Letní olympijské hry 2024 se mohou pyšnit disciplínou, ze které mají radost především tanečníci. Premiéru v Paříži bude mít Breaking.
Olympijské hry jsou vždy sportovní událostí roku, ty letošní mají ale pro všechny tanečníky speciální význam. V Paříži se totiž bude poprvé v historii olympijských her i tancovat, a to konkrétně Breaking (B-Boying). Dnešní článek proto věnujeme tomu, abychom vás seznámili se vším, co byste o tomto tanečním stylu v kombinaci s letošními olympijskými hrami měli vědět.
Co je to Breaking
Breaking (B-boying) je pouliční taneční styl, který vznikl ve Spojených státech v 70. letech minulého století. Zformoval se na tzv. block parties, které probíhaly v ulicích newyorského Bronxu. Název block party vyjadřuje to, že tanečníci (a všeobecně hiphopová komunita) uzavřeli konkrétní ulici pro automobilovou dopravu, aby na místě mohli tancovat, rapovat, ale také hrát různé hry, grilovat, atd.
Hnacím motorem tohoto tance byl především „otec hip hopu“ Clive Campbell aka Dj Kool Herc, který stvořil breakbeat (hudba, na kterou se Breaking tancuje). Velký historický vliv zde ale má např. i James Brown a jeho songy Popcorn (1969) nebo Get On The Good Foot (1972).
Mezi průkopníky tohoto tanečního stylu patří Richard „Crazy Legs“ Colon nebo Kenneth „Ken Swift“ Gabbert, oba z Rock Steady Crew.
Pod Breaking se řadí několik tanečních technik, jedná se o Toprock, Uprock, Footwork, Power moves a Freezes. Někteří tanečníci také přebírají prvky i z bojových umění či bojového tance Capoeira.
Jak se Breaking na Olympijské hry dostal
O tom, že by se tanec mohl na Olympijských hrách objevit, se začalo diskutovat v roce 2018. To byl rok, ve kterém proběhly Olympijské hry mládeže v argentinském Buenos Aires, kde se Breaking představil v rámci OH úplně poprvé. Podporovat tanečníky sem přišlo celkem přes 80 tisíc lidí a jednalo se o bezkonkurenčně nejoblíbenější disciplínu celých her. Myšlenka dostat tanec na „velké“ olympijské hry tak jednoznačně nabízela. Potvrzení od Mezinárodního olympijského výboru (MOV) padlo 7. 12. 2020. Od tohoto data bylo jasné, že Breaking bude součástí Letních olympijských her v Paříži 2024.
Kromě velkého diváckého ohlasu v Buenos Aires ale důležitou roli v tomto procesu hrála pořadatelská země. Francie je totiž jednoznačný evropský leader, pokud jde o Street Dance, proto o zařazení Breakingu mezi olympijské sporty od začátku usilovala. Třetím a neméně důležitým faktorem, proč letos tanec figuruje mezi olympijskými disciplínami, je fakt, že Mezinárodní olympijský výbor si je vědom klesající sledovanosti her v posledních letech. Snaží se proto upoutat především mladší diváky a nové disciplíny skateboarding, surfing, sportovní lezení nebo právě Breaking mu k tomu mají pomoci.
Řada tanečníků tuto možnost přivítala s nadšením, našlo se ale také poměrně dost těch, kteří tuto radost nesdíleli. Báli se o to, jakým způsobem bude soutěž probíhat, jak bude hodnocena, jestli se kvůli striktním pravidlům nevytratí umělecká hodnota tance, jestli bude respektovaný undergroundový původ tance, atd. Měli zkrátka strach, že se v Paříži vytratí hodnoty, na kterých tanečníkům nejvíce záleží. Na otázku jak to nakonec dopadne si budeme moci odpovědět, až Olympijské hry 2024 skončí. Už teď ale vnímáme jeden velký pozitivní přínos.
50 let Hip Hopu: Cesta plná příběhů, které změnily taneční svět
Sbohem Break Dance
Dobrou zprávou je, že oficiální označení této disciplíny je Breaking – přesně tak, jak to požadoval vyjednávací tým z řad tanečníků. Mezinárodní olympijský výbor totiž zhruba dva roky tento tanec oficiálně prezentoval jako Break Dance, resp. Breakdance. Právě to je totiž mezi laickou veřejností nejpopulárnější termín. Jak většina tanečníků ví, jde ale pouze o komerční pojmenování tohoto tanečního stylu, které prosadily mainstreamová média.
Termín Breakdance je ale problematický ještě z jednoho důvodu. Mnoho lidí jej stále používá jako zastřešující pojem nejen pro B-boying, ale také pro Popping a Locking. To jsou funkové taneční styly, které se vyvíjely v Kalifornii odděleně od Breakingu.
Letní olympijské hry v Paříži ale zcela určitě pomohou „narovnání“ těchto termínů. Pojmy Break Dance a možná i B-boying ustoupí do pozadí a masově se začne používat termín Breaking (Breakdancing). To je něco, o co se řada tanečníků a tanečních škol pokouší už mnoho let, ovšem většinou bezúspěšně. Olympiáda v Paříži má ale velký potenciál toto změnit.
