Pacman | Hip Hop Dance Tutorial | 331 Dance Studio Olomouc

Pacman (Crab, V-Step) – taneční krok, který je součástí tanečního stylu Hip Hop. Naučte se, jak jej zatancovat, díky naší sérii Tanec Online.

Pacman, Crab nebo V-Step?

Taneční krok, který má několik názvů. Tak to je Pacman. Můžete se totiž setkat také s pojmenováním Crab nebo V-Step, přitom se stále jedná o stejný pohyb. Nejen v Hip Hopu se totiž můžete poměrně často setkat s tím, že v různých částech světa, někdy i v různých tanečních školách v rámci jednoho státu, se pro stejný pohyb používají různé názvy.

Proč tomu tak je? Vliv může mít několik faktorů, všechny ale budou mít souvislost s rozvojem Street Dance. Někdy se totiž stejný krok používá ve více tanečních stylech. Nový taneční styl převezme pohyb, ale už ne název. Musíme si také uvědomit, že ještě před několika lety neměli tanečníci takový přístup k informacím jako dnes. Někteří tanečníci mohli tzv. okoukat nějaký krok např. z videoklipu, nedozvěděli se však jeho název. Když jej pak učili někoho dalšího, název si jednoduše vymysleli.

Někdy hiphopové legendy uvedou vše na pravou míru, často se ale různě ve světě používají různé názvy pro stejný taneční krok. A právě to je dnešní případ. Je jedno, jestli tento pohyb nazvete Pacman, Crab nebo V-Step, pořád se bude jednat o stejný taneční krok.

V-Step je jeden ze základních pohybů C-Walku

Mnoho lidí má taneční krok, o kterém je dnes řeč, spojený s tancem nazvaným C-Walk (Crip Walk). Ten vznikl v roce 1970 v Comptonu na západním pobřeží USA. Jde o tanec, kterým se prezentovali členové gangu The Crips, a to zejména vůči soupeřícímu gangu The Bloods. Tanec byl původně používán k hláskování jmen členů gangu a dalších symbolů The Crips. Předpokládá se, že se jednalo také o signál k zahájení loupeží – tanec sloužil jako znamení, že okolí místa činu je „čisté“.

C-Walk veřejně propagovalo několik významných rapperů: Xzibit, Snoop Dogg, Ice-T, J-Kwon, Kurupt atd. Vzhledem k jeho násilné minulosti však hudební stanice MTV odmítla vysílat veškerá hudební videa, která tento tanec obsahovala.

Válka gangů v USA toho moc pozitivního nepřinesla. C-Walk se ale časem přetvořil ve velmi populární tanec, který v dnešní době vnímáme jako součást Hip Hopu bez jakéhokoliv dalšího podtextu. A právě tzv. V-Step (takto se totiž tento taneční krok nazývá právě v C-Walku) byl jedním z typických kroků, který hiphopoví tanečníci používají dodnes.

Jak tancovat taneční krok Pacman?

Taneční krok Pacman (nebo chcete-li Crab, V-Step) je založený na práci nohou. Spočívá jednoduše v tom, že k sobě dáváte buď obě špičky nebo obě paty. Tyto dvě pozice pak střídáte buď na místě nebo se krokem posouváte doprava a doleva.

Určitě se nejdříve zkuste postavit do obou pozic (špičky u sebe, paty u sebe) a následně je vyměnit. Pomalu to není nijak těžké, problém může nastat, pokud tento krok chcete tancovat do hudby. Tancuje se totiž tzv. na mezidoby, tj. v rytmu 1-a-2. Právě rychlé provádění tohoto kroku jej dělá pro laiky často zajímavým. Jak na to?

Existuje takový malý „fígl“. Jeho podstata spočívá v přenášení váhy z jedné nohy na druhou. Pokud totiž stojíte oběma nohama pevně na zemi (těžiště máte uprostřed), je poměrně náročné nohama hýbat, natož v tomto rychlém rytmu. Pojďme si to popsat na příkladu.

Stoupněte si do výchozí pozice, kdy máte špičky u sebe. Pohyb doleva znamená, že musíte posunout levou špičku a pravou patu. Aby se nám obě tyto části dobře posouvali, zvedneme je mírně nad zem. Váhu tedy máme na levé patě a pravé špičce. Stejně tak to bude fungovat, pokud se budete chtít vrátit zpět do výchozí pozice (jde o stejný pohyb, pouze na druhou stranu). Pokud budete chtít tancovat doprava, musíte z výchozí pozice pohnout pravou špičkou a levou patou. Váhu tedy máte na pravé patě a levé špičce. Při pohybu zpět je to opět stejné.

Máte vyzkoušeno? Pojďme kombinovat strany a krok Pacman tancovat doleva i doprava. Znamená to jediné, ve výchozí pozici musíte vždy přenést těžiště ze špičky na patu, resp. naopak. Pokud se toto naučíte, můžete vymýšlet různé varianty kroku. Typické je třeba střídání 1,1,2, tedy např. doleva, doprava, doleva, doleva.

Pacman / Crab / V-Step – tento krok je založený na práci nohou. Pohyb od pasu nahoru je zcela ve vaší režii. Snažte se do tohoto tanečního kroku zakombinovat pohyby tělem, rukama i hlavou.

Tanec Online

Toto video je součástí série Tanec Online, v rámci které vám budeme postupně představovat jednotlivé taneční kroky, jejich varianty i kombinace. Ze začátku se zaměříme především na Hip Hop a House Dance, později určitě přidáme i další taneční styly.

Ve videu se představily Maki & Fuffy, lektorky 331 Dance Studia Olomouc a tanečnice skupiny Streetdance Adults Swaggaz.

Sledujte nás na YouTube, kde najdete mnohem více videí 331 Dance Studia Olomouc.

O autorovi videa

331 Dance Studio Olomouc

Jsme taneční škola v Olomouci, věnujeme se Street Dance (pouličnímu tanci) a Contemporary Dance (současnému tanci). Organizujeme taneční kroužky pro děti i taneční kurzy pro dospělé. Tanec nás opravdu baví, takže o něm i rádi píšeme na našem tanečním blogu.

Diskuze k videu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Podobná videa