Tanec a koronavirová krize: Jak jsou na tom tanečníci a taneční školy?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Pohled na tanec očima tanečníků. Jak je zasáhla koronavirová krize? Tancují nebo to vzdávají? Obávají se majitelé tanečních škol budoucnosti?

Ovlivňuje koronavirová krize tanec v Česku?

Nedávno uplynul rok od vyhlášení prvního nouzového stavu v České republice. Pandemie koronaviru COVID-19 zasáhla Česko začátkem března 2020.

Na základě Nařízení vlády ČR, konkrétně Ministerstva zdravotnictví, ze dne 10. 3. 2020, byly zakázány hromadné akce, uzavřeny školy a mimo jiné také uzavřeny taneční sály. Nastalo něco, co jsme si tenkrát nedovedli vůbec představit: bylo nám zakázáno tancovat. Většina z nás věřila, že jde pouze o dočasné opatření a do tanečních sálů se zase brzy vrátíme. Dnes, po více než roce, se divíme, jak jsme byli naivní.

Při každém výročí mají lidé potřebu rekapitulovat. Výjimkou nebylo ani toto smutné výročí. Proto se během posledních týdnů objevilo množství zpráv o tom, jak jsou na tom různé obory bídně, jak krachují kroužky pro děti, atd. O tanci jste se toho ale kupodivu moc dočíst nemohli. Bude to zřejmě proto, že tanečníci nemají příliš v povaze si veřejně stěžovat. Jenže tanec je pro většinu lidí pouze volnočasová aktivita, která jde v případě krize stranou. Omezení výdajů na různé koníčky a mimoškolní aktivity je totiž pro mnohé nejsnazší způsob, jak ušetřit.

Otázka, jestli koronavirová krize ovlivňuje tanec, je proto do jisté míry pouze řečnická. Ano, samozřejmě že ovlivňuje. A to velmi výrazně.

Jak na tom tedy taneční školy doopravdy jsou? Strachují se o to, jestli přežijí? A jak jsou na tom tanečníci, když s dvěma menšími přestávkami už více než rok nemohou do tanečních sálů? Tancují doma nebo to vzdávají?

Tak přesně o tom bude dnešní článek.

Tanec a koronavirová krize očima tanečníků

Necelé dva měsíce na přelomu roku probíhala mezi tanečníky Street Dance anketa, jak na tom vlastně v současné době jsou. Celá taneční scéna se kompletně přesunula na internet, nejen taneční lekce, ale i taneční soutěže dnes běžně probíhají online. Kolik se jich ale účastní tanečníků a jak je to baví?

Taneční lekce online většině tanečníků nevyhovují

48% oslovených tanečníků během prosince 2020 a ledna 2021 uvedlo, že se tanečních lekcí online neúčastní. Jinými slovy polovina tanečníků přiznala, že přestala tancovat. Zdá se vám to číslo vysoké? Věřte tomu, že teď, v druhém pololetí taneční sezóny, je ještě vyšší.

Podle ankety se 24% tanečníků online lekcí účastní nepravidelně, 9% pak tancuje jednou týdně. Třikrát nebo vícekrát týdně trénuje online pouhých 8% tanečníků.

Současná koronavirová krize toho moc pozitivního nepřinesla. Pro tanec se ale přece jen jedna příležitost naskytla. Je to možnost učit se od předních českých, ale i zahraničních tanečníků. Nikdy dřív to nebylo jednodušší a nikdy dřív to nebylo ani levnější. Odpadají totiž náklady na cestování, ubytování, apod. Přední francouzští, američtí nebo i japonští lektoři mohou teď bez problémů přijít až k vám do obýváku.

Kolik tanečníků této skvělé možnosti využívá? Podle ankety je to 24%, z čehož naprostá většina dává přednost českým lektorům před zahraničními. Přes 60% respondentů uvedlo, že je ani nenapadlo vyzkoušet online open class s cizím lektorem.

Z toho všeho vyplývá, že by taneční forma měla u většiny tanečníků klesat. Pokles své taneční formy v dotazníku přiznalo 38% lidí. Většina tanečníků necítí žádnou změnu oproti době před začátkem koronavirové krize a 15% respondentů uvedlo, že je jejich tanec na vyšší úrovni než před rokem.

