Street Dance vs Contemporary Dance: Jaký taneční styl vybrat?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Street Dance a Contemporary Dance. Jaký je mezi těmito tanečními styly rozdíl? Který z nich máte začít tancovat? Máme pro vás velké srovnání.

Street Dance (pouliční tanec) a Contemporary Dance (současný tanec) patří po celém světě mezi úplně ty nejoblíbenější taneční styly. Správně bychom tedy měli říct mezi nejoblíbenější skupiny tanečních stylů, protože jak ve Street Dance, tak v Contemporary Dance se používá mnoho různorodých tanečních technik. Pokud vás zajímá, jaký je mezi těmito tanci rozdíl nebo naopak co mají společného, dnešní článek je přesně pro vás.

Nejdůležitější otázka pro začátečníky

Každý, do se rozhodne začít tancovat v 331 Dance Studiu Olomouc, si tu otázku musí položit, protože bez jejího vyřešení si nemůže vybrat ten správný taneční kurz. Oba taneční styly totiž vyučujeme, nikoliv však současně. Musíte si jednoduše vybrat, kterému z nich se chcete věnovat. Takže Street Dance nebo Contemporary Dance?

Ale nebojte, tuto otázku si pokládají tanečníci po celém světě. Mnoho tanečních škol se totiž stejně jako 331 Dance Studio Olomouc věnuje právě kombinaci těchto dvou tanečních stylů. Jestli je to náhoda? Spíš ne. I když pouliční tanec (tak zní český „překlad“ Street Dance) a současný tanec (tak zní český „překlad“ Contemporary Dance) tvoří velmi odlišné světy, mají mnoho věcí společných a navzájem se často inspirují.

Pojďme si je představit …

Street Dance není jen Hip Hop

Street Dance je v posledních letech nesmírně populární pojem. Mohou za to především taneční filmy, které toto označení začaly před cca 15-20 lety ve velké míře používat. Dalo by se říct, že jde o komerční pojmenování, protože Street Dance ve skutečnosti žádný taneční styl není. Jde totiž o skupinu tanců, které vycházejí z hiphopové kultury nebo na ni nějakým způsobem navazují.

Zhruba kolem roku 2000 se pro tyto tance používalo nejen označení Street Dance, ale také Hip Hop Dance nebo Urban Dance. Zatímco např. v Asii se částečně ujal pojem Urban Dance, v Evropě se jednoznačně ustálilo právě označení Street Dance. To v našich končinách do češtiny překládáme jako pouliční tanec.

Nejstarší taneční styly, které dnes do této skupiny řadíme, jsou tzv. originální hiphopové taneční styly (= taneční styly, které se vyvíjely v počátcích toho, co dnes označujeme jako hiphopová kultura). Jsou to Breaking / B-Boying (jeden ze čtyř základních elementů hiphopové kultury), Popping a Locking. Časově jsme nyní v 70. letech minulého století.

Zhruba o deset let později vznikl společně s hiphopovou hudbou také taneční styl Hip Hop. Za dalších několik let pak světlo světa spatřil House Dance, atd. Dnes můžeme pod zastřešujícím pojmem Street Dance najít zhruba deset tanečních stylů, více o nich se dozvíte na speciální sekci našich webových stránek.

Jednoznačně nejpopulárnějším členem celé této skupiny pouličních tanců je Hip Hop. Tancuje jej nejvíce lidí, nejčastěji jej můžete vidět na různých tanečních soutěžích, ale také v tanečních videích. I když je to velmi individuální, pro většinu tanečníků je Hip Hop nejjednodušším tanečním stylem, proto s ním většina tanečních kurzů zaměřených na Street Dance začíná.

V 331 Dance Studiu Olomouc některé základní hiphopové pohyby učíme už nejmenší děti v tanečních kroužcích Streetdance Baby (děti od 3 let) a Streetdance Mini (děti od 5 let). To bychom si třeba s jinými tanečními styly dovolit nemohli.



 >> další street dance videa 331 Dance Studia Olomouc << 

Contemporary Dance navazuje na Modern Dance

Contemporary Dance. Ano, to je ten pojem, kteří mnozí ani neumí vyslovit, což teprve si pod ním něco představit. V Česku je tento název používá jen pár posledních let. Ne, že bychom tu contemporary dříve neznali, jen jsme jej pojmenovávali jinak. Moderní tanec, moderna, výrazový tanec, výrazovka, někdy také scénický tanec nebo lyrický tanec.

I když všechny tyto výrazy znamenají každý trochu něco jiného, pokud jste laik, nemusíte se je bát použít. Všichni vám budou rozumět. Zkušení tanečníci naopak ví, že pro Contemporary Dance se používá české označení současný tanec.

Pojem současný tanec (Contemporary Dance) se začal používat v 90. letech minulého století. Často se zaměňuje s Modern Dance (moderním tancem), i když jde o trochu odlišný taneční styl. Především z hlediska časového.

