Úvod » Taneční styly » Taneční styl LOCKING

Taneční styl LOCKING

Locking je historicky nejstarší tanec, který v dnešní době řadíme pod Street Dance, patří do tzv. funk styles. Kde jej tancovat v Olomouci?

Taneční styl Locking | 331 Dance Studio Olomouc

Co je to Locking

Locking je historicky nejstarší tanec, který dnes řadíme mezi Street Dance. Vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a jeho zakladatelem je Don Campbell. Toho inspiroval svými pohyby především James Brown, ale také třeba Harold a Fayard Nicholasovi, významní představitelé stepu. Poměrně často se mu stávalo, že se zasekl v půlce kroku a nevěděl, jak dál. Jeho divákům se to ale zalíbilo, což dalo základ zaseknutím, které jsou dnes pro Locking typické. Tento taneční styl je pojmenovaný po něm, původně se mu totiž říkalo Campbellocking (lock = zámek, zamknout pohyb).

Don Campbell byl jedním ze zakládajících členů legendární taneční skupiny The Lockers. Dalšími členy byli Jimmy “Scoo B Doo” Foster, Tony “GoGo” Lewis, James “Skeeter Rabbit” Higgins, Fred “Mr Penguin” Berry, atd.

Locking řadíme mezi tzv. funk styles, tedy funkové taneční styly, které se tancují na funkovou hudbu. Funk je hudební žánr, který vznikl v africko-amerických komunitách v polovině šedesátých let, kdy afroameričtí hudebníci vytvořili novou taneční formu hudby kombinací soulu, jazzu a rhythm & blues. Nejtypičtějším představitelem funku je James Brown. Mezi další funkové interprety patří např. Earth, Wind & Fire, KC & The Sunshine Band, Kool & The Gang, Chaka Khan, Prince, George Clinton, atd.

Tento tanec je charakteristický střídáním rychlých a uvolněných pohybů s ostrými zastavení pohybu v různých pózách a svým zábavným (až divadelním) projevem. K tomuto tanečnímu stylu patří různé přeskoky, lety vzduchem, pády, skluzy. Jeho žertovný charakter podtrhují kostýmy, v jakých první lockeři tančili. Pruhovaná trika a podkolenky, kalhoty se šlemi, bláznivé čepice a klobouky (barety, buřinky a další), obrovské motýlky a pestré kravaty u krku. Vše v nejrůznějších barevných kombinacích.

Mezi základní prvky tohoto tanečního stylu patří např. “lock”, “pacing”, “stop´n´go”, “scoo b doo”, “scoobot”, “point”, “hitch hike”, atd.

Kurzy tanečního stylu Locking v Olomouci

Chcete se naučit tancovat? V Olomouci si můžete vybrat z několika tanečních kurzů, které organizuje 331 Dance Studio Olomouc. Jsou určeny pro děti i dospělé, pro úplné začátečníky i pokročilé tanečníky.

Streetdance Juniors

Streetdance Adults

Streetdance Seniors

Streetdance Styles

Články nejen o tanečním stylu Locking

Zajímáte se o Locking? Na našem blogu najdete spoustu článků o tomto tanečním stylu – novinky, zajímavosti, taneční videa, atd. Tady je malá ochutnávka …