O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Soutěžní sezóna 2016/2017 je už nějakou chvíli minulostí. Jaká ale byla? Na to jsme se zeptali dvou hlavních choreografů 331 Dance Studia Olomouc Tessy a Dejva.

Uplynulou taneční sezónu jsme se zúčastnili celkem 8 tanečních soutěží, na kterých naše choreografie získaly celkem 14x medailové umístění. A jak právě tuto soutěžní sezónu hodnotí samotní choreografové? Zeptali jsme dvou nejpovolanějších, Tessy a Dejva. Právě tihle dva totiž loni vytvořili 5 z celkových 8 choreografií 331 Dance Studia Olomouc.

Tessa: I v tělocvičně se dá zorganizovat skvělá soutěž

Tessa Lukášová v uplynulé sezóně vytvořila tři soutěžní choreografie. Kromě formací NBA pro Lil´Gangstas a UUU-AAA pro Lil´Heroes (oba jsou to týmy dětí ve věku 8-11 let) také choreografii Phone Call pro juniorský tým Groovz.

Jak Tessa vzpomíná na uplynulou soutěžní sezónu?

Letošní sezóna pro mne byla opravdu nabitá. Kromě úspěšné formace Transformers 2k17, ve které tančím, jsem připravovala na soutěže také dětské týmy Lil’ Heroes a Lil‘ Gangstas a juniorský tým Groovz, z čehož většina dětí byla na soutěži vůbec poprvé.

Na druhou stranu už teď přemýšlím, jak budou vypadat formace příští rok. A to prázdniny vlastně ještě pořádně ani nezačaly :-)

Na jaké taneční soutěži se Tesse nejvíce líbilo?

Mně osobně se stejně tak jako loni nejvíce líbilo na soutěži Motion & Emotions v Uničově. Pořadatelé si zaslouží pochvalu za organizaci i za fajnovou stage. Také tu byla asi největší konkurence a tím pádem i nejvíc k vidění. Za děti je myslím nejoblíbenější soutěží Mia Festival v Olomouci. To nejen proto, že si odsud oba dětské týmy odnesly medaile, ale i proto, že se tu všechny naše týmy potkávají a mohou se tak vzájemně podporovat.

Velmi příjemně mě překvapila i soutěž Tancer Cup ve Zlíně, kde jsme byli letos poprvé, ale určitě ne naposled. Soutěž dokazuje, že i v tělocvičně se dá vytvořit dobrá atmosféra a pěkně nasvětlená scéna, na které se tancuje hned úplně jinak.

Jaké konkurenční choreografie Tessu zaujaly?

Na soutěži v Uničově mě zaujala choreografie v dospělé kategorii street dance pokročilí. Bohužel si nevzpomenu na název, ale bylo to hodně technické tancování, měli poměrně dost kluků a na sobě něco šedivého :-) A pak ještě street show formace Housekeeping od Just Us Opava.

V dětech se mi líbila choreografie, kterou jsme potkali na soutěžích v Litovli a Uničově. Byli to malí policajti, kteří měli takové ty svítící boty, co teď letí.

Dejv: Vyměnit hudbu a kostýmy nestačí

Dejv Zapletal je hlavním choreografem formací Harley Quinn a Transformers 2k17. První jmenovanou vytvořil pro juniorský (děti ve věku 12-15 let) tým Flavaz, druhou pak odtancovali dospělí tanečníci ze složky Streetdance Adults.

Jak Dejv vzpomíná na uplynulou soutěžní sezónu?

Strašně rychle to všechno uteklo. Připadne mi jako včera, když jsem seděl doma a nemohl se rozhodnout, jakou formaci budu letos dělat s dospělákama. Měl jsem v hlavě asi tři nápady, ale žádný z nich mi nepřišel dost dobrý. Zbýval týden do prvního tréninku a já už se musel rozhoupat. Nakonec jsem zavzpomínal, co mě napadlo jako první, v naději, že první myšlenka je ta správná a moc přemýšlení škodí. No a tak vznikly Transformers.

Naopak s Flavaz mi letos práce přišla docela jednoduchá. Téma jsem nosil v hlavě už několik měsíců, navíc holkám viditelně pomohlo letní soustředění = vytvořily fajn partu a hlavně začaly fakt makat. To mě strašně příjemně překvapilo. A myslím, že mě to i dost motivovalo k tomu, abych Harley Quinn věnoval hodně času a energie.

Na jaké taneční soutěži se Dejvovi nejvíce líbilo?

Mezi soutěžemi začínají být čím dál větší rozdíly. Organizátoři těch akcí, které ještě nemají takovou tradici, se většinou opravdu snaží. Typickou ukázkou je třeba soutěž Motion & Emotions, kterou dělají holky ze Styl Dance Uničov. Pak jsou tu soutěže, které existují už mnoho let, tanečníků tam jezdí dostatek, no a tak organizátoři mají pocit, že to jde vlastně tak nějak samo a není potřeba nic moc vylepšovat.

Samozřejmě chápu, že finance jsou alfa a omega pro všechny organizátory. Osobně ale ocením, když se nebojí investovat do stage (baletizol, kvalitní osvětlení a ozvučení, atd.), protože je to větší zážitek při tanci, máte hezčí fotky i videa a v konečném důsledku se na tu soutěž pak rádi vracíte.

Jaké konkurenční choreografie Dejva zaujaly?

Rád se na soutěžích koukám na konkurenci, sleduji nové trendy, sbírám inspiraci. Letos ale bohužel nemůžu říct, že by mě nějaká choreografie opravdu zaujala. Většině chyběl nějaký nápad, myšlenka, často to byly jen vazby poskládané za sebe.

Taky mi vadí, že často poznám, o jakou jde skupinu, aniž bych předtím slyšel název. Až tak nápadně se některé choreografie podobaly svým loňským předchůdcům. Vyměnit hudbu a kostýmy mi nestačí, mám totiž strach, že budu jako choreograf čitelný, no a to nechci. Takže příští rok určitě nečekejte žádnou filmovou tématiku :-)

Ale abych jen nekritizoval. Do paměti se mi letos zapsaly dvě choreografie, jedna od Calipso Dance Krnov, druhá od Just Us Opava. Obě mi nad ostatní vyčnívaly především technicky. Žádná omáčka, prostě tancování na poměrně vysokém levelu.

Letos jsem měl taky tu možnost porotovat Mistrovství ČR ve street dance (Mia Festival) v pražské Lucerně. A musím říct, že je to opravdu osvěžující, když konečně vidíte jiné choreografie. Na všech soutěžích v okolí Olomouce totiž pochopitelně tancují ty stejné taneční skupiny. Navíc stačí popojet někam do Čech a poznáte, že ty formace jsou trošku jiné. Ne lepší nebo horší, prostě stavěné trochu odlišným způsobem. Takže pokud bude zájem ze strany tanečníků, určitě bych v příští taneční sezóně udělal pro zpestření výlet i na nějakou soutěž do Čech.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články