Taneční styl STREET DANCE

Street Dance | Nejoblíbenější tanec nejen pro děti a teenagery

STREET DANCE

Street Dance je zastřešující pojem zahrnující oblíbené moderní taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia. Které tance sem patří? Jak a kde se je naučit tancovat? To se dozvíte na této stránce. 

Street Dance je životní styl,

způsob sebevyjádření a druh společenské zábavy.

Které tance zařazujeme pod Street Dance?

Street Dance je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulicích nebo v tanečních klubech, na školních hřištích, v parcích, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl.  Naopak se tento výraz používá jako zastřešující pojem pro poměrně velké množství tanců. Které to jsou?

Taneční styl Hip Hop

HIP HOP

Hip Hop je nejrozšířenější pouliční tanec původem z New Yorku. Můžeme jej popsat jako souhrn několika tanečních stylů, které se tančí na hiphopovou hudbu.

Taneční styl House Dance

HOUSE DANCE

House Dance je tanec, který vznikl koncem 80. let dvacátého století a do dnešní doby se neustále vyvíjí. 

Taneční styl Popping

POPPING

Popping se řadí mezi tzv. “funk styles” a začal se vyvíjet v průběhu 70. let minulého století v západní části USA, konkrétně v Kalifornii.

Taneční styl Locking

LOCKING

Locking je historicky nejstarší tanec, který dnes řadíme pod Street Dance.  Vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles. 

Taneční styl Dancehall

DANCEHALL

Dancehall jako hudební a zároveň i taneční styl vznikl v polovině 70. let dvacátého století na Jamajce z původní reggae hudby.

Taneční styl MTV Dance

MTV DANCE

MTV Dance je komerční taneční styl vycházející z Hip Hopu. Je inspirován videoklipy v hudebních televizích, např. MTV. 

Přehled tanečních stylů, které můžeme zařazovat pod Street Dance

O tom, co ještě je a co už není Street Dance, se dá poměrně dlouho diskutovat. Určitě narazíte na mnoho různých názorů. Následující seznam obsahuje i komerčnější taneční styly (např. MTV Dance, L.A. Style, atd.), které by se opravdu mezi Street Dance zařazovat neměly. Věnuje se jim ale mnoho tanečních škol zaměřených na Street Dance, proto tyto tance uvádíme v našem seznamu. 

Proč je Street Dance tak oblíbený?

Street Dance je tanec oblíbený po celém světě. Nejvíce tanečníků se mu věnuje v Americe, odkud jednotlivé streetdancové taneční styly pochází. Pozadu ale nezůstává ani Evropa nebo Asie. Světové taneční scéně dominují USA, Francie, Japonsko nebo Jižní Korea, pouliční tanec je ale velmi rozšířený např. i v Anglii, Německu, Filipínách, atd. Velmi rozšířená je také taneční komunita v České republice a na Slovensku. Proč je ale tento tanec v současné době tak oblíbený? 

Hudba

Street Dance se tancuje na písničky, které pravidelně obsazují přední příčky hitparád po celém světě. Mezi tanečníky jsou oblíbené hudební žánry jako Hip Hop, R´n´B, House, Funk, Dancehall, Reggaeton, atd. Populární hudební interpreti si navíc často do svých videoklipů vybírají právě tanečníky těchto stylů. 

Filmy

Naprostá většina tanečních filmů posledních dekád se zaměřuje právě na pouliční tanec. Mezi nejznámější snímky patří série Step Up (Let´s Dance), Breakin´, Honey, You Got Served, Stomp The Yard nebo slovensko-český snímek Backstage, atd. Street Dance se také čím dál častěji objevuje na televizních obrazovkách. 

Originalita

Všechny taneční styly zařazované pod Street Dance spojuje jejich improvizační povaha, nejsou tedy svázané striktními pravidly. Díky tomu má každý tanečník možnost vyjádřit prostřednictvím tance své emoce, svou originalitu a jedinečnost. Každý může vymýšlet své vlastní pohyby a přispívat k rozvoji této taneční kultury. 

Q&A: Co vás zajímá o Street Dance?

Co je to Street Dance?

Street Dance je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulících nebo v tanečních klubech, na školních hřištích, v parcích, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl. Mezi tyto taneční styly zařazujeme např. Hip HopHouse DancePoppingLocking, atd

Co je to pouliční tanec?

Pouliční tanec je česká varianta (překlad) anglického označení Street Dance. Jde tedy o zastřešující pojem, kterým pojmenováváme skupinu tanců rozvíjejících se mimo taneční studia (typicky na ulici, školním hřišti, v parku, atd.).


Tyto tance vznikly přirozeně v reakci na hudbu, sociální situaci, atd., nebyly tedy uměle vytvořeny na tanečních sálech.

Co je to Hip Hop Dance, Urban Dance?

Hip Hop Dance i Urban Dance jsou synonyma k označení Street Dance. Protože ale často docházelo k záměně pojmů Hip Hop Dance (zastřešující název) a Hip Hop, resp. Freestyle Hip Hop (konkrétní taneční styl), začalo se nejvíce používat právě označení Street Dance.

Kdy a kde vznikl Street Dance?

Street Dance (Hip Hop Dance, Urban Dance nebo česky pouliční tanec) se rozvíjí zhruba od roku 1970 dodnes. Jednotlivé taneční styly, které sem zařazujeme, vznikly v různých obdobích na různých místech, všechny však pocházejí z USA. 


