Olympijské hry a tanec. Spojení, které se už za pár let stane realitou. Kdy se tak stane a co můžeme čekat?
Letní olympijské hry 2020 v Tokiu byly z důvodu pandemie nového koronaviru COVID-19 zrušeny, resp. odloženy na rok 2021. Je to historické rozhodnutí, do této doby byla olympiáda zrušena pouze v dobách války. Ani tento přesun ale nenaruší další harmonogram, tedy další naplánované Olympijské hry. Tanečníky zajímají především ty v roce 2024 v Paříži.
První olympiáda se konala roku 1896
Olympijské hry jsou inspirovány antickými hrami, které se konaly od 8. století př. n. l. do 4. století n. l. v Olympii v Řecku. Roku 1894 založil Pierre de Coubertin Mezinárodní olympijský výbor (MOV), a o dva roky později, v roce 1896, se uskutečnily v Athénách první moderní olympijské hry. Od roku 1924 existují také Zimní olympijské hry pro sporty pořádané na sněhu a ledu. Hry se od svého vzniku natolik rozrostly, že se jich účastní téměř každá země světa. Jde o akci, která s přispěním mediálního a diváckého zájmu poskytuje sportovcům každé dva roky šanci dosáhnout národního a někdy i mezinárodního věhlasu. Rovněž představuje pro pořadatelské město a zemi možnost, jak se představit celému světu.
Poslední tři Letní olympijské hry se konaly v Rio de Janieru (2016), Londýně (2012) a Pekingu (2008), poslední tři Zimní olympijské hry pak v Pchjongčchangu (2018), Soči (2014) a Vancouveru (2010). Naplánovány jsou Letní olympijské hry v Tokiu (2021, původně 2020), v Paříži (2024) a Zimní olympijské hry v Pekingu (2022) a Miláně (2026). Nás ale ze všeho nejvíc zajímají ty v Paříži …
Paříž 2024: XXXIII. Olympijské hry
Paříž se stane druhým městem v historii, kde se budou Letní olympijské hry konat již potřetí. Připojí se tak k Londýnu. První hry se v Paříži konaly v roce 1900 a naposledy v roce 1924. Do hlavního města Francie se tak Letní olympijské hry vrátí přesně po sto letech. Jestli se jich už nemůžete dočkat, zapište si do svého diáře datum 2. srpna 2024, přesně v tento den totiž proběhne slavnostní zahajovací ceremoniál.
Jednou ze čtyř nových disciplín, které olympijský výbor schválil a zařadil do rozpisu Olympijských her v Paříži 2024, je Break Dance (Breaking, B-boying). Další nové sporty jsou skateboarding, sportovní lezení a surfování. Důvodem zařazení těchto sportů je přilákání mladšího publika k televizním obrazovkám i přímo na sportoviště. Paříž jako mekka evropského pouličního tance se jeví jako ideální místo, však se údajně o zařazení tance mezi olympijské sporty zasloužil i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o zařazení tanečního stylu Break Dance (správně Breaking nebo B-boying) mezi olympijské disciplíny rozvířilo mezi tanečníky na celém světě bouřlivou debatu. Tanečníci se v podstatě rozdělili na dva tábory – ty, kteří tanec na olympiádě podporují, a ty, kteří jsou zásadně proti. Nic ale není černobílé, pojďme se proto podívat na to, proč spojovat tanec a Olympijské hry dobrý nápad na jedné straně je a na druhé straně není …
Olympijské hry a tanec: Proč ano
Nejzřetelnějším a nejčastěji zmiňovaným pozitivem, proč na olympiádu Break Dance zařadit, je popularizace tohoto tanečního stylu, resp. popularizace Street Dance všeobecně. V televizi jej najednou uvidí tisíce dětí a teenagerů, kterým se to zalíbí a budou také chtít umět tancovat. Taneční skupiny a taneční školy se zaplní, komunita tanečníků se rozšíří.
Jedním z velkých propagátorů B-boyingu na olympiádě je třeba Shawn Tay, prezident World DanceSport Federation. „Je to neuvěřitelná čest a privilegium. Bude to poprvé, co bude nějaká taneční disciplína součástí Olympijských her.“ Pro tanečníky má ale mnohem větší význam podpora např. legendárního b-boye Storma nebo podpora The Legit Blast, což je jedna z největších evropských breakingových akcí, která se každoročně koná na Slovensku.