Kdo se na Olympijské hry probojoval
Na letní olympijské hry do Paříže se poměrně složitým systémem kvalifikací probojovalo 16 b-boys a 16 b-girls z celého světa. I když se samozřejmě jedno z kvalifikačních míst pokoušeli získat i čeští tanečníci, nikdo z České republiky se na LOH 2024 v disciplíně Breaking bohužel nepředstaví.
Nominace b-boys
- Shigekix / JPN
- Phil Wizard / CAN
- Jeffro / USA
- Amir / KAZ
- Menno / NED
- Lagaet / FRA/
- Danny / FRA
- Victor / USA
- Hiro 10 / JPN
- Kuzya / UKR
- Lee / NED
- Billy / VNM
- Quake / TWN
- Hong 10 / KOR
- J Attack / AUS
- Lithe-ing / CHN
Nominace b-girls
- 671 / CHN
- Nicka / LIT
- Ami / JPN
- Ayumi JPN
- Stefani / UKR
- Anti / ITA
- Syssy / FRA
- Sunny / USA
- Vanessa / PRT
- Logistx / USA
- Elmamouny / VNM
- Kate / UKR
- Senorita Carlota / FRA
- Ying Zi / CHN
- Raygun / AUS
- India / NED
7 důkazů o tom, že tanec je jednoduchý a tancování se nemusíte bát
Kdy se dívat
Olympijský taneční program bude probíhat v tzv. „urban parku“ na největším a nejslavnějším pařížském náměstí Place de la Concorde. A rozhodně nepůjde jen soutěžní battly v Breakingu, na programu jsou i doprovodná taneční vystoupení v Poppingu, Lockingu, atd. A pro všechny tanečníky i fanoušky je připravená také after party.
Pokud se ale do Paříže osobně nedostanete, určitě bude stát za to sledovat Olympijské hry i v televizi. Battly b-girls 1×1 proběhnou v pátek 9. srpna 2024, battly b-boys 1×1 o den později, tedy v sobotu 10. srpna 2024. Oficiální taneční program odstartuje vždy v 16:00 hod. preselekcemi formou round-robin systému. To je zjednodušeně řešeno systém, kdy každý tancuje proti každému. Z 16 tanečníků, resp. 16 tanečnic z preselekce postoupí vždy 8 nejlepších do vyřazovacích battlů. Ty jsou na programu v pátek i v sobotu od 20:00 hod., nejdřív čtvrtfinále, semifinále, potom battle o 3. místo a na závěr finále.
Jak se bude Breaking hodnotit
Porota bude tanečníky hodnotit bodovým systémem, a to v pěti kategoriích: muzikalita, pohybový slovník, originalita, technika a provedení. Každý b-boy a každá b-girl může za každé z uvedených kritérií získat maximálně 20 % bodů, všechna kritéria jsou tedy stejně důležitá.
Novinkou pro tanečníky bude, že porotci budou moci udělat penalizaci v případě, že u někoho uvidí nevhodné chování. Nejmírnější forma penalizace se použije při neúmyslném špatném chování (např. když tanečník náhodně vyruší soupeřův stup). Naopak nejvýraznější prohřešek (např. v případě nevhodných gest nebo komentářů) může být oceněn nejvýraznější penalizací. Různé zastrašovací techniky jsou běžným jevem tanečních battlů, o to víc v Breakingu. Neznalým divákům se proto mohou některé pohyby tanečníků zdát příliš agresivní. Porotci se přesto zavázali co nejvíce respektovat hiphopovou kulturu a penalizovat pouze výrazné nebo zbytečně nevhodné chování tanečníků.
Jeden z porotců a zároveň jeden z nejslavnějších ukrajinských tanečníků současnosti B-Boy Intact (Ruffneck Attack Crew, Kyjev) doporučuje divákům, aby se soustředili především na to, jestli tanečníci tancují do hudby.
Breaking, Olympijské hry a budoucnost
Už teď bohužel víme, že na Letních olympijských hrách 2028 v Los Angeles (USA) bude tanec chybět. Rozhodnutí padlo už dříve před zahájením her v Paříži. Momentálně taneční komunita bojuje o to, aby se Breaking vrátil v roce 2032 do Brisbane (AUS). Velkou roli bude hrát určitě i to, jaký divácký zájem vyvolá taneční soutěž na právě probíhajících Olympijských hrách. Držme pěsti.
Tanec nejsou jen Olympijské hry
Pokud se vám tanec líbí, můžete s ním začít teď hned. A vůbec nevadí, že se u toho nekvalifikujete na Olympijské hry. Tanec je totiž kromě toho, že jde o soutěžní disciplínu, také obrovská zábava. Tancem se můžete bavit kdykoliv bez ohledu na věk, a to přesto, že v něm nebude soutěžit. Proto máme v nabídce všechny naše nesoutěžní taneční kurzy. Přidat se ale samozřejmě můžete i k soutěžním tanečním skupinám, a to v různých věkových kategoriích. Záleží zkrátka na tom, co preferujete. V 331 Dance Studiu přivítáme i absolutní začátečníky, a to v Olomouci nebo v Praze. Zápis na novou taneční sezónu právě teď probíhá.