50 let Hip Hopu: Cesta plná příběhů, které změnily taneční svět

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Hip Hop slaví 50. výročí svého vzniku. Nejen pro tanečníky je to významný milník. Co nám uplynulých 50 let Hip Hopu přineslo?

HipHop50

Když jsme loni v 331 Dance Studiu Olomouc přemýšleli nad choreografiemi pro soutěžní sezónu 2023, bylo od začátku jasné, že jedna z tanečních choreografií se bude věnovat výročí 50. let od vzniku Hip Hopu. Právě to totiž připadá na rok 2023, konkrétně na 11. srpna 2023. Nakonec padla volba na dospělácký tým Streetdance Adults Swaggaz, který se svou choreografií nazvanou jednoduše HipHop50 získal např. titul II. vícemistra ČR.

Očekávali jsme, že téma 50 let Hip Hopu asi nebude úplně originální. Nabízelo se totiž, že toto výročí bude chtít připomenout několik tanečních skupin a téma se tak objeví ve více soutěžních choreografiích. I přesto to byla ale jednoznačná volba, protože dalších 50 let se nám s tímto tématem čekat nechtělo :-) K našemu velkému překvapení jsme ale ani na jedné soutěži v uplynulé taneční sezóně nenarazili na nikoho, kdo by toto významné jubileum svým tancem připomněl.

My se jej ale v 331 Dance Studiu Olomouc naopak připomínat snažíme. Kromě již zmíněné taneční choreografie o tom svědčí např. i tento článek. Na našem Instagramu (ve stories) navíc každý dýen celé léto připomínáme jeden významný hiphopový milník.

Co je to Hip Hop?

Pro nás tanečníky je Hip Hop hlavně tanec. Jenže pro rappera nebo deejaye je Hip Hop hlavně hudba. Pro někoho jiného to může být móda nebo třeba graffiti. Tak jak to vlastně je?

Hip Hop je městská subkultura, která vznikla v New Yorku (USA), konkrétně ve čtvrti zvané Bronx, v 70. letech minulého století. Vytvořili ji Afroameričané, Latinoameričané a karibští Američané. Její součástí je několik elementů, hlavní jsou ale následující čtyři. Jako nezbytné pro Hip Hop je stanovil Afrika Bambaataa, legendární americký DJ, MC, skladatel a producent.

4 elementy Hip Hopu

Deejaying

Deejaying (djing) je vytváření hudebních mixů (koláží) převážně prostřednictvím dvou gramofonů a mixážního pultu a mikrofonu. Dnes jsou jako deejaové (DJs) označováni i lidé, kteří místo gramofonů a vinylových desek používají CD nebo digitální zvukové stopy uložené na notebooku. Turntablisté pak gramofony používají v podstatě jako hudební nástroj, protože prostřednictvím různých efektů (nejznámější je scratching) z původních nahrávek v podstatě vytváří hudbu novou.

Emceeing

Emceeing (MCing) neboli rap je vokální projev postavený hlavně na rytmizaci jazyka, hře se slovy a komunikaci s publikem. Každý rap má tři složky: content (o čem rap je), flow (rytmus, rým) a delivery (kadence, tón). Přestože rap je primárně spojovaný s hiphopovou kulturou, vznikl dříve. Nejznámějším předchůdcem moderního rapu je tradice západoafrických básníků, tzv. griotů.

Breaking

Nejznámější nehudební složkou hiphopové kultury je tanec, původně tedy konkrétně B-boying (Breaking). V době, kdy Afrika Bambaataa hlavní hiphopové elementy definoval, se totiž právě Break Dance (nesprávné komerční označení pro Breaking) jako první z dnešních Street Dance stylů rozvíjel.

Graffiti

Graffiti je psaní nebo kresba vytvořená na zdi nebo na jiném povrchu (v New Yorku typicky např. vagón metra) barevnými spreji nebo fixy, obvykle jako forma uměleckého vyjádření. Jde o doposud nejkontroverznější element hiphopové kultury, protože je často spojován s vandalismem.

5. element Hip Hopu

V posledních letech se už neříká, že Hip Hop má čtyři základní elementy, ale pět. Pátým elementem je Beatbox neboli B-box, tedy vytváření perkusivních zvuků za pomoci lidského hlasu. Beatbox může také zahrnovat vokální imitaci turntablismu a dalších hudebních nástrojů.

Další elementy Hip Hopu

Kromě těchto čtyř, resp. pěti základních elementů, má Hip Hop i mnoho dalších. Patří mezi ně např. knowledge (znalosti o hiphopové kultuře, především o historii), language (speciální mluva, resp. výrazy, které se používají v souvislosti s hiphopovou kulturou), fashion (styl oblékání), atd.

Kdy Hip Hop vznikl?

Jako oficiální datum vzniku Hip Hopu je označován 11. srpen 1973. Co se ten den vlastně stalo?

11. 8. 1973 probíhal narozeninový večírek jisté Cindy. Akce se konala v legendárním činžovním domě na adrese 1520 Sedgwick Avenue v newyorském Bronxu. Budova je dodnes považována za místo, kde oficiálně vznikl Hip Hop. Dokonce i ulice, kde se tento večírek (a mnoho dalších) pořádal, byla v roce 2016 přejmenována na Hip Hop Boulevard.