Pojem moderní tanec vznikl už před 100 lety, tedy ve 20. letech minulého století, v období, které je označováno jako revoluce v tanci. To proto, že předtím byl pouze balet se svými striktně danými pravidly, od kterých se Modern Dance snažil odtrhnout. Taneční techniky, které v té době vznikly (technika Marthy Graham, José Limóna, Lestera Hortona nebo Isadory Duncan) se používají dodnes, a to i v rámci Contemporary Dance.

Rozdíl je však v tom, že kromě těchto technik se v současném tanci používají i další taneční styly jako jazz dance, lyrický tanec nebo již zmiňovaný balet.



 >> další contemporary dance videa 331 Dance Studia Olomouc << 

Dost ale bylo teorie. Pojďme si říct, co mají tyto taneční styly společného nebo v čem se liší …

Co mají společného Street Dance a Contemporary Dance

I když se na první pohled zdá, že komunita tanečníků Street Dance a komunita tanečníků Contemporary Dance tvoří dva zcela odlišné světy, nemusí tomu tak vždy být. Je tu pár věcí, které mají oba taneční styly společného.

V

Volnost pohybu

Obě skupiny tanců mají své taneční techniky a jednotlivé taneční kroky. Ty je rozhodně dobré umět, protože je při tanci můžete použít. Slovo můžete je velmi důležité. Vy je totiž použít nemusíte, což je oproti jiným tancům obrovský rozdíl. Pokud se věnujete jenom Street Dance nebo Contemporary Dance, ani vám to nepřijde, ale spousta jiných tanců vám nedá na výběr, které kroky můžete použít.

Množství jiných tanců má kroky jednoduše předepsány. Tato volnost pohybu je pro pouliční tanec i současný tanec typická, mnoho tanečníků navíc označuje svobodu při tanci jako největší přednost těchto tanečních stylů.

I

Improvizace

Základem obou tanečních směrů je improvizace neboli freestyle, což je možné právě díky předchozímu bodu. Pokud si odmyslíme současné komerční pojetí obou stylů (choreografie, videoklipy, atd.), je právě improvizace tou nejcennější věcí, kterou mají Street Dance i Contemporary Dance společnou. Procítění (feeling) a improvizace (freestyle) jsou u těchto tanečních stylů více hodnoceny než třeba technická úroveň tanečníka.

S

Synchronizace

Pokud spolu tancují dva a více tanečníků, nejedná se o improvizaci, ale o choreografii (vazbu, sestavu). V té se tanečníci snaží o určitou úroveň synchronizace – tedy o to, aby tancovali stejně. V pouličním i současném tanci je ale synchronizace to poslední, na co se klade důraz – není tedy tak důležitá jako jiné aspekty tance. Kolem roku 2000 se na soutěžích Street Dance dokonalá synchronizace tanečníků brala spíše jako přitěžující okolnost, protože taneční skupina naprosto shodnými pohyby v choreografii nedávala možnost projevit svůj osobitý styl jednotlivým tanečníkům. I když tato myšlenka podtrhuje podstatu pouličního i současného tance, s podobným přístupem se dnes na soutěžích potkáte jen velmi zřídka. Funguje to spíše naopak, pro porotce je synchronizace to nejjednodušší na hodnocení, proto jí kladou až přehnaně velký význam.

H

Hudba

Taneční styly spadající pod pouliční a současné tance jsou velmi závislé na hudební předloze. Neexistuje tu totiž choreografie (vazba, sestava), kterou byste na dvě různé písničky mohli zatancovat úplně stejně. Vždy je nutné tanec přizpůsobit dané hudbě. Je důležité vnímat rychlost písničky, melodii, náladu a často i text. U jiných tanečních stylů můžete naučené taneční kroky zatancovat vždy stejně, i když hraje jakákoliv písnička (hudba bývá přizpusobena tak, aby měla vždy stejný rytmus i stejnou rychlost), to u Street Dance nebo Contemporary Dance není úplně možné.

N

Není to sport

Přestože jsou Street Dance i Contemporary Dance fyzicky náročné aktivity a soutěžnímu vystoupení předchází intenzivní tréninková příprava, nemůžeme ani jeden z těchto tanečních stylů označit za sport (na rozdíl třeba od společenských nebo latinsko-amerických tanců). Nedají se totiž jako sport ohodnotit. V pouličním ani současném tanci není lepší ten, kdo je rychlejší, udělá víc otoček nebo předvede technicky náročnější taneční kroky. Tanec se nedá změřit a na soutěži o lepším tanečním vystoupení rozhoduje vždy subjektivní pocit porotce. Je to stejné jako u umění, jednomu člověku se daný obraz líbit může, ale druhému nemusí.

I

Ideologie

Jsou tance (např. disco dance), které jsou zaměřeny čistě na výkon a nemají žádné pozadí. Naproti tomu vznik jednotlivých tanečních stylů Street Dance i Contemporary Dance má často nějaký hlubší význam. Současný tanec byl hodně ovlivněn východními filozofiemi, aplikoval ideály a hodnoty odvozené z buddhismu a indické Hatha jógy. Hip Hop je přímou reakcí na životní poměry černošských přistěhovalců chudých newyorských čtvrtí. House Dance je tzv. social dance – společenský tanec, který využivali lidé v klubech k vzájemnému seznámení se. Takhle bychom mohli pokračovat dál. Právě tyto příčiny vzniku jsou důvodem, proč je těchto tanečních stylech kladen tak velký důraz na emoce.

