331 Dance Studio Olomouc představuje taneční choreografie pro rok 2022

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 5 května, 2022 .

Tanec opět ožívá, taneční soutěže startují. Jaké choreografie si v roce 2022 připravili tanečníci 331 Dance Studia Olomouc?

Přípravy na taneční soutěže finišují, a to je ten správný čas, abychom vám představili taneční choreografie pro rok 2022. Jaké skupinové formace představí tanečníci 331 Dance Studia Olomouc na tanečních soutěžích v letošním roce?

Před první soutěží

Do první taneční soutěže v roce 2022 zbývá v podstatě už jen pár hodin. Pocit, který právě teď zažívá mnoho tanečníků, je jen těžko popsatelný. Na soutěži tanečních choreografií jsme totiž jako 331 Dance Studio Olomouc byli naposledy 8. 6. 2019. Na taneční soutěž tak jedeme poprvé po 1015 dnech. Neuvěřitelné.

Pandemie COVID-19 kompletně zrušila dvě taneční sezóny v letech 2020 a 2021. Nehrálo žádnou roli, že jsme v březnu 2020 měli připravené všechny choreografie, přihlášky na taneční soutěže byly odeslané, dokonce jsme už měli napsaný i článek představující nové taneční choreografie. Ano, přesně takový, jako teď čtete. Nikdy jsme jej nezveřejnili. Možná jsme tak trochu doufali, že připravené choreografie představíme divákům o něco později. Na podzim, příští jaro … Nic z toho se nekonalo.

Covid kompletně zrušil všechny naše plány, zavřel nás doma a přinutil nás trénovat prostřednictvím obrazovek. Velké množství tanečníků tento stav nezvládlo a s tancováním skončilo. Celkem 11 připravených choreografií nikdy nespatřilo světlo světa a už ani nikdy nespatří.

O to opatrněji jsme začali připravovat soutěžní choreografie pro rok 2022. Všichni jsme si moc přáli, aby soutěže v letošním roce proběhly, ale nebyli jsme si tím jistí. Vůbec. Lektoři se tak nějak vnitřně smířili s tím, že možná budou opět stavět taneční choreografii, kterou nikdy nikdo neuvidí. Jenže i kdyby tomu tak bylo, nemohli jsme to vzdát. Věřili jsme a vyplatilo se. Taneční soutěže v roce 2022 budou!

Zpátky do roku 2016

Lockdowny nás v 331 Dance Studiu Olomouc připravily nejen o dva roky tancování, ale posunuly nás zpět někam do roku 2016. V té době totiž navštěvovalo naše taneční kurzy přibližně stejné množství tanečníků a tanečnic jako teď. Tedy zhruba necelá polovina než tomu bylo před covidem. Před šesti lety jsme se ale zároveň poprvé představili na větším množství soutěží, a to s choreografiemi Člověče (Streetdance Kids), Vesmírná prda (Streetdance Juniors) a Back To The 90s (Streetdance Adults).

V současné době se tak děje to, co jsme v době uzavření tanečních sálů předpovídali. Znovu začínáme v podstatě od začátku. Chtěli bychom proto ještě jednou poděkovat všem tanečníkům a tanečnicím, kteří to během pandemie nevzdali a pořád jsou tanci věrní. Právě jim totiž vděčíme za to, že v letošním roce můžeme představit nové choreografie. Choreografie, které možná vznikaly za ztížených podmínek, ale o to víc si jich vážíme, o to víc jsme na ně pyšní. A to bez ohledu na to, jestli se jim na tanečních soutěžích dařit bude nebo ne.

Pojďme si tedy taneční choreografie pro rok 2022 představit …

Taneční choreografie 2022

Naši lektoři připravili pro letošní rok celkem sedm soutěžních choreografií. Šest z nich zatancují skupiny zaměřené na Street Dance, jednu taneční formaci pak vytvořili tanečnice, které se věnují Contemporary Dance.

TANEČNÍ KURZ TANEČNÍ SKUPINA CHOREOGRAFIE CHOREOGRAF/KA
Streetdance Mini Mini Stars Kačka Janečková
Streetdance Kids Lil´Gangstas Dáme párty? Dejv Zapletal
Streetdance Kids Lil´Heroes Martin Janečka
Streetdance Juniors Flavaz Sun-dromeda Maki Zapletalová
Streetdance Juniors Groovz Just Dance Leňa Poledníčková
Contemporary Juniors Uniquez Delirium Denča Mentlíková
Streetdance Adults Swaggaz Ritual Dejv Zapletal
O čem jednotlivé taneční choreografie jsou, jak probíhala jejich příprava, ale také co vlastně očekáváme od nadcházejících soutěží?

