Taneční filmy o Street Dance: Tipy na 5 snímků, které ještě neznáte

O autorovi článku

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, ale můžete se k nám přidat i v Praze. Tancujeme Street Dance a Contemporary Dance, věnujeme se ale i Fitness Dance. Máme soutěžní taneční skupiny i nesoutěžní taneční kurzy pro děti i dospělé, organizujeme taneční workshopy, open classy, soutěže, letní taneční kempy, atd. 

Tipy na taneční filmy o pouličním tanci (Street Dance), které jste pravděpodobně ještě neviděli a měli byste to napravit.

„Jaké taneční filmy, které se věnují pouličnímu tanci, znáte?“ Tuhle otázku občas položíme účastníkům našich tanečních kurzů, ale i ostatním tanečníkům třeba na Instagramu. A odpovědi jsou často velmi podobné.

Nejoblíbenější taneční filmy o Street Dance

Honey, Street Dance a především Step Up (Let´s Dance). To jsou jednoznačně nejpopulárnější taneční filmy. Především pětidílnou sérii Step Up jen málokdo dokáže nevzpomenout, když se ptáme na oblíbené taneční filmy s tématikou pouličního tance. Občas si někdo vzpomene na Battle Of The Year, Breakout nebo slovenský Backstage.

Dnes se ale nebudeme věnovat ani jednomu z těchto snímků. Rádi bychom vám totiž připomněli jiné taneční filmy o Street Dance, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Už proto, že je v nich kus historie. Často v nich totiž uvidíte tancovat skutečné legendy pouličního tance. Které filmy to jsou?

Taneční filmy, které stojí za to vidět

  • Beat Street
  • Breakin´
  • Le Défi
  • You Got Served
  • Rize

Beat Street (1984)

Jeden ze základních kamenů hiphopové kultury a snad nejslavnější hiphopový film vůbec. Pokud jste jej ještě neviděli, tak to rychle napravte, protože si v něm zahrálo několik opravdových hudebních i tanečních legend (Afrika Bambaataa, Kool Herc, Jazzy Jay, Doug E. Fresh, z tanečníků pak Mr. Wiggles, Crazy Legs, Mr. Wave, Ken Swift a mnoho dalších). Nejslavnější scénou filmu je legendární battle mezi vůbec prvními breakdancovými crew New York City Breakers a Rock Steady Crew.

Breakin´ (1984)

U b-boyingu ještě zůstaneme. Ve stejném roce jako Beat Street šel totiž do kin další dnes už legendární snímek Breakin´. Ten pro mnohé bude dnes už působit trochu směšně, přesto však jde o další zásadní film, který by neměl žádného hiphopového fanouška minout. Pokud se na něj navíc budete dívat pozorně, uvidíte tancovat i Jean-Claude Van Damma :) Snímek Breakin´ měl i druhé pokračování, které mělo premiéru ještě tentýž rok.

Le Défi (2002)

Lé Défi (v české distribuci Horečka pařížských ulic) je náš snad nejoblíbenější taneční film vůbec. Uvidíte v něm totiž tancovat současné hvězdy pouličního tance z Francie (vůbec poprvé se zde představila i Sofia Boutella) a kromě Hip Hopu a Break Dance prezentuje také taneční styl House Dance. Ale pozor, tento film je potřeba brát trochu s nadhledem :)

You Got Served (2004)

Trochu krkolomný překlad Nakládačka má film You Got Served, který bez jakéhokoliv přehánění způsobil revoluci v hiphopovém tancování v ČR. Většina českých tanečníků zde vůbec poprvé viděla hiphopový crew battle, což způsobilo lavinu podobných akcí i u nás. Mnoho tanečních skupin ještě dlouho po premiéře tohoto filmu kopírovalo různé choreografie právě z You Got Served. Určitě je taky nutné poznamenat, že hlavní role si zde zahráli rnb hvězdy Omarion a Marques Houston. Film se dočkal druhého pokračování v roce 2011.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejlepší taneční filmy na Netflixu

Rize (2005)

Rize je dokument, který zachycuje vznik tanečního stylu krump a jeho největší legendy Tommy The Clowna a Tight Eyeze. Všichni, kteří se zajímají o krump, tento film určitě viděli. Pro ostatní je to ale výborná příležitost, jak se něco nového dozvědět právě o tomto tanečním stylu a rozdílech mezi krumpingem, clowningem a stripper dance.

Taneční filmy jako inspirace

Taneční filmy nikdy netrhaly rekordy v návštěvnosti kin a pravděpodobně nikdy ani nebudou. Stejně tak pro tanečníky nebude příliš směrodatné většinou nepříliš kladné hodnocení těchto snímků širokou veřejností na portálech typu ČSFD. Důvod tohoto neúspěchu u běžných diváků je asi zřejmý. Všechny tyto filmy se zaměřují především na tanec a choreografii, dějové linky v nich jsou často stranou hlavního zájmu scénáristy i režiséra. I proto má mnoho tanečních filmů velmi podobný a předem očekávatelný děj.

Tanečníkům a tanečním fanouškům tento fakt ale většinou nevadí. Nedívají se na taneční filmy kvůli ději, ale kvůli tanci. Hledají v nich inspiraci. A mnoho lidí už taneční filmy inspirovaly k tomu, aby začali tancovat. Třeba v tanečních kurzech v Olomouci nebo na tanečních lekcích v Praze.

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál! Budeme rádi :-)

Zařazení článku

Rubrika: 

Tipy na podobné články