Taneční styl HOUSE DANCE

Taneční styl House Dance | 331 Dance Studio Olomouc

HOUSE DANCE

House Dance je klubový a party tanec původem z Chicaga (USA), který se tancuje na elektronickou taneční hudbu (club music).  Jaké jsou jeho nejznámější taneční kroky a kde se jej naučit tancovat? To vše se dozvíte na této stránce. 

House Dance je o svobodě, cítění hudby a improvizaci.

Clubbing

Někdy se můžete setkat s pojmem Clubbing. Jde pouze o jiný název pro House Dance, který se používal dříve. Odkazuje tak na klubovou kulturu, která se vznikem houseové hudby i houseového tance jednoznačně souvisí. 

Historie House Music a House Dance

Co je to House Music?

House Music se začala vyvíjet na přelomu 70. a 80. let dvacátého století. Zeměpisný původ houseové hudby lze směřovat do Chigaca (USA), kde v klubu Warehouse (odtud tedy název tohoto hudebního žánru i tanečního stylu) začali djové poprvé hrát místo Hip Hopu právě house (club) music, kterou dnes zařazujeme pod elektronickou taneční hudbu. 


Na konci 70. let minulého století byli deejayové, ale i návštěvníci undergroundových klubů přesyceni všudypřítomnou diskotékovou hudbou. Proto se disco začalo míchat s dalšími hudebními žánry jako soul, jazz, afro music nebo breakbeat. Vznikla house (club) music


Jako průkopník tohoto hudebního žánru je označován Frankie Knuckles. Za svůj rozmach však House vděčí New Yorku (USA), kde se o jeho vývoj a popularizaci postarali místní deejayové ve známých klubech Paradise Garage, Loft nebo Shelter.

Co je to House Dance?

House Dance je tanec, který se vyvíjel společně s houseovou hudbou. První taneční kroky spojené s především s technikou Jacking vznikly v Chicagu (USA), za popularizací tohoto tanečního stylu však stojí tanečníci z New Yorku (USA). 


Jako průkopníky houseového tance označujeme tanečníky jako Caleaf „Big Leaf“ Sellers, Tony Sekou, Shan S, Brooklyn Terry, Ejoe Wilson, Marjory Smarth a další.


Tento taneční styl byl na první pohled ovlivněn několika již existujícími tanci jako step, afro dance nebo latinskoamerické tance (např. salsa). Některé taneční kroky byly inspirovány také bojovým uměním.

Jak tancovat House Dance?

Tento tanec klade důraz na rychlou práci nohou, která je kombinována s ladným a plynulým pohybem trupu.

V jednotlivých pohybech je zřetelné, že jde o potomka dřívějších tanců afrických a latinských Američanů, mezi které patří step, lindy hop, hustle nebo salsa. V House Dance jsou patrné také vlivy tanečních stylů Waacking a Vogue, a to díky tomu, že se ve svých počátcích vyvíjel v klubech s výraznou homosexuální orientací. Některé taneční kroky jsou také inspirovány bojovým uměním a capoeirou.

V neposlední řadě byl s disco a houseovou hudbou spjat také tzv. tanec na kolečkových bruslích, který byl ve své době velmi populární. I on měl tedy vliv na současnou podobu tohoto tanečního stylu.

Taneční techniky House Dance

V dnešní době rozdělujeme House Dance do tří samostatných částí (tanečních technik): Jacking, Footwork a Lofting.

JACKING

Jacking je nejstarší technika houseového tance. Všechny taneční pohyby tohoto stylu vycházejí z vlny těla směrem nahoru (Jack), tancují se většinou na celé doby a jsou hodně skákané (viz taneční kroky Farmer, Stomp, atd.).


Mezi nejznámější tanečníky této taneční techniky patří např. Tony Mc Gregor a Shannon „Which Way“ Mambra.

FOOTWORK

Footwork se, jak už název napovídá, zaměřuje především na rychlou práci nohou. Patří sem taneční kroky inspirované např. stepem nebo salsou jako Sidewalk, Shuffle, Salsa Step, atd. Z časového hlediska můžeme tuto techniku označit jako Middle School. 


Typickým představitelem tohoto tanečního stylu je Brian „Footwork“ Green.

LOFTING

Jacking i Footwork původně pocházejí ze Chicaga (USA), i když byly od 90. let dále byly rozvíjeny v New Yorku (USA).