Poznámka:
V dalším textu se nebudeme věnovat choreografiím, které připravují Streetdance Mini Stars a Streetdance Kids Lil´Heroes. To proto, že obě taneční skupiny čeká první taneční soutěž až v květnu, takže určitě bude ještě dost času na to, abychom si jejich taneční formace přestavili.

O čem jsou taneční choreografie pro rok 2022?

Lil´Gangstas

Dáme párty? To je název choreografie dětské taneční skupiny Streetdance Kids Lil´Gangstas. Ten vám možná připomene titulní song od Reginalda, ale především odkazuje na svůj hlavní cíl. A tím je, aby se děti při tancování hlavně bavily.

Všechny choreografie, na kterých jsem se tento rok podílel, nějakým způsobem odkazují na dvě kompletně zrušené taneční sezóny a na to, co následuje po nich. Vzkaz od dětí je naprosto jednoduchý, ale přitom strašně důležitý: Abyste u tancování vydrželi, musíte se tancem bavit. Každý trénink musí být tak trochu party.
Dejv Zapletal, choreograf Streetdance Kids Lil´Gangstas

Flavaz

Na první pohled trochu složitý název Sun-dromeda je vlastně slovní hříčka. Tanečnice Streetdance Juniors Flavaz jím chtějí připomenout dceru etiopského krále Kéfea a jeho manželky Kassiopeie, podle které je dnes pojmenované známé souhvězdí. Andromedu nechal král připoutat na skalnatý útes, aby byla obětována mořské příšeře. Na poslední chvíli ji však zachránil Perseus, jehož manželkou se poté stala.

Přeneseno do současného světa, i když je všude kolem tma, slunce nakonec vyjde. I když se zrovna nedaří, bude líp. I když jsme v době pandemie nemohli tancovat společně, o víc si to užíváme teď, když můžeme. Zkrátka a dobře, počkat na to dobré se vyplatí.

Flavaz by letošní choreografií rozdělené na dvě části chtěli vyjádřit kontrast mezi dobou temna, kdy jsme nemohli tanec prožívat společně, a nynějším znovuzrozením tréninků a soutěží. Jednoduše oslavit zlepšení situace a to, že se konečně můžeme spolu vrátit na taneční parket. Vyjádřit, že po každé bouři vyjde slunce. A to také vyplývá z názvu choreografie Sun-dromeda, spojující slunce jako symbol energie a vesela s příběhem Andromedy, který navzdory všem překážkám a hrozbám dopadl šťastně.
Maki Zapletalová, choreografka Streetdance Juniors Flavaz

Groovz

Druhá juniorská taneční skupina Streetdance Juniors Groovz je složená v podstatě pouze ze začínajících tanečnic. Ve své choreografii Just Dance tak zkouší své první kroky v tanečních stylech Hip Hop nebo House Dance. Holky už ale měly možnost „přičichnout“ i k exotičtějších, konkrétně africkým, rytmům.

Letošní choreografie v podstatě téma nemá. Vzhledem k tomu, jaké byly poslední dva roky, jsme, myslím, všichni rádi, že můžeme prostě zase tancovat – proto i název Just Dance. Jsou to songy, na které mě baví tancovat, a doufám, že holky taky.
Leňa Poledníčková, choreografka Streetdance Juniors Groovz

Uniquez

Spojením Contemporary Kids a Contemporary Juniors vznikl na podzim loňského roku letošní nejpočetnější tým 331 Dance Studia Olomouc. V choreografii Delirium tancuje v podstatě dvojnásobek tanečnic oproti ostatním formacím, což určitě slibuje velmi zajímavou podívanou.

