Street dance kvíz: Vyhodnocení a správná řešení

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 19 ledna, 2021 .

Zkoušeli jste náš street dance kvíz? Pokud jste své taneční znalosti už otestovali, podívejte se na jeho vyhodnocení a správná řešení.

Před několika dny jsme zveřejnili street dance kvíz, který najdete v tomto článku. Jak jsme slíbili, přinášíme vám správná řešení, ať si můžete ověřit, jak jste jej zvládli. Připravte si vaše odpovědi a pojďte si je překontrolovat.

UPOZORNĚNÍ
Tento článek obsahuje správná řešení jednotlivých otázek street dance kvízu. Pokud jste kvíz ještě nedělali, přejděte nejdříve na >> TUTO STRÁNKU <<

Správné odpovědi na street dance kvíz

1. Který z následujících pojmů je synonymem pro Street Dance?
a) Freestyle Dance
b) Old School Dance
c) New Style Dance
d) Urban Dance

Street Dance, Urban Dance, Hip Hop Dance. Všechna tři pojmenování jsou synonyma pro taneční styly související s hiphopovou kulturou, které se vyvinuly mimo taneční studia. Zatímco v Evropě se ujalo především označení Street Dance, v Asii se často setkáme právě s označením Urban Dance.
2. Hip Hop se začal rozvíjet v jedné z newyorských čtvrtí. Ve které?
a) Harlem
b) Bronx
c) Queens
d) Brooklyn

Bronx je známý vysokou kriminalitou. Jedná se o velice chudou čtvrť s rozsáhlou černošskou a hispánskou komunitou. Jedním pozitivních dopadů je právě rozvoj všech elementů hip hopu (hudby, tance, graffiti, …). Pokud jde o tanec, kromě Hip Hopu vděčí Bronxu za rozšíření také salsa nebo mambo.
3. Hip Hop má čtyři základní elementy. Který z následujících mezi ně nepatří?
a) Emceeing
b) Deejaying
c) Graffiti
d) Beatbox

Čtyři základní elementy hiphopové kultury jsou Emceeing (MC), Deejaying (DJ), Breaking a Graffiti. Beatbox je označovaný jako pátý element, který se původně mezi základní elementy nezahrnoval. Dnes se však často mluví už o pěti základních elementech hip hopu, tedy vč. beatboxu.
4. Co je považováno za originální pouliční taneční styly?
a) Breaking, Locking, Popping
b) Breaking, Locking, Hip Hop
c) Breaking, Popping, Hip Hop
d) Hip Hop, Popping, Locking

Breaking (B-boying), Locking a Popping jsou jediné originální (tedy nejstarší) pouliční taneční styly. Všechny ostatní (Hip Hop, House Dance, atd.) vznikly až později.
5. Který z následujících tanečních stylů pochází ze západního pobřeží USA?
a) Hip Hop
b) House Dance
c) Popping
d) Litefeet

Ze západního pobřeží USA, konkrétně z Kalifornie (města Fresno, Compton) pochází taneční styl Popping. Hip Hop i Litefeet pochází z New Yorku, House Dance ze Chicaga.
6. Který z následujících tanečních stylů je nejstarší?
a) Hip Hop
b) House Dance
c) Popping
d) Litefeet

Popping se vyvíjel v průběhu 70. let minulého století a jde o jeden z originálních pouličních tanečních stylů. Hip Hop je zhruba o 10 let mladší, House Dance je cca o 20 let mladší. Litefeet je pak poměrně nový taneční styl, vznikl v roce 2006.
7. Jak se jmenuje nejstarší hiphopový pohyb?
a) Bounce
b) Dougie
c) Rock
d) Drop

Rock (Rocking) je nejstarší pohyb, který dnes řadíme do pouličního tance. Původně breakingový pohyb převzali tanečníci Hip Hopu.
8. Kdo je tvůrcem tanečního stylu Locking?
a) Don Campbell
b) Boogaloo Sam
c) Kool Herc
d) P-Lock

Locking je jeden z mála tanečních stylů, u kterého můžeme ukázat na jednoho konkrétního zakladatele. Don Campbell se narodil 7. ledna 1951 v Saint Louis, Missouri (USA) a k tanci se dostal při studiu komerčního umění v Los Angeles. Locking vymyslel vlastně „omylem“. Zemřel nedávno, 30. března 2020.
9. Který z následujících názvů tanečních stylů je chybný?
a) Hip Hop Freestyle
b) Break Dance
c) Whacking
d) New Style Hustle

