World Of Dance: Největší světová taneční značka je už i v ČR

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 15 prosince, 2023 .

World Of Dance – přední světová značka tanečních soutěží a televizních reality show už oficiálně působí i v Česku. Pojďme si ji představit.

Je jen málo tanečníků, kteří nikdy nezaznamenali název World Of Dance. Jenže každý má s touto značkou spojeného něco trochu jiného. Někdo si vybaví taneční soutěž, někdo televizní pořad, někdo videa na YouTube, … I to je známka toho, jak široký zásah World Of Dance má. A v listopadu 2023 tato značka oficiálně vstoupila i do České republiky.

Pojďme ale od začátku …

Taneční soutěž World Of Dance

Píše se rok 2008 a David Gonzalez spolu s Myronem Martenem, Matthew Everittem, Michaelem McGinnem a Hermanem Floresem zakládají v kalifornském městě Fullerton značku World Of Dance. Nutno říct, že David Gonzales je především podnikatel s více než 30 lety zkušeností, které se týkají budování lifestylových značek. Má silné dovednosti v oblasti marketingu na sociálních sítích, produkce videa, managementu akcí a marketingové strategie. Neznamená to ale, že by neměl zkušenosti také z tanečního světa.

Ve stejném roce, tedy 2008, se konala první taneční soutěž s názvem World Of Dance, která se v průběhu několika let rozšířila prakticky do celého světa. Nutno dodat, že v té době už šest let fungovala další velmi známá taneční soutěž původem také z Kalifornie, konkrétně z Los Angeles, Hip Hop International.

V současné době se každoročně koná cca 15 kvalifikací World Of Dance pouze v USA, dalších cca 40 kvalifikací pak v dalších zemích na různých kontinentech. Vítězové jednotlivých kvalifikací jsou pak pozváni na světové finále, které se samozřejmě koná v Kalifornii.

Reality show World Of Dance

Po devítiletém působení v roli organizátorů tanečních soutěží vstoupili Gonzales a Marten do televizního světa. V roce 2017 se totiž konala první a dodnes legendární série NBC World Of Dance, ve které zvítězili Les Twins (a to i přes zranění jednoho z dvojčat Laurenta, který finálové kolo musel odtancovat na vozíku).

V USA se tanec na televizní obrazovky dostává mnohem častěji než třeba v Česku. NBC World Of Dance byl do jisté míry následovníkem velmi úspěšné televizní taneční soutěže America´s Best Dance Crew (v roce 2011 tancovala ve vítězné I.aM.mE Crew i česká tanečnice Jája Vaňková), za kterou stáli organizátoři konkurenční soutěže Hip Hop International. Tento kalifornský taneční souboj se tedy pomyslně přenesl ze sportovních hal do televize. Pikantní na tom bylo, že show America´s Best Dance Crew se měla původně vysílat na NBC pod názvem World Moves. Nakonec ale skončila na MTV, kde se vysílala do roku 2015. O dva roky později pak tedy televizní obrazovky ovládla reality show NBC World Of Dance.

Zásadní tváří celého konceptu NBC World Of Dance, výkonnou producentkou a také jednou z porotkyní byla známá zpěvačka Jennifer Lopez aka JLo. Odvysílaly se celkem čtyři sezóny a jejich vítězi se kromě Les Twins stali také The Lab, The Kings a MDC 3. Pandemie COVIDu, ale i postupně klesající sledovanost zapříčinily to, že v březnu 2021 producenti oficiálně oznámili ukončení NBC World Of Dance. Páté série jsme se tedy prozatím nedočkali.

Pokud vás taneční reality show NBC World Of Dance zajímá více, věnujeme se jí v samostatném článku na našem blogu.

YouTube World Of Dance

Marketing na sociálních sítích je jednou z výborných dovedností zakladatele WOD Davida Gonzalese. Není proto příliš překvapivé, že třeba na YouTube se této značce poměrně daří. Nepředstavujte si, že World Of Dance má na YouTube klasicky jeden kanál, marketingové oddělení jich ve skutečnosti spravuje více než 300. Jen hlavní kanál Official World Of Dance obsahuje momentálně přes 4800 videí a sleduje jej necelých 6 miliónů fanoušků.

