Pohybem ke zdraví: Zdravotní benefity tance, které byste nečekali

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Organizujeme taneční kurzy pro děti i dospělé, taneční workshopy, open classy, soutěže, letní kempy i divadelní představení.

Článek byl aktualizován 31 července, 2023 .

Tanec je zábava a radost. Kromě toho ale tancování poskytuje zdravotní benefity, o kterých možná nemáte tušení. Proč se vyplatí tancovat?

Tanec není jen hubnutí

Tanec je pohyb a jako jakákoliv jiná pohybová aktivita s sebou nese i zdravotní výhody. Některé z nich jde odhadnout bez dlouhého přemýšlení. Když to hodně zjednodušíme, tanec je v podstatě forma kardio cvičení. To znamená, že má velký vliv třeba na spalování kalorií, tedy hubnutí nebo udržování hmotnosti. To záleží na tom, jak často a jakým způsobem tancujete.

Stejně tak je poměrně zřejmé, že tanec velmi dobře slouží jako prostředek ke zvyšování flexibility. Ne každý si nutně potřebuje dosáhnout na špičky nohou, když má propnutá kolena. To ale neznamená, že flexibilita, tedy ohebnost nebo pohyblivost těla, není důležitá. Zkrácení svalů může vést k bolestem při určitých činnostech.

Nemyslete si ale, že hubnutí nebo zvyšování flexibility jsou jediné zdravotní benefity tance, to určitě ne. Tancování může zlepšit mnoho aspektů vašeho zdraví. I takové, které byste možná nečekali. A právě o těch je dnešní článek.

Zdravotní benefity tance

Následující zdravotní benefity tance jsou podloženy nejrůznějšími průzkumy. Občas o nich píšeme i na našem tanečním blogu.

 • hubnutí nebo udržování hmotnosti
 • silnější svaly
 • vyšší imunita
 • silnější srdce, vyšší odolnost srdce vůči arytmii
 • vylepšená výdrž
 • vyšší flexibilita (ohebnost)
 • vyšší pevnost kostí
 • lepší rovnováha a koordinace
 • lepší nálada a energie
 • lepší mentální funkce
 • lepší spánek
 • snížení úzkosti a úleva od stresu
 • zvýšení sebevědomí

Spalování kalorií (a tuků)

Při otázce „Jaké zdravotní benefity tanec má?“ většinu lidí napadne právě spalování kalorií, resp. spalování tuků. Mají samozřejmě pravdu. Pokud to zjednodušíme, tanec je určitá forma aerobního cvičení a jak je známo, aerobní pohyb je ve spalování kalorií velmi efektivní. Už v roce 2012 se podle jedné studie zjistilo, že např. Street Dance nebo Fitness Dance spálí průměrně 9,5 kalorií za minutu (závisí to samozřejmě na věku, aktuální hmotnosti, atd.).

Americká rada pro cvičení doporučuje, aby jednotlivci spálili min. 300 kalorií za trénink, což je jakýsi základ pro hubnutí a udržování zdravé tělesné hmotnosti. Kalkulačka nám následně prozradí, že 300 kalorií znamená zhruba 32 minut tance. Při taneční lekci, která trvá 60 minut, se aktivně tancuje cca 40 – 45 minut (zbytek času je věnovaný vysvětlování, strečinku a krátkým pauzám), což je tedy naprosto dostačující čas pro spalování kalorií.

I všechny nesoutěžní taneční kurzy v 331 Dance Studiu Olomouc trvají právě 60 minut. Vybrat si můžete z následujících:

Proč je zdravé tělo nejdůležitější

Ano, tanec vám tedy určitě může pomoci v tom, abyste spálili tuky. Nikdo nepochybuje ani o tom, že jakýkoliv taneční kurz vám také pomůže nabrat svaly. Zkuste se ale místo toho zaměřit na celkové zdravotní benefity tance místo získání konkrétního vzhledu. Nejdůležitější je, aby vaše tělo bylo zdravé. To vám pomůže zvládnout jakékoliv zdravotní stavy a sníží riziko chronických onemocnění. Koneckonců neexistuje určitý vzhled, který by člověk měl mít. Silné a zdravé tělo můžete najít u lidí nejrůznějších tvarů a velikostí. Tanec vám jednoduše pomůže dosáhnout vaší verze zdraví. Dává vám také šanci procvičit si pozitivitu těla, která podporuje fyzické a duševní zdraví.

Tělo se neustále snaží být naším nejlepším přítelem. Slouží nám desítky let a proto je třeba, abychom se o něj starali. Tanec k tomu může být velmi dobrým prostředkem. Pojďme se proto podívat na ty zdravotní benefity tance, které možná nejsou na první pohled zřejmé, ale jsou určitě zajímavé.