Taneční styl Street Dance | 331 Dance Studio Olomouc
Taneční styl Contemporary Dance | 331 Dance Studio Olomouc

V čem Street Dance a Contemporary Dance liší

Už jsme zjistili, že pouliční i současný tanec jsou postaveny na velmi podobných základech. Samotný tanec ale u Street Dance a Contemporary Dance příliš podobný není. Pojďme si vyjmenovat některé odlišnosti.

A

Akční vs klidný styl

Laici často označují Street Dance jako „ten akční a rychlý“ taneční styl, zatímco Contemporary Dance jako „ten klidný a pomalý“ taneční styl. Ve své podstatě mají pravdu a na základní rozlišení to takto opravdu stačí. Nezapomeňte ale, že to neplatí stoprocentně, i pouliční tanec lze tancovat na pomalou písničku a současný tanec zase na rychlou.

T

Tenisky vs naboso

Pro Street Dance je typické volné oblečení typu tričko, tepláky, tenisky. Naopak Contemporary Dance se většinou tancuje v upnutém trikotu, legínách a buď naboso, v ponožkách, v tzv. piškotech nebo baletních špičkách. Více o oblečení na taneční lekce najdete tady: Oblečení na Street Dance vs. Oblečení na Contemporary Dance.

B

Balet vs Hip Hop

Pokud jste četli řádky výše, už víte, že Balet je dávný předchůdce Contemporary Dance a Hip Hop jeden z tanečních stylů spadajících pod Street Dance. Přesto pokud k nám do 331 Dance Studia Olomouc volají rodiče, kteří neví, do kterého tanečního kurzu své dítě přihlásit, rozdělení na „ten baletní styl“ a „ten hiphopový styl“ vždy vcelku spolehlivě zafunguje.

P

Popularita vs umělecká hodnota

Street Dance je jednoznačně populárnější a věnuje se mu několikanásobně více tanečníků po celém světě. Může za to jeho propagace díky tanečním filmům, nejrůznějším televizním tanečním soutěžím (America´s Best Dance Crew, World Of Dance, atd.), ale i videoklipům aktuálně úspěšných hudebních interpretů. Ačkoliv se Contemporary Dance může ze začátku zdát jako ne tolik atraktivní, v průběhu času (čím déle se tanečník danému tanci věnuje) se stává umělecky hodnotnějším. Většina laiků totiž označuje současný tanec jako náročnější taneční styl.

Lze pouliční a současný tanec kombinovat?

V komerčním světě jsou velmi populární nejrůznější kombinace tanečních stylů souvisejících se Street Dance a Contemporary Dance. Jaký je běžný scénář tanečního filmu typu Step Up nebo Save The Last Dance? Původně baletní tanečnice se zamiluje do hiphopového tanečníka a v následných tanečních scénách pak pozorujeme spojení těchto dvou odlišných světů – moderního / současného tance a pouličního tance.

To, co tyto filmy naznačují, je v současném světě docela běžné. Nejrůznější taneční školy se snaží kombinovat původně neslučitelné taneční styly, aby tak vytvořily nové druhy tanců a přilákaly tak do svých tanečních sálů novou klientelu. Může se tak setkat s názvy jako Contemporary fusion, Hip Hop fusion, Jazz funk, Theatre jazz, Fitness balet, Contemporary Hip Hop, Jazz Hip Hop, atd. Problémem však zůstává intepretace tohoto spojení – často se setkáte s naprosto odlišným přístupem lektora k dané kombinaci tanečních stylů.

Jaký taneční styl si tedy vybrat?

Na předchozích řádcích jsme se vás snažili alespoň okrajově seznámit s tanečními styly, které označujeme jako Street Dance nebo Contemporary Dance. Už víte, co mají společného, ale i co je rozděluje.

Pokud tento článek čtete jako absolutní začátečníci, kteří se chtějí přihlásit do některého z tanečních kurzů 331 Dance Studia Olomouc, máme pro vás souhrn pár základních indicií, díky kterým začínající tanečníci pouliční tanec a současný tanec často identifikují.

STREET DANCE CONTEMPORARY DANCE
hip hop, house dance, mtv dance, dancehall … moderní tanec, jazz, lyrický tanec, balet, …
rychlejší a skákavější hudba pomalejší a klidnější hudba
volné tričko, tepláky, tenisky upnutý trikot, legíny, piškoty, příp. naboso
větší popularita vyšší umělecká hodnota
filmy Step Up / Let´s Dance, StreetDance, Honey, … filmy Billy Elliott, Tanec s vášní, Balerína, Černá labuť, …
TV show America´s Best Dance Crew, World Of Dance TV show So You Think You Can Dance, Dance Academy

Věříme, že jsme vám dali dostatek informací k výběru buď pouličního nebo současného tanec. Ať si vyberete kterýkoliv z těchto dvou tanečních směrů, přejeme vám, ať vás především baví. Protože i když vám dá tanec mnoho důležitých životních zkušeností, pořád je to především zábava. Tak vzhůru na to :-)

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články