Škola a tanec: Jak stíhat školní povinnosti i mimoškolní pohybové aktivity?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 28 května, 2021 .

Škola a tanec. Jak mít čas na obojí, nezbláznit se a přitom ani jedno neflákat? Rady pro školáky a studenty, kteří se věnuji tancování.

Otázka, na kterou jednou narazí každý tanečník i každý rodič tanečníka. Jde dohromady škola a tanec? Je možné skloubit taneční tréninky, soutěže a vystoupení s náročnou přípravou do školy?

Odpověď je možná až překvapivě jednoduchá. Je. A nakonec to není ani žádný velký problém. Jen je přitom potřeba myslet na pár věcí, které jsme se v následujícím článku pokusili sepsat. Tak snad všem tancujícím školákům a studentům pomohou.

Škola a tanec si mohou navzájem pomáhat

Díky nepříznivé epidemiologické situaci jsme zažili dlouhé období, kdy taneční kurzy i školní docházka probíhaly distanční formou. Za tu dobu už mohli mnozí zapomenout na to, že škola a tanec nejen že mohou velmi dobře fungovat vedle sebe, mohou se i velmi dobře doplňovat.

Není totiž žádným tajemstvím, že právě tanečníci mají v naprosté většině případů nadprůměrné výsledky ve škole. Jak je to možné, když svůj volný čas musí rozdělit mezi více aktivit a na přípravu do školy tak zdánlivě zbývá méně času? Důvodem je, že tanec není obyčejná mimoškolní aktivita, není to pouze sport. Tanec rozvíjí u tanečníků schopnosti a dovednosti, které se jim budou hodit při studiu i v profesní kariéře.

Pojďme se na podívat podrobněji …

1) Tanec pomáhá budovat disciplínu

Disciplína je potřeba k tomu, abychom dosáhli dlouhodobého úspěchu v čemkoliv. Ve škole, v tancování i v jakýchkoliv jiných aktivitách. A právě proto se škola a tanec mohou skvěle doplňovat. Lektoři v tanečních školách systematicky pracují na tom, aby u dětí disciplínu budovali, protože se bez ní obzvlášť v případě kolektivního (skupinového) tance neobejdou.

Výhoda je v tom, že budovat disciplínu dětí prostřednictvím jejich koníčku je mnohem snazší než prostřednictvím jejich povinností. Prostě jim to na tanečním tréninku nepřijde tak otravné jako ve škole. Ale právě ve škole jim následně disciplína nebude tolik proti srsti.

2) Tanec umí zlepšit soustředění

Asi tušíte, že dostatku soustředění se žádnou taneční choreografii tancovat nenaučíte. Je potřeba věnovat pozornost jednotlivým tanečním krokům; tomu, jak na sebe navazují i jak správně patří do hudby. To může být pro začátečníka docela náročné, ale protože se jedná vlastně o každodenní rutinu všech tanečníků, tato schopnost se časem velmi rychle zlepšuje.

Zvlášť menší děti mají často problém udržet pozornost. Není se čemu divit, podnětů je v jejich okolí více než dost. Prostřednictvím tanečního kroužku se ale poměrně rychle naučí soustředit se pouze na jedinou věc a tuto schopnost pak mohou dobře využít nejen ve škole, ale i v domácí přípravě na školu.

3) Tanec stimuluje mozkovou aktivitu

O zdravotních přínosech tance se často mluví v souvislosti s fyzickým pohybem, spalováním kalorií, posilováním svalů, zvyšováním flexibility, apod. Pravdou ale je, že tanec je velmi prospěšný i pro mozek, což prokázalo několik vědeckých studií. Tanec se používá i jako terapie při léčbě nejen Alzheimerovy choroby.

Vyšší mozková aktivita se ale hodí i v mládí, to především při studiu. Jednoznačný důvod, proč se škola a tanec vzájemně doplňují, je proto lepší činnost mozku, díky které se budete rychleji učit nejen taneční choreografie, ale také nově probíranou látku ve škole.