Zdravotní benefity tance, které byste nečekali

Díky tanci vybudujete vytrvalost

Pouhý jeden taneční trénink týdně po dobu 12 týdnů vám zvýší vytrvalost. Účastníkům jedné americké studie se právě po 12 týdnech tanečních lekcí Fitness Dance začaly na srdci objevovat změny, které jim umožnily vykonávat aktivitu mnohem efektivněji a lépe. Zároveň sílila i srdeční svalovina, aby se zvýšila efektivita srdečního stahu. Díky tomu může výrazně poklesnout klidová tepová frekvence, protože srdce dokáže stejné množství krve přepumpovat pomocí výrazně nižšího počtu stahů.

Podle Journal of Sports Science and Medicine by jednotlivci, kteří chtějí zlepšit svou kardiovaskulární zdatnost, měli cvičit mezi:

 • 64 a 94 procent jejich HRmax, což je míra maximální srdeční frekvence sportovce
 • 40 až 85 procent VO2 max, což je míra maximálního objemu kyslíku, který může sportovec použít

Podle stejného zdroje mají všichni účastníci Street Dance lekcí v průměru 79 procent HRmax a 66 procent VO2 max. Díky tomu je tanec účinným tréninkem při zvyšování aerobní kapacity, což je měřítkem kardiovaskulární kondice.

Díky tanci zlepšíte krevní tlak

Studie z roku 2016 podrobila speciálnímu tanečnímu programu několik žen s nadváhou. Po 12 týdnech došlo u účastnic ke snížení krevního tlaku (i významnému snížení tělesné hmotnosti). O rok dříve proběhla podobná studie, podle které došlo ke stejnému efektu po 17 tanečních lekcích. Zlepšení krevního tlaku patří z dlouhodobého hlediska mezi velmi významné zdravotní benefity tance.

Díky tanci zlepšíte rovnováhu

Profesionální tanečník Jonathan Tylicki, ředitel vzdělávání pro AKT, říká, že jedním z důvodů, proč je tanec tak skvělou formou fyzické aktivity, je to, že zahrnuje pohyby ve všech rovinách pohybu a ze všech směrů.

„Pohyby, které běžně děláme v našem každodenním životě, jako jsou chůze a běžné cvičení typu běh na páse nebo jízda na kole, se vyskytují v sagitální rovině, ale tanec působí na vaše tělo ze všech rovin, včetně laterálních a rotačních. Díky tomu v tanci zapojujeme mnohem více svalů než při jakékoliv jiné formě pohybu, což zvyšuje naši sílu, ale zároveň zlepšuje rovnováhu.“

Díky tanci zvýšíte práh bolesti

Na závěr jsme si nechali opravdu něco nečekaného, ale mezi zdravotní benefity tance určitě zařadit můžeme právě i zvýšení prahu bolesti.

Z průzkumů vyplývá, že bolest mnohem více prožívají muži než ženy. Není to však tím, že by byla žena na fyzické utrpení lépe geneticky vybavena. „Obecně platí, že ženy mají nižší práh bolesti, ale bolest prožitkově snášejí lépe než muži. Příčinou jsou hormonální odlišnosti,“ říká k tomu MUDr. Jan Lejčko. Existují vcelku účinné metody, jak práh bolesti snížit a v roce 2016 se zjistilo, že tanec patří mezi ně. V testu se už po půlroce tancování u účastníků snížila závažnost bolesti i interference bolesti.

Jak zařadit tanec do života a čerpat jeho zdravotní benefity

Zařadit tanec do svého života není vůbec složité. Na začátku se určitě zamyslete nad tím, jaký druh tance, resp. jaký taneční styl by vás nejspíše bavil. Líbí se vám „akčnější“ tance a hudební žánry jako hip hop, house music nebo dancehall? Vyzkoušejte Street Dance.

Chcete naopak něco klidnějšího, elegantnějšího a hudebně je vám bližší klasický radio pop? Omrkněte taneční lekce Contemporary Dance. Nebo máte naopak rádi elektronickou taneční hudbu a chcete zapracovat na své fyzické kondici? Pak pro vás bude vhodný Fitness Dance.

Zvolte zkrátka takový tanec, o kterém tušíte, že vás bude nejvíce bavit. A opravdu se nemusíte vrhnout hned do tvorby soutěžních choreografií a soutěžení, kterými se prezentuje většina tanečních škol. Ano, je pravděpodobné, že vás to časem zláká, ale je úplně v pořádku začít nesoutěžními kurzy (v Olomouci např. Streetdance Styles, Contemporary Styles) nebo dokonce jednorázovými lekcemi, tzv. open classy. Ty můžete nově navštěvovat i v Praze.

Vůbec nemějte obavy, jestli a jak vám to půjde nebo nepůjde. To je věc, která se časem vždy poddá. Prostě si jen vzpomeňte na všechny zdravotní benefity, které vám tanec přináší, a s radostí se pusťte do toho.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Tipy na podobné články