Zpátky do školy: 10 tipů na snadnější návrat do školních lavic

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, soutěže, kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Jak si usnadnit návrat do školního prostředí po prázdninách? Máme pro vás 10 tipů, díky kterým se vám půjde lépe zpátky do školy.

Datum 1. září znamená jediné: zpátky do školy! Někdo se těší, ale ruku na srdce, většina školáků a studentů bude mít z návratu do školních lavic trochu obavy. Přes léto panoval volnější režim, povinností bylo málo, vstávat se ráno nemuselo. To všechno se teď změní. Jak tuto změnu zvládnout co nejlépe? Poradíme vám …

Zpátky do školy po „covidových prázdninách“

Rok 2020 je specifický v tom, že se naprostá většina školáků a studentů vrací do školních lavic ne po dvou měsících letních prázdnin, ale po půl roce tzv. „covidových prázdnin“. Nebyly to sice prázdniny v pravém slova smyslu, povinnosti děti měly i při online výuce, ale přece jenom, fyzicky do školy půjdou po poměrně dlouhé době. Někteří z nich se do školy podívají poprvé od března, kdy byla na základě Nařízení vlády ČR prezenční výuka na školách zrušena.

Protože mezi dětmi, které půjdou 1. září zpátky do školy po poměrně dlouhé době, je i hodně tanečníků 331 Dance Studia Olomouc, sepsali jsme především pro ně 10 tipů, jak si usnadnit tento návrat do školních lavic. Využít je ale samozřejmě mohou i ti, kteří tancují někde jinde nebo zatím ještě netancují vůbec.

Tanečníky školou povinné najdete hned v několika tanečních kurzech 331 Dance Studia Olomouc. Ti nejmladší tancují v kroužku Streetdance Mini pro děti 5-8 let.

Starší děti si pak vybírají, jestli se chtějí věnovat spíše pouličnímu tanci (Street Dance) nebo současnému tanci (Contemporary Dance). Podle toho pak tancují buď v kurzu Streetdance Kids nebo Contemporary Kids. Oba dva jsou určeny dětem ve věku 9-12 let.

Pro teenagery ve věku 13-16 let pak v 331 Dance Studiu Olomouc probíhají taneční kurzy Streetdance Juniors a Contemporary Juniors.

10 tipů pro snadnější návrat do školy

1. Začněte svůj den dřív

Během prázdnin je typické, že se na večerku zase tolik nehraje. Není potřeba brzo vstávat, proto se často chodí pozdě spát. Jenže tohle je potřeba se začátkem školního roku změnit. Nemůžete čekat, že když půjdete do postele ve dvě ráno, bude pro vás snadné přežít budík v 6:45. Pro děti je 8 hodin spánku minimum, proto večerku podle toho upravte.

Úplně nejlepší bude, pokud tuto úpravu začnete praktikovat několik dnů předem. Choďte spát v rozumnou dobu a uvidíte, že se vám bude lépe vstávat. Kromě toho se budete moci lépe soustředit ve škole a vlastně celý den bude tím pádem produktivnější a úspěšnější.

2. Snídejte

Snídani v žádném případě nevynechávejte a snídejte ideálně v klidu u stolu. Pokud snídáte půl hodiny, vstaňte o půl hodiny dříve, ale běžte také o půl hodiny dříve spát. Právě ze snídaně získáte energii a schopnost se soustředit, které budete po celý den potřebovat.

Stejně jako auto i člověk potřebuje palivo. Stejně jako do auta můžete i do sebe „natankovat“ kvalitní i nekvalitní pohonné hmoty. A co myslíte, že je výhodnější? Snídejte proto výživově hodnotné potraviny, vyplatí se to.

3. Připravujte si věci večer

Chcete svůj outfit do školy perfektně vyšperkovat? Proč ne, ale udělejte to už den předem večer. Ranní zmatené pobíhání od skříně k zrcadlu a zkoušení si několika kombinací oblečení vám nepomůže. Ztratíte tím čas, který je ráno tak vzácný, navíc se akorát tak vystresujete a v pokoji si uděláte nepořádek, který budete muset odpoledne uklidit.

Rada ohledně chystání si věcí předem se ale netýká jen oblečení. Stejně tak ráno můžete ztratit drahocenný čas hledáním sešitů a učebnic na daný den. A to by přece byla škoda.

4. Naplánujte si cestu do školy

Autobusem? Autem? Na kole? Jak to školy pojedete? Pokud autobusem, v kolik jede? V kolik je potřeba vyjít z domu, abyste měli dostatečnou rezervu, kdyby jel náhodou o chvíli dřív? Máte jízdenky nebo legitku?