Rozevírají se nůžky mezi tanečníky

Různý přístup různých lidí k současné situaci může být velkým problémem, jakmile krize odezní a vše se začne vracet do normálního stavu. Tanec a jeho prostředí kopíruje celkovou náladu ve společnosti, ve které se různé skupiny lidi od sebe začínají nebezpečně vzdalovat. Je možné, že na taneční scéně vznikne docela velká propast mezi top tanečníky a zbytkem taneční komunity.

Jsou totiž tanečníci, kteří se se současnou situací dokázali vyrovnat, namotivovat se, a tak jim koronavirová krize paradoxně pomohla. Online tanec pochopili jako příležitost, doma si vybudovali svůj vlastní malý taneční sál, nainstalovali zrcadla a začali se přihlašovat na lekce předních světových lektorů a mentorů. Za rok tak absolvovali tolik tanečních workshopů, na které by v běžném režimu potřebovali třeba 5 nebo 10 let. A samozřejmě také mnohem více peněz. Za pouhý rok se jejich taneční level neuvěřitelně zvýšil.

Na druhé straně je tu nemalá část tanečníků, která za poslední rok neudělala skoro nic. Klesly jejich taneční dovednosti a často i fyzická kondice. Právě pokles kondice přiznala v anketě třetina dotázaných. Mezi dvěma tanečníky, kteří na tom byli před rokem stejně, může být nyní obrovský rozdíl. Jak na to budou reagovat taneční školy? Ve většině případů bude muset pravděpodobně dojít k přerozdělení tanečních týmů podle aktuální úrovně jednotlivých tanečníků.

Možná se někteří tanečníci po přečtení předchozích řádků zamysleli a řekli si, že by se rádi odpoutali od té druhé skupiny a přece jenom by na sobě začali pracovat. Dobrá zpráva je, že na to nikdy není pozdě. Jen to chce v sobě najít pro tanec motivaci, což může být v době koronavirové krize poměrně náročné. 45% dotázaných v lednu 2021 uvedlo, že je tanec v současné době příliš nebaví. To, že za další tři měsíce toto číslo pravděpodobně stouplo, není asi potřeba dodávat.

Jak najít motivaci na tanec v době koronavirové krize?

  • Pamatuje, že pohyb je prostě v životě potřeba. Tak proč si nezvolit takový pohyb, který vás dříve bavil?
  • Dříve než přestanete tancovat, vzpomeňte si na to, proč jste začali.
  • Situace může být obecně příznivá nebo nepříznivá. To ale vůbec nesouvisí s tím, jak se k ní postavíte vy. Vytěžit maximum můžete i z nepříznivé situace.
  • Kdo na sobě pracuje i v době, kdy ostatní nepracují, dosáhne výsledků dvakrát rychleji.
  • Předpokládejte, že po návratu do běžného života pravděpodobně nastane velká propast mezi tanečníky z první a druhé skupiny (viz výše) a bude náročné se propracovat zpět na vrchol.

Taneční soutěže online mají velmi dobrou úroveň

Taneční soutěže v online prostředí. Ještě v loňském roce bychom řekli, že to prostě nemůže fungovat. Při první i druhé vlně pandemie COVID-19 se jim všichni organizátoři bránili, na konci roku 2020 už ale proběhly první oficiální taneční soutěže online.

Jak je to dnes? V podstatě všechny taneční organizace chystají (v některých případech už proběhly) svá oficiální Mistrovství ČR. Titul Mistra ČR letos tedy můžete získat klidně i z obýváku. Stačí se natočit a poslat video v rámci tzv. preselekce (předvýběru), nejlepší tanečníci se pak mezi sebou utkají v živém přenosu. Samozřejmě se takto nedá soutěžit ve skupinových choreografiích, ale pouze v sólových disciplínách (případně ve dvojicích v závislosti na aktuálně platných opatřeních). I tak je to ale pro mnoho tanečníků vítaná příležitost k oživení dnů, které se velmi často podobají jeden druhému.

Během posledních měsíců proběhlo online také několik battlů v tanečních stylech Hip Hop, House Dance, Popping nebo Locking a je potřeba říct, že úroveň některých akcí byla velmi dobrá. Nejen z pohledu úrovně tanečníků, ale také z pohledu celkové organizace.

