Úvod » Taneční blog 331 Dance Studia Olomouc » Rady a návody » 5 tipů, jak vybrat taneční školu pro sebe nebo své dítě
Rady a návody

5 tipů, jak vybrat taneční školu pro sebe nebo své dítě

Chcete začít tancovat. Ale jak si vybrat tu nejlepší taneční školu, skupinu nebo studio? Pokusíme se vám poradit, na co je dobré se zaměřit …

Ať už bydlíte na jakémkoliv místě v České republice, ve svém okolí pravděpodobně najdete alespoň jednu taneční školu. Tanec je totiž velmi populární (víme proč), a to je moc dobře. S velkou pravděpodobností ale především ve větších městech budete řešit problém, že tanečních škol, skupin nebo studií je k dispozici hned několik. Pochopitelně vyloučíte ty, kteří se věnují tanečním stylům, které vás nezajímají. I tak vám ale v hledáčku zůstanou minimálně dvě nebo tři možnosti.

Co teď? Sepsali jsme pro vás 5 tipů, kterými vám chceme výběr taneční školy usnadnit. Takže na co je dobré se zaměřit?

1) Lektoři a instruktoři

Jedna z prvních věcí, na kterou byste se měli při výběru taneční školy zaměřit, je to, kdo v dané taneční škole vyučuje. Pokud to totiž s tancováním myslíte vážně, právě lektoři a instruktoři se stanou ve vašem tanečním vývoji nejdůležitějšími osobami. Podívejte se, kdo v taneční škole dlouhodobě vyučuje, kdo tvoří choreografie. Jsou to „vlastní“ nebo externí lektoři?

Občasná návštěva externího lektora je velmi prospěšná pro rozvoj tanečníků, může totiž nabídnout další pohled na konkrétní taneční styl. Naopak pokud externí lektoři tvoří celé choreografie, může to být známka toho, že si taneční škola nedokázala vychovat vlastní dostatečně kvalitní lektory a choreografy.

Také není pravda, že výborný tanečník musí být výborný lektor. Často to tak může být, ale často také ne. Jde totiž o dvě naprosto odlišné disciplíny. O tom, co všechno byste měli vědět o svých lektorech, jsme psali již dříve.

Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc

Na víkendové workshopy, soustředění a občas i na pravidelné lekce si zveme externí lektory. Zakládáme si však na tom, aby všechny choreografie, se kterými se prezentujeme na veřejnosti, vytvářeli naši vlastní lektoři.

2) Kamarádi a známí

Ruku na srdce, mnoho lidí si vybere tu taneční školu, kde už tancují jeho přátelé. A je to dobře. Je přece příjemné jít někam, kde už někoho znáte. Navíc tím pádem dostanete opravdu důvěryhodné reference, takže nekupujete zajíce v pytli.

Pozor ale na to, aby přátelé nebyli jediným důvodem, proč taneční školu navštěvujete. Pokud by totiž z nějakého důvodu (zranění, stěhování, atd.) taneční školu opustili, co budete dělat vy? Přestanete tancovat jen kvůli nim? To by přece byla obrovská škoda. Proto mějte rádi tanec jako takový a nebuďte při něm závislí na ostatních lidech.

Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc

Nejvíce nových tanečníků k nám skutečně přichází na doporučení někoho, kdo již s námi tancuje. Noví tanečníci jsou ale často zařazeni do jiných týmů, proto nejsou „závislí“ na svých kamarádech. Setkávají se s nimi ale na nejrůznějších akcích.

3) Koncept a rozdělení tréninků

Určitě není na škodu se zamyslet nad tím, jak daná taneční škola vlastně funguje. Existují zvlášť lekce pro začínající a pokročilé tanečníky? Můžete se jako začátečník po čase posunout mezi pokročilé? Jsou tanečníci rozděleni do skupin podle věku?