5 tipů, jak skloubit školu a tanec

Už víme, proč tanec pomáhá při studiu ve škole. Teď si tedy musíme ujasnit, jak to udělat, abychom obě činnosti bez problémů časově stíhali. Jak už jsme prozradili v úvodu dnešního článku, zase tak velký problém to není. Stačí si uvědomit a dodržovat následujících 5 bodů …

1) Smiřte se s tím, že budete mít méně volného času

Hned na začátku je potřeba si přiznat, že pokud máte nějaký koníček, který vás opravdu baví a věnujete se mu naplno, bude vám zabírat poměrně velkou část volného času. Jenže to není vlastně vůbec špatná zpráva. Možná je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat.

Poflakovat se venku s kamarády nebo koukat na 256. díl televizního seriálu o ničem může být sice fajn, ale pravděpodobně vám to nepřinese žádný užitek. Věnovat se něčemu smysluplnému, co vás naplňuje, je určitě hodnotnější a pro život důležitější.

Jen je potřeba se smířit s tím, že se ve škole příliš nezapojíte do debat s kamarády o tom, kdo byl ve včerejší reality show nejzábavnější nebo jak asi bude pokračovat ta love story rozehraná na konci zatím posledního dílu toho či onoho seriálu :-)

2) Plánujte

Používejte online kalendáře (Google, Office, atd.) nebo klidně i papírové diáře. Poznamenávejte si všechny pravidelné i mimořádné tréninky, soutěže, vystoupení.

Poznamenávejte si termíny testů a zkoušek ve škole. Snadno tak třeba zjistíte, že na pondělní zkoušku se během víkendové soutěže prostě nenaučíte. Proto je potřeba připravit se už během předchozího týdne. Dokonce si tak vše lépe zapamatujete, než kdybyste se učili na poslední chvíli. Jen je prostě potřeba myslet trochu dopředu, plánovat. Za pár dnů a týdnů si na tento systém zvyknete a uvidíte, že vám ušetří mnoho starostí.

3) Netahejte školu na trénink a trénink do školy

Opravdu si příliš nepomůžete, když se budete v 15minutové pauze mezi tanečními lekcemi snažit naučit něco do školy. Jediné, čeho docílíte je, že se tím zbytečně vystresujete. Nic se nenaučíte a navíc si pokazíte radost z tance. Mnohem lepší je tyto dvě věci úplně oddělit a buď tancovat nebo se učit. Stačí si vše dobře naplánovat (ano, opět jsme zpátky u bodu 2).

4) Nechtějte být dokonalí

Přijměte fakt, že pokud vám tancování zabírá poměrně dost času, možná se na test nebudete moci připravit tak dokonale jako někteří vaši spolužáci. Ve škole ale nemusíte být nejlepší a ani žádní rodiče by to po svých dětech neměli požadovat. Jednička totiž opravdu není jediná dobrá známka.

Na co myslíte, že budete za dvacet let spíš vzpomínat? Na to, že jste měli samé jedničky z toho či onoho předmětu nebo na to skvělý tým tanečníků, se kterým jste získali na soutěži několik medailí a hlavně plno skvělých zážitků?

5) Určete si priority

Všechny předchozí rady vám budou k ničemu, pokud opravdu nebudete chtít zvládat školu i tanec zároveň. Věřte tomu, že to jde. Znáte to … Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Takže si ujasněte priority a pokud opravdu chcete stíhat obojí, budeme vám držet pěsti. Uvidíte sami, že to není zase takový problém, jak se někdy může zdát.

Doporučení pro školáky a studenty

V dnešním článku jsme si ukázali, že stíhat tancování při studiu nejen že jde bez větších problémů, ale že škola a tanec se mohou vzájemně velmi dobře doplňovat. Tanečníci se mohou pyšnit nadprůměrnými známkami, protože jim díky tanci jde studium mnohem snadněji.

Pokud chcete na vlastní kůži vyzkoušet, že je to pravda, přihlaste se do některého z našich tanečních kurzů v Olomouci zaměřených na populární tance Street Dance nebo Contemporary Dance. Vybrat si můžete i taneční lekce online, tancovat tak můžete doma v podstatě kdykoliv. To v případě, že to máte do Olomouce daleko.

Tak hodně zdaru v tancování i ve škole :-)

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články