Letošní choreografie Uniquez nese název Delirium. Pro většinu neznáme slovo delirium označuje psychický stav, kdy při poruše nervové soustavy nastávají halucinace, dezorientace a neschopnost vnímat okolní prostředí tak, jak je. Vzniká tak tedy jakýsi snový stav neodlišitelný od reality. A právě tento pocit tancem ztvárňují letošní juniorky. I přes velice pesimistické téma přináší na parket takzvanou „out of body experince“.
Denča Mentlíková, choreografka Contemporary Juniors Uniquez

Swaggaz

Skupina dospělých tanečníků Streetdance Adults Swaggaz si pro letošní soutěžní sezónu připravila choreografii s názvem Ritual. I tato formace odkazuje na dva uplynulé roky bez tanečních soutěží. Hlavní myšlenkou této choreografie totiž je, že tanec pro vás musí být tak trochu rituál. Abyste u něj totiž zůstali navzdory všem těžkostem, musíte mu dát ve svém životě jasné místo, musíte mu každý den věnovat pozornost a starat se o něj.

Tanec je pro mě svým způsobem rituál. Je naprosto přirozenou součástí mého života už více než 25 let. Kdyby nebyl, nevydržel bych u něj tak dlouho. Ale tahle choreografie není vůbec o mě. Je o všech lidech, pro které je tanec každý den stejně přirozený jako třeba kafe každý den. Tanec je jejich rituál, který jim každý den zvedne náladu, vyčaruje úsměv na tváři a pomáhá odprostit se od starostí, které nás jinak obklopují.
Dejv Zapletal, choreograf Streetdance Adults Swaggaz

Jak probíhala příprava taneční choreografie pro rok 2022?

Pochybnosti o tom, jestli soutěžní sezóna 2022 vůbec proběhne. Časté absence tanečníků kvůli nemocem a karanténám. Nejistota, kolik tanečníků vlastně soutěžní choreografie nakonec bude tancovat. To jsou tři hlavní znaky, které nás provázely během přípravy tanečních choreografií pro rok 2022. Jak si s tím jednotliví choreografové poradili?

Lil´Gangstas

Bohužel se to sešlo tak, že ze všech choreografií měli Lil´Gangstas na přípravu nejkratší dobu. Na to, že jde o děti, tak jsme formaci opravdu postavili extrémně rychle, takže za to jim patří určitě velká pochvala. Pro mě osobně to byla velká zkušenost, protože jsem nikdy dřív dětem choreografii nestavěl. Ale bavilo mě to a doufám, že děti taky :-)
Dejv Zapletal, choreograf Streetdance Kids Lil´Gangstas

Flavaz

Příprava byla letos o něco složitější z důvodu opatření a častější nepřítomnosti spousty z nás. I přes to jsme se tomu ale postavili čelem, nevzdali to a trénovali jak to jen šlo. Tak snad už to letos vyjde a všechna ta dřina nepřijde nazmar.
Maki Zapletalová, choreografka Streetdance Juniors Flavaz

Groovz

Myslím, že zatím to jde dobře. Nejde úplně jet podle striktně daného plánu a člověk občas musí dělat změny a kompromisy třeba i na poslední chvíli, aby se přizpůsobil situaci, uvidíme, jak se bude dařit dál. Hodně pomohlo soustředění, které už máme za sebou, holky dřely od začátku do konce a udělaly jsme kus práce.
Leňa Poledníčková, choreografka Streetdance Juniors Groovz

Uniquez

Nácvik choreografie byl letos mírně odlišný. Jelikož samotné tanečnice nejlépe ví, co jim jde a co je baví, výběr tématu i následné sestavování probíhalo společně. Není našim cílem nutit někoho do složitých prvků, které pak na soutěži pod náporem trémy pokazí. Postavení, synchronizaci a proplé nohy pořád hlídat musíme, ale celkově jde spíše o uvolněnější tanec s cílem navození atmosféry.
Denča Mentlíková, choreografka Contemporary Juniors Uniquez

Swaggaz

Největší komplikaci jsem způsobil já, když jsem se kvůli nemoci nemohl několik týdnů účastnit tréninků (děkuji Fuffy, že to za mě všechno zvládla :-)). Jinak musím říct, že příprava probíhala naprosto bezproblémově. I když je ve skupině několik nových tanečníků, tak tu celkově panuje velmi dobrá atmosféra. Sám jsem byl několikrát překvapený, kolik jsme toho zvládli udělat. Tvorba choreografie mě opravdu bavila.
Dejv Zapletal, choreograf Streetdance Adults Swaggaz

Jaké je očekávání od tanečních soutěží v roce 2022?

