Taneční styl POPPING

Popping / poppin´ je tanec pocházející ze západního pobřeží USA. Používá techniku kontrakce a uvolnění svalů. Kde jej tancovat v Olomouci?

Taneční styl Popping | 331 Dance Studio Olomouc

Co je to Popping / Poppin´

Popping (Poppin´) se řadí mezi tzv. “funk styles” a začal se vyvíjet v průběhu 70. let minulého století v západní části USA, konkrétně v Kalifornii (města Fresno, Compton). Základem tohoto tanečního stylu je tzv. “pop” (dříve označovaný jako “hit”), což je okamžitá svalová kontrakce, která způsobí trhnutí v různých částech těla.

Za tvůrce tohoto tanečního stylu je považován Boogaloo Sam, člen legendární taneční skupiny The Electric Boogaloos (dalšími členy byli Skeeter Rabbit, Poppin Pete, Poppin Taco, Mr.Wiggles, atd.). Ten prý při každém trhnutí nevědomky vyslovil slovo “pop”, a proto se tento styl začal nazývat právě Popping.

Dnes se však slovo Popping používá jako zastřešující pojem pro mnoho tanečních stylů. Které z nich to například jsou?

Techniky tanečního stylu Popping

 • Hitting
 • Boogaloo
 • Old man
 • Fresno
 • Animation
 • Robot
 • Waving
 • Floating / Gliding / Sliding
 • Scarecrow
 • Tutting / King tut
 • Crazy legs
 • Slow motion
 • Toyman
 • Strobing
 • Puppet
 • Bopping
 • atd.

Hitting

H Hitting je taneční styl založený na rychlé kontrakci a uvolnění svalů (hit / pop). Kontrakce různými částmi těla (nejčastěji paže, předloktí, nohy, hrudník, krk) se provádí nepřetržitě v pravidelném rytmu v kombinaci s různými pozicemi.

Boogaloo

B Boogaloo neboli „bug’n“ je starší zastřešující název funkových tanců pocházejících z Oaklandu v Kalifornii. Lze jej popsat jako volný taneční styl s pohyby, které se snaží vyvolat dojem těla postrádajícího kosti. Boogaloo je částečně inspirovaného také animovanými filmy a karikaturami.

Old man

O Old man je taneční krok, který vymyslel Boogaloo Sam. Inspiroval jej starý muž, který měl nemocnou jednu nohu a měl potíže s chůzí. Tento krok je často spojován s tanečním stylem Boogaloo.

Fresno

F Fresno je v podstatě definice nejzákladnějšího pohybu, který se v Poppingu používá (používá se například v Boogaloo). Tanečník se pohybuje ze strany na stranu a při každém otočení udělá hit nohou a paží na stranu, na kterou se pohybuje.

Animation

A Účelem Animation je simulovat pohyb animované postavy pohybující se snímek po snímku. Tato technika zahrnuje rychlé napnutí svalů k vytvoření iluze stop-motion. Tento pojem jako první použil Walt Disney.

Robot

R Robot je iluzorní taneční technika často nazývaná také jako Manekýn, ve které se tanečník snaží napodobit sekané pohyby robota nebo manekýna. Tento styl zpropagoval Michael Jackson společně se svými bratry ve videoklipu Dancing Machine.

Waving

W Waving je taneční styl, při kterém tanečník používá sérii plynulých pohybů svého těla nebo jeho částí tak, aby vytvořil dojem, že tělem prochází vlna. Typickými pohyby jsou „armwave“ a „bodywave“.

Floating / Gliding / Sliding

G Floating / Gliding / Sliding je sada technik zaměřených na práci nohou. Ty při tanci vytváří iluzi, že se nohy pohybují hladce po podlaze (kloužou). Pravděpodobně nejznámější taneční pohyb patřící do této skupiny je Moonwalk od Michaela Jacksona.

Scarecrow

S Scarecrow je taneční styl napodobující strašáka z filmu Čaroděj ze země Oz. Jeho charakteristickými znaky jsou natažené paže a tuhé pózy v kontrastu s volnýma rukama a nohama.

Tutting / King tut

T Tutting / King tut je taneční styl inspirovaný uměním starověkého Egypta (název je odvozený od egyptského faraona Tutanchamona). Tento tanec využívá schopnosti těla vytvářet geometrické polohy a pohyby převážně s použitím pravých úhlů.

Crazy legs

C Crazy legs je taneční styl, který se zaměřuje na rychlé pohyby a kroucení nohou. V letech 1980 – 1981 jej vytvořil Poppin´ Pete, inspiroval se však stylem, kterým tanecoval slavný b-boy Crazy Legs z Rock Steady Crew.

Slow motion

S Slow motion neboli Slowmo je taneční styl, ve kterém tanečník vytváří iluzi zpomaleného pohybu. Pohybuje se tedy velmi pomalu a používá přitom přehnané pohyby.

Toyman

T Toyman je taneční styl, který vznikl na motivy akčních postav jako jsou GI Joe nebo Major Matt Mason. Vytvořil jej člen The Electric Boogaloos Toyman Skeet. Tanec je zde založen na omezeném pohybu kloubů rukou.

Strobing

S Strobing je styl Poppingu, který vyvolává dojem, že se tanečník pohybuje ve stroboskopu (rychlé světelné záblesky). Aby se dosáhlo tohoto efektu, provede tanečník jakýkoli běžný pohyb ve spojení s rychlými, krátkými pohyby typu stop-and-go.

Puppet

P Puppet je taneční styl napodobující loutku nebo loutku uvázanou na provázky. Tancuje se samostatně nebo s partnerem, který je v roli loutkáře tahajícího za struny.

Bopping

B Bopping je v podstatě verze Poppingu, ve které je hrudník izolován vytlačováním a stlačováním zpět. Při tanci může být hrudní bop proveden ve dvojnásobném intervalu, což přidává do pohybu jedinečný efekt.

Funk Styles

Pokud jde o pojem funk styles, zavedli jej přímo členové The Electric Boogaloos zřejmě ve snaze odlišit své umění od jiných druhů tance. Tehdy se však vůbec neujal a mezi tanečníky se začal používat až na přelomu tisíciletí. Dnes tímto pojmem označujeme veškeré taneční styly, které se rozvíjely v době rozmachu funku (funk music), z nichž nejznámější jsou Popping a Locking.

Kurzy tanečního stylu Popping v Olomouci

Chcete se naučit tancovat? V Olomouci si můžete vybrat z několika tanečních kurzů, které organizuje 331 Dance Studio Olomouc. Jsou určeny pro děti i dospělé, pro úplné začátečníky i pokročilé tanečníky.

Články nejen o tanečním stylu Popping

Zajímáte se o Popping? Na našem blogu najdete spoustu článků o tomto tanečním stylu – novinky, zajímavosti, taneční videa, atd.