Step Up / Let´s Dance jsou nejúspěšnější filmy o tanci. Znáte všechny díly?

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 2 března, 2021 .

Step Up / Let´s Dance. Série tanečních filmů, která v tomto století nemá konkurenci, alespoň podle oblíbenosti. Pojďme si je představit.

Úspěšnou sérii filmů o tanci Step Up, která se v České republice promítala pod názvem Let’s Dance, zná snad každý milovník pouličního a moderního tance. Přesto, že se dějová linie ve filmech této série často podobá, taneční zážitek je pokaždé jedinečný. Na jaké taneční scény této filmové série se nedá zapomenout, a kteří světově známí tanečníci měli možnost si v nich zatančit? Pojďme si připomenout jednotlivé díly.

Step Up (2006)

První, dodnes možná nejlegendárnější díl, sleduje příběh obyčejného kluka Tylera a privilegované tanečnice Nory. Tyler ovládá Street Dance, Nora zase moderní tanec. Díky osudu či úplné náhodě se tito dva tanečníci z odlišných sociálních vrstev potkávají na Marylandské škole umění a spojují zkušenosti z dvou různých tanečních stylů dohromady.

Ikonické duo Tylera a Nory ztvárnili Channing Tatum a Jenna Dewan. Tatum byl pro svou roli vybrán bez předchozího formálního tanečního tréninku, a to pouze na základě svého přirozeného talentu pro freestyle (taneční improvizaci). Jenna naopak měla předchozí zkušenosti ze své kariéry záložní tanečnice pro Pink nebo Janet Jackson.

[fruitful_box title=“Step Up (2006) – hodnocení“ radius=“4″ border_color=“#e0e0e0″ header_bg_color=“#f9f9f9″ header_color=“#4a4a4a“ text_color=“#4a4a4a“ content_bg_color=“#ffffff“]
 • ČSFD: Let´s Dance (hodnocení: 61%)
 • IMDb: Step Up (hodnocení: 6,5)
 • [/fruitful_box]

  Step Up 2: The Streets (2008)

  V návaznosti na první film této série, následuje Andie svůj sen stát se profesionální tanečnicí Street Dance. Samozřejmě k tomu opět volí Marylandskou školu umění, do které vnáší kus svého osobitého stylu.

  Ve filmu se kromě Hip Hopu objevují i další taneční styly jako Contemporary Dance s prvky baletu, B-boying či salsa. Oblíbencem tohoto dílu se stal Moose (Adam G. Sevani), který se prezentuje zejména tanečním stylem Popping. Nezapomenutelnou scénou celého filmu byla finální choreografie zatančená v dešti, kterou proslavila i píseň Bounce od Timbalanda. Ve filmu se objevila také známá taneční skupina Jabbawockeez.

  [fruitful_box title=“Step Up 2: The Streets (2008) – hodnocení“ radius=“4″ border_color=“#e0e0e0″ header_bg_color=“#f9f9f9″ header_color=“#4a4a4a“ text_color=“#4a4a4a“ content_bg_color=“#ffffff“]
 • ČSFD: Let´s Dance 2 (hodnocení: 56%)
 • IMDb: Step Up 2 (hodnocení: 6,2)
 • [/fruitful_box]
  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
  Nejlepší taneční filmy na Netflixu

  Step Up 3D (2010)

  Do třetího dílu této série, který byl k vidění i ve 3D, se vrací oblíbený Moose a také Camille, sestra Tylera z prvního dílu. Film zároveň sleduje romanci mezi Lukem a záhadnou Natalií, kteří se seznámí v tanečním klubu. Ještě více stylu, akrobacie, různorodosti a show. To vše najdeme ve Step Up 3D. Z tanečních stylů se zde objevuje více funk styles, tedy Locking i Popping, ale kromě toho třeba také tango.

  Ve filmu je také scéna, ve které Luke a Natalie tančí brazilskou capoeiru. Jednou z nejosobitějších scén je choreografie, kterou taneční skupiny ztvárnily na píseň Beggin‘ od Madcona. Značný kus této choreografie byl opět zatančen ve vodě, kde samozřejmě nechyběl ani Moose. Ze známých tanečníků se ve filmu objevil především Madd Chadd, specialista na robot dance.