Nejčastěji zmiňovanými místy v souvislosti se vznikem pouličního tance jsou New York (odtud pochází např. Hip Hop) a Kalifornie (odtud pochází Popping a Locking).

Kdo vymyslel Street Dance?

Díky rozvoji těchto tanečních stylů především na ulici není většinou možné vystopovat konkrétní jednotlivé zakladatele. Známe pouze tanečníky, kteří daný tanec pomohli zpopularizovat a rozšířit mezi veřejnost.


Jednou z výjimek je např. Don Campbell (narozen 7. 1. 1951 v Saint Louis, Missouri), který je považován za zakladatele tanečního stylu Locking.


Další informace: 

Jak tancovat Street Dance?

Každý taneční styl zařazovaný pod Street Dance má svou vlastní techniku, své vlastní taneční kroky. Všechny pouliční taneční styly ale spojuje jejich sociální povaha, jsou to tzv. „social dances“ (společenské tance).

Důležitou roli při tanci hraje improvizace, tedy schopnost tanečníka reagovat na hudbu autenticky svým vlastním způsobem. To má za následek, že všechny druhy pouličního tance se v podstatě neustále vyvíjí, vznikají nové taneční kroky i styly. Tyto tance díky tomu nemají ani žádné pevné mantinely, každý tanečník si je může přizpůsobit sám sobě.

Důležitý je také fakt, že z historického hlediska je pro tyto styly tanec ve svém původním smyslu slova (tedy důraz na groove a feeling), nikoliv technika jeho provedení.

Kdy se začal Street Dance tancovat v ČR?

Historie pouličního tance se v tehdejším Československu začala psát v roce 1984. Termín Street Dance se tehdy nepoužíval a i když tanečníci používali taneční kroky různých stylů, kvůli neznalosti je všechny označovali jako Break Dance.

Problém byl, že hudba z USA tu byla zakázaná, takže veřejně se tancovalo pouze na české písničky. Vše se změnilo po roce 1989, kdy k nám začala pronikat kvalitní hudba, což byla pro rozvoj tance nejlepší motivace.

Právě proto dodnes vzpomínáme na 90. léta jako na nejlepší hudební období. Prostřednictvím hudebních videoklipů a tanečních filmů se začal šířit i tanec a v ČR začaly vznikat první taneční skupiny zaměřené na pouliční tanec.

Jaké byly první taneční skupiny v ČR?

Jako první taneční skupiny, které se v ČR věnovaly pouličnímu tanci, můžeme označit Crazy Dance (Přerov), Beat Up (Brno) a Ego (Brno), které vznikly v roce 1993. Později se k nim přidal i T-Bass (Hradec Králové).

Všechny tyto skupiny můžeme z historického hlediska označit za velmi významné, jejich odchovanci totiž v některých případech zakládali další taneční školy, což vedlo k rozšíření Street Dance po celé ČR. 

Další informace: 

Kdo byli první tanečníci v ČR?

V ČR se jako první rozvíjel Breaking (B-boying), jehož propagátorem byl třeba Jiří Korn. Mezi průkopníky tohoto tanečního stylu v ČR patří např. Antonín Kaňok nebo Petr Ježek.

Hiphopové taneční styly začali v ČR jako první tancovat a vyučovat Martin Fiedler (Beat Up), Vladan Šperlink (Ego), Ruda Oračko (Crazy Dance), Zdeněk Zolman (T-Bass) nebo Robert Nový. Rozvoj Street Dance v ČR činností svých tanečních škol výrazně podporovali také Jindřich Hes nebo Evica Šedová.

Jaké byly první taneční soutěže v ČR?

První neoficiální Mistrovství České republiky v Break Dance proběhlo v roce 1985. O rok později na tuto akci navázal její druhý ročník. Místem konání těchto akcí byl Palác kultury v Praze.

První Mistrovství ČR v Hip Hopu (sólová kategorie) proběhlo v roce 1995 v Brně. V choreografiích se soutěžilo pod ČMTO (Českomoravská taneční organizace), která ale dlouho neměla rozdělené kategorie, proto hiphopoví tanečníci soutěžili proti disco dance, atd.

Kde tancovat Street Dance?

Street Dance v Olomouci

Hip Hop, House Dance, Popping, Locking, Dancehall, MTV Dance a mnoho dalších tanečních stylů se naučíte tancovat na tanečních kurzech přímo v Olomouci. 


V 331 Dance Studiu Olomouc najdete taneční kurzy pro děti, teenagery, mládež i dospělé.


Můžete vytvářet zajímavé taneční choreografie, účastnit se soutěží a vystoupení,

stejně tak ale můžete tancovat jen tak pro radost v některém z nesoutěžních kurzů.

Stačí si vybrat.Street Dance v Praze

O tom, že je Street Dance skvělá zábava nejen pro děti a teenagery, vás přesvědčí také naše tanečních kurzy v Praze. 


Taneční lekce v Praze jsou určené především začínajícím a mírně pokročilým tanečníkům. Poznáte na nich nejrůznější taneční styly spadající pod Street Dance, naučíte se různé taneční kroky a taneční techniky. Chybět samozřejmě nebudou ani taneční vazby a choreografie na písničky oblíbených hudebních interpretů. Zajímáte se o Street Dance?

Spoustu informací o Hip Hopu, House Dance, Poppingu, Lockingu, Dancehallu, atd. najdete nejen na našich sociálních sítích, ale také na tanečním blogu 331 Dance Studia. Tak nás nezapomeňte sledovat :-) 

Nejnovější články o Street Dance