10 věcí, které byste měli vědět o svých lektorech

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Taneční lektor je člověk, který se snaží zájemce o tanec něco naučit. Někdy ale úplně jednoduchý život nemá. Co byste o něm měli vědět?

Pokud tancujete v nějaké taneční škole, jste členy nějaké taneční skupiny nebo navštěvujete taneční kurzy v nějakém tanečním studiu, na jejich „výkonu“ záleží to, co si z taneční lekce odnesete. Taneční lektor ale úplně jednoduchou práci nemá. Dnes jsme proto připravili takový odlehčený článek, ve kterém vám prozradíme deset věcí, které byste měli vědět o svých lektorech. Třeba o těch, kteří vyučují v 331 Dance Studiu Olomouc, ale samozřejmě také o jakýchkoliv jiných.

I.

1. Dobrý tanečník = dobrý lektor. Tato rovnice často platí, ale často také ne. Ne každý dobrý tanečník může být lektor, naopak většina výborných lektorů byla jen průměrnými tanečníky. Jde totiž o dvě naprosto odlišné disciplíny, ke kterým je také třeba odlišně přistupovat. To, že váš lektor nevyhraje na battlu první místo, opravdu nic neznamená. Naopak, pro mnoho lektorů je největší čest, pokud jej porazí jeho vlastní žák.

II.

2. Lektorská práce je náročná a lektoři stráví více času přípravou na lekci než samotnou lekcí. Průměrně 2x – 3x více času. Kromě přípravy samotné lekce a tvorby choreografií je to také sebevzdělávání (cestování po workshopech), hledání hudby a její mix, v případě soutěžní choreografie také vymýšlení postavení, kostýmů, atd. No a samozřejmě také to všudypřítomné papírování … Nezapomínejte proto, že lektoři kvůli vám pracují mnoho hodin, které nejsou na první pohled vidět.

III.

3. Pokud jste po lekci zpocení, unavení nebo vás něco bolí, znamená to, že lektor odvedl dobrou práci. Ne každá lekce ale může být fyzická náročná. V období před soutěžemi nebo vystoupeními je program lekcí zaměřený spíše na tvorbu choreografií, postavení, opravování chyb – to jsou povinnosti, které někdy nejsou až tak zábavné, ale jsou nutné. Stoprocentní soustředěnost tanečníků proto lektorovi pomůže tyto povinnosti zvládnout co nejrychleji.

IV.

4. Největší radost lektorovi neudělá plný sál tanečníků ani dokonalá choreografie. Správný lektor totiž tancem žije, proto jej nejvíce potěší, když na stejnou vlnu budou naladěni i tanečníci. Žít tancem znamená studovat historii, znát taneční styly i prvky, sledovat aktuální dění. Zkuste někdy za svým lektorem přijít a vylíčit mu, které nové video od vašeho oblíbeného amerického tanečníka se vám líbí a proč …

V.

5. Lektor není bavič, nečekejte proto, že každá lekce musí být ukrutně zábavná. Je určitě fajn, když se na lekci zasmějete, je to ale jen vedlejší produkt. Lektor je především v roli učitele, proto byste si z lekce měli vždy v první řadě odnést nové dovednosti nebo nové informace v taneční oblasti. Pobavit se, pokecat, atd. je vždy možné po lekci.

VI.

6. To, že je lektor přísný a chce po vás věci nad rámec lekce (trénink navíc, atd.), znamená jediné = cítí potenciál a chce z vás dostat to nejlepší. Nebuďte na něj proto naštvaní a berte to jako příležitost, jak se zlepšit. Kdyby to nemělo smysl, lektor by to nedělal.

VII.

7. Neříkejte, že na tanec nemáte čas, není to pravda. Život je otázkou priorit a toho, jak si je uspořádáte. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Jsou lektoři, kteří toho občas mají tolik, že vymýšlejí choreografie v kupé vlaku při cestě ze školy nebo na WC v práci, přesto si nikdy nestěžují. A chtějí učit tanečníky, kteří se pro tanec také obětují, ne ty, kteří kvůli dvěma hodinám denně stráveným na Facebooku nebo Instagramu tvrdí, že na tanec nemají čas.

IIX.

8. Máte mnohem více příležitostí než váš lektor. Vše jde neustále dopředu a v době, kdy byl váš lektor ve vašem věku, zdaleka neměl tolik informací, možností vzdělávání se, atd. Dnešní doba může produkovat mnohem více dobrých tanečníků, proto nebuďte líní a využijte toho. Váš lektor vám tuto příležitost tiše závidí a zároveň nechápe, proč ji využívá tak málo lidí.

IX.

9. Vítězství na taneční soutěži je fajn, ale většinu lektorů potěšíte i jinak. Vítěz totiž může být jen jeden a většina lektorů na soutěž jede s jiným cílem. Pokud zatancujete lépe než na předchozí soutěži, určitě jej nezklamete. Stejně tak je třeba nezapomínat na to, že můžete spolu strávit fajn den, zažít spoustu srandy a získat nové zkušenosti. To všechno je důležité.

X.

10. Chcete potěšit svého lektora? Jděte za ním na konci lekce a poděkujte mu. Přicházejte na lekce včas a neodcházejte před jejím ukončením, a to ani v případě, že se lekce o pár minut protáhne. Komunikujte s lektorem v průběhu lekce, odpovídejte, když se na něco zeptá. Nevzdávejte se, ale bojujte, když vám něco nejde. Trénujte doma, zlepšujte se.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články