  [fruitful_box title=“Step Up 3D (2010) – hodnocení“ radius=“4″ border_color=“#e0e0e0″ header_bg_color=“#f9f9f9″ header_color=“#4a4a4a“ text_color=“#4a4a4a“ content_bg_color=“#ffffff“]
 • ČSFD: Let´s Dance 3D (hodnocení: 58%)
 • IMDb: Step Up 3D (hodnocení: 6,2)
 • [/fruitful_box]

  Step Up Revolution (2012)

  V tomto dílu se setkáváme s taneční skupinou The Mob, která se specializuje na představení v podobě flash mobu. Spolu s Emily, dcerou hotelového magnáta, tančí na protest jejímu otci. Film je plný energie, Hip Hopu, ale také emocí a moderního scénického tance. Finální tanec Emily a Seana vzal za srdce snad každého diváka. Pár jej zatančil na skladbu The Cinematic Orchestra – To Build A Home.

  Zatímco představitelka Emily tančí již od tří let, představitel Seana byl do role vybrán bez předchozího tanečního tréninku. Ve filmu se objevil Phillip Pacman Chbeeb, známý z taneční skupiny I.aM.mE. Do filmu se také vrací Moose, Kido a Vladd (Madd Chadd), kteří mají ve filmu své vlastní taneční scény.

  [fruitful_box title=“Step Up Revolution (2012) – hodnocení“ radius=“4″ border_color=“#e0e0e0″ header_bg_color=“#f9f9f9″ header_color=“#4a4a4a“ text_color=“#4a4a4a“ content_bg_color=“#ffffff“]
 • ČSFD: Let´s Dance Revolution (hodnocení: 65%)
 • IMDb: Step Up Revolution (hodnocení: 6,4)
 • [/fruitful_box]
  MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
  Nejlepší taneční filmy na HBO

  Step Up: All In (2014)

  Ve Step Up: All In se setkávají taneční hvězdy všech předchozích filmů Step Up / Let´s Dance a společně bojují v Las Vegas o největší vítězství ve svém životě. Do filmu se tak opět vrací Moose, Camille, Sean nebo Andie. Velmi očekávaný závěrečný díl této filmové řady sklidil obrovský taneční úspěch.

  Jednotlivé scény tohoto filmu mají na YouTube počty zhlédnutí v řádu milionů. Finální taneční scéna skupiny LMNTRIX má dokonce neuvěřitelných 43 mil. zhlédnutí. Největší zajímavostí pro české tanečníky je role Jáji Vaňkové, která nyní v taneční komunitě slaví celosvětový úspěch. Proslavila se zejména působením v taneční skupině I.aM.mE, kde mohla tančit po boku Pacmana nebo Chachi Gonzales.

  [fruitful_box title=“Step Up: All In (2014) – hodnocení“ radius=“4″ border_color=“#e0e0e0″ header_bg_color=“#f9f9f9″ header_color=“#4a4a4a“ text_color=“#4a4a4a“ content_bg_color=“#ffffff“]
 • ČSFD: Let´s Dance All In (hodnocení: 52%)
 • IMDb: Step Up: All In (hodnocení: 6,0)
 • [/fruitful_box]

  Step Up: High Water (2018)

  Aby toho nebylo málo, Step Up můžete sledovat i na pokračování. V roce 2018 totiž pro placenou verzi YouTube Red (nyní YouTube Premium) vznikl seriál s názvem Step Up: High Water. Ten má zatím dvě série, které měly premiéru v letech 2018 a v 2019. Letos na jaře byla ale zveřejněna informace, že se chystá série třetí, a to na americké kabelové televizi Starz.

  Seriál vypráví příběhy studentů a učitelů na High Water Performing Arts School v Atlantě.

