7 důkazů o tom, že tanec je jednoduchý a tancování se nemusíte bát

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 31 srpna, 2021 .

Tanec je jednoduchý a zvládnete ho i vy. Nevěříte? V tomto článku najdete 7 důkazů, které vás přesvědčí, že tancování se nemusíte bát.

Tancování se nemusíte bát

Pokud jste tanečník nebo tanečnice a tanec je pro vás dnes už jednoduchý, zkuste si vzpomenout na své taneční začátky. S velkou pravděpodobností byly spojené s nejistotou, jestli vám tancování půjde, jestli vás přijme kolektiv, jestli to všechno zvládnete. Zbytečně jste na sebe vyvíjeli velký tlak, což dost možná vedlo k tomu, že jste na svých prvních tanečních lekcích byli nervózní a tím pádem možná pak ne úplně spokojení. Tedy za předpokladu, že jste se vůbec do nějakého tanečního kurzu odvážili přihlásit.

Každoročně na této křižovatce stojí stovky lidí. Tancování se jim líbí, dokonce je i láká, ale něco v hlavě jim říká, že to nezvládnou nebo že se ztrapní. Jednoduše se stydí. Věřte tomu, že je to normální. Někde hluboko máme zakořeněnou myšlenku, že všichni tanečníci musí být dokonalí, krásní, s vysportovanou postavou, musí mít ladné pohyby, atd. Pravdou ale je, že nic z toho nemusí. Je to jen naše představa. Naopak, mnoho tanečníků nemá dokonalou postavu. Je mnoho tanečních kroků a technik, které jim ani po letech nejdou zatancovat. A víte, co? I přesto jsou šťastní, tanec je baví a cítí se v něm dobře.

Dnešní článek jsme sepsali pro všechny, kteří mají z tancování strach. Chtěli by se přihlásit a začít tancovat, ale nejsou si jistí. Bát se něčeho, co nám přináší tolik radosti je totiž trochu zvláštní, i když na druhou stranu i pochopitelné. Je to strach z neznámého. Jenže každý ví, že pokud chceme zažít něco nového, musíme udělat krok dopředu. Musíme překonat strach a vystoupit ze své komfortní zóny. A čím dříve to uděláte, tím dřív budete šťastnější.

Tanec je jednodušší, než si myslíte

Tanec není něco, co musíte. Tanec je prostředek k tomu, abyste se cítili lépe, abyste o sebe pečovali, abyste prožívali radost. Existuje spoustu pouček, jak tancovat, nespočet tanečních kroků a technik. Ano, díky nim se naučíte, jak být v tancování lepší, jak prorazit v konkrétním tanečním stylu … Ale nic z toho dělat v podstatě nemusíte. Tanec je o svobodě, tancovat můžete tak, jak chcete, jak to cítíte.

Tanec možná není přesně takový, jak si myslíte. Ve skutečnosti je totiž pravděpodobně mnohem jednodušší, než očekáváte. Svazuje jej mnohem méně pravidel, než se může zdát. Když si tohle všechno uvědomíte, užijete si tancování mnohem více. A to za pár minut strávených na tomhle článku stojí, viďte. Máme pro vás totiž 7 důkazů o tom, že tanec je jednoduchý a opravdu z něj nemusíte mít strach.

7 důkazů o tom, že je tanec jednoduchý

Zapomeňte vše, co jste si o tancování do dnes mysleli. Máme pro vás 7 důkazů o tom, že je tanec jednoduchý a zvládnete jej určitě taky.

1) Neexistuje něco takového jako špatný tanečník

Kdo je dobrý a kdo v špatný v tanci? Co je dobře a co špatně? To je vždy individuální. Ano, existují taneční sporty, kde jsou přesně daná pravidla, ale u tanečních stylů souvisejících se Street Dance a Contemporary Dance se důraz klade na individualitu a uměleckou stránku. Jinými slovy, kdo je lepší a kdo horší tanečník, to vždy záleží pouze na subjektivním hodnocení, které může mít každý člověk jiné.

Jedno dávné moudro říká, že „Pokud můžete chodit, můžete tancovat.“ A opravdu je to tak. Pokud se vám líbí hudba a tanec, tak prostě tancujte. Nestresujte se kvůli tomu, jestli vám to půjde nebo ne, nesrovnávejte se s ostatními tanečníky. Běžte svou vlastní cestou, tancujte, jak to vy sami cítíte.

