Úvod » Taneční blog | Články nejen o Street Dance a Contemporary Dance » Novinky z tanečního světa » Houseová královna Marjory Smarth by dnes oslavila 50. narozeniny
Novinky z tanečního světa

Houseová královna Marjory Smarth by dnes oslavila 50. narozeniny

Marjory Smarth – legendární tanečnice, která by dnes oslavila své 50. narozeniny. Pojďte zavzpomínat …

Marjory Smarth se narodila v roce 4. listopadu 1969 na Haiti. Do New Yorku se přestěhovala v roce 1974 a začala se postupně seznamovat s různými styly tance. Jedním z nejoblíbenějších tanečních stylů Marjory byl Hip Hop, ve kterém už v pubertě vítězila na mnoha tanečních soutěžích. V roce 1980 začala profesionálně tančit s nejrůznějšími hudebními umělci, mezi kterými byli i Heavy D, CeCe Peniston, Diana Ross, atd. Postupně se začala věnovat House Dance, což jí nakonec přineslo celosvětové označení „Queen of House“.

Marjory Smarth byla mimořádně oblíbená, a to především díky tomu, že byla velmi inspirativním řečníkem. Kromě výuky tance a tvorby choreografií se totiž intenzivně věnovala předávání energie druhým lidem. I na YouTube najdete několik jejich opravdu zajímavých projevů. Byla to jednoznačně dámská ikona pouličního tance.

Během své kariéry absolvovala mnoho turné, natočila několik tanečníchů dokumentů (New Jack City, Boomerang, Strictly Business, Check Your Body At The Door, atd.) nebo divadelních představení.

Marjory dlouhou dobu bojovala s rakovinou. Podstoupila nákladnou léčbu v Hondurasu, finanční sbírky pro ni organizovali tanečníci po celém světě. Bohužel nás i přesto opustila v polovině února roku 2015. Dnes by se Marjory dožila významného jubilea 50 let. Pojďme na ni proto alespoň krátce zavzpomínat …

Nejoblíbenější články