O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 30 března, 2021 .

Locking. Taneční styl, který vymyslel Don Campbell, tento týden zažil významné výročí. Začali jsme jej tancovat před 50 lety.

Don Campbell – jméno, které zná každý street dance tanečník. Člověk, který „vymyslel“ taneční styl Locking, což je vůbec první tanec, který dnes zařazujeme pod Street Dance. Locking oslavil začátkem ledna 2020 významné jubileum. Už je to totiž 50 let, co spatřil světlo světa. Proto stojí za to se dnes podívat na to, kdo to Don Campbell vlastně je …

Město Los Angeles uctilo 50. výročí vzniku tanečního stylu Locking velkolepým způsobem. Na křížení Stocker Street se světoznámým hollywoodským boulevardem Crenshaw vytvořilo tzv. Don Campbell Square na počest tohoto legendárního tanečníka.

Don Campbell se prosadil díky pořadu Soul Train

Don Campbell se narodil 7. ledna 1951 v Saint Louis, Missouri (USA) a k tanci se dostal při studiu komerčního umění v Los Angeles. Ve svých dvaceti letech se poprvé představil v legendárním a velmi úspěšném televizním pořadu Soul Train, který představoval funkové, hiphopové a r´n´b umělce (hudebníky a tanečníky). Právě tam se seznámil s dalšími tanečníky, se kterými založil první lockingovou taneční skupinu The Lockers (původní název byl The Campbellock Dancers). Členové byli Don „Campbellock“ Campbell, Fred „Mr. Penguin“ Berry (tanečník / herec z filmu What Happening), Toni „Mickey“ Basil (choreografka, v té době Donova přítelkyně) a Adolfo „Shabadoo“ Quinones (tanečník / herec z filmů Breakin ‚a Breakin ‚2 – Electric Boogaloo). Později se přidali Bill „Slim the Robot“ Williams, Leo „Fluky Luke“ Williamson a Anthony „Tony GoGo“ Foster (ano, ten Tony GoGo, jehož synové tvoří slavnou lockerskou dvojici GoGo Brothers).

Zlaté roky The Lockers

The Lockers byli velmi žádaným zbožím. Do svých vystoupení si je zvali Frank Sinatra, Bob Hope, Carol Burnett, Merv Griffin, Bill Cosby, Aretha Franklin a mnoho dalších. The Lockers také vystupovali ve slavných televizních pořadech The Carol Burnett Show nebo The Tonight Show, na předávání Grammy nebo Oscarů. V Saturday Night Live vystupovali jako první nehudební skupina. Kroky, které Don Campbell vymyslel, jste mohli zahlédnout v mnoha hudebních videoklipech (The Backstreet Boys, N’Sync, Britney Spears, Christina Aguilera, Wyclef Jean, Snoop Dogg, Jermaine Dupri, Busta Rhymes, Aaliyah, Mya, atd.).

The Lockers

Don Campbell byl vyznamenán na vůbec první Hip hop konferenci v Rock & Roll Hall of Fame (muzeum v Clevelandu v Ohiu pro významné hudebníky, producenty a ostatní osobnosti důležité pro rock & roll). V muzeu jsou vystaveny i různé artefakty, např. Donovo oblečení, které nosil během své kariéry.

Don Campbell v Olomouci

Během své kariéry odučil Don Campbell samozřejmě i spoustu workshopů. Vyučoval převážně v USA, ale navštívil i tanečníky v Japonsku, Kanadě, Portugalsku, Anglii, Nizozemsku nebo Německu. A jednou navštívil i Českou republiku, konkrétně Olomouc. Stalo se tak v září 2008 při příležitosti konání street dance battlu Druhá Šance 8: USA Legends. Jedním z organizátorů akce byl i Dejv Zapletal, dnes vedoucí 331 Dance Studia Olomouc.

Tancovat naživo jsme Dona Campbella moc neviděli, už před těmi 12 lety převážně seděl a učil jen teoreticky. Přesto vůbec setkat se s někým takovým a slyšet jej mluvit o Lockingu a jeho historii, vysvětlovat některé kroky, atd., to je věc, na kterou prostě nezapomenete. Navíc workshop probíhal na sále, na kterém i teď trénuji, občas ho tam pořád vidím sedět pod televizí :-)

Pokud máte možnost setkat se s někým, kdo stál u zrodu nějakého street dance stylu, udělejte to, je to neuvěřitelně inspirující. Za pár let už tanečníci takovou možnost mít bohužel nebudou.
Dejv, vedoucí a lektor 331 Dance Studia Olomouc

Tento týden oslavil Don Campbell své 69. narozeniny a vyznamenalo jej město Los Angeles (viz poznámka v rámečku výše). Se svým synem Dennisem pracuje na několika projektech, mezi které patří ilustrovaná kniha o Lockingu a jeho historii, autobiografické DVD podrobně popisující jeho život a především celovečerní film založený na jeho životním příběhu. Máme se na co těšit :-)

Tancujte jako Don Campbell

Locking patří mezi styly, které vyučujeme na tanečních kurzech v 331 Dance Studiu Olomouc. Věnujeme se mu především v kategorii teenagerů (kurz Streetdance Juniors) a dospělých (Streetdance Adults), setkat se s Lockingem můžete ale i na tanečním kroužku pro děti (Streetdance Kids) nebo v nesoutěžním tanečním kurzu pro rodiče.

Pokud to máte do Olomouce daleko, můžete se Locking naučit tancovat i doma v obýváku, a to díky našim online lekcím.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články