Hlavní postavou tohoto příběhu ale není Cindy. Tím nejdůležitějším člověkem je Clive Campbell. Narodil se 16. dubna 1955 ve městě Kingston na Jamajce, odkud se ve věku 12 let odstěhoval právě do amerického Bronxu. Jako středoškolák se věnoval nejprve posilování, a protože byl poměrně vysoký, tak od svých kamarádů obdržel přezdívku Hercules, z čehož vzniklo zkrácené Herc. Tuto přezdívku aplikoval nejdříve při sprejování graffiti a poté i při deejayingu. Začal si říkat Dj Kool Herc.

Zásadní pro vývoj hiphopové hudby bylo, když si Dj Kool Herc všiml, že lidé na akcích, kde hrál, při tanci více reagují na pasáže z písní, ve kterých se nezpívá a na chvíli vyčnívá beat (neboli breaks). To ho zaujalo, a proto se rozhodl, že by bylo dobré, kdyby tyto pasáže byly dlouhé stejně jako celá píseň. Lidé by pak zůstávali na parketě déle a více by tancovali. Jako první na světě si tedy pořídil dva gramofony a kupoval si také vždy dvě stejné gramofonové desky, aby mohl instrumentální pasáže z písní mixovat neustále za sebou.

Tento postup použil poprvé právě 11. 8. 1973 na narozeninové party své sestry Cindy. Právě proto je tento den považován za den, kdy vznikl Hip Hop.

Klíčové momenty 50 let Hip Hopu

Historie

Hip Hop je kultura s velmi bohatou historií – ne, co se týče času (přece jenom 50 let zase není tolik), ale co se týče událostí. Určitě je třeba zmínit např. vynález scratchingu, který má na svědomí Grand Wizzard Theodore (1975), první komerčně vydaný hiphopový singl od Sugarhill Gang s názvem Rapper´s Delight (1979) nebo významný milník z tanečního světa, a to legendární battle mezi Rock Steady Crew a Dynamic Rockers v Lincoln Center (1981).

Do hiphopové historie se ale zapsali také Will Smith a Jeff Townes (DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince), kteří v roce 1989 vyhráli Grammy. Tento rok se totiž na Grammy vůbec poprvé oceňovala i kategorie Hip Hop, jenže ne v hlavním vysílacím čase. Oba intepreti proto předávání cen bojkotovali, což paradoxně přineslo Hip Hopu ještě mnohem větší slávu. O rok později nejen, že byl Hip Hop v hlavním vysílacím čase, DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince se stali prvními hiphopovými umělci, kteří měli na Grammy možnost živě vystoupit.

V roce 2003 se do historie Hip Hopu velmi významně zapsal Eminem. Stal se totiž prvním rapperem v historii, který získal Oscara, což byla do té doby věc absolutně nemyslitelná. Díky songu Lose Yourself (titulní píseň z filmu 8 Mile) získal uznání nejen v hudebním, ale i ve filmovém světě.

Současnost

Americký prezident Barack Obama dostal v roce 2009 Hip Hop poprvé do Bílého domu, vystoupení během večera poezie a mluveného slova skončilo ovacemi ve stoje všech přítomných hostů včetně prezidenta a první dámy. V roce 2015 se Hip Hop poprvé dostal na Broadway díky muzikálu Hamilton (od té doby je jedním z nejžádanějších a nejúspěšnějších muzikálů v historii). Kendrick Lamar se v roce 2018 stal prvním rapperem v historii oceněným prestižní Pulitzerovou cenou. A nakonec, roce 2021 pokořil kanadský rapper Drake jako první hudební interpret v historii hranici 50 miliard přehrání na službě Spotify.

Opravdové uznání se Hip Hopu dostává až v posledních letech, vše je to ale díky 50 let jeho historie.

Pozn.: Mnoho interpretů (často velmi zásadních) hiphopové historie jsme nezmínili. Je jich opravdu tolik, že by to vydalo na několik samostatných článků. Pokud vás ale rap a jeho historie zajímá, doporučujeme zajímavý článek České televize, který vznikl v rámci pořadu Bigbít.

Tanec jako zásadní element Hip Hopu

Jak už jsme v článku zmínili, tanec je jedním ze čtyř základních elementů Hip Hopu. Vzpomeňte si na způsob, jak vlastně Hip Hop vznikl a kvůli komu. Ano, bylo to kvůli tanečníkům, aby zůstávali na tanečním parketu déle. Dá se proto celkem legitimně říct, že bez tance bychom letos neslavili 50 let Hip Hopu.

Taneční styly navázané na hiphopovou kulturu se neustále vyvíjejí. Na začátku byl Breaking a když přeskočíme do současnosti, tak momentálně se dá jako nejnovější hiphopový taneční styl označit Litefeet. Ten je už velmi populární i v Česku a věnovat se mu samozřejmě můžete (kromě jiného) i v 331 Dance Studiu, na tanečních lekcích v Olomouci nebo v Praze.

Pokud vás Hip Hop zajímá a baví, neváhejte a přidejte se k nám. Naše taneční kurzy jsou určeny i absolutním začátečníkům.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články