Fila | Hip Hop Dance Tutorial | 331 Dance Studio Olomouc

Fila – jeden ze základních kroků tanečního stylu Hip Hop. Naučte se, jak jej zatancovat, díky naší sérii Tanec Online.

Fila – taneční krok pojmenovaný po značce obuvi

Fila (originálně The Fila) patří mezi vůbec nejznámější oldschoolové kroky tanečního stylu Hip Hop. Můžeme jej zařadit k dalším tanečním krokům z této doby, jako např. Wop, Biz Markie, Smurf, Prep, Cabbage Patch, Pump, atd.

Co je to Old School Hip Hop?
Označení Old School Hip Hop (někdy také psáno jako „old skool“) popisuje hiphopovou hudbu a tanec v první polovině osmdesátých let minulého století (cca 1979 – 1984). V tomto období vznikla první komerční hiphopová hudba. Hudbu tehdy produkovali např. Grandmaster Flash, Afrika Bambaataa, Kool Moe Dee, Rock Steady Crew, Kurtis Blow, Lovebug Starski, atd. Na rozdíl od současné hiphopové tvorby se většina témat old school hip hopu točí kolem party a dobrých časů.

Tanečníci se v této době často nechávali inspirovat různými věcmi, které byly v té době populární; lidmi, kteří se v té době často objevovali na televizních obrazovkách (herci, komici), atd. Ze snahy napodobovat je (někdy i zesměšňovat) pak vznikaly jednotlivé taneční kroky.

Taneční krok Fila je, jak asi tušíte, inspirovaný stejnojmennou původně italskou značkou obuvi a sportovního oblečení. Tu v roce 2007 koupil jihokorejský podnikatel a dnes má sídlo v hlavním městě Jižní Koreje Soulu. Inspirace módními značkami je v Hip Hopu poměrně běžná, několik dalších tanečních kroků je pojmenováno právě po sportovním oblečení, obuvi, atd. (např. Reebok, Benetton nebo Gucchi).

Jak tancovat taneční krok Fila?

Fila je oldschoolový tanec, nehledejte na něm tedy nic složitého. Základem jsou kroky ze strany na stranu. Důležitým prvkem jsou ramena, která se za sebou jakoby tahají. Při kroku doleva pravé rameno, při kroku doprava levé rameno (tj. vždy to „zadní“). Pohyb celou rukou (kromě ramene) může, ale nemusí krok doprovázet.

Každý krok trvá jednu dobu. Typická je kombinace třech kroků na tři doby a poskočení na čtvrtou dobu. Není to ale podmínkou, stejně dobře bude fungovat kombinace jeden krok + jedno poskočení. Poskakuje se na té noze, která jako poslední dělala krok. Variant, co dělají ruce při poskočení, je několik. Od natažení ruky a lusknutí prstů, přes boxování jednou nebo oběma rukama až po tlesknutí.

Krok Fila můžete tancovat na místě, ale velmi dobře se ním také pohybuje po tanečním parketu. Stejně tak je možné se u něj otáčet (chodit jakoby do kolečka) nebo střídat výškové levely. U tancování se můžete např. každým krokem snižovat až skoro do dřepu a naopak.

Tanec Online

Toto video je součástí série Tanec Online, v rámci které vám budeme postupně představovat jednotlivé taneční kroky, jejich varianty i kombinace. Ze začátku se zaměříme především na Hip Hop a House Dance, později určitě přidáme i další taneční styly.

Ve videu se představila Fuffy, lektorka 331 Dance Studia Olomouc a tanečnice skupiny Streetdance Adults Swaggaz.

Sledujte nás na YouTube, kde najdete mnohem více videí 331 Dance Studia Olomouc.

O autorovi videa

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k videu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobná videa