Break Dance je pouze komerční název vytvořený médii. Správné označení je Breaking nebo B-Boying. Hip Hop Freestyle nebo Freestyle Hip Hop je originální název pro taneční styl Hip Hop, který se dosud používá především v USA, Whacking je varianta pojmenování tanečního stylu Waacking a New Style Hustle je párový tanec inspirovaný salsou.
10. Pojem New Style odkazuje na taneční styl, který
a) vznikl po roce 2000
b) vznikl po roce 2010
c) vznikl v New Yorku
d) vznikl v New Jersey

New Style, resp. Hip Hop New Style je zkráceně Hip Hop New York Style, odkazuje tedy na město New York, kde vznikl. Úplně špatně ale neodpověděli ani ti, co tipovali, že vznikl po roce 2000, což je také pravda. Hlavním smyslem názvu New Style je ale odkaz na město New York.
11. Jak se jmenule první hiphopová a dodnes nejslavnější taneční skupina?
a) Jabbawockeez
b) The Electric Boogaloos
c) Mop Top
d) The Rock Steady Crew

The Rock Steady Crew (RSC) je americká breakingová a hiphopová taneční skupina pocházející z Bronxu v New Yorku, která vznikla v roce 1977. Z Rock Steady Crew pocházejí taneční legendy jako Mr. Wiggles, Ken Swift, Crazy Legs, Frosty Freeze, atd. Součástí crew byli i deejays, emcees nebo zpěvačka, mají totiž na kontě několik singlů (Hey You Rocksteady Crew, Ready For Battle nebo Up Rock). Jedná se o stále fungující značku, jejíž součástí byli nebo jsou hudebníci jako Afrika Bambaataa, Tony Touch, Rahzel, atd.

Pokud jste odpověděli The Electric Boogaloos, máte částečně také pravdu. Skupina totiž vznikla ve stejném roce, jen na opačné straně USA, jejím členem byl také Mr. Wiggles. The Electric Boogaloos byli však zaměřeni výhradně na taneční styl Popping.

12. Proč se taneční styl House Dance jmenuje House Dance?
a) První tanečník jej vymyslel u sebe doma
b) Tento styl se dřív nesměl tancovat na veřejnosti
c) Je to odkaz na klub, ve kterém vznikl
d) Tento styl je inspirován seriálem Dr. House

Název House Dance je přímý odkaz na taneční klub Warehouse v Chicagu, kde se tento hudební i taneční styl ve svých počátcích vyvíjel. Jako kmotr tohoto hudebního a tanečního stylu je označován Frankie Knuckles – deejay, který v tomto klubu hrával.
13. Který z následujících tanečních stylů můžeme označit jako disco tanec?
a) House Dance
b) Waacking
c) Vogue
d) žádný z uvedených

Waacking (nebo také Whacking) je označován jako disco tanec, tancuje se na disco 70. let a funk music. Používá především rychlé pohyby rukou i celým tělem do rychlý beatů disco music. Za základního představitele tohoto tanečního stylu je považován Tyrone Proctor, který jej zpropagoval mj. v televizním pořadu Soul Train.
14. Walt Disney vymyslel název pro taneční styl, který dnes zařazujeme pod
a) Popping
b) Locking
c) Hip Hop
d) Dancehall

Animation – jedna z tanečních technik, která spadá pod taneční styl Popping. Autorem slova Animation je Walt Disney, americký filmový producent, režisér, scenárista, dabér, animátor a zakladatel Walt Disney Productions.
15. Dancehall je taneční styl, ve kterém
a) holky i kluci mohou tancovat všechny kroky
b) holky mohou tancovat všechny kroky, kluci jen některé
c) kluci mohou tancovat všechny kroky, holky jen některé
d) holky ani kluci nemohou tancovat všechny kroky

Taneční styl Dancehall obsahuje několik typů kroků. Ty, které označujeme jako „female steps“ nebo „ladies steps“ (typicky např. „wine steps“), jsou určeny výhradně ženám a muži je nikdy netancují.
16. Který z následujících tanečních stylů pomohla zpropagovat Madonna?
a) Hip Hop
b) Locking
c) MTV Dance
d) Vogue