Ano, někdo má na tanec od přírody talent, a tak půjde možná kratší cestou. To, že na začátku někdo vystartuje rychleji, ale neznamená, že se do cíle dostane dříve. Tanec totiž není sprint, je to maraton. Talent vám na začátku pomůže, ale většinu budete muset stejně odtrénovat.

Ať už talent na tanec máte nebo ne, špatní v tancování nebudete. Něco takového jako špatný tanečník nebo špatná tanečnice totiž neexistuje.

2) Každé tělo je stvořeno pro tanec

Jak získat taneční tělo? Vezměte tělo a roztancujte jej :-) I tenhle malý vtípek má něco do sebe. Mnoho lidí má z tance strach, protože mají pocit, že jejich stavba těla jim bude při tanci překážkou. Pravdou však je, že u tancování nezáleží na vašem věku, výšce, hmotnosti, rozsahu pohyblivosti nebo snad velikosti bot. Každý může tancovat a každý může mít z tance radost.

Zapomeňte na to, že musíte mít atletickou postavu. Nemusíte. Mezi přední světové tanečníky patří lidé vysocí i s nadváhou. Vemte si třeba bboye Juniora z Francie. Od dětství má díky obrně vážně poškozené nohy a bez berlí neujde skoro ani krok. Přesto je to jeden z nejlepších tanečníků, které v současnosti naše planeta má. V tomto kontextu je trochu je trochu zvláštní myslet si, že nemůžete tancovat kvůli tomu, že máte pár kilo nebo pár centimentrů navíc, co myslíte?

Zahoďte předsudky a pokud se vám líbí tanec, tak prostě tancujte.

3) Tanec nemusí být jen performativní

Mnoho lidí má tancování spojené s vystupováním. Je to logické, právě taneční soutěže a vystoupení patří mezi způsoby, jak se netanečníci o tanci vůbec dozví. Když si pak netanečník má vybavit, jak tanec asi vypadá, vzpomene si na maturitní ples, svatbu nebo nějaké taneční vystoupení v obchodním centru.

Tanec ale nemusí být pouze performativní. Nechcete vystupovat před lidmi? Nemusíte. Mnoho lidí tancuje jen pro sebe a nemá zájem své dovednosti ukazovat ostatním. Stydí se nebo jim samotná představa, že se na ně bude dívat mnoho diváků, není příjemná. V 331 Dance Studiu Olomouc proto máme relativně širokou nabídku tzv. nesoutěžních kurzů, v rámci kterých vás žádné taneční soutěže ani vystoupení nečekají. Prostě jen chodíte na tréninky a tancujete na tanečních sálech. Místo toho, jak nepokazit vystoupení a vypadat na pódiu skvěle, se můžete soustředit sami na sebe, na svůj taneční růst.

4) Tanec nejsou jen choreografie

Většina lidí si myslí, že všechny taneční lekce probíhají v následujícím formátu:

1) přijdete
2) zahřejte se
3) naučíte se choreografii
4) jdete domů

Ano, některé taneční kurzy tímto způsobem mohou opravdu probíhat (např. náš kurz Video Dance) a mnoha lidem to takto vyhovuje. Pokud ale v tomto režimu nechcete fungovat, nemusíte. Pokud se nechcete učit taneční choreografie a chcete spíše budovat svou vlastní taneční osobnost, můžete.

Tanec má být zábava. Aby tomu tak bylo, musíte zvolit takovou formu tance, která vám vyhovuje. Taneční komunitu můžeme rozdělit zhruba na dvě poloviny. Na tanečníky, kteří upřednostňují choreografie, a na tanečníky, kteří choreografie příliš nemusí. Aby pro vás byl tanec jednoduchý, zvolte si to, k čemu máte blíž.

Táhne vás to spíš ke krásným skupinových choreografiím, kde všichni tančí jak jeden? Nebo je vám bližší sólové tancování, ve kterém si sami rozhodnete, co, kdy a jak uděláte? V 331 Dance Studiu Olomouc se zaměřujeme na taneční růst, výuku tanečních kroků a technik, ale i na tvorbu skupinových choreografií. Stačí si vybrat.