Že by spojení Olympijské hry a tanec mohlo fungovat, napovídá i zkušenost z Olympijských her mládeže v Buenos Aires. Tam se totiž Break Dance jako olympijský sport prezentoval poprvé. A měl neuvěřitelný ohlas, podporovat tanečníky přišlo přes 80 tisíc lidí. Navíc ve Francii, kde se Letní olympijské hry budou konat, je tanec nesmírně populární. Nejen v Paříži je zcela běžné, že se na taneční soutěže chodí dívat laici (tedy ne pouze ostatní tanečníci, přátelé a příbuzní, jako je tomu často v ČR), Hip Hop tam dokonce podporuje i vláda.
Olympijské hry a tanec: Proč ne
Spojení s olympiádou evokuje u široké veřejnosti ze všeho nejvíc jednu věc: Tanec je sport. Jenže tak to není. Tanec se nedá změřit, nevyhrává ten, kdo je rychlejší nebo předvede náročnější taneční kroky. Jenže právě toho se velká část taneční komunity obává. Že tanec se na Olympijských hrách bude prezentovat jako sport, hodnotit se bude pouze náročnost prvků (v případě B-Boyingu především tzv. power moves), což do pozadí odsune další aspekty battlu (ano, v Paříži se bude soutěžit formou battlu) jako reakce na hudbu, reakce na soupeře, atd. Pouliční tanec, B-boying nevyjímaje, je především kultura. Má mnoho nesoutěžních aspektů, které je třeba respektovat.
Mezi odpůrce Break Dance na Olympijských hrách patří třeba Bruce Ykanji, organizátor nejprestižnějšího světového street dance battlu Juste Debout, jehož finále mimochodem probíhá také v Paříži, nebo zřejmě nejznámější česká b-girl Sweemo.
[AKTUALIZOVÁNO] Je to oficiální! Olympijské hry 2024 budou hostit Break Dance
V pondělí 7. 12. 2020 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potvrdil, že na Olympijských hrách v Paříži 2024 se poprvé objeví pouliční tanec, konkrétně Break Dance. Dobrou zprávou je, že taneční styl by měl být nazýván správným označením Breaking.
Taneční soutěž se navíc bude konat na velmi atraktivním místě. B-boys a b-girls se potkají na největším a velmi slavném náměstí v Paříži – Place de la Concorde, hned vedle Avenue des Champs-Élysées.
Systém hodnocení bude pravděpodobně zahrnovat tři kategorie:
- Body (technika a rozmanitost pohybů)
- Soul (performativita, muzikalita)
- Mind (umělecká hodnota, kreativita)
Bude to fungovat?
Jestli to všechno bude fungovat nebo ne, to zatím nelze říct. Existuje totiž příliš mnoho neznámých. Nevíme, jakým způsobem bude kvalifikace na olympiádu probíhat, nevíme, kdo bude battly hodnotit, nevíme, kdo bude deejay a jakou bude hrát hudbu (s určitými omezeními kvůli televizním právům je pravděpodobně nutné počítat). Momentálně probíhají snahy o vznik tzv. breakingové federace, která by měla zastoupení v cca 50 zemích světa. Ta by pak mohla určitým způsobem ovlivňovat to, jakým způsobem se bude tanec na olympiádě prezentovat.
Vývoj samozřejmě budeme sledovat. Do Olympijských her v Paříži v tuto chvíli zbývají čtyři roky. Není to moc, ale pořád je to dostačující čas k tomu, aby ze spojení Olympijské hry a tanec nebylo něco, o co vlastně nikdo nestál. Pořád je to také dostačující čas k tomu, aby se čeští tanečníci na tuto akci mohli připravit a v Paříži pak bojovat o nějaké pěkné umístění.
Jak spojení tance a Olympijských her vnímají vybraní čeští tanečníci, si můžete přečíst v rozhovoru na HipHopDance.cz.
My vás na Olympijské hry v Break Dance (B-boyingu) sice nepřipravíme, základy tohoto tance se ale i tak můžete naučit v některém z našich tanečních kurzů. Breaking jako jeden ze čtyř základních elementů hiphopové kultury je totiž nedílnou součástí Street Dance – tedy tanečního směru, kterému se v 331 Dance Studiu Olomouc věnujeme.