Jak jsou na tom v roce 2023 děti a pohyb? A proč je taneční kroužek velmi často ideální volba, jak motivovat děti k větší fyzické aktivitě?
Děti neberou taneční kroužek jako sport nebo nějaký nutný pohyb. Vlastně si při tanci často ani neuvědomí, že se hýbou. Jsou prostě s kamarády a hrají jim u toho oblíbené písničky. Právě to je největší výhoda, kterou nejrůznější taneční kroužky poskytují oproti jiným pohybovým aktivitám. Ale pojďme od začátku …
Jak jsou na tom děti a pohyb v roce 2023?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké jsou pohybové dovednosti vašich dětí? Zda pravidelně sportují a jestli mají dostatek kvalitního pohybu? Tráví vaše děti většinu času doma a ven vyráží jen v nezbytně nutných situacích? V dnešním článku se zaměříme na to, proč je pohyb důležitý pro zdraví našich dětí a jak můžeme zapracovat na jeho četnosti a kvalitě.
Čtvrtina dětí v ČR má minimálně nadváhu
Dnešní moderní svět nám poskytuje spoustu vymožeností. Mobilní telefony a počítače urychlují komunikaci mezi lidmi, poskytují rychlý přístup k informacím a mají nepochybně mnoho dalších výhod. Co nám ale tato doba ubírá, je přirozený pohyb, který je tak důležitý hlavně pro děti. Dnes už zkrátka nemusíte jít přes půlku města, abyste zazvonil na kamaráda či kamarádku jestli nejde ven. Dnes to chodí tak, že si děti buď pošlou zprávu na Messengeru nebo WhatsAppu, že se sejdou v parku, což je ten lepší případ. No a nebo v tom horším, zůstanou u komunikace přes mobil či PC a ven se vůbec nedostanou. Tato skutečnost nahrává vysokému nárůstu obezity u dětí. V České republice má podle statistik každé čtvrté dítě nadváhu a každé sedmé dítě trpí obezitou. Což je velmi alarmující. A aby toho nebylo málo, tyhle statistiky jsou z doby před pandemií covidu-19, takže asi tušíte, že dnes bude pohled na ně ještě smutnější.
Pandemie covidu-19 měla významný vliv na fyzickou neaktivitu dětí. Prakticky všechna místa, kde se děti mohly aktivně pohybovat, byla na nějakou dobu uzavřena. Zrušení školní docházky, volnočasových aktivit a sportovních kroužků vedlo k tomu, že děti trávili mnohem více času u televize, počítače nebo mobilu. Mnozí z těch, co se před pandemií covid-19 aktivně věnovali nějaké pohybové aktivitě, se k ní už nevrátili. Zlenivěli a odvykli si mít pravidelný pohyb a nějaký řád v životě. Dokonce se ukázalo, že některé děti nabraly až patnáct kilo, a to pouze během jednoho roku pandemie.
Pohybem ke zdraví: Zdravotní benefity tance, které byste nečekali
Dětem se velmi výrazně zhoršila fyzická kondice
Mnohem více překvapivé a zarážející ale je, že podle letošního průzkumu agentury SANEP, který zadalo Sdružení sportovních svazů ČR, se nyní věnuje pravidelným pohybovým aktivitám ještě méně dětí než v době pandemie covidu-19, kdy sportování omezovaly vládní restrikce. Jak je to možné? V době pandemie probíhala nejen vzdálená výuka, ale řada pracujících měla home office. Bylo tak více času vyrazit s dětmi ven, na kolo, brusle nebo alespoň na procházku. To se nyní neděje.
Jak uvádí např. článek na Aktuálně.cz, který z výše jmenovaného průzkumu vychází, dnešní děti se výrazně zhoršily v pohybu a tělesné zdatnosti, jejich kondice navíc klesá s věkem. Obézní děti jsou také častěji obětmi šikany ve školách.
Odpovědnost je na rodičích
Pojďme dětem pomoci vrátit se do běžného života. Návrat ke sportu a větším pohybovým aktivitám je vždy náročný a ze začátku velmi nepříjemný. Je na rodičích, aby své děti podpořili a k pohybu je co nejvíce motivovali.
A proč by si v tomto případě měli rodiče stát tvrdě za svým? Těch důvodu je hned několik. Pohyb má pozitivní vliv na psychiku, zlepšuje náladu a snižuje stres. Sport jako takový, poskytuje dětem prostor pro zlepšování, navazování vztahů, rozvoji spolupráce. Mohou se naučit prohrávat, ale budou prožívat i radost z výhry. Naopak nedostatečný pohyb má vliv na špatný fyzický vývoj, což se může z dlouhodobějšího hlediska odrazit na jejich zdravotním stavu. Mohou se objevit bolesti zad, krční páteře nebo hlavy. Ztrátou fyzické i psychické zdatnosti se zhoršuje kvalita spánku a celková nálada. Nedostatek pohybu může také vést k obezitě, čímž se zvyšuje pravděpodobnost srdečních příhod a infarktů.