Faktem ale zůstává, že se těchto online soutěží účastní pouze určitá skupina tanečníků. Dle ankety se 82% tanečníků žádné online soutěže nezúčastnilo a ani to nemá v plánu.

Poslední dotaz ankety se věnoval „normálním“ tanečním soutěžím, tedy tomu, jak soutěže budou vypadat, až koronavirová krize skončí. Jak moc budou tanečníci na akce nažhavení a jak kvalitní tanec budou předvádět? Největší množství respondentů (71%) si myslí, že v roce 2021 žádné taneční soutěže neproběhnou. 38% tanečníků se obává, že kvalita soutěží po obnovení běžného režimu bude nízká z důvodu poklesu formy tanečníků. A pouhých 9% dotázaných věří, že taneční soutěže budou po ukončení krize hlásit velký zájem tanečníků a tanečních skupin.

Tanec a koronavirová krize očima majitelů tanečních škol

Pojďme se na současnou situaci podívat i z druhé strany. Jak tanec za koronavirové krize vnímají vedoucí a majitelé tanečních škol, příp. jejich lektoři? Asi si tipnete, že pokud se situace mezi tanečníky nejeví úplně růžově, mezi tanečními školami to bude platit dvojnásob.

Možná jste zaslechli o nějakém tanečním studiu, které už svou činnost ukončilo. Zatím jich není mnoho, ale jsou taková. Médii proběhla např. zpráva o taneční škole, která musí platit nájem 80 000 Kč měsíčně, přestože v pronajatých prostorách trénovat nemůže. I ti, kterým byl nájem odpuštěný, ale neprožívají nejradostnější dny. Doby, kdy pro provoz taneční školy stačilo platit nájem a lektory, jsou dávno pryč. Jaký je tedy reálný stav tanečních skupin, škol a studií v současnosti?

Na magazínu HipHopDance.cz vyšel nedávno rozhovor se čtyřmi zástupci tanečních škol. Vyplynulo z něj, že skoro všechny mají vážný problém s velkým odlivem tanečníků. Celkový počet tanečníků se meziročně snížil o nejméně 60%. COVID-19 a související omezení jsou pro větší taneční školy výraznějším problémem než pro malé skupiny. Je to logické, větší členská základna znamená více nákladů i potenciálně větší úbytek tanečníků.

Zajímavé také je, že v podstatě všichni dotázaní si stěžují na minimální komunikaci ze strany tanečníků a jejich rodičů. Často tak mohou pouze odhadovat, kolik tanečníků vlastně doma tancuje. Majitelé tanečních škol překvapivě také vyvrátili domněnku, že aktivnější a loajálnější budou v době koronavirové krize dlouholetí tanečníci. Často se naopak setkávají s tím, že pro tanec jsou v této době více zapálení začátečníci, kteří tréninky v běžném režimu vlastně pořádně ani nezažili.

Jak je na tom 331 Dance Studio Olomouc?

O tom, že se koronavirová krize výrazně dotkla i našeho tanečního studia, není pochyb. Všechna výše uvedená fakta o tom, jak tanec v současné době v Česku vypadá, můžeme jen potvrdit. Přesto pro naše tanečníky i v této době připravujeme taneční lekce spolu s dalšími aktivitami, zveme externí lektory, vymýšlíme taneční výzvy, snažíme se je bavit i vzdělávat na sociálních sítích.

Všechny tyto aktivity jsou časově o dost náročnější než fungování v běžném režimu, ale přijde nám důležité bojovat o to, co máme rádi. Přijde nám důležité připomínat, že tanec existuje i za koronavirové krize, i když možná není na první pohled vidět.

Děkujeme všem, kteří nás i v této náročné situaci podporují, všem, kteří stále tancují. Pokud mezi stále tancující patříte i vy, nezapomeňte o sobě dát vědět. Napište svým lektorům nebo sdílejte video, jak tancujete. V době, kdy se nemůžeme vídat osobně, je důležité o sobě navzájem vědět. A věřte tomu, že každého lektora taková zpráva nebo video potěší.

Všem tanečníkům přejeme, ať tato doba co nejdříve skončí a můžeme se zase potkat na tanečních sálech.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články