Třetí a nejmladší houseová technika už ale vznikla přímo v NYC. Jmenuje se Lofting podle názvu známého hudebního klubu Loft v New Yorku. Zaměřuje se na tancování na zemi (tzv. floorwork). Asi nejznámějším pohybem reprezentujícím Lofting je Dolphin.

House Dance a jeho taneční kroky

Existuje velké množství houseových tanečních kroků. Z časového hlediska je můžeme rozdělit do třech skupin: Old School, Middle School a New School.

Old School

Za oldschoolové taneční kroky považujeme ty, které se rozšířily v raných letech House Dance především v Chicagu (USA). Jako synonymum k oldschoolovému houseovému tanci můžeme označit taneční techniku nazvanou Jacking a z ní vycházející taneční kroky jako Farmer, Stomp, Heel Step, atd. 

Už tehdy ale přispívali k vývoji houseového tance i newyorští tanečníci, kroky jako Loose Legs nebo Train pochází právě z New Yorku.

 • Jack
 • Jack In The Box
 • Farmer
 • Stomp
 • Heel Step
 • Loose Legs
 • Train
 • Swirl
 • atd.

Middle School

Když House jako hudební žánr postupně přestával být tolik ovlivňován diskotékovou hudbou, začal se i tanec svým způsobem „zjemňovat“. Dominantou House Dance už nebylo skákání, začaly se více používat „šlapané“ taneční kroky inspirované např. salsou.

 • Sidewalk
 • Cross Step
 • Crosswalk
 • Crossroads
 • Shuffle (Dodger)
 • Salsa Step
 • Salsa Hop
 • Step Up
 • atd.

New School

Jako New School označujeme období po roce 2000. Za rozvoj House Dance v této době vděčíme především tanečníkům jako Brian Green, Caleaf Sellers, Ejoe Wilson, Brooklyn Terry, atd. Ti všichni velmi často cestovali z New Yorku do celého světa, aby místní tanečníky učili tento taneční styl. Díky tomu se na absolutní světovou taneční špičku dostaly státy jako Japonsko nebo Francie.

 • Skate
 • Roger Rabbit
 • Criss Cross
 • Tip Tap Toe (Fort Green)
 • Scribble Foot
 • Heel Toe

Kde tancovat House Dance?

House Dance v Olomouci

Jeden z nejoblíbenějších tanečních stylů House Dance se naučíte tancovat v 331 Dance Studiu Olomouc. Stačí si vybrat taneční kurz pro děti, teenagery, mládež nebo dospělé. 


Taneční kurzy jsou rozděleny nejen podle věku, ale také podle pokročilosti. Na své si tak přijdou úplní začátečníci i pokročilejší tanečníci.

House Dance v Praze

O tom, že je House Dance skvělá zábava nejen pro děti a teenagery, vás přesvědčí také naše taneční kurzy v Praze

Taneční lekce v Praze jsou určené především začínajícím a mírně pokročilým tanečníkům. Naučíte se na nich různé taneční kroky a taneční techniky a chybět samozřejmě nebudou ani taneční vazby a choreografie na písničky oblíbených hudebních interpretů. 

zajímají vás další taneční styly?

Zajímáte se o House Dance?

Spoustu informací o Hip Hopu, House Dance, Poppingu, Lockingu, Dancehallu, atd. najdete nejen na našich sociálních sítích, ale také na tanečním blogu 331 Dance Studia. Tak nás nezapomeňte sledovat :-) 

Nejnovější články o House Dance

331 Dance Studio Olomouc má za sebou 13 tanečních sezón. V dnešním článku zhodnotíme tu zatím poslední. Jaká byla? Co se podařilo

CELÝ ČLÁNEK

Moonwalk je nejtypičtější taneční krok krále popu Michaela Jacksona. O tom, kdo jej vymyslel, se dodnes vedou spory. Jak to bylo doopravdy?

CELÝ ČLÁNEK

World Of Dance – přední světová značka tanečních soutěží a televizních reality show už oficiálně působí i v Česku. Pojďme si ji

CELÝ ČLÁNEK

Taneční filmy, seriály a dokumenty, které jsou dostupné na streamovací službě Netflix v roce 2023. Tady je aktuální seznam 45 titulů. Jaké

CELÝ ČLÁNEK

Hip Hop slaví 50. výročí svého vzniku. Nejen pro tanečníky je to významný milník. Co nám uplynulých 50 let Hip Hopu přineslo?

CELÝ ČLÁNEK

Jak jsou na tom v roce 2023 děti a pohyb? A proč je taneční kroužek velmi často ideální volba, jak motivovat děti

CELÝ ČLÁNEK