Těch důvodů a následků bychom naši jistě ještě mnoho. Jak ale děti k pohybu motivovat?
Jak motivovat děti k pohybu?
Nejlepší je jít dobrým příkladem. Zapojte se do pohybových aktivit vašich dětí, zapojte celou rodinu. Ať už aktivně – výlety na kole, na bruslích, návštěva kluziště, běhání se psem, plavání v bazénu, společné cvičení, tanec či cokoli jiného co máte rádi a co vás baví. A nebo pasivně – doprovázet své děti na tréninky, zápasy, taneční soutěže a vystoupení, podporovat je psychicky, fandit a být oporu. U mladších děti to půjde snáz než u těch starších. Přesto je důležité vydržet.
Někdy motivace nepomůže a je zapotřebí být tvrdým rodičem. I když to může trochu bolet. Uvidíte, že se vám nakonec z tréninku vrátí šťastnější dítě. A to je vlastně ten hlavní důvod, proč to děláte. Abyste měli šťastné a zdravé děti.
A aby byly děti skutečně spokojené, je zapotřebí vnímat jejich přání, potřeby a předpoklady a následně vybrat takový pohyb, který je právě pro vaše dítě ten nejlepší. Pro někoho to bude hokej, fotbal nebo třeba tenis. Pro jiného může být lepší plavání, jízda na kole, na lyžích nebo běh. Pokud ale vaše dcera nebo váš syn rád poslouchá hudbu, jednoznačně nejlepší volbou je pak tanec. Je to aktivita, která je uměním, sportem i společenskou záležitostí zároveň. A jak jsme už zmínili v úvodu, taneční kroužek poskytne vašemu dítěti pohyb, který si často ani neuvědomí.
10 důvodů, proč je tanec pro vaše dítě to nejlepší
Na našem tanečním blogu už jsme se mnohokrát věnovali tomu, proč je tanec ideální pohybovou aktivitou, a to nejen pro děti. Najdete na něm články, které toto téma rozebírají z pohledu fyzických, ale i psychických výhod pro člověka. Stačí si pročíst starší články. Pokud ale nemáte čas nebo chuť do většího čtení, tady je 10 důvodů, proč byste měli své dítě přihlásit na taneční kroužek:
- 1) Tanec zvyšuje tělesnou zdatnost – zlepšuje držení těla, rovnováhu, výdrž, posiluje svaly.
- 2) Tanec rozvíjí prostorovou orientaci a hrubou motoriku.
- 3) Tanec zvyšuje kondici, jak tělesnou, tak kardiovaskulární.
- 4) Tanec rozvíjí vnímání rytmu a koordinaci pohybů.
- 5) Tanec snižuje stres a zlepšuje náladu.
- 6) Tanec rozvíjí paměť při zapamatovávání si jednotlivých tanečních kroků.
- 7) Tanec podporuje kreativitu a sebevyjádření, například při vytváření vlastní choreografie.
- 8) Tanec rozvíjí vytrvalost, odhodlání a soustředění.
- 9) Tanec učí spolupráci, komunikaci a flexibilitě.
- 10) Tanec dodává sebevědomí a pomáhá překonávat strach.
Ale to není všechno …
Tanec poskytuje prostor pro seznámeni s novými lidmi a navázání dobrých vztahů. Může být prostředkem k vyjádření emocí, k uvolnění frustrace a posílení psychické pohody a fyzické zdatnosti. Spojuje pohyb se zábavou a je jednou z těch pohybových a sportovních aktivit, kde člověk může být sám sebou naplno. Velkou výhodou je, že existuje mnoho tanečních stylů, takže si z nich děti mohou vybrat takový, který je bude nejvíce bavit.
Jak vybrat ten nejlepší taneční kroužek?
Taneční kroužky pro děti najdete zcela určitě ve všech velkých i menších městech. A nejen to, taneční kroužek může vaše dítě dnes už velmi často navštěvovat také v nejrůznějších menších obcích, takže jej rodiče ani nemusí nikam vozit. Stačí se porozhlédnout. Pokud máte to štěstí a máte na výběr z více tanečních kroužků, tanečních kurzů nebo tanečních škol, stojí za to se před odesláním přihlášky trochu zamyslet.
5 tipů, jak vybrat taneční školu pro sebe a své dítě?