Před startem letošní soutěžní sezóny vás může napadnout hned několik otázek. Podepsal se COVID-19 na počtu tanečníků a tím pádem i tanečních choreografií v roce 2022? Bude kvalita formací menší, protože tanečníci během pandemie vypadli z tréninku? Nebo bude naopak kvalita vyšší, protože taneční skupiny oprášily své choreografie z roku 2020 a měly tak velmi dlouhou dobu na jejich natrénování?

Nevíme. Malou představu o tom, jak bude letošní sezóna vypadat, může poskytnout pohled na startovní listinu první taneční soutěže, které se letos zúčastníme. Na Tancer Cup ve Zlíně je v letošním roce přihlášených celkem 104 choreografií, zatímco na posledním ročníku v roce 2019 soutěžilo 137 choreografií. Pokles o cca čtvrtinu je relativně velký, na druhou stranu je nutné si na rovinu přiznat, že mohl být mnohem větší. Takže to vlastně není tak špatné.

A jakou soutěžní sezónu předpovídají naši choreografové?

Maki Zapletalová

Jak soutěže budou vypadat si nejsem jistá. Myslím ale, že vzhledem k tak dlouhé pauze budou všichni víc než natěšení a plní energie, kterou si budou chtít vybít a předat ji divákům. Je možné, že se budeme potýkat s menší účastí než jsme zvyklí, to však neznamená, že by soutěže měly ztrácet na hodnotě. Zatím vídám jen samé nadšení a radost v očích, když dojde na téma letošní soutěže!
Maki Zapletalová, choreografka Streetdance Juniors Flavaz

Leňa Poledníčková

Budu hlavně ráda, když soutěže proběhnou bez větších komplikací pro nás i pro pořadatele. Bude fajn se po dvou letech zase vrátit na taneční parket.
Leňa Poledníčková, choreografka Streetdance Juniors Groovz

Denča Mentlíková

Po dlouhé pauze se vracíme na soutěže, a všichni se moc těšíme. Neodvedu si představit, jestli se kvůli situaci celková úroveň snížila, ale vůbec bych se nedivila, vzhledem k tomu, že se dlouhou dobu vůbec netrénovalo. Moc doufám, že všechno proběhne bez problémů, protože soutěže dodávají motivaci (hlavně juniorům). Těším se i na to, že se holky z teamu podívají na choreografie ostatních, a to je motivuje k tomu se zlepšovat a třeba vyzkoušet nové styly. Hlavní pro nás bude si po dlouhé době užít soutěžní atmosféru.
Denča Mentlíková, choreografka Contemporary Juniors Uniquez

Dejv Zapletal

Já se na soutěže fakt těším a moc bych si přál, aby si je všichni užili, jak jen to jde. Bez ohledu na jakákoliv umístění. Výsledky jsou myslím po tak dlouhé pauze až druhořadé. Bude totiž hodně záležet i na tom, kdo měl kolik štěstí a mohl delší dobu trénovat v +/- kompletní sestavě. Celkově ale tipuji, že pokles kvality nebude tak velký, jak se mnozí bojí. Vždy se na soutěžích dařilo spíše velkým tanečním školám a pro ně byl i start po covidu jednodušší. Takže určitě bude na co koukat :-) Co se týče našich choreografií, jsem příjemně překvapený, že všechny ty komplikace, karantény, apod. se na výsledné podobě našich choreografií až tak moc nepodepsaly. Za to určitě patří velké díky všem tanečníkům, kteří v posledních dnech a týdnech makali na maximum.
Dejv Zapletal, choreograf Streetdance Kids Lil´Gangstas, Streetdance Adults Swaggaz

Ať jsou taneční soutěže hlavně zábava

Všem malým i velkým tanečníkům 331 Dance Studia Olomouc bychom chtěli popřát, ať jsou pro ně taneční soutěže v roce 2022 hlavně zábava. Ať si taneční choreografie co nejvíc užijí, ať tancem baví nejen diváky, ale především sami sebe. Protože to je ten hlavní důvod, proč to všichni děláme.

Všechny rodiče, sourozence, přátele a kamarády chceme ujistit, že je rádi uvidíme na kterékoliv taneční soutěži. Budeme si moc vážit toho, pokud si najdete čas a přijedete nám zafandit. Přece jenom pokud je cítit podpora z publika, tancuje se každému mnohem líp :-)

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články