Je velmi důležité tancovat ve skupině tanečníků, kteří jsou na tom podobně jako vy – ať už jde o taneční pokročilost nebo věk. Určitě narazíte na taneční školu, kde např. junioři trénují s dospělými nebo začátečníci s pokročilými. Pro taneční vývoj to ale ideální není. Důsledkem těchto kompromisů je to, že vždy někdo buď nestíhá nebo se na lekci nudí. Ani v jednom případě tedy nebudete tanečně růst.

Nesnažte se proto zařadit se do skupiny starších tanečníků, když nesplňujete věkový limit. Nesnažte se vnutit k pokročilým, když si nejste jistí, že na to máte. Vše má svůj čas a přirozený vývoj je opravdu velmi důležitý.

Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc

Věkové kategorie rozdělujeme na Baby (3-4 roky), Mini (5-7 let), Kids (8-11 let), Juniors (12-15 let), Adults (16-29 let) a Seniors (30+ let). V jednotlivých věkových kategoriích navíc fungují samostatné taneční týmy rozdělené dle pokročilosti.

4) Netaneční „věci“

Možná to zní trochu zvláštně, ale při výběru taneční školy stojí za to se trochu rozhlédnout. Zamyslete se nad věcmi, které s tancováním zdánlivě příliš nesouvisejí. Jak vypadají webové stránky taneční školy? Jak často jsou aktualizované? Jak taneční škola komunikuje na sociálních sítích? Máte šanci se i jako „nečlen“ něco dozvědět o tanečnících, kteří ji navštěvují?

Tyto zdánlivé maličkosti totiž prozradí, jak se taneční škola chová nejen ke svým vlastním tanečníkům, ale také ke všem ostatním. Pokud na Facebooku o taneční školu „zakopáváte“ pouze v období zápisů, ale celý další rok se o ní nemáte šanci nic dozvědět (s výjimkou chlubení se úspěchy na soutěžích), o něčem to svědčí.

Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc

V rámci možností se snažíme pravidelně přispívat na náš blog, ve kterém se dozvíte nejrůznější zajímavosti i ze zákulisí tanečních lekcí. Zveřejňujeme rozhovory s lektory i tanečníky, dáváme rady a návody nebo tipy na zajímavou hudbu a taneční videa. Ze sociálních sítí nejvíce přispíváme na Facebook, Instagram a YouTube.

5) Cena

Co si budeme říkat, cena je při výběru taneční školy důležitý faktor. Je ale důležité si uvědomit, že ji ovlivňuje spoustu věcí. Asi všichni tušíme, že budou rozdílné ceny v Praze a v Horní Dolní. Proto je vhodné udělat si průzkum v daném městě. Většinou zjistíte, že ceny jsou navzájem velmi podobné. Pokud narazíte na cenu výrazně vyšší nebo naopak výrazně nižší, určitě zpozorněte.

Naopak řešit rozdíl jedné nebo dvou stokorun za semestr se příliš nevyplatí. Tento rozdíl může být daný výší pronájmu nebo třeba režijními náklady taneční školy (účetní, grafik, webmaster, atd.).

Místo toho se raději zaměřte na „skryté“ výdaje, které vás během taneční sezóny mohou potkat. Je taneční škola členem nějaké taneční organizace (typicky Czech Dance Organization)? Pak pravděpodobně budete platit členské příspěvky. Kolika tanečních soutěží se během roku účastní? Je jich 5? Nebo 20? Kde soutěže probíhají? Pokud si sečtete veškeré startovné a cestovné během taneční sezóny, může vás to nemile překvapit.

Jak to chodí v 331 Dance Studiu Olomouc

Nejsme členy žádné taneční organizace. Náklady nad rámec kurzovného jsou pouze kostýmy (cca 300-600 Kč) + startovné a cestovné na 4-5 soutěžích v okolí Olomouce během taneční sezóny.

Pokud při výběru taneční školy zvolíte 331 Dance Studio Olomouc, budeme samozřejmě velmi rádi a budeme se na vás těšit :-) Zápis na novou taneční sezónu právě probíhá.