Výběr tanečního stylu
Jako první si určitě vyberte taneční styl, resp. obor. Není totiž tanec jako tanec, rozdíly mohou být obrovské. V 331 Dance Studiu Olomouc si můžete vybrat ze třech tanečních odvětví.
Street Dance (česky pouliční tanec) je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulicích nebo v tanečních klubech, na školních hřištích, v parcích, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl. Naopak se tento výraz používá jako zastřešující pojem pro poměrně velké množství tanců, kterým se věnuje opravdu velké množství dětí. Mezi nejznámější z nich patří Hip Hop, House Dance, Popping, Locking, z těch komerčnějších pak MTV Dance nebo Dancehall. Celkem ale pod Street Dance můžeme zařadit až 20 tanečních stylů. Jde tedy o poměrně rozsáhlý taneční obor, díky kterému taneční kroužek nikdy nebude nuda.
Contemporary Dance (česky současný tanec) je pojem, který se začal používat v 90. letech minulého století. Je to styl expresivního (výrazového) tance, který kombinuje prvky několika žánrů tance včetně Modern Dance (moderního tance), Jazz Dance (jazzového tance), Lyrical Dance (lyrického tance) či klasického baletu. Úplně laicky řečeno se jedná o taneční techniky navazující na balet, jazz a moderní tanec, jen v tzv. modernějším kabátě. Obliba Contemporary Dance je v posledních letech na vzestupu, proto vznikají stále nové taneční kroužky zaměřené právě na současný tanec.
Fitness Dance (česky taneční cvičení) je vlastně kombinace právě tance a cvičení. Používají se zde jednoduché a často se opakující taneční kroky, které zvládne opravdu každý. Důraz se místo toho klade na to, aby byla taneční lekce fyzicky náročnější. Tancuje se tedy delší dobu bez přestávek a nechybí tedy ani posilování. Fitness Dance je vhodný především pro starší ročníky, resp. pro ty, kteří už nemají potřebu v tancování např. soutěžit, ale chtějí se hlavně hýbat. Často, když rodič vybere taneční kroužek pro své dítě, tak pak sám sebe přihlásí právě na lekce Fitness Dance, resp. taneční kurz Fun Dance Workout.
Výběr konkrétního tanečního kroužku
V rámci jednoho tanečního stylu pravděpodobně narazíte na více tanečních kroužků. Ty jsou rozdělené podle věku, ale i podle pokročilosti. Určitě doporučujeme uváděný věk i pokročilost respektovat, tedy nepřihlašovat záměrně své dítě na taneční kroužek pro starší děti a správně odhadnout i jeho pokročilost. Tanec je potřeba se učit od základů, nelze jen tak něco přeskočit. Pokud by se dítě ocitlo ve skupině tanečně mnohem zkušenějších vrstevníků, může to pro něj být velmi náročné. Platí to ale i naopak. Taneční kroužek pro začátečníky může být pro pokročilejšího tanečníka či tanečnici nudný a nedostatečně motivující.
Taneční kroužky v Olomouci
Pojďme se konkrétně podívat, na jaké taneční kroužky můžete své dítě přihlásit v Olomouci.
- Streetdance Mini: pro děti ve věku 5-8 let
- Streetdance Kids: pro děti ve věku 9-12 let
- Contemporary Kids: pro děti ve věku 9-12 let
- Streetdance Juniors: pro teenagery ve věku 13-16 let
- Contemporary Juniors: pro teenagery ve věku 13-16 let
Kromě toho můžete zvolit nesoutěžní taneční kurz, u kterého není nijak omezen věk, nebo taneční kurz pro dospělé (pokud hledáte i něco pro sebe). Všechny taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé najdete v tomto rozpisu.
Tanec a dospívání: Proč je tancování skvělá volba pro teenagery
Taneční kroužek jako volba č. 1
V úvodu dnešního článku jsme vám slíbili, že prozradíme, proč je taneční kroužek ideální volba pro téměř každé dítě. Ten důvod je jednoduchý, pohyb je v dnešní době pro děti extrémně důležitý. Mnoho odborníků bije na poplach, protože se dle výzkumů výrazně zhoršila fyzická kondice dětí, což má (a v budoucnu bude mít ještě větší) neblahý vliv na jejich zdravotní stav.
Tanec je jako pohybová aktivita pro děti velmi přitažlivá, a to z prostého důvodu. Často si při něm vůbec neuvědomují, že dělají něco pro své tělo. Tancování je totiž pro děti především zábava, což je ideální stav, tak by to mělo navždy i zůstat. Taneční kroužky tak oproti klasickým sportům nebo jiným koníčkům vychází opravdu jako ideální kombinace tolik potřebného pohybu a tak žádané zábavy.
Takže se nebojte a vyberte pro své dítě některý taneční kroužek i vy :-)