čerstvém vzduchu, na Čechovy sady byste ve svém rozhodovacím procesu určitě neměli zapomenout.

4) Moravská stezka aneb z Olomouce do hanáckých Atén

Pro nadšence do cykloturistiky nebo cyklistiky jako takové existuje v okolí Olomouce několik příjemných tras. Za zmínku určitě stojí tzv. třetí etapa Moravské stezky, která pro vás na své 44,3 km dlouhé cestě má přichystáno spoustu zajímavých lokalit, které stojí za to navštívit.

Velká část cyklotrasy vede přímo přes historické centrum Olomouce. Následně vás povede přes obce Dub nad Moravou, Tovačov a Chropyně do historicky významného města Kroměříž, někdy nazývaného také hanácké Atény. Co se převýšení týče, trasa není nijak náročná a zvládnou ji i méně zdatní cyklisté či děti. Vedle sportovního zážitku můžete svůj výlet obohatit také kulturně, protože na této trase narazíte např. na Zámek Tovačov, Arcibiskupský zámek či Podzámeckou a Květnou zahradu v Kroměříži. Tu najdete mimo jiné i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

5) Workoutové hřiště v Kischově ulici

Nedaleko Smetanových sadů leží další workoutové hřiště, které město Olomouc vybudovalo pro bezplatné využití pro volnočasový pohyb lidí bez omezení věku. Hřiště je situováno nedaleko panelových domů, aby bylo pro obyvatele místí části Povel co nejpřístupnější.

Na své si zde přijdou děti i dospělí, neboť celá posilovací věž je konstruována velmi komplexně. Výhodou je blízkost výše zmiňovaného městského parku, kde se můžete rozehřát pozvolným kardio warm-upem v podobě běhu, a následně se přesunout k workoutu na Kischovu ulici. Za takový trénink nemusíte dát tzv. ani korunu, a přesto bude stejně plnohodnotný, jako cvičení na strojích v posilovně.

6) 331 Dance Studio Olomouc

Na závěr pro vás máme jeden tip, který na rozdíl od všech předchozích můžete využít v jakémkoliv počasí. Tanec je pohybová aktivita někde na pomezí sportu a umění. Už mnoho let se mezi tanečníky vedou vášnivé debaty, jestli jsou to více sportovci nebo umělci. My s oblibou říkáme, že tancování spojilo to nejlepší z obou světů. Tanec totiž může být pohybově stejně náročný i náročnější než jiné sporty, navíc ale dokáže vytvářet něco umělecky a kulturně hodnotného. Mezi tipy na sportovní aktivity v Olomouci tedy musíme taneční kurzy zařadit.

Naše taneční škola nabízí taneční kurzy pro všechny věkové kategorie, od nejmenších dětí až po „starší a pokročilé“. Tancovat můžete třeba velmi populární taneční styly, které zařazujeme pod Street Dance. Mezi nejznámější patří Hip Hop, House Dance, Dancehall, MTV Dance, Popping, Locking, atd. Pokud byste rádi zkusili něco jemnějšího, Contemporary Dance bude tou správnou volbou. Sem patří Modern Dance, Jazz nebo Balet.

Pro vyloženě sportovně založené zájemce pak nabízíme kurz Dance Workout. Ten bychom mohli přeložit jako „taneční cvičení“, kombinuje totiž fitness kardio, posilování a tanec. Je tak ideální pro všechny, kteří si chtějí udržovat postavu nebo přímo hubnout.

V 331 Dance Studiu Olomouc naučíme tancovat všechny. Rozhodně se tedy nemusíte bát přihlásit, i když jste úplní začátečníci. A kde najdete naše taneční sály? Přímo v centru Olomouce nebo v jeho blízkém okolí. Všechny jsou velmi dobře přístupné autem nebo městskou hromadnou dopravou.

Které sportovní aktivity v Olomouci patří k nejoblíbenějším?

Olomouc na tom není vůbec špatně s cyklostezkami, proto prakticky ve všech částech města potkáte relativně hodně cyklistů. Především v okrajových částech Olomouce ale narazíte i na mnoho běžců, a to především v ranních a podvečerních hodinách. V Olomouci je také několik fotbalových klubů, i když největší a nejznámější je samozřejmě Sigma Olomouc. Mezi další oblíbené kolektivní sporty v Olomouci patří hokej, volejbal, basketbal, atd.

A mnoho lidí tu také tancuje. Absolutně nejoblíbenější jsou pouliční taneční styly, v Olomouci ale najdete i tanečníky věnující se současnému tanci, baletu, discu, atd.

Abychom to celé nějak shrnuli. Olomouc nabízí mnoho příležitostí, jak a kde sportovat. My jsme za to velmi rádi, protože sportovní aktivity a pohyb všeobecně je pro zdravý životní styl opravdu důležitý. Budeme se tedy těšit, že se potkáme nejen na tanečním sále, ale třeba i v parku nebo na nějakém workoutovém hřišti.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články