Hype

Hype je hiphopový tanec z 90. let, který je dodnes velmi populární. Jaké jsou jeho nejznámější taneční kroky a kde se jej naučit tancovat?

HYPE

Hype je energický hiphopový tanec z 90. let, který je dodnes velmi oblíbený především díky obrovské popularitě hudby, na kterou se tancuje.  Jaké jsou jeho nejznámější taneční kroky a kde se jej naučit tancovat? To vše se dozvíte na této stránce. 

Hype vs New Jack Swing vs Hip Hop Old School

Hype je komerčnější verze tanečního stylu Hip Hop z období konce 80. a počátku 90. let minulého století. Často se můžete setkat s označením tohoto tance jako Old School Hip Hop nebo New Jack Swing


Pojmenování Old School Hip Hop ani New Jack Swing nejsou úplně přesná. New Jack Swing je totiž hudební žánr, nikoliv taneční styl. A pokud bychom chtěli Hype zařadit časově, patřil by spíše do období Middle School než do období Old School. 


Na druhou stranu především v USA, tedy v místě, kde hiphopový tanec vznikl, často tyto rozdíly vůbec neřeší a jednotlivé taneční styly tolik neškatulkují. Jde totiž stále o Hip Hop, resp. Hip Hop Freestyle

Co je to New Jack Swing?

New Jack Swing (někdy nazývaný také "swingbeat") byl jako hudební žánr na počátku 90. let nesmírně populární. Slovník Merriam-Webster definuje New Jack Swing jako "popovou hudbu interpretovanou černými umělci, kteří kombinovali jazz, rap a rhythm and blues"


Klíčovým hudebním producentem tohoto období byl Teddy Riley (* 8. října 1967, New York), který vedl v osmdesátých letech skupinu Guy a v devadesátých letech skupinu Blackstreet. Právě on smíchal "sweet melody" (R´n´B) a "big beats" (Hip Hop), což ovlivnilo nejen vznikající New Jack Swing, ale i současné R´n´B. 


Mezi nejpopulárnější newjackswingové interprety patří Bobby Brown, M.C. Hammer, Jazzy Jeff & The Fresh Prince, Bel Biv Devoe, Heavy D., Kris Kross, atd. New Jack Swing ale významně ovlivnil také popové interprety jako Michael Jackson, Janet Jackson, New Kids On The Block, Madonna a další. 


Dodnes je za nejprodávanější newjackswingové album považována deska Dangerous, kterou roku 1991 vydal Michael Jackson.

Jako New Jack Swing se často označuje celé období, které se kromě hudby prezentuje i typickými newjackswingovými seriály (The Fresh Prince of Bel Air), talk show (The Arsenio Hall Show) i celovečerními filmy (House Party, Boyz n Hood (Chlapci ze sousedství), Juice (Respekt), New Jack City (Říše drog), Boomerang (Bumerang), Above The Rim (Nad košem), Poetic Justice, atd). 

Jak tancovat Hype?

Hype je velmi energický a pozitivní taneční styl, jeho jednotlivé taneční kroky jsou relativně jednoduché. Na to má vliv právě hudba, která má jednoduchý a pravidelný rytmus. 

Hudební interpreti často využívali tanečníky ve svých videoklipech. V podstatě každém newjackswingovém videu se tancuje, což mělo velký vliv na popularizaci tohoto tanečního stylu mezi tanečníky.  

A jak tedy Hype tancovat? Především vesele a energicky. Všechny pohyby jsou v tomto tanci často až přehnaně velké, potřebujete na ně tedy dostatek prostoru. Důvodem je oblečení, které se v 90. letech minulého století nosilo. Kromě svých pestrých barev se vyznačovalo také nadměrnými velikostmi. Výjimkou nebyly 4-5XL trička nebo mikiny. 

Aby byly v takovém velkém oblečení taneční kroky dobře vidět, musely se pohyby doslova přehánět. Pro Hype jsou proto typické velké pohyby rukou, různé poskoky, atd.

Hype a jeho taneční kroky

Running Man

Typickým zástupcem tanečního stylu Hype je známý krok nazvaný Running Man, který má imitovat běžícího muže. Vznikl na přelomu let 1986 a 1987 a zpopularizovala jej Janet Jackson ve svém videoklipu k písni Rhythm Nation (1989). Během svých hudebních vystoupení jej běžně předváděli interpreti jako M.C. Hammer, Bobby Brown, Vanilla Ice nebo Milli Vanilli.

Někteří tanečníci znají tento taneční krok i pod názvem Snap, který odkazuje na stejnojmennou hudební skupinu. I v jejich videoklipech se tancovalo a tento taneční krok samozřejmě nemohl chybět. 

Další taneční kroky

Dalšími tanečními kroky používanými v Hypu jsou např.: 

  • Party Machine
  • Roger Rabbit
  • Biz Markie
  • Kid´n´Play
  • Mike Tyson
  • Vanilla Ice
  • Funky Chicken
  • Brooklyn Bounce
  • Alf

Kde tancovat Hype?

Hype v Olomouci

Energický a velmi pozitivně naladěný taneční styl Hype se naučíte tancovat v 331 Dance Studiu Olomouc. Stačí si vybrat taneční kurz pro děti, teenagery, mládež nebo dospělé. 


Taneční kurzy jsou rozděleny nejen podle věku, ale také podle pokročilosti. Na své si tak přijdou úplní začátečníci i pokročilejší tanečníci.

Hype online

Pokud je pro vás Olomouc daleko a nemůžete naše taneční kurzy navštěvovat osobně, roztancujeme vás na online tanečních lekcích.


Video lekce si můžete pustit kdykoliv chcete, kolikrát chcete, jednotlivé taneční pohyby si můžete zpomalovat a naučit se je opravdu pořádně. 

zajímají vás další taneční styly?

Články o Street Dance

Zajímáte se o Street Dance? Spoustu článků věnující se Hip Hopu, House Dance, Poppingu, Lockingu, Dancehallu, atd. najdete na tanečním blogu 331 Dance Studia Olomouc. Tady je několik nejnovějších: 

Hip Hop slaví 50. výročí svého vzniku. Nejen pro tanečníky je to významný milník. Co nám uplynulých 50 let Hip Hopu přineslo?

CELÝ ČLÁNEK

Jak jsou na tom v roce 2023 děti a pohyb? A proč je taneční kroužek velmi často ideální volba, jak motivovat děti

CELÝ ČLÁNEK

Letní hudební hity roku 2023 se vrací do 90. let a to nás moc baví. Pojďte si zatancovat na ty nejlepší songy

CELÝ ČLÁNEK

Tanec je zábava a radost. Kromě toho ale tancování poskytuje zdravotní benefity, o kterých možná nemáte tušení. Proč se vyplatí tancovat? Tanec

CELÝ ČLÁNEK

Netflix uvedl novou taneční reality show zaměřenou na Street Dance s názvem Dance 100. O čem je a stojí za to ji

CELÝ ČLÁNEK

Duševní zdraví, mentální pohoda, „mental health“. K tomu, abychom se měli dobře, nám tanec pomáhá každý den. Prozradíme vám, jak konkrétně. O

CELÝ ČLÁNEK