  [fruitful_box title=“Step Up: High Water (2018) – hodnocení“ radius=“4″ border_color=“#e0e0e0″ header_bg_color=“#f9f9f9″ header_color=“#4a4a4a“ text_color=“#4a4a4a“ content_bg_color=“#ffffff“]

Step Up China (2019)

Zatím jsme nezmínili jeden důležitý fakt, a to, že formát Step Up je tzv. franšíza. Trochu zklamáním pro byl pro mnoho tanečníků prodej práv do Číny, aby mohla vzniknout čínská verze tohoto tanečního filmu pod názvem Step Up: Year Of The Dance (v mnoha zemích včetně USA se ovšem za oficiální název považuje Step Up China). Dle hodnocení filmového serveru IMDb.com se však jedná o nejpovedenější díl celé série (pokud nepočítáme seriál).

Děj filmu se ovšem nevymyká z průměru. Mládež z různých společenských tříd v Pekingu se spojila, aby vytvořila nejlepší čínskou taneční crew a zjistila, co ve skutečnosti znamená být rodinou.

[fruitful_box title=“Step Up China (2019) – hodnocení“ radius=“4″ border_color=“#e0e0e0″ header_bg_color=“#f9f9f9″ header_color=“#4a4a4a“ text_color=“#4a4a4a“ content_bg_color=“#ffffff“]

Let´s Dance je fenomén

A co napsat závěrem? Celá série těchto tanečních filmů je prostě fenomén. Sice jsme se už v roce 2006 podivovali nad „překladem“ do češtiny (Let´s Dance), nicméně to nic nemění na obrovské popularitě tohoto formátu. Jako tanečníci můžeme namítat spoustu věcí, např. ve všech dílech v podstatě stejnou a rozhodně ne originální, tedy často velmi snadno předpovídatelnou dějovou linku. Mnoho tanečních scén také ruší plno vizuálních efektů, což je sice atraktivní pro běžného diváka, tanečníkům je to však většinou na obtíž.

Přesto všechno, pokud máte rádi taneční choreografie a budete srovnaní s myšlenkou, že jde o komerční filmy o tancování, přijdete si na své. Tance je totiž ve všech dílech více než dost a mezi tanečními scénami se určitě najdou i ty velmi zajímavé. Pokud bychom měli doporučit jediný film celé série, byl by to čtvrtý díl Step Up Revolution. Taneční scény v něm jsou velmi originálně stylizované a celkově se scénář alespoň mírně odlišuje od ostatních dílů série. Minout byste ale neměli ani Step Up: All In, a to z důvodu českého zastoupení v něm. Jája Vaňková v něm sice nedostala velkou roli, ale úspěch to rozhodně je.

Madd Chadd & Jája Vaňková | Step Up: All In
Madd Chadd & Jája Vaňková | Step Up: All In

Let´s Dance jako inspirace pro tanečníky

Není snad třeba ani zmiňovat, že celá filmová série Step Up / Let´s Dance inspirovala mnoho tanečníků. Ať už se to týká konkrétních tanečních kroků nebo třeba hudby. Všechny soundtracky jsou velmi oblíbené a prakticky vždy po premiéře nového dílu jsme v tanečních choreografiích různých tanečních skupin slyšeli právě hudbu z těchto filmů.

Pokud se chcete naučit tancovat jako tanečníci z těchto filmů, můžete se přihlásit do některého z tanečních kurzů 331 Dance Studia Olomouc. V podstatě všechny taneční styly, které se ve filmech prezentovaly, totiž vyučujeme. Ať se jedná o tance související se Street Dance (Hip Hop, Popping, Locking, Dancehall, MTV Dance) nebo tance související s Contemporary Dance (Modern Dance, Jazz Dance, Lyrical Dance, Balet).

Jednotlivé taneční kroky se ale můžete naučit i doma, a to díky našim video tutoriálům. V rámci projektu Tanec Online totiž pravidelně zveřejňujeme informace a výuková videa k jednotlivým tanečním krokům, které se tancují v tanečních stylech Hip Hop a House Dance.

[fruitful_btn color=“primary“ size=“extra-large“ link=“https://www.331.cz/tanecni-kurzy“ ]VÍCE O TANEČNÍCH KURZECH V 331 DANCE STUDIU OLOMOUC[/fruitful_btn]

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články