Úvod » Taneční styly » Taneční styl STREET DANCE (Pouliční tanec)

Taneční styl STREET DANCE (Pouliční tanec)

Street Dance je souhrnný pojem označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia. Kde jej tancovat v Olomouci?

Taneční styl Street Dance | 331 Dance Studio Olomouc

Co je to Street Dance

Street Dance (do češtiny překládáno jako „pouliční tanec“) je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulících nebo v tanečních klubech, na školních hřištích, v parcích, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl. Pro stejnou skupinu tanců se dříve používaly nebo stále používají názvy Hip Hop Dance nebo Urban Dance. Protože ale často docházelo k záměně pojmů Hip Hop Dance (zastřešující název) a Hip Hop, resp. Freestyle Hip Hop (konkrétní taneční styl), ujalo se právě označení Street Dance.

Díky rozvoji těchto tanečních stylů mimo taneční studia většinou není možné vystopovat konkrétní jednotlivé zakladatele, známe pouze tanečníky, kteří daný tanec pomohli rozšířit mezi veřejnost. Výjimkou je Don Campbell (narozen 7.1.1951 v Saint Louis, Missouri), který je považován za zakladatele tanečního stylu Locking. Jde o nejstarší taneční styl dnes zařazovaný do škatulky Street Dance (začal se vyvíjet cca po roce 1970), proto můžeme Dona Campbella označit za prvního streetdancového tanečníka.

Všechny pouliční taneční styly spojuje jejich improvizační a sociální povaha, jsou to tzv. „social dances“ (společenské tance). I když má každý taneční styl své dané prvky a kroky, důležitou roli při tanci hraje improvizace, tedy schopnost tanečníka reagovat na hudbu autenticky svým vlastním způsobem. To má za následek, že Street Dance se v podstatě neustále vyvíjí, vznikají nové taneční kroky i styly. Tyto taneční styly díky tomu nemají ani žádné pevné mantinely, každý tanečník si je může přizpůsobit sám sobě.

Důležitý je také fakt, že z historického hlediska je pro tyto taneční styly na prvním místě tanec jako takový (groove, feeling), nikoliv technika jeho provedení.

Street Dance v ČR

A jaká je historie Street Dance v ČR? V době totality měl tento taneční styl ztížené podmínky expanze, přesto se v ČR začali objevovat první b-boys (tanečníci Break Dance) cca po roce 1984. Problém byl, že hudba z USA tu byla zakázaná, takže veřejně se tancovalo pouze na české písničky. Vše se změnilo po roce 1989, kdy k nám začala pronikat kvalitní hudba, což byla pro rozvoj tance nejlepší motivace. Právě proto dodnes vzpomínáme na 90. léta jako na nejlepší hudební období. Prostřednictvím hudebních videoklipů a tanečních filmů se začal šířit i tanec a v ČR začaly vznikat první taneční skupiny zaměřené na Street Dance. V Přerově to byla taneční skupina Crazy Dance, v Brně Beat Up, v Hradci Králové T-Bass.

Taneční styly, které zařazujeme pod Street Dance

Mezi originální pouliční taneční styly patří Breaking (Break Dance), Locking a Popping, později se přidaly Hip Hop a House Dance. Dnes však pod pojmem Street Dance označujeme mnohem více tanečních stylů.

H Hip Hop můžeme popsat jako souhrn několika tanečních stylů, které se tančí na hiphopovou hudbu. Počátky Hip Hopu jako tance najdeme v osmdesátých letech minulého století, kdy se v rámci rozvoje hiphopové kultury začala objevovat první komerčně úspěšná hiphopová hudba.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU HIP HOP ]

H House Dance je tanec, který vznikl koncem 80. let dvacátého století a do dnešní doby se neustále vyvíjí. Jeho zeměpisný původ lze směřovat do Chigaca, kde v klubu Warehouse (odtud tedy název tohoto tanečního stylu) začali djové poprvé hrát místo Hip Hopu právě house music.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU HOUSE DANCE ]

P Popping se řadí mezi tzv. “funk styles” a začal se vyvíjet v průběhu 70. let minulého století v Kalifornii (města Fresno, Compton). Základem tohoto tanečního stylu je tzv. “pop” (dříve označovaný jako “hit”), což je okamžitá svalová kontrakce, která způsobí trhnutí v různých částech těla.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU POPPING ]

L Locking je historicky nejstarší tanec, který dnes řadíme mezi pouliční tance. Vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a jeho zakladatelem je Don Campbell. Toho inspiroval svými pohyby především James Brown, ale také třeba Harold a Fayard Nicholasovi, významní představitelé stepu.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU LOCKING ]

D Dancehall jako hudební a zároveň i taneční styl vznikl v polovině 70. let dvacátého století na Jamajce z původní reggae hudby, která dostala využíváním tvrdších beatů, elektronických zvuků a rychlejšího rytmu novou podobu.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU DANCEHALL ]

M MTV Dance (nebo také Video Dance) je relativně nově vytvořený taneční styl vycházející z Hip Hopu. Je inspirován především pop-kulturou a jejími produkty (videoklipy v MTV a dalších hudebních televizích).
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU MTV DANCE ]

W Waacking (můžete se setkat i s označením Whacking) vznikl na začátku 70. let v amerických (Los Angeles) gay klubech. Je silně ovlivněn funkovou a disco érou, proto je to velice energický a zábavný taneční styl.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU WAACKING ]

V Vogue (Voguing) je forma moderního houseového tance vytvořená americkou gay komunitou v roce 1980. Je inspirován fotkami póz modelek v časopisech jako např. stejnojmenný Vogue nebo Elle.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU VOGUE ]

L Litefeet je energický taneční styl, který vznikl v roce 2006 ve čtvrti Harlem v New Yorku (USA). Jeho tvůrcem je Chrybaby Cozie (vlastním jménem Daniel Hollaway), ke kterému se brzy přidal i Swiss aka Mr. Youtube.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU LITEFEET ]

L L.A. Style (nebo také Lyrical Hip Hop) je moderní taneční styl, který se vyznačuje technicky náročnějšími choreografiemi, které přesně vystihují hudební podklad (tancuje se na text). Jedná se o nejkomerčnější taneční styl, který vůbec existuje.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU L.A. STYLE ]

B Break Dance je komerční označení tanečního stylu B-Boying (Breaking). Toto označení pravděpodobně vzniklo zkomolením afrického slova “Boioing”, což znamená “hop, skok”.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU BREAK DANCE ]

T Twerk je v současné době velmi komerčně populární. Spoustu lidí ale překvapí, že hnací silou popularizace tohoto tanečního stylu je vlastně new-orleanský subžánr Hip Hopu známý jako Bounce.
[ VÍCE O TANEČNÍM STYLU TWERK ]

Kurzy tanečního stylu Street Dance v Olomouci

Chcete se naučit tancovat? V Olomouci si můžete vybrat z několika tanečních kurzů, které organizuje 331 Dance Studio Olomouc. Jsou určeny pro děti i dospělé, pro úplné začátečníky i pokročilé tanečníky.

Streetdance Mini

Streetdance Kids

Streetdance Juniors

Streetdance Adults

Streetdance Seniors

Streetdance Styles

Články nejen o Street Dance

Zajímáte se o Street Dance? Na našem blogu najdete spoustu článků o tomto tanečním stylu – novinky, zajímavosti, taneční videa, atd. Tady je malá ochutnávka …

Zápis nových tanečníků

Zápis nových tanečníků do 331 Dance Studia Olomouc

Vyberte si z tanečních kroužků pro děti nebo tanečních kurzů pro dospělé a začněte tancovat v 331 Dance Studiu Olomouc.