Contemporary Dance

Taneční styl Contemporary Dance | 331 Dance Studio Olomouc

CONTEMPORARY DANCE

Contemporary Dance (v českém pojmenování současný tanec) je scénický tanec, který kombinuje prvky moderního tance, jazz dance a baletu. Jak a kde se jej naučit tancovat? To vše se dozvíte na této stránce. 

Tanec: minimum vysvětlování a maximum pocitů.

Co je to Contemporary Dance?

Contemporary Dance, v českém pojmenování současný tanec, je pojem, který se začal používat v 90. letech minulého století. Je to styl expresivního (výrazového) tance, který kombinuje prvky několika žánrů tance včetně Modern DanceJazz DanceLyrical Dance či klasického baletu.

Současný tanec navazuje na moderní taneční linii a snaží se zpochybňovat a rozebírat předchozí taneční formy. Vyvinul z technik baletu, jazzu a moderny, z nichž poslední je jeho přímým předkem. Klade velký důraz na porozumění hudbě, rytmu, prostoru kolem tanečníka a na technické provedení, může zahrnovat témata a příběhy. Nemusí vždy nutně bavit (ve smyslu entertain), může ale vzdělávat a provokovat k diskuzi.

Contemporary Dance využívá baletních, moderních (1920) a postmoderních (1960) tanečních technik a zároveň umožňuje tanečníkům využívat jejich umělecké a tvůrčí schopnosti. 


Může zahrnovat techniky, které se vyskytují v baletu a moderním tanci, jako je práce na podlaze (floorwork), pád a zotavení, kontaktní improvizace nebo release technika (zaměřuje se na dýchání a uvolnění svalstva).


Může dokonce zahrnovat cvičení jógy, pilates a bojových umění, stejně jako taneční techniky představené průkopníky moderny (Martha GrahamJosé Arcadio LimónLester HortonIsadora Duncan). Stejně tak často integruje vlivy dalších tanečních stylů včetně Street Dance.

Scénický tanec / výrazový tanec

V souvislosti s Contemporary Dance se často můžete setkat s pojmy scénický tanec nebo výrazový tanec. Ani jedno z těchto pojmenování ovšem neoznačuje žádný konkrétní taneční styl. 


Scénický tanec zahrnuje mimiku vyjadřující příběh (choreografii) nebo reflektuje hudbu (variace). Může tím pádem jít o téměř jakýkoliv styl tance na divadelní scéně, vzhledem k velké svobodě projevu v dnešní době.


Výrazový tanec je pouze synonymum scénického tance a spolu s pohybovou průpravou jsou tyto názvy užívány na základních uměleckých školách a vznikly překladem z anglických názvů.

Modern Dance vs Contemporary Dance

Mnoho lidí různě zaměňuje pojmy moderní tanec (Modern Dance) a současný tanec (Contemporary Dance). Hlavním rozdílem je to, že moderní tanec patří do dávné historie (vznikl ve 20. letech minulého století), ale současný tanec je pojem relativně nový. 

V moderním tanci šlo o revoluci v tanci, v rámci které došlo k rozvolnění a odtržení od klasického baletu, začalo se pracovat se změnami rytmu a směrů, s pády a zotaveními, s prací na podlaze. Důraz se kladl na prožitky, emoce, příběh, pantomimu. 

Jak šel čas a vývoj tance postupoval, z moderny a moderního přístupu se postupně stala postmoderna a avantgarda. Vývojem se tanec dostal až do současnosti a současného tance (Contemporary Dance). 

Současný tanec v sobě zahrnuje všechny přístupy k tanci, taneční techniky a poznatky expresivních tanců 20. století. Oproti modernímu tanci je tedy mnohem rozmanitější. 

Které tance zařazujeme pod Contemporary?

Modern Dance je oblíbený moderní výrazový tanec zahrnující taneční techniky Marthy Graham, José Limóna nebo Isadory Duncan.

Modern Dance

Modern Dance je oblíbený moderní výrazový tanec zahrnující taneční techniky Marthy Graham, José Limóna nebo Isadory Duncan.

Jazz Dance je výkonnostní taneční technika a styl, který se poprvé objevil v USA na počátku 20. století jako lidový a divadelní tanec.

JAZZ Dance

Jazz Dance je výkonnostní taneční technika a styl, který se poprvé objevil v USA na počátku 20. století jako lidový a divadelní tanec.

Lyrical Dance je tanec, který klade důraz na emoce, výraz a vyprávění. Vyvinul se z jazzového tance a kombinuje Jazz a Balet.

LYRICAL Dance

Lyrical Dance je tanec, který klade důraz na emoce, výraz a vyprávění. Vyvinul se z jazzového tance a kombinuje Jazz a Balet.

Balet je tradiční choreografická forma scénického (divadelního) tance pocházející z Itálie a Francie. Jedná se o klasický a elegantní tanec.

BALET

Balet je tradiční choreografická forma scénického (divadelního) tance pocházející z Itálie a Francie. Jedná se o klasický a elegantní tanec.

Kde tancovat Contemporary Dance?

Contemporary Dance v Olomouci

Oblíbený tanec Contemporary Dance se naučíte tancovat v 331 Dance Studiu Olomouc. Stačí si vybrat taneční kurz pro děti, teenagery, mládež nebo dospělé. 


Taneční kurzy jsou rozděleny nejen podle věku, ale také podle pokročilosti. Na své si tak přijdou úplní začátečníci i pokročilejší tanečníci.

Contemporary Dance online

Pokud je pro vás Olomouc daleko a nemůžete naše taneční kurzy navštěvovat osobně, roztancujeme vás na online tanečních lekcích.


Video lekce si můžete pustit kdykoliv chcete, kolikrát chcete, jednotlivé taneční pohyby si můžete zpomalovat a naučit se je opravdu pořádně. 

zajímají vás další taneční styly?

Články o Contemporary Dance

Zajímáte se o Contemporary Dance? Na tanečním blogu 331 Dance Studia Olomouc najdete spoustu článků o tomto tanečním stylu, např.: 

Netflix uvedl novou taneční reality show zaměřenou na Street Dance s názvem Dance 100. O čem je a stojí za to ji

CELÝ ČLÁNEK

Duševní zdraví, mentální pohoda, „mental health“. K tomu, abychom se měli dobře, nám tanec pomáhá každý den. Prozradíme vám, jak konkrétně. O

CELÝ ČLÁNEK

Kdy a jak zdravě jíst před taneční lekcí, abychom měli dostatek energie na tanec? Jak se naopak stravovat po tréninku? Tanec je

CELÝ ČLÁNEK

Nová taneční sezóna 2022/2023 je doslova za rohem. Připravili jsme pro vás souhrn nejdůležitějších informací před návštěvou první lekce. Dnešní článek možná

CELÝ ČLÁNEK

Taneční deník si vede každý úspěšný tanečník. Proč jej nezapomenout vzít na žádnou lekci tance a jaké poznámky si do něj psát?

CELÝ ČLÁNEK

Máme důkazy, že je tanec ideální mimoškolní aktivita pro teenagery. Víme, proč se tancování v současnosti věnuje tolik dospívajících. V období dospívání

CELÝ ČLÁNEK