Úvod » Taneční styly » Taneční styl Dancehall

Taneční styl Dancehall

Co je to Dancehall

Dancehall jako hudební a zároveň i taneční styl vznikl v polovině 70. let dvacátého století na Jamajce z původní reggae hudby, která dostala využíváním tvrdších beatů, elektronických zvuků a rychlejšího rytmu novou podobu. Slovo dancehall původně označovalo velké haly, kde se konaly taneční party. Tanečníci na parketě reagovali na nové rytmy novým tanečním stylem, o kterém se také začalo mluvit jako o Dancehallu. Taneční styl Dancehall je charakteristický svou energičností, smyslností a nezkrotným sexuálním nábojem.

Dancehall je velmi oblíbený především ve Francii, USA a Británii. Je výrazově bližší spíše afro-hudbě a hip hopu než původnímu reggae, z něhož vzešel a ve svém projevu je i tanečnější. Texty dancehallové hudby jsou mnohem kontroverznější, provokativnější a tvrdší, než texty reggae. Většinou se nezpívají, ale rapují – styl se nazývá „raggamuffin“, je v rychlém tempu, místy až nesrozumitelný, používající různých forem slangu a argotu. To vše buď v angličtině nebo francouzštině.

Nejznámějšími dancehallovými interprety jsou Elephant Man, Beenie Man, Vybz Kartel, Sean Paul nebo Mavado. Zatímco hip hop je zvyklý permanentně spílat světu, dancehallové texty jsou sexistické, někdy zaměřené proti gayům. Hudební kritikové označují Dancehall jako předchůdce rapu, svůj podíl má i na vzniku řady jiných hudebních stylů.

Rozhodně se jedná o styl velmi atraktivní, který stojí za to vyzkoušet. Je plný dynamiky, vyzývavosti, ale zároveň dá zabrat vaší fyzičce. Z velké části čerpá z techniky izolovaných pohybů pánve a boků, používá techniku zvanou afroshake. Mezi nejznámější prvky patří např. “wine & dip”, “whine up”, “tek weh yuhself”, “dutty wine”, “boosie bounce”, “sweep”, “pon di river”, “willie bounce”, atd. Součástí Dancehallu je také momentálně velmi populární Twerk.

Taneční styl Dancehall | 331 Dance Studio Olomouc
Taneční styl Dancehall | 331 Dance Studio Olomouc

Taneční kurzy Dancehallu v Olomouci

Streetdance Juniors

  • věk: 12 – 15 let
  • taneční styly: Hip Hop, Hype, House Dance, Dancehall, MTV Dance

Streetdance Adults

  • věk: 16 – 29 let
  • taneční styly: Hip Hop, House Dance, Dancehall, Popping, Locking, Break Dance

Streetdance Styles

  • věk: neomezeno
  • taneční styly: Hip Hop, Hype, House Dance, Popping, Locking, Break Dance