Vogue je forma moderního houseového tance vytvořená americkou gay komunitou v roce 1980. Hlavní inspirací pro jeho vznik byly fotky modelek v módních časopisech jako Vogue nebo Elle. Masivního rozšíření se dočkal po roce 1990, kdy Madonna vydala stejnojmenný singl a videoklip. Ukázky tance samozřejmě ve videoklipu nechybí.
17. Taneční styl Litefeet je označován jako
a) tanec newyorského podsvětí
b) tanec newyorského podzemí
c) tanec newyorského metra
d) tanec newyorských ulic

Metro se stalo symbolem pro taneční styl Litefeet. Město New York totiž přijalo tento taneční styl jako jeden ze svých kulturních symbolů, proto jsou nejrůznější taneční showcase ve vagónech metra za plného provozu tolerovány a značnou částí populace i obdivovány.
18. Jak se nazývá rap v dancehallových písničkách?
a) Raggadonut
b) Afromuffin
c) Raggamuffin
d) Raggacookie

Texty v dancehallových písničkách se nezpívají, ale rapují. Tento styl rapu se nazývá raggamuffin, příp. toasting, je v rychlém tempu, místy až nesrozumitelný, používající různých forem slangu a argotu. To vše buď v angličtině nebo francouzštině.
19. Který z následujících pojmů se neváže k House Dance?
a) Kicking
b) Jacking
c) Footwork
d) Lofting

Kicking je vymyšlený pojem a nic neznamená. Jacking, Footwork i Lofting jsou techniky, které se v House Dance používají.
20. Ve kterém městě se koná finále Juste Debout – nejprestižnějšího světového street dance battlu?
a) v Paříži
b) v Lyonu
c) ve Vancouveru
d) v Londýně

Juste Debout je nejprestižnější světový street dance battle, jehož první ročník se konal v roce 2001 v Paříži. Od té doby se rozšířil do celého světa, kde každoročně probíhají preselekce, světové finále však stále probíhá v Paříži. Letos se finále neuskutečnilo z důvodu pandemie koronaviru, po jeho zrušení organizátor Bruce Ykanji oznámil, že budoucnost této akce je nejistá.

Street dance kvíz – vyhodnocení

Spočítejte si, kolik odpovědí jste měli správně.

18 – 20 Pokud jste měli maximálně tři špatné odpovědi, tj. 18 a více správných odpovědí, jste na tom velmi dobře. O Street Dance toho víte opravdu hodně, gratulujeme.

15 – 17 Maximálně pět špatných odpovědí značí, že se ve Street Dance docela vyznáte. Pokud se těmto tanečním stylům intenzivně věnujete, měli byste si každopádně vzdělání ještě trochu doplnit.

11 – 14 Je to sice těsné, ale měli jste většinu odpovědí správných? Na oslavu to není, ale úplně se stydět taky nemusíte. Je důležité vědět, že na sobě musíte pracovat i v oblasti taneční teorie.

10 a méně Pokud jste věděli správnou odpověď na polovinu nebo méně otázek, je potřeba se nad tím zamyslet. Tento street dance kvíz vám určitě neměl říct, že o Street Dance nevíte nic. Spíš vám chtěl naznačit, že je dobré něco víc vědět o tom, co děláte. Takže pokud tancujete Street Dance, zajímejte se o Street Dance :-)

Kde se dozvědět více o Street Dance?

Pokud vás tento street dance kvíz zaskočil a několik odpovědí jste museli prostě jen tipnout, podívejte se do sekce Taneční styly na našich webových stránkách. Tu jsme totiž nedávno výrazně aktualizovali a každému tanečnímu stylu, který spadá pod Street Dance nebo Contemporary Dance, se v ní poměrně dost věnujeme. Najdete tu vždy informace o historii tanečního stylu, jak a kde se vyvíjel, kdo jsou jeho průkopníci, jaké jsou základní taneční kroky, atd.

Pravidelní čtenáři našeho blogu zároveň vědí, že právě na www.331.cz/blog často zveřejňujeme články věnující se historii tanečních stylů, významným tanečníkům a choreografům, ale i dalším zajímavostem z tanečního světa. Doporučujeme jej proto sledovat pravidelně, nové články přidáváme i několikrát týdně. Je pro nás totiž důležité, abychom tanečníkům v našich tanečních kurzech pro děti a dospělé nebo na našich tanečních táborech nabídli nejen praktickou část výuky (samotný tanec), ale i tu teoretickou. Jednoduše řečeno chceme, aby o tanečních stylech, kterým se věnují, i něco věděli :-)

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články