5) Tancovat můžete, i když nejste šťastní

Možná vám přijde nepochopitelné, proč se tanec tak často spojuje s emocemi. A proč by to měla být jeho výhoda. Jenže časem každý tanečník přijde na jednu zvláštní věc. Když vám není dobře, jste nešťastní nebo prostě jen zrovna nemáte svůj den, obrátit se na tanec vám pomůže.

Lidé mají tendenci si myslet, že tanec musí být vždy šťastná věc. Že tancem oslavujeme život, hudbu, krásu … Ano, většinou to tak opravdu je. Ale nejzdravější a nejšťastnější lidé oslavují vše, co cítí. I když je to zrovna hněv, smutek nebo obavy.

Obrátit se na tanec v těchto špatných chvílích je ve skutečnosti jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat. Nejen, že ze sebe díky tanci všechny tyto negativní pocity dostanete, v tuto chvíli také opravdu poznáte, proč je tanec tak jednoduchý. Až příště zažijete negativní emoci, zkuste si ji protancovat a uvidíte, jak se po takovém tanci budete cítit.

6) Tanec je jednoduchý a přirozený způsob, jak udělat něco pro sebe

Tanec je skvělý způsob, jak svému tělu prokázat lásku. Ne náhodou tancování doporučuje množství vědeckých studií zabývajících se zdravým životním stylem. Starat se o své tělo dnes je jako psát milostný dopis svému budoucímu já. Díky tanci totiž budete fit, budete se ve svém těle cítit lépe a budete mít ze sebe lepší pocit.

Schválně věnujte pozornost těm malým zlepšením zdraví, která postupně přicházejí v podstatě hned po několika lekcích jakéhokoliv tanečního kurzu. Rychle se vám zlepší rovnováha a koordinace pohybů, protože své tělo budete vyzývat novými způsoby. Zvýší se vám flexibilita (pohyblivost). Postupně se budou spalovat tuky a zpevňovat svaly. Přestanou vás bolet záda. Budete zlepšovat svou paměť. Vaše srdce posílí a zlepšíte si fyzickou kondici. Budete lépe spát. A budete na sebe hrdí.

Velmi příjemným bonusem ke všem těmto benefitům je způsob, jak k nim přijdete. Tanec má totiž obrovskou výhodu v tom, že si často vůbec neuvědomíte, že pro své tělo děláte něco prospěšného. Na rozdíl od pocení se v posilovně nebo na hodinách monotónního skupinového cvičení, je tanec především zábavná aktivita. Je jednoduchý, ale přitom zajímavý, společnost vám dělá oblíbená hudba a kolem vás se rozprostírá velmi přátelská atmosféra.

7) Tancovat zvládne každý

Víme, že každý člověk potřebuje jiný čas k tomu, aby se naučil tancovat. Víme, že každý taneční styl potřebuje jiný čas k tomu, abyste se v něm cítili jistě. Různé věci prostě trvají lidem různě dlouho. Důležité je ale vědět, že tancovat se nakonec naučí každý. Pokud bude chtít a nevzdá to, tak tancovat zvládne opravdu každý.

Až si tenhle fakt uvědomíte, uleví se vám. Nezáleží na tom, jak je cíl daleko (pro někoho je blíž, pro někoho dál). Když se rozhodnete, že do cíle dojdete, tak tam prostě dojdete. Tak jednoduchý tanec je.

Pokud si dáváte výzvy, které směřují mimo vaši komfortní zónu, a uspějete v nich, váš mozek to zaznamená. Řekne si: „To nebylo tak špatné, bál jsem se zbytečně. Možná, že další věc, kterou udělám mimo svou komfortní zónu, také nebude tak špatná.“

A víte, co tímto způsobem posilujete? Své sebevědomí. Tanec je opravdu skvělá příležitost, jak budovat sebevědomí. Díky tanci najednou získáváte nové schopnosti. Jsou to schopnosti být sám sebou kolem nových lidí, schopnosti zvládnout věci, jaké nikdy předtím. A sebevědomý člověk je šťastný člověk.

Dáme vám příležitost, abyste to dokázali

Chcete se sami na vlastní kůži přesvědčit o tom, že tanec je opravdu jednoduchý a všech sedm bodů platí? Dáme vám příležitost. Přidejte se k naší taneční rodině, začněte tancovat Street Dance nebo Contemporary Dance a uvidíte, že jste se báli zbytečně. Kompletní informace o zápisu nových tanečníků do 331 Dance Studia Olomouc pro děti i dospělé najdete na www.331.cz/zapis.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články