Co dělají nejlepší tanečníci každý den? Zmapovali jsme jejich taneční rituály. Vyzkoušejte je a zlepšete se v tancování.
Taneční rituály, které vám pomohou se v tanci zlepšit
Ať už jste začali tancovat nedávno nebo se tanci věnujete delší dobu, jednou za čas vás přepadne pocit, že stagnujete a nikam dál se neposouváte. Chceme vás ujistit, že je to naprosto normální a stává se to všem tanečníkům, začátečníkům i pokročilým. Existují ale způsoby, jak docílit toho, aby se váš tanec posunul na další level. Říká se jim taneční rituály.
Najít čas na zdokonalení svých tanečních dovedností může být opravdu náročné. Pokud ale cítíte, že byste potřebovali nějaký nový impuls, který by vás v tancování posunul dál, možná je ta pravá doba si nějaký čas vyhradit. Možná se budete chtít stát lepším tanečníkem, možná budete hledat nové způsoby, jak se v tanci zdokonalovat. Ať je vaše motivace jakákoliv, taneční rituály vám pomohou.
Co jsou to taneční rituály?
Asi tušíte, co je to rituál. Wikipedie nám prozradí, že rituál (z latinského ritualis = obřadný) neboli obřad, ceremonie, ceremoniál je způsob chování založený na tradičních, osvědčených, prověřených pravidlech, normách. Rituály nemusí být pouze náboženské, existují také různé rituály společenské, individuální, firemní nebo organizační.
V podstatě každý člověk může mít (a pravděpodobně také má) nějaké rituály. Stejně tak tanečníci. Pro některého tanečníka může být rituálem, že si před každou taneční lekcí zaběhá, pro jiného může být rituálem, že si před vystoupením zopakuje choreografii nebo naopak medituje, atd.
Důležitá vlastnost rituálu je, že je prováděna pravidelně, tedy před každým vystoupením, před každou taneční lekcí nebo každý den. A právě každodenním rituálům se budeme dnes věnovat.
David Lee a jeho 3 taneční tipy nejen pro začínající tanečníky
Co dělají nejlepší tanečníci každý den?
Zmapovali jsme taneční rituály nejlepších tanečníků. Co dělají každý den, aby se v tancování posunuli na vyšší level? Co dělají každý den bez ohledu na to, jestli je zrovna den, kdy probíhá některý z tanečních kurzů, který navštěvují?
Následujících 5 aktivit provádí každodenně bez ohledu na to, jestli mají dnes trénink, vystoupení, soutěž nebo volný den. Možná vám ze začátku bude připadat nereálně najít si mezi školními a pracovními povinnostmi jednu nebo dvě hodiny na tyto taneční rituály. Jde ale o jednoduché každodenní postupy, které nejsou náročné a opravdu vám na vaši taneční cestě pomohou.
A ruku na srdce. Hodinu nebo dvě si ve svém rozvrhu najde prostě každý. I kdyby měl omezit sledování televize nebo čas strávený na Facebooku a Instagramu. Chcete se v tanci posunout na vyšší level? Vyzkoušejte naše tipy. Provádějte je každý den. Opravdu každý.
5 každodenních rituálů pro tanečníky
- 1) Ranní strečink
- 2) Trénink svalové paměti
- 3) Opakování choreografií
- 4) Sledování tanečních videí
- 5) Zdravá strava
1) Ranní strečink – protahujte se každé ráno
Jedním z nejlepších způsobů, jak začít svůj den, je ranní protažení neboli strečink (anglicky stretching). Strečink vám pomůže zlepšit váš tanec díky tomu, že budete ohebnější, pružnější a zvýšíte rozsah svých pohybů. Zároveň se velmi významně sníží riziko zranění při tanci. Typickým důsledkem toho, že tanečník zanedbává strečink, bývají natažené a následující den bolestivé svaly. Proto je opravdu dobré se protahovat a doporučují to nejen nejlepší tanečníci, ale v podstatě všichni lektoři tance.
Vaše ranní protahovací rutina nemusí být nijak zvlášť dlouhá ani intenzivní. Úplně stačí, když své tělo hned po ránu prostě a jednoduše rozhýbete. To vám zabere zhruba 10 nebo 15 minut.
I my v 331 Dance Studiu Olomouc zařazujeme strečink mezi své pravidelné taneční rituály. Každá naše taneční lekce obsahuje kromě samotné výuky také tzv. warm-up (rozcvička, zahřátí se) a právě strečink (protažení svalů). Bojujeme tak proti případným zraněním, ale zároveň zvyšujeme flexibilitu tanečníků.
Warm-up a Stretching: Jak začít cvičit nebo tancovat?
2) Trénujte svalovou paměť
Už jste někdy slyšeli o tom, že existuje něco jako svalová paměť?
Trénování svalové paměti jsme zařadili i mezi tři nejdůležitější techniky, jak se naučit tancovat. Nazvali jsme ji „Opakování“, ale jde v podstatě o totéž. Pokud se potřebujete v tanci něco rychle naučit, dělejte to jednu konkrétní věc neustále dokola. Sami tak rychle poznáte, jak vlastně svalová paměť funguje.