Tyto věci člověk přes rok neřeší, protože mu přijdou zcela automatické. Jenže přes prázdniny jde o nepodstatné informace, které se rychle zapomenou. Městská hromadná doprava změní jízdní řády, na začátku školního roku vás taky mohou potkat nejrůznější výluky. Zjistěte si to, jak se říká, kdo je připraven, není překvapen :-)

5. Vytvořte si seznam úkolů

O prázdninách bylo úkolů málo (jestli vůbec nějaké), to ale návrat do školy změní. Úkoly je dobré si evidovat. Někdo má rád klasické papírové diáře, jiný používá nejrůznější aplikace v mobilu. Kromě kalendáře, který bývá přímo předinstalován, jsou v oblibě aplikace jako Evernote, Todoist, Google Keep nebo Any.Do (odkazy směřují na obchod Google Play pro Android).

Díky seznamu úkolů budete mít pocit, že máte všechno pod kontrolou, ale především na nic důležitého nezapomenete.

6. Naplánujte si jednotlivé dny

Za sloganem „Zpátky do školy“ se skrývá ještě jedna věc. Končí doba, kdy jednotlivé dny neměly řád. Návrat do školních lavic znamená, že odteď bude mít každý den svůj pevně stanovený rozvrh. Vyučovací hodiny, přednášky, semináře, ale i odpolední aktivity včetně tanečních kurzů.

Vše je potřeba si někam poznamenat. Ať už použijete papírový rozvrh nebo aplikaci v mobilu, plánování vám pomůže vše zvládnout s klidem. Nezapomeňte na to, že přesun na jednotlivé aktivity vám také zabere nějaký čas. Proto je třeba promyslet třeba také to, jestli taneční oblečení stihnete vyzvednout po škole doma nebo je potřeba jej sbalit hned ráno.

7. Udržujte dobré vztahy s profesory

Není potřeba sedět v první lavici a nosit švestičky z vlastní zahrádky :-) Stačí, když na ně uděláte dobrý dojem, nebudete mít absence, budete se snažit odevzdávat úkoly včas a nebudete chodit pozdě. Pak si vás bude váš učitel vážit a bude vstřícnější, když budete potřebovat nějakou laskavost.

Tento bod se nemusí nutně týkat jen učitelů a profesorů ve škole, klidně ho aplikujte i na své taneční lektory. Věřte tomu, že i když to třeba nedají najevo, moc dobře ví, kdo z tanečníků je poctivý, snaží se a nechybí na žádné taneční lekci.

8. Najděte si přátele

Neopouštějte své kamarády z dřívějška, ale snažte se také najít si nějaké nové – choďte na akce pořádané školou, navazujte konverzace se spolužáky. Zkuste si najít kamaráda či kamarádku, se kterými se budete moct učit.

Kromě kamarádů ve škole navazujte přátelství i v rámci svých mimoškolních aktivit. Říká se, že nejlepší přátelství je to, které je založené na společném koníčku. Takže takový kamarád nebo kamarádka z tanečního kroužku, to je teprve opravdová výhra.

9. Hýbejte se

To, že budete mít najednou ze dne na den mnohem více povinností, neznamená, že musíte omezovat pohyb. Právě naopak. Jde o velmi důležitou součást dne, která má spoustu zdravotních benefitů, vyčistíte si díky ní hlavu a budete pak lépe připraveni na další dávku vědomostí ze školy. Takže na pohyb si čas opravdu udělejte.

Taneční kroužky a kurzy jsou pro děti ideální hned z několika důvodů, podrobně je popisujeme tady. Tanec je skvělá možnosti, jak za doprovodu oblíbené hudby a v kolektivu kamarádů nemyslet na povinnosti, dělat něco pro své tělo a bavit se.

10. Užívejte si to

Nikdy nezapomeňte, že studium ve škole je tím nejlepším obdobím vašeho života. Ne, že by ostatní období nestály za to, ale většina lidí vzpomíná na školní léta opravdu v dobrém. Proto si je nezapomeňte užívat, vzdělávejte se, ale nezanedbávejte kvůli škole ostatní složky života.

Většina lidí, kteří se vzdali svých koníčků jen proto, aby lépe stíhala školu, není šťastná. A vlastně jim to vůbec nepomohlo, často právě naopak. Pokud máte jen povinnosti a žádné radosti, nefunguje to. Chybí motivace. Proto raději vyzkoušejte našich 10 tipů, které vám návrat do školy usnadní. Hlavně neberte školu jako jedinou součást života.

Jak si návrat do školy zpříjemnit?

Pokud hledáte způsob, jak si cestu zpátky do školních lavic zpříjemnit, máme pro vás jeden tip. Začněte tancovat, pokud to ještě neděláte. Tanec je opravdu jedinečný způsob, jak svůj den obohatit o pohyb, hudbu, radost a kamarády. Je to nejlepší aktivní odpočinek, který vám pomůže tzv. vypnout od školních povinností i jiných starostí. Budete díky němu lépe usínat a druhý den ráno se vám bude do školy lépe vstávat.

Pokud jste z Olomouce nebo okolí, vyberte si některý z tanečních kurzů, které organizujeme pro děti, teenagery i dospělé, a přidejte se do naší #331 family.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články