Úvod » Taneční styly

Taneční styly

V 331 Dance Studiu Olomouc vyučujeme taneční styly, které zařazujeme pod Street Dance nebo Contemporary Dance. Konkrétně jde o následující taneční styly:

Hip Hop, Hype

Hip Hop můžeme popsat jako souhrn několika tanečních stylů, které se tančí na hiphopovou hudbu. Počátky hip hopu jako tance najdeme v osmdesátých letech minulého století, kdy se v rámci rozvoje hiphopové kultury začala objevovat první komerčně úspěšná hiphopová hudba.

House Dance

House Dance je tanec, který vznikl koncem 80. let dvacátého století a do dnešní doby se neustále vyvíjí. Jeho zeměpisný původ lez směřovat do Chigaca, kde v klubu Warehouse (odtud tedy název tohoto tanečního stylu) začali djové poprvé hrát místo hip hopu právě house music.

Dancehall

Dancehall jako hudební a zároveň i taneční styl vznikl v polovině 70. let dvacátého století na Jamajce z původní reggae hudby, která dostala využíváním tvrdších beatů, elektronických zvuků a rychlejšího rytmu novou podobu.

MTV Dance

MTV Dance je relativně nově vytvořený taneční styl vycházející z hip hopu. Je inspirován především pop-kulturou a jejími produkty (videoklipy v MTV a dalších hudebních televizích).

Popping

Popping se řadí mezi tzv. “funk styles” a začal se vyvíjet v průběhu 70. let minulého století v Kalifornii (města Fresno, Compton). Základem tohoto tanečního stylu je tzv. “pop” (dříve označovaný jako “hit”), což je okamžitá svalová kontrakce, která způsobí trhnutí v různých částech těla.

Locking

Locking je historicky nejstarší tanec, který dnes řadíme mezi Street Dance. Vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a jeho zakladatelem je Don Campbell. Toho inspiroval svými pohyby především James Brown, ale také třeba Harold a Fayard Nicholasovi, významní představitelé stepu.

Waacking

Waacking vznikl na začátku 70. let v amerických (Los Angeles) gay klubech. Je silně ovlivněn funkovou a disco érou, proto je to velice energický a zábavný taneční styl. Pro ženy je Waacking styl, ve kterém ukazují svůj sexappeal, ženskost a ve kterém jsou vítané nejrůznější emoce.

Vogue

Vogue je forma moderního houseového tance vytvořená americkou gay komunitou v roce 1980. Je inspirován fotkami póz modelek v časopisech jako např. stejnojmenný Vogue nebo Elle. Jde o vysoce stylizovaný taneční projev, který se prezentuje lineárními pohyby pevných rukou.

L.A. Style

L.A. Style je moderní taneční styl, který se vyznačuje technicky náročnějšími choreografiemi, které přesně vystihují hudební podklad (tancuje se na text). Jedná se o nejkomerčnější taneční styl, který vůbec existuje.

Twerk

Twerk je v současné době velmi komerčně populární. Spoustu lidí ale překvapí, že hnací silou popularizace tohoto tanečního stylu je vlastně new-orleanský subžánr Hip Hopu známý jako Bounce.

Break Dance

Break Dance je původní hiphopový tanec, jeden ze čtyř základních elementů hiphopové kultury. Vznikl v 70. letech mezi afro-americkou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku. Hnacím motorem tohoto tance byl především “otec hip hopu” Dj Kool Herc, který stvořil breakbeat (hudba, na kterou se Break Dance tancuje).

Contemporary Dance

Contemporary Dance je pojem, který se začal používat v 90. letech minulého století. Čerpá prvky z moderního a postmoderního scénického tance, zastřešuje a využívá různé taneční techniky a pohybové styly jako floorwork, improvizaci, kontaktní improvizaci a release techniku.