Opakování pomůže vašemu tělu zapamatovat si pohyby a choreografie tak, abyste je po čase mohli provádět zcela automaticky. Pro tanečníky je to opravdu podstatné, protože se např. na tanečním vystoupení musí soustředit na energii, emoce, výraz, v případě tanečního battlu také na strategii, reakce soupeře, atd. Pokud by museli myslet na to, jak zatancovat jednotlivé taneční kroky, další věci by nezvládli.
Jak se naučit tancovat? Představujeme techniky, jak trénovat tanec
3) Opakujte si staré taneční choreografie, techniky a kroky
Všimli jste si, že existují tanečníci, kteří dovedou zatancovat choreografii, kterou se naučili před 5 lety, a to naprosto bezchybně? Vypadá to, jako by se ji naučili včera, že? Ale není to tak. Důvodem, proč těmto tanečníkům nedělá problém tancovat několik let starou variaci, vazbu nebo rutinu je to, že si ji stále čas od času opakují.
Proč to dělají, když už se tato choreografie na taneční soutěže ani vystoupení nehodí? A proč byste to měli dělat i vy?
Důvody jsou dva. Tímto opakovacím tréninkem budete trénovat svůj mozek, díky čemuž se v budoucnu naučíte jakoukoliv novou choreografii rychleji a snadněji. Právě zlepšení paměti je totiž jedna z věcí, které se s vaším tělem stanou, když začnete tancovat.
Druhý důvod, proč byste se měli od nejlepších tanečníků inspirovat a pravidelně si připomínat svoje staré choreografie, je ten, že by byla škoda je zapomenout. Vše, co jste se v minulosti naučili, vám totiž může ve vašem tanečním rozvoji pomoci. Každý taneční krok i každou taneční techniku můžete na své taneční cestě zužitkovat.
Je to stejné, jako když se učíte cizí jazyk. V něm přece taky nepřestanete používat slova z první lekce kvůli tomu, že jste teď ve třetí lekci. Naopak, můžete slova z první, druhé i třetí lekce zkombinovat a vytvořit tak ještě zajímavější věty.
Co se stane s vaším tělem, když do svého života zařadíte tanec
4) Sledujte taneční videa
O tanečních videích se mluví pořád, že? Je totiž docela pravděpodobné, že taneční videa jsou jedním z důvodů, proč si vlastně čtete tento článek. Dle statistik jsou totiž videa, ve kterých se tancuje, jednou z nejčastějších příčin, proč mladí lidé o tancování vůbec začnou uvažovat.
Sledovat něco a dělat něco, to jsou dvě úplně rozdílné věci. To ale neznamená, že sledování vám nic nic nepřinese. Naopak. Pokud sledujete videa s úmyslem poučit se z nich, budete jako tanečníci stále růst. I tzv. vědomé sledování se člověk ale musí naučit. Jak?
Když sledujete video nějaké taneční choreografie, přemýšlejte o souvislostech mezi pohyby, jejich energii a provedení. Vnímejte hudbu, jakou má náladu a jak na ni tanečníci reagují. Všímejte si toho, jak choreograf interpretoval určité zvuky, atd. Pokud sledujete battle třeba v tanečním stylu Hip Hop, zkuste odhadnout strategii tanečníků, odhadnout jejich reakci na soupeře.
Nikdy nekopírujte, ale inspirujte se. Přemýšlejte o tom, co se vám ve videu líbilo a co byste udělali trochu jinak. Nezapomínejte při tom na to, že tanec je také umění, jehož hodnocení je velmi subjektivní. To, co se líbí vám, se nemusí líbit druhému a naopak.
Taneční videa a jejich sledování opravdu patří mezi každodenní rituály mnoha tanečníků. Hledají inspiraci, ale chtějí být také v obraze a neustále vědět, co nového se na taneční scéně urodilo. Pokud chcete být jako oni a přemýšlíte, kde začít, můžeme doporučit video sekci na našem webu. 331 Dance Studio Olomouc můžete sledovat také na YouTube, který vám následně určitě nabídne i další taneční videa.
Jak tancovat Hip Hop nebo House? Naučíme vás taneční kroky online
5) Jezte zdravě
Tenhle bod jste mezi rituály možná nečekali. Je ale dobré si přiznat, že i jídlo má vliv na taneční výkon. Špatné stravovací návyky mohou být na škodu, když opravdu chcete zlepšit své taneční dovednosti a posunout svůj tanec na vyšší level.
Že jste tohle nechtěli slyšet? Že se nechcete vzdát svých oblíbených smažených hranolek a čokoládových sladkostí? Záleží samozřejmě jenom na vás. Pravdou ale zůstává, že v žádném sportu, pokud zrovna nehrajete šachy, nedosáhnete opravdu dobrých výsledků bez zdravého životního stylu a s tím související úpravou jídelníčku.
Nebojte, nebudeme vám ordinovat žádnou dietu. Tanečníci potřebují dostatek energie, takže také dostatek jídla. Nemělo by se ale jednat o nezdravé jídlo, které sice poskytuje rychlé dávky energie, ale pouze na krátkou dobu. Je to jako když vypijete Red Bull. Velké množství povzbuzujících látek vás sice na chvíli nakopne, po chvíli se však budete cítit mnohem unavenější, než kdybyste jej nepili.
Klíčem k úspěchu jsou zdravé potraviny. Správné stravovací návyky povedou z dlouhodobého hlediska k lepšímu zdraví. To znamená, že vaše tělo bude schopné tančit déle, silněji a lépe!
Nedržte proto žádné diety, jen přemýšlejte o tom, co jíte. Dodáváte svému tělu dostatek bílkovin, vlákniny, zdravých tuků i sacharidů? Nepřeháníte to s cukry? Naplánujte si každý den dopředu a sbalte si s sebou do tašky nějaké ovoce nebo zeleninu. Přibalte si proteinovou tyčinku nebo flapjack, pokud jste na cestách. Je lepší být připraven, protože až nečekaně dostanete hlad a nebudete mít u sebe žádné jídlo, je velmi velká pravděpodobnost, že podlehnete a koupíte si nejbližší dostupné jídlo. I když bude nezdravé.
Tréninkový plán nejen pro tanečníky: Jak se dostat zpět do formy
Jak se naučit tancovat jako váš taneční idol?
Dnes jsme vám představili 5 aktivit, které dělá mnoho tanečníků. Jsou to jejich každodenní taneční rituály. Je velmi pravděpodobné, že alespoň některými z těchto aktivit tráví svůj čas také vás taneční idol. Chcete být jako on nebo ona? Směle do toho. Dejte si předsevzetí, že těmto aktivitám budete každý den věnovat svůj čas.
Nebudou to jednoduché tři týdny. Což o to, kouknout každý den na nějaké taneční video asi problém nebude. Ale nejíst 21 dnů nic nezdravého? Nebo každý den vstát a věnovat 15 minut strečinku? To už jsou trochu těžší úkoly. Rozhodně to ale není nic, co by se nedalo zvládnout. Důležitá je motivace. A pokud se chcete v tancování zlepšit, zařadit tyto taneční rituály do svého života nebude problém.
I přesto vám ale s motivací trochu pomůžeme. Přečtěte si našich 6 tipů, jak si neustále udržovat motivaci k dodržování tanečních rituálů.
6 motivačních tipů, jak dodržovat taneční rituály
- Běžte na to postupně. Pokud je pro vás dodržení všech pěti tanečních rituálů náročné, začněte nejdříve s jedním a ostatní postupně přidávejte.
- Připravte se. Nastavte si budík o 10 minut dříve, abyste stihli strečink. Udělejte si seznam tanečních kroků a tanečních technik, u kterých chcete trénovat svalovou paměť. Sepište si starší choreografie, které chcete neustále umět. Začněte na YouTube sledovat zajímavé kanály s tanečními videi. Nakupte si zdravé potraviny a těch nezdravých se naopak zbavte.
- Zaznamenávejte. Pište si do kalendáře nebo si vytvořte tabulku, do které si zaznačíte každý den, kdy jste absolvovali své taneční rituály. Uvidíte, že po deseti nebo patnácti úspěšných dnech to jen tak nevzdáte.
- Zkuste to ve dvou. Najděte si parťáka, který také zařadí tyto taneční rituály do svého života. Motivujte se, povzbuzujte se.
- Nenechte se odradit, pokud jeden den vynecháte. I když jednou ráno zaspíte a nestihnete strečink nebo porušíte své zdravé stravovací návyky, nevadí. Ve skutečnosti neexistuje nikdo, kdo by tyto taneční rituály dlouhodobě dodržoval opravdu každý den. Co nejdříve se k nim však opět vraťte.
- Pochlubte se. Týden jste neměli žádnou sladkost? Naučili jste se díky tréninku na svalovou paměť nějaký nový taneční krok? Řekněte to světu. Ostatní tanečníci z vaší taneční školy to určitě rádi uslyší a podpoří vás. Motivujete tak nejen sebe, ale třeba i někoho dalšího.
Jak začít tancovat Hip Hop? Praktické rady pro začátečníky
Co jste se dnes dozvěděli
V dnešním článku jsme si představili taneční rituály pro tanečníky. Jde o aktivity, které vás posunou na vyšší level v tancování. Tedy za předpokladu, že je budete provádět každý den. Patří sem ranní strečink, trénování svalové paměti, opakování choreografií, sledování tanečních videí a zdravá strava.
Pokud se rozhodnete posunout se v tanci o kousek výš, měli byste těmto aktivitám věnovat každý den asi hodinu až dvě hodiny. Ze začátku je to možná časově náročné, ale po 3 týdnech si zvyknete a už vám to tak nepřijde.
Rituálů mohou mít tanečníci samozřejmě mnohem více. Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své vlastní, třeba tak zjistíte, že nejste zdaleka jediní, kdo nějakou určitou věc pravidelně dělá. Nechte nám komentáře v diskuzi pod článkem.
Přejeme vám, ať se vám na vaší taneční cestě co nejvíce daří.