Nahrávací společnost World Of Dance

V roce 2020 David Gonzalez a Myron Marten své podnikání rozšiřují i do hudebního světa a zakládají World Of Dance Records, nahrávací společnost poskytující kompletní služby a společnost pro správu uměleckých značek. Společnost zatím není příliš rozšířená, ale má určitě snahu podporovat tanečníky, kteří se vydají zkoušet štěstí také na hudebním poli. Pod World Of Dance Records jsou zatím podepsaní dva relativně známí tanečníci, a to BluPrint a John Killacky.

BluPrint není v taneční komunitě neznámé jméno. Proslavil se v 10. sérii So You Think You Can Dance, ale byl také součástí atlantského tria Dragonhouse, které možná znáte z NBC World Of Dance. Jako mnoho tanečníků zkouší prorazit i v roli rappera, spolu s Johnem Killacky má na kontě např. singl Talk Body z roku 2021.

A to není vše …

Seriál tanečních soutěží, televizní reality show, velké portfolio na sociálních médiích, vlastní nahrávací společnost nebo plnohodnotné produkční studio spojující nejrůznější značky s mládeží. To vše je World Of Dance – značka, kterou čeští tanečníci až na pár výjimek znali především z obrazovek notebooků a mobilních telefonů. Až do letošního roku …

World Of Dance v ČR

Velkolepě působila informace, že v roce 2023 proběhne kvalifikace na světové finále World Of Dance také v ČR. Jsme totiž poměrně malá země, a tak se nám kvalifikace na velké taneční soutěže bohužel většinou vyhýbají. V minulosti jsme se mohli v Praze kvalifikovat na prestižní světové battly Juste Debout, Battle Of The Year nebo Red Bull Dance Your Style. V dlouhodobém měřítku šlo ale o výjimky, navíc finále těchto akcí se vždy odehrávalo v Evropě (ve Francii, resp. v Německu).

Tentokrát měl ale vítěz přislíbený postup na světové finále do USA.

Premiérový ročník World Of Dance Czechia proběhl 19. listopadu 2023 v brněnské Zoner BobyHall. Nutno říct, že pořadatelé (za českou stranu akci organizovali Dogga Clan) si vybrali jedno z nejlepších míst na taneční soutěže v Česku. Pravidelně se zde koná třeba regionální kolo Czech Dance Masters nebo pohárová soutěž Right 2 Dance a … na obou bývá mnohem více diváků než kolik se přišlo podívat na WOD.

Příčinou bude pravděpodobně relativně vysoká cena za vstupenky, které se sice v omezeném množství a s dostatečným předstihem daly pořídit levněji, standardní cena v předprodeji cca 14 dnů předem byla ale 700 Kč. U World Of Dance ovšem musíte počítat s tím, že za značku se prostě platí. I startovné se odvíjí podle toho, kdy svou choreografii přihlásíte, ceny začínají na 650 Kč za tanečníka.

World Of Dance Czechia
World Of Dance Czechia

Výsledky 2023

A jak to tedy vlastně dopadlo? Pro české tanečníky je asi nejzásadnější zpráva, že nominaci na světové finále si v juniorské kategorii do 18 let vytancovali B-Fresh Brno, gratulujeme. Pokud se rozhodnou jet, zatancují si koncem července 2024 v Los Angeles Convention Center.

Team Division

1. Unostar Dance Studio Košice (SK)
2. The Archive Infinity Warsaw (PL)
3. D-Company Valašské Meziříčí (CZ)

4. Poison Praha (CZ)
5. Art Fam Studio Lviv (UA)
6. Limit DC Havířov (CZ)
7. Shooters Litoměřice (CZ)
8. Dance4You Györ (HU)
9. Teddy´s Army Vikings Tarnów (PL)
10. Universe Dance Crew Zagreb (HR)

Mezi dalšími českými zástupci, kteří se neprobojovali do top 10, byli Cobalt Blue z Prahy, Dance Center Marverci z Ústí nad Labem, M-Dance Crew z Kroměříže, ADC Fresh Stars z Prahy nebo Freaks Crew z Kolína.

Junior Team Division

1. B-Fresh Brno (CZ)
2. Movement Studios Praha (CZ)
3. Limit DC Havířov (CZ)

4. M & Dance Studio Lviv (UA)
5. Street Busters Jihlava (CZ)
6. DS Art-Line Mukachevo (UA)
7. Dance Family Kyiv (UA)
8. Dance Family Kyiv (UA)
9. Pivot Dance School Dnipro (UA)
10. Bondini Team Kropyvnytskyi (UA)

Mezi dalšími českými zástupci, kteří se neprobojovali do top 10, byli Hectic Dance Club z Prahy nebo Freaks Crew z Kolína.

Upper Division, Junior Division

Kromě velkých choreografií probíhá na World Of Dance také soutěž pro 1-4 tanečníků – Upper Division a Junior Division. V Brně šlo ale většinou pouze o sóla (dua nebo trojičky byly výjimkou). V juniorské kategorii zde zvítězila Yana Boshnak Eoe z Oděsy (UA), v tzv. Upper Division pak Rozálie Tarczalová a Pavlína Mikešová z pražského Fantasy Dance Studia.

Co se nám líbilo a co nás zamrzelo

V prvé řadě je určitě potřeba zdůraznit význam toho, že se podařilo kvalifikaci World Of Dance uspořádat v České republice. Snad na první ročník navážou další. Diváci mohli být ale mírně řečeno rozladěni z kvality tanečních choreografií, protože rozdíl mezi některými soutěžícími byl opravdu obrovský a odhadnout tak dopředu výsledky nebylo příliš složité.

Další zklamání možná čekalo ty, kteří absolvovali jiné taneční soutěže na jaře letošního roku. Většina tanečních skupin totiž jen oprášila již hotové choreografie a nepřipravovala si na tuto soutěž nic speciálního (přestože má WOD odlišná pravidla a choreografové tak mají více možností). Celkově jsme ale čekali mnohem větší českou účast a na rovinu musíme přiznat, že na mnoha jiných tanečních soutěžích bylo letos k vidění daleko více.

To vše je ale do jisté míry pochopitelné, protože nikdo nevěděl, co může od prvního ročníku čekat. Mnozí se tak možná (úplně zbytečně) báli konkurence. To je holt úděl akcí, které se konají poprvé, takže věříme, že příští rok to bude vypadat zase trochu jinak. Přejeme si, ať se také trochu zlepší moderátorské duo – speakeři byli bohužel jedním z nejslabších míst celé organizace, pro neznalé bylo téměř nemožné odhadnout, kdo zrovna tancuje.

Jak to vidíte vy?

Na náš Instagram jsme v době konání české kvalifikace dávali anketu, abychom se dozvěděli, kdo z našich sledujících je přímo na akci v Brně nebo kdo sleduje livestream na internetu. Zajímavé je, že 90 % z vás odpovědělo, že o akci vůbec nevědělo. Částečně to bylo poznat i v samotné Zoner BobyHall, slyšet češtinu tam totiž nebyl tak úplně standard.

Mezi těmi, kteří se ale do Brna vydali osobně, byla i naše lektorka Kej. Jak premiérový ročník World Of Dance vidí ona?

Letos jsem se byla podívat na WOD, protože tuto soutěž znám z videí a zajímalo mě, jak probíhá naživo. Příliš jsem o ní předem nevěděla, takže mě hned překvapilo, že se na soutěži spolu utkávají choreografie z různých tanečních stylů. Atmosféra na soutěži se mi líbila, ale věřím, že v dalších letech bude ještě lepší. Čekala jsem, že tam bude více přihlášených skupin s choreografiemi připravenými přímo na tuto soutěž. Místo toho tam bylo spoustu čísel, které jsme už viděli na soutěžích v minulé sezóně. Během soutěží se ale většinou starám o své týmy a nemám moc času na sestavy koukat, tak jsem se pro jednou mohla věnovat jen roli diváka. V paměti mi utkvěla vazba Groovy Street a Matrix, která tuším i zvítězila ve své kategorii.Kej, 331 Dance Studio Olomouc

World Of Dance 2024

Máme tedy za sebou jeden velký milník. Přes všechna negativa související s premiérovým ročníkem je fakt, že značka World Of Dance vstoupila do Česka, jednoznačně pozitivní zprávou. Českým tanečníkům a tanečnicím se tak otevírají nové možnosti, českou taneční scénu to jednoznačně obohatí. Teď už jen zbývá doufat, že se dočkáme i (